Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Powstał nowy system do budowy inteligentnej instalacji elektrycznej.

System całkowicie polskiej produkcji.

Szczegóły są tu: DOMITO

 

Katalog elementów można pobrać TU.

 

System jest dopiero wdrażany do sprzedaży, więc ceny jeszcze nie są znane, ale ujawniono mi, że moduł bazowy ma kosztować około 1000 zł netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_zbychu_

ale jak programowac to domito?

jakie mozliwości programowe: czy jakies bloki funkcjonalne?

włąsnie zaczynam szukac rozwiązania dla siebie i przeglądam propozycje :)

pozdrawiam

 

Witaj Wojtku. Poczytaj informacje na ich stronie.

Sterowniki programuje się z komputera. Posiadają trzy typy sterowników centralnych:

 

1. Moduł przekaźnikowy

8 wejść parametryzowanych z poziomu aplikacji jako:

- analogowe 1 ... 10V

- cyfrowe, aktywne stanem niskim lub wysokim

- interfejs szeregowy do podłączenia Inteligentnych Modułów Wejściowych

8 wyjść przekaźnikowych w tym:

6 styków bezpotencjałowych NO i 2 styki przełączne

 

2. Moduł ściemniacza

8 wejść parametryzowanych z poziomu aplikacji jako:

- analogowe 1 ... 10V

- cyfrowe aktywne stanem niskim lub wysokim

- interfejs szeregowy do podłączenia Inteligentnych Modułów Wejściowych

4 niezależne wyjścia ze sterowaniem fazowym

może współpracować z:

- lampami żarowymi o mocy 20-250 W

- lampami halogenowymi 230V o mocy 20-250W

- lampami halogenowymi 12V o mocy 20-250W

- z transformatorem elektronicznym lub konwencjonalnym (wymaga zastosowaniu kompensatora)

 

3. Moduł 8 wyjść analogowych (1...10V)

Umożliwia sterowanie pracą urządzeń wyposażonych w interfejs 1-10V, takich jak: głowice termoelektryczne, ściemniacze dla lamp fluorescencyjnych, ściemniacze, serwo-napędy.

8 wejść parametryzowanych z poziomu aplikacji jako:

- analogowe 1 ... 10V

- cyfrowe aktywne stanem niskim lub wysokim

- interfejs szeregowy do podłączenia Inteligentnych Modułów Wejściowych

Posiada 8 niezależnych, izolowanych wyjść (kanałów wyjściowych) regulowanych w zakresie 1-10V.

 

 

Do tego posiadają szereg multisensorów (czujniki temperatury, wilgotności, odbiorniki podczerwieni IRDA, termostat, czujnik zmierzchowy, piloty wielokanałowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_zbychu_

czytałem ich materiały i dlatego pytam :)

ostatnio przeglądałem kilka innych rozwiązań i:

- albo to były rozwiązania typu Simatic Logo (praktycznie to programowanie przekaźników jak w typowych sterownikach typu Programmable Logic Controllers)

- albo cos programowalnego swobodnie z możliwością używania bloków funkcjonalnych (sterowanie proporcjonalne i takie takie tak regulatory PID...)

 

a jak siie programuje Domito: podejrzewam, ze jak przekaźniki ale jak: graficznie, liniowo?

Nie ma o tym ani słowa na ich stronie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

System jest dopiero wdrażany do sprzedaży, więc ceny jeszcze nie są znane, ale ujawniono mi, że moduł bazowy ma kosztować około 1000 zł netto.

 

Wchodzą na rynek czyli rozumiem że nie można obejrzeć jeszcze żadnej działającej instalacji? Może mają chociaż jakiegoś instalatora który mógłby wszystko pokazać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak łączycie rozbudowane instalacje gwiazdziste w szafie?

 

do przewodów niskonapięciowych chyba najlepiej nadają się łączówki LSA - ale da się je zamontować na szynie din 35mm, żeby to było w jednej szafie?

 

a przewody z 230V?

 

może ZUGi?

 

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=265616714

 

wygodne do grubszych przewodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak łączycie rozbudowane instalacje gwiazdziste w szafie?

 

do przewodów niskonapięciowych chyba najlepiej nadają się łączówki LSA - ale da się je zamontować na szynie din 35mm, żeby to było w jednej szafie?

 

a przewody z 230V?

 

może ZUGi?

 

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=265616714

 

wygodne do grubszych przewodów

 

no, już odkryłem ZUGi, zapomniałem napisać.

a co z niskonapięciowymi 0,5mm - LSA? da się do rozdzielnicy jakoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, już odkryłem ZUGi, zapomniałem napisać.

a co z niskonapięciowymi 0,5mm - LSA? da się do rozdzielnicy jakoś?

 

raczej będzie ciężko bo...

skoro na szynę 35mm to łączówki będa dostępne raczej dla urządzeń prądożernych czyli na grubsze przewody, jeśli 0,5mm to nie widziałem nic co by mnie zadowoliło w 100% :(

zostaje:

- LSA w jakiejś puszce, zawsze można kupić pustą obudowę na szyne DIN35 (chyba maks o szerokości 8 modułów)

- ZUGi ale one trochę kosztują i zajmują sporo miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem składać centralę integra 128 do sterowania instalacją elektryczną i zauważyłem pewną niedogodnośc: po zwarciu wejścia (styk monostabilny) muszę poczekać ok. 3 sek przed ponownym użyciem tego wejścia a na monitorze wejść zapala mi się to wejście na zielono przez ok 3 sek nawet jeśli zwieram styk tylko na ulamek sekundy. Niedogodność polega na tym, że jak zwieram ponownie styk w ciągu tych 3sek (np chcę zgasić szybko przed chwilą zapalone światło to czas wzbudzenia tego wejścia wydłuża się o kolejne 3 sek(nie mogę zgasić tego światła - tak jakby przycisk nie działał -irytujące dla niektórych niecierpliwych) W związku z tym mam pytanie do zaawansowanych od integry:

czy można w jakiś sposób skrócić czas wzbudzenia wejścia może ktoś już się z tym próbował uporać

 

Dostrzegłem ten problem jak zacząłem testować swoją integrę na stole i... załamka. Rozmawiałem z działem technicznym Satela najpierw telefonicznie później na szkoleniu z Integry (jestem instalatorem), Jak twierdzą problem poruszali ze swoim kierownictwem i narazie nic nie zrobią(to było dość dawno chyba w zeszłym roku). Do tej pory modyfikowali 2 razy oprogramowanie i nawet w kierunku automatyki domowej ale tego nie poprawili (chyba że coś przegapiłem) Bo dopiero teraz mnie tknęło na uruchamianie mojej "inteligencji domowej". Może teraz (bo pisałeś kilka mies temu)Ty matys albo ktoś inny wie coś więcej na ten temat. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
Właśnie zacząłem składać centralę integra 128 do sterowania instalacją elektryczną i zauważyłem pewną niedogodnośc: po zwarciu wejścia (styk monostabilny) muszę poczekać ok. 3 sek przed ponownym użyciem tego wejścia a na monitorze wejść zapala mi się to wejście na zielono przez ok 3 sek nawet jeśli zwieram styk tylko na ulamek sekundy. Niedogodność polega na tym, że jak zwieram ponownie styk w ciągu tych 3sek (np chcę zgasić szybko przed chwilą zapalone światło to czas wzbudzenia tego wejścia wydłuża się o kolejne 3 sek(nie mogę zgasić tego światła - tak jakby przycisk nie działał -irytujące dla niektórych niecierpliwych) W związku z tym mam pytanie do zaawansowanych od integry:

czy można w jakiś sposób skrócić czas wzbudzenia wejścia może ktoś już się z tym próbował uporać

 

Dostrzegłem ten problem jak zacząłem testować swoją integrę na stole i... załamka. Rozmawiałem z działem technicznym Satela najpierw telefonicznie później na szkoleniu z Integry (jestem instalatorem), Jak twierdzą problem poruszali ze swoim kierownictwem i narazie nic nie zrobią(to było dość dawno chyba w zeszłym roku). Do tej pory modyfikowali 2 razy oprogramowanie i nawet w kierunku automatyki domowej ale tego nie poprawili (chyba że coś przegapiłem) Bo dopiero teraz mnie tknęło na uruchamianie mojej "inteligencji domowej". Może teraz (bo pisałeś kilka mies temu)Ty matys albo ktoś inny wie coś więcej na ten temat. Pozdrawiam.

 

no i niestetu po moich e-mailach do satela niewiele się zmieniło- odpowiedź Satela brzmi tak:

 

 

Witam

 

Tak jest stworzony program centrali. W najbliższym czasnie nie planujemy

modyfikacji oprogramowania w celu przyśpieszenia reakcji na powrót

wejścia.

 

Z poważaniem

Chrobak Łukasz

 

może gdyby pojawiło się więcej chętnych na tą zmianę to zmieniliby program bądź też zrobili program opcjonalny do użytku w centralach włączonych do obsługi domów inteligentnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Sterowanie bramą wjazdową i garażową...

 

Będę miał sterownik PLC i centralę alarmową satel integra. To będzie sterowało alarmem, oświetleniem, wentylacją, roletami itp.

 

Zwykle bramy garażowe, wjazdowe kupuje się z silnikami i centralkami, które tym sterują. Zastanawiam się czy w tej sytuacji nie byłoby wskazane zrezygnowanie z centralek zwykle dostarczanych do silników i kupić sam silnik. Zarówno z powodu kosztów, ale co bardziej ważne żeby całe sterowanie mieć zintegrowane w jednym (no właściwie dwóch, bo plc i alarm) spójnym systemie i nie rozwiązywać dodatkowych problemów łączenia i komunikacji kolejnych sterowników.

Co o tym myślicie, kto tak zrobił? :)

Na sterowniki PLC zaprogramuję prawie wszystko, ale czy da się zakupić sam silnik (i co ewentualnie jeszcze potrzebne?), czy nie ma z tym za dużo zachodu i czy ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od jakiegoś czasu próbuję zdecydować się na jakiś system ogólnie rozumianej automatyki w domu - raczej skłaniam się ku rozwiązaniu typu gwiazda i jakiś "wyspecjalizowany sterownik" - i w związku z tymi mam kilka pytań:

 

1. Czy ktoś używa systemu D2000 firmy ADK Group i może podzielić się opinią na jego temat?

2. Czy ktoś używa xComforta firmy Moeller i może podzielić się uwagami na jego temat? - nie jest to gwiazda

3. Czy ktoś coś wiecej wie o Easy firmy Moeller - jak przedstawia się cenowo i funkcjonalnie?

 

4. Czy ktoś liczył na własnym przykładzie bądź teoretycznym ile realnie jest droższa instalacja w gwiazdę od tradycyjnej?

 

Nie chcę z jednej strony wydać majątku na elektrykę, ale już nie raz się przekonałem że zbytnie skąpstwo nie popłaca - a partyzantka może się bardzo zemścić na domownikach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

zamierzam w całej instalacji włożyć 4 różnicówki ;

1. urządzenia techniczne ; PCi, pralka, hydrofor i takie tam,

2. linie poza domem ; ogród, brama itp.

3. dom,

4. dom

 

Pytanie o jakiej charakterystyce i prądach wyłączenia, czy ktoś może wskazać właściwe rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich. Właśnie skończyłem przegryzać się przez ten wątek. Miałbym parę pytań do specjalistów od tych instalacji. Z góry proszę o wyrozumiałość jeśli te pytania okażą się banalne. W sprawach instalacji elektrycznych jestem kompletnie zielony, moim największym sukcesem było założenie włącznika na kabel lampki nocnej :) Dodatkowo muszę w przyspieszonym tempie przyswoić wiadomości nie tylko z dziedziny instalacji elektrycznych ale wszystkich innych, więc moje obwody pamięciowe mogą być trochę przegrzane :D

 

Do rzeczy. Chciałbym zrobić w domu instalację sterowana przez polecana tu centralkę Integra. Już wiem że do sterowania oświetleniem z możliwością symulacji obecności potrzebne są przekaźniki bistabilne z opcją sterowania grupowego, takie jak PBM-02 Zamela lub BIS 412 F&F. Teraz problem:

 

jakie napięcie ma być na sterowaniu jeżeli mam centralę Integra Satela - 12 czy 24V?

Oczywiście 230V. Daje się dodatkowe przekaźniki (np. RM81, RM82, RM83, RM84 albo jakieś inne) z cewkami na 12V (tyle daje Integra), a z ich styków dopiero sterujesz wejścia grupowe w bistabilnych.

 

Znalazłem jednak wersje tych przekaźników sterowane napięciem 24V np http://www.zamel.pl/index.php?link=109&grupa=52&id_prod=498 . Czy to 24V to tylko napięcie sterowania lokalnego, czy również grupowego? Jeśli tak to czy można te wejścia grupowe podpiąć do wyjść przekaźnikowych Integry? Czy może jednak dodatkowy przekaźnik 12/230V?

