Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolejny "problem" z automatyką na Integrze :(

 

Czy da się zrobić ściemniacz sterowany centralką?

 

Założenia:

Załączanie/wyłączanie światła na 100% jednym przyciskiem

Płynne rozjaśnianie/ściemnianie jednym lub dwoma

Przy załączeniu alarmu, wyłączyć światło

Przy wywołaniu alarmu, włączyć na 100%

 

Może trochę zbyt szybko się poddaję, ale co krok to trafiam na jakiś problem lub organicznie wynikające z tego ze integra to centralka alarmowa, co prawda z dużymi możliwościami, ale jednak tylko centralka :(

 

Jak poznałem możliwości takiego systemu D2000 z jego prostotą, to ta integra jest jak porównanie MacOSX do linuxa ;) również w cenie - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem nad zastosowaniem instalacji inteligentnego domu równiez do pompy cyrkulacyjnej cwu. Celem jest oszczędność prądu.Normalnie pompa jest wyłączona, wchodząc przy nieuzbrojonym alarmie czujka wykrywa i odpala pompę na jakiś czas- zanim podejdę do kranu woda już jest przetłoczona przez instalację . Gorzej z kuchnia bo tam często człowiek się kręci bez korzystania z ciepłej wody. Da się to zrealizować Integrą 32? A może jakoś inaczej i czy w ogóle ma sens. Zapraszam do dyskusji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da, ale czy to nie jest już sztuka dla sztuki? Ciężka logika a zysk mierzony chyba w mikrowatach :-)

 

Dla cyrkulacji to chyba czasówka wystarczy - ew. wpiąć do alarmu, żeby wyłączała się gdy alarm jest uzbrojony.

 

Z innej beczki - nie robił/słyszał/wie ktoś cos o systemach opartych na komputerze, takim klasycznym PC? Są jakieś gotowe programy do tego, czy wszystko trzeba by napisać od zera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da, ale czy to nie jest już sztuka dla sztuki? Ciężka logika a zysk mierzony chyba w mikrowatach :-)

 

Dla cyrkulacji to chyba czasówka wystarczy - ew. wpiąć do alarmu, żeby wyłączała się gdy alarm jest uzbrojony.

 

Jeśli celem było by oszczędzanie prądu potrzebnego do działania pompy, to faktycznie raczej szkoda zachodu. Zauważyć jednak należy, że ta konkretna pompa potrafi "zmarnować" masę energi cieplnej zgromadzonej w zasobniku cwu. A to juz może kosztować nie tylko pieniądze, ale i komfort. I z tego powodu warto chyba nieco "uinteligentnić" sterowanie pomką cyrkulacji cwu.

 

Z innej beczki - nie robił/słyszał/wie ktoś cos o systemach opartych na komputerze, takim klasycznym PC? Są jakieś gotowe programy do tego, czy wszystko trzeba by napisać od zera?

 

Był tu juz przytaczany Mr.House, a ja znam jeszcze projekt rodzimy (w tej chwili coś się nie otwiera, ale google ma to w cache). Jednak żaden z nich nie będzie działał sensownie, bez choćby odrobiny sprzętu podpietego do PC-ta (z resztą dość dokładnie na obu stronach opisanego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyć jednak należy, że ta konkretna pompa potrafi "zmarnować" masę energi cieplnej zgromadzonej w zasobniku cwu. A to juz może kosztować nie tylko pieniądze, ale i komfort. I z tego powodu warto chyba nieco "uinteligentnić" sterowanie pomką cyrkulacji cwu.

 

Jasne - chodziło mi o oba źrodła marnotrawstwa. Ogólnie CWU pożera niewiele, a z tego cyrkulacja tylko ułamek. Jest o co walczyć?

 

Był tu juz przytaczany Mr.House, a ja znam jeszcze projekt rodzimy (w tej chwili coś się nie otwiera, ale google ma to w cache). Jednak żaden z nich nie będzie działał sensownie, bez choćby odrobiny sprzętu podpietego do PC-ta (z resztą dość dokładnie na obu stronach opisanego).

 

Kurka - zapomniałem o tym Mr. Housie - dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyć jednak należy, że ta konkretna pompa potrafi "zmarnować" masę energi cieplnej zgromadzonej w zasobniku cwu. A to juz może kosztować nie tylko pieniądze, ale i komfort. I z tego powodu warto chyba nieco "uinteligentnić" sterowanie pomką cyrkulacji cwu.

 

Jasne - chodziło mi o oba źrodła marnotrawstwa. Ogólnie CWU pożera niewiele, a z tego cyrkulacja tylko ułamek. Jest o co walczyć?

 

Jest tu na forum taki wątek: Cyrkulacja CWU - Wór bez dna?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle wygląda ten D2000 :-)

tylko to co bym potrzebował, to tak z 10 kzł wychodzi. Minimum. :-(

Czy te ceny, z sklepu internetowego są realne, czy można urwać ze 30-50% :wink:

 

Na Telematik'u wszystko mam za nieco ponad 3 kzł.

Fakt ma też ograniczenia.

 

Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem.

 

Czy ktoś mógłby polecić sensowny uniwersalny moduł sterowania IR ?

...chociaż sterownik, który współpraciwał by z innym PLC. Pilota można dokupić dowolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest telematik?

 

Ja powoli zaczynam dojrzewać do połączenia Integry z D2000 ;) Wszystko co się da na integrze, bo tanio, a salon i sceny świetlne na D2000, choć czasem myślę że używanie d2000 jako "sprytnego sterownika" oświetlenia to jak wychodzenie z armatą na komara :(

Tak naprawdę to brakuje mi sprytnego sposobu na ściemniacze z centralnym sterowaniem.

 

I cały czas podtrzymuję, że D2000 to taki MacOSX, a Integra to Linux a mi coraz częściej bliżej do maka, bo na linuxa to trzeba mieć czas, a nie chodzi o to żeby na "programowaniu" domu spędzać całe noce i dnie, tylko żeby tego używać nie myśląc o technologi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiazać temat odłączania zasilania budynku przy uzbrajaniu alarmu ale w taki sposób aby po otrzymaniu sygnału urzadzenie załączyło bądź wyłączyło obwód i tylko podczas tych operacji pobierało prąd? Wiem że najprościej byłoby zastosować stycznik instalacyjny na szynę ale on cały czas przy właczonych obwodach pobiera prąd. Wiem że pobiera mało ale chciałbym coś bardziej a'la wyłącznik z napędem w "domowej" wersji dającej sie umieścić w rozdzielni. Spotkał ktoś coś takiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telematik to firma, posiada kilka sterowników swobodnie programowalnych w swojej ofercie. Znalazłem ją gdy szukałem sterownika do rekuperatora, wśród m.in. Simensa, i paru innych. Zdecydowałem się ostatecznie na SR22. Program już napisałem, pewnie jeszcze doszlifuję, ale trzon już jest.

 

Sterowanie domem wstępnie zaprojektowałem na przekaźnikach głównie PBM-ach firmy Zamel. Notabene do; lakusz – właśnie tak w prosty sposób możesz sterować strefami, dorzucić ściemniacze itp. Rozpatrywałem także przekaźniki Relpol, fajne bo małe, tanie, są podstawki na szynę, tyle że na nich trzeba podawać bez przerwy napięcie w funkcji NC, lub NO, a to kilka wat na jednym przekaźniku.

Następnie przyjrzałem się jeszcze raz sterownikowi SR22 – tyle że z wyjściami wysokoprądowymi. Są na 230W do 10A. Jak policzyłem koszt 1 wyjścia ok. 48 zł, to już nic innego nie szukałem. Owszem ma on swoje ograniczenia, ale i wiele zalet.

 

Ograniczenia rozwiązuje w ten sposób, że planuję połączyć kilka urządzeń; Integrę 64 z powiadamianiem GSM i manipulatorem z czytnikiem kart zbliżeniowych, do tego sterowanie radiowe 4-kanałowe, wspomniany SR22 Telematik’a z dwoma rozszerzeniami, bramotel i rejestrator 4-kanałowy z funkcją podglądu z kamer przez Internet.

 

Obecnie brakuje mi tylko modułu do pilota uniwersalnego.

Ostatecznie przeżyję, ale może jeszcze znajdę.

 

Do lakusz.

Owszem sterownik trzeba programować, ale jest to stosunkowo proste i daje duuuużo większe możliwoci od systemu opartego na przekaźnikach.

No można nic nie robić i kupić gotowy system z instalacją i wliczonym instruktażem obsługi, