Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

No ale łajno to nie linux. A można pomyśleć, że w takich zastosowaniach to się aż prosi o linuxa.

 

Nic to - musisz poprostu sam obkodować ;-)

 

Wydaje mi się, że dopóki soft do konfiguracji/programowania nie będzie pisany w javie (czyli mam nadzieję już nie długo), doputy producenci nie będą wypuszczać natywnego oprogramowania na inne platformy. Pozostaje jakiś "workaround", a wtym wypadku wine spisuje się bez zarzutu (przećwiczyłem już komunikację/programowanie przez ethernet - zero problemów).

 

Oprogramowanie, że tak powiem, "serwerowo-nadzorcze" to inna para kaloszy i tutaj nie ma takich problemów: choćby Linux SCADA czy PVBrowser

 

Co z fotami i szczegółami Twojej instalacji? Strasznie masz tego dużo - będziesz każdym RKSem oddzielnie sterował?

 

Fotki będą jak się z aparatem na budowę wybiorę :p.

 

RKS-y oczywiście oddzielnie. 14 sztuk - 28 wyjść i jakieś 30..32 wejścia (część rolet również sterowana grupowo). Poza tym jakieś 30..40 obwodów (głównie oświetleniowych) i 40..50 linii sterowania nimi. Każde inne rozwiązanie byłoby IMHO zdecydowanie droższe i większe.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mam czasu się wczytywać, ale na szybko wychodzi mi, że każda roleta ma oddzielny pstryczek. Po co więc podłączanie ich do sterownika? Myślałem, że masz jakiś pomysł na sterowanie nimi z "punktu dowodzenia", tzn. wydawanie komend w stylu "piętro opuść", kuchnia otwórz itp.

 

Chyba, że nie doczytałem to sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma (a raczej: może mieć). Przecież czasem chcesz tylko jedną w pokoju uwolnić, nie wszystkie. Z drugiej strony: nie ma przeciwwskazań, by je grupować i np. zsynchronizować ze scenami świetlnymi. Włączenie/wyłączenie konkretnej rolety to po prostu ustawienie odpowiedniego wyjścia w sterowniku, a czy to będzie realizowane dedykowanym przyciskiem, czy innym, bardziej złożonym i wielofunkcyjnym, czy wreszcie kawałkiem kodu który np. otworzy rolety automatycznie na podstawie właściwych danych pogodowych to już detal. Po to jest sterownik, by mieć alternatywę względem rozwiązania "hardware-owego" (znaczy klasycznej instalacji).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Cały czas nie widze powodu, aby je podłączać do sterownika, jeśli kontrolery (pstryczki) są jedynym sposobem sterowania nimi. Rozumiem, że będziesz mógł chociaz wyzwolić reakcję "wszystkie open" albo "wszystkie close"? Nie da się tego zrobić inaczej, jak podłączając każdą roletę do osbobnego we/wy PLC? Chyba da...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej, wracam do tematu CAN.

 

Otoz jesli chodzi o dlugosc magistrali to faktycznie trudno znalezc dane, ale w samochodach to i po 100 metrow bywa. Ilosc wezlow tez ciezko oszacowac, bo to zalezy od tloku w sieci. System jest rozproszony, tzn. nie ma jednego wydzielonego wezla, ktory zarzadza magistrala. Kazdy wezel moze rozpoczac nadawanie, ewentualne konflikty sa rozwiazywane za pomoca priorytetow. A jesli chodzi o zwiekszenie pojemnosci sieci, to wystarczy zbudowac router, czyli wezel ktory siedzi na wiecej niz jedej sieci i powtarza pakiety z jednego segmentu na pozostale. Transmisja jest pradowa (i dlatego wytrzymuje w samochodach) skretka 1 para zakonczona rezystorami z dwoch koncow. Od tej skretki do wezlow juz tylko krotkie przewody (sygnal napieciowy) do wezlow.

 

Uwazam, ze powinno sie konstruowac wezly w ten sposob, aby mialy w sobie stala czesc programu, sluzaca do komunikacji z siecia i za pomoca ktorej mozna do niego wgrac wlasciwa aplikacje po magistrali. Wystarczy podlaczyc peceta w dowolne miejsce i przeprogramowac dowolny wezel. Co wiecej jest to bez problemu wykonalne, sa dostepne projekty referencyjne na stronach producentow mikrokontrolerow.

 

Dla pasjonatow polecam tez nowy pomysl Echelona: http://www.echelon.com/products/pyxos/, moze byc dobrym pomyslem na ciecie kosztow, dla prostych wezlow i/o.

Pomysl mi sie juz powoli krystalizuje, jak tylko zwolnia sie moce projektowe, to rzucam sie na temat. Najgorze, ze trzeba w miedzyczasie dom zbudowac...

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie bardzo rozumiem. Spróbuję jeszcze raz powoli...

 

Hmmm... Cały czas nie widze powodu, aby je podłączać do sterownika, jeśli kontrolery (pstryczki) są jedynym sposobem sterowania nimi.

Na podstawie czego wnosisz, że jedynym? Przecież pisałem, że roletami mogę (i będę) sterować nie tylko "lokalnie", dedykowanymi przyciskami, ale również "grupowo" i, z czasem, pogodowo-automatycznie

Rozumiem, że będziesz mógł chociaz wyzwolić reakcję "wszystkie open" albo "wszystkie close"?

Tak właśnie zamierzam zrobić

Nie da się tego zrobić inaczej, jak podłączając każdą roletę do osbobnego we/wy PLC? Chyba da...

Z pewnością da się. Ale po to robiłem instalację tak a nie inaczej, pod PLC a nie "puszki pod sufitem", żeby szukać innego rozwiązania, gdy najprostsze jest pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
czy miał ktoś z Was styczność z systemem INELS ?

http://www.inels.com/pl-inels/o-systemu/index.htm

wygląda całkiem ciekawie. wysłałem do nich zapytanie o cenniki, może odpowiedzą..

wg producenta (Czechy) system pracuje na magistrali CAN

No mnie sie podoba, znaczy kierunek jest sluszny. Czesi sa niezli w programowaniu mikroprocesorow, sporo firm ma tam swoje centra rozwojowe.

Jakbys mial cenniki, to poprosze :-) Mam nadzieje, ze wyniknie z nich ze warto pojsc w stworzenie takiego systemu.

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem składać centralę integra 128 do sterowania instalacją elektryczną i zauważyłem pewną niedogodnośc: po zwarciu wejścia (styk monostabilny) muszę poczekać ok. 3 sek przed ponownym użyciem tego wejścia a na monitorze wejść zapala mi się to wejście na zielono przez ok 3 sek nawet jeśli zwieram styk tylko na ulamek sekundy. Niedogodność polega na tym, że jak zwieram ponownie styk w ciągu tych 3sek (np chcę zgasić szybko przed chwilą zapalone światło to czas wzbudzenia tego wejścia wydłuża się o kolejne 3 sek(nie mogę zgasić tego światła - tak jakby przycisk nie działał -irytujące dla niektórych niecierpliwych) W związku z tym mam pytanie do zaawansowanych od integry:

czy można w jakiś sposób skrócić czas wzbudzenia wejścia może ktoś już się z tym próbował uporać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem montuję IDRA, ceny wydają się podobne ale wygląda że Inels ma nieco ograniczone możliwości chociaż mogę nie mieć racji bo go nie znam tak dobrze jak IDRA

 

jakie możliwości posiada IDRA których nie ma INELS?

IDRA również wchodzi w rachubę, nie podobają mi się tylko ich włączniki, ale pewnie da się to jakoś obejść. np w systemie D2000 są całkiem ładne łączniki z wyjściem bez magistrali, można by je użyć w innych systemach. w IDRA chyba musi być na stałe włączony komputer w instalację aby mógł pracować Cortex? czy może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie możliwości posiada IDRA których nie ma INELS?

IDRA również wchodzi w rachubę, nie podobają mi się tylko ich włączniki, ale pewnie da się to jakoś obejść. np w systemie D2000 są całkiem ładne łączniki z wyjściem bez magistrali, można by je użyć w innych systemach. w IDRA chyba musi być na stałe włączony komputer w instalację aby mógł pracować Cortex? czy może się mylę?

 

IDRA znam dużo lepiej niż INELS (tu bazuję tylko na informacjach z materiałów reklamowych). W INELS brakuje mi np:

- jest sterowanie głosem ale nie ma podawania głosowych informacji - np. o temperaturze, godzinie itp. to jest przydatne nie tylko dla ludzi niedowidzących bądź ślepych ale także dla rodzica który chciałby mieć informację czy dziecko nie wdrapało się na parapet i samo np. nie otworzyło okna w swoim pokoju

- nie ma interkomu w panelach

- nie można używać skype'a przez panele

- nic nie wiadomo o bardziej rozbudowanych sterowaniach (fuzzy logic, PID itp.)

- brak integracji z np. systemu audio, ogrzewania, CCTV

- brak możliwości budowy rozproszonej instalacji

 

Z kolei w IDRA standardowe włączniki są często zastępowane przez dowolne które tylko inwestor znajdzie na rynku. Coraz popularniejsze są nieco mniejsze niż standardowe włączniki mieszczące w jednej ramce nawet 12 (18) przycisków np gewiss czy legrand.

Mniej więcej połowa instalacji to włączniki innych producentów.

 

Cortex służy do bardziej zaawansowanych opcji (internet, kamery, głos itp). Do podstawowego działania nie jest potrzebny chociaż jak do tej pory miałem tylko jedną instalację bez Cortexa...

 

Może znajdzie się tu ktoś znający INELS, chętnie poznam go dokładniej. Jest jakiś instalator w pobliżu Warszawy?

 

tumozna zobaczyc serie Playbus gewissa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Dziś wpadłem i na pewno wykorzystam drobny pomysł. Może to już kiedyś było :)

Jako długowieczny właściciel i entuzjasta komputerów spod znaku jabłka doznałem lekkiego olśnienia.

W budowanym domu, w korytarzu lub w kuchni przygotuję 2 kabelki :

zasilanie i ethernet, dlaczego ?

Jak wiemy, ceny starych notebooków lecą na pysk. Postanowiłem kupić iBook G3 (Clam Shell), matryca 12 cali, bez WiFi. Wiele osób na sieci chwali się ładnymi ramkami zbudowanymi na bazie iBook'a a ja postanowiłem zrobić komputer/ramkę w ścianie.

Dlaczego ? Kilka punktów:

1. System OS X ! (poczta, info ze świata etc...)

2. Ramka na zdjęcia plus delikatna muzyczka (jak ktoś chce).

3. Notes (Przy pomocy Apple Remote Controll pełne zarządzanie zawartością dysku).

4. Podgląd z ewentualnych kamer ethernet (kiedyś kupię, też tanieją:)).

5. Przyszła i ewentualna wizualizacja pracy automatyki domowej (na bazie X).

6. Jako, że jest to Apple, nie ma potrzeby podpinania klawiszy i gryzonia.

7. Wbudowany Bluetooth (bajer ale... przychodząca poczta - informacje na telefonie jak i wszystko co się zechce z sieci).

8. Możliwość obsługi OS X przez Bluetooth.

 

W przyszłości myślę o wpakowaniu transmisji z PLC w ethernet, narazie tylko ceny konwerterów mnie porażają (potrzebuje 4).

 

Na koniec. Dużo funkcji w postaci ramki na zdjęcia :D

 

Sie napaliłem, żonę już przekonałem :) Też lubi maczki :)

 

Zapomniałem dodać, całe oświetlenie plus część gniazd zasilających sterowane przez PLC Siemensa (rozproszone). Alarm i sterowanie wentylacją robię sam, pomiary temp. po I2C, wyświetlacz graficzny, Atmega128 x2. Panel z wyświetlaczem plus klawiaturka kupiona gotowa (kłopot z folią na klawisze).

Program własnej koncepcji.

 

Najważniejsze !!! Cena iBooka, bez zasilacza z delikatnie uszkodzoną obudową (i tak leci do kosza) to koszt w granicach 300 PLN ! Ramkę zaleca się wykonać we własnym zakresie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

http://www.flickr.com/photos/sebpayne/sets/72157594191161392/

 

Co do sterowania to najrozsądniejszy jest pilot na IR ewentualnie kulka lub mysz bezprzewodowa, tyle że w makach jest coś takiego jak Front Row i zarządzanie przez Apple Remote Controll. Można z czystym sumieniem wykorzystać Bluetooth co sam czynie (SE P910i).

 

Co do samej funkcji ramki, uruchamiasz po prostu wygaszacz ekranu z zadeklarowanym katalogiem fotek :) Proste, OS X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...