Co do samego sterowania. Jeśli chcę żeby przy włączeniu alarmu wszystkie światła zostały wyłączone to używam wejścia WW (według schematu podłączenia na stronie http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=54&products_id=138 ) natomiast do włączania i wyłączania przy symulacji obecności wejścia ZO poszczególnych przekaźników. Dobrze to rozumiem?

 

Podobne pytanie dotyczy sterowania roletami przy użyciu np sterowników STR-421 24V.

 

Ostatnie (jak na razie :lol: pewnie w przyszłości pojawią się następne) pytanie dotyczy gniazdek elektrycznych. Jakich przekaźników tutaj najlepiej użyć? Chodzi mi o możliwość wyłączenia niektórych gniazdek w momencie wyjścia z domu. Chciałbym uniknąć sytuacji tego typu: w trakcie czuwania alarmu gniazdka są rozłączone. Jest przerwa w dostawie prądu i po tej przerwie przekaźnik włącza gniazdka. Alarm cały czas działa. Wracam do domu rozbrajam alarm, centralka wysyła sygnał do przekaźnika i ten rozłącza gniazdka. Czy lepiej dać tu przekaźniki ze sterowaniem grupowym i sterować wejściami WW i ZW?

Z góry dziękuję za wyjaśnienia i wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Jestem nie-elektrykiem, teoretykiem po przeczytaniu sporej ilości postów...

Mam 2 pytania:

 

1. elektryk proponuje mi ułożenie kabli po posadzce. Blisko ścian spięte paskami. Potem na to przyjdzie jeszcze posadzka (ok. 12 cm styropianu + podłogówka). Pytanie czy to jest rozsądne kłaść kable pod posadzką? No jak coś będzie trzeba zrobić tam – to trzba będzie kuć w posadzce. Z drugiej strony raczej wiercić w posadzce nie będę wiec prawdopodobieństwo uszkodzenia jest mniejsze. Czy polecacie czy odradzacie. Jeżeli już w posadzce – nie powinno być w jakiś korytkach? CO na to przepisy, co praktyka, co zdrowy rozsądek?

 

 

2. Oświetlenie zewnętrzne – podbitki i ogrodowe

 

Obmyśliłem sobie dośc skomplikowany układ:

• Oświetlenie zewnętrzne podzielone na 5 obwodów (ogrodowe front, ogrodowe tył, front nad wejściem, taras, obrys budynku)

• Obwody pojedyncze mogą być załączane przez włączniki schodowe albo krzyżakowe (nie na przekaźnikach bistabilnych, ale tak żeby można było w kilku miejscach włączać i wyłączać)

• Obwody oświetlenia zewnętrznego stają się aktywne po zmierzchu (czujnik światła) i pozostają aktywne do godz. 01:00 w nocy (nie chce, aby cały dom świecił się jak choinka całą noc, ale tylko w godzinach kiedy potencjalnie mogę wyjść na zewnątrz).

• Dodatkowo chciałbym mieć możliwość przełączenia obwodów, aby wyłaczyĆ je wcześnej lub zmusić do świecenia później

• Mam zainstalowaną centralę alarmową SAtel Integra 64 – chciałem ja zaprząc do wyłączania obwodów o zadanej godzinie. Czy jest to możliwe, czy też lepiej jest wstawiC jakiś zegar, który będzie wyłączać obwody.

• Jeszcze zastanawiam się nad czujka ruchu, która może aktywować oświetlenie po godzinach 01:00 w nocy, ale wówczas zapala się na czas 5 min. Po tym czasie wyłacza się (to już jako fanaberia – jeżeli można taką funkcjonalność dodać w tani sposób – pokusiłbym się o to, przy większych nakładach dam sobie spokój

 

Czy taka instalacja ma prawo funkcjonować?

 

Jest ktoś w stanie pomóc mi przy schemacie? Czy oprzeć to na przekaźniku bistabilnym z funkcją set/reset. Czujnik światła robi set. Centralka o zadanej godzinie reset. Dodatkowo włącznikiem dzwonkowym mogę włączyć i wyłączyć.

Czy czujnik światła podaje impus tylko przy zapadnięciu zmierzchu czy też przez całą noc (czy jak centralka wyłączy mi obwód o 1:00 to czujnik nie załączy mi tego ponownie?)

 

Jeżeli ktoś ma pomysl, jak prościej rozwiązać taka instalację (przy niższych Kostach z podobną funkcjonalnością, czekam na pomysły)

 

Z góry dzięki za pomoc,

Domelus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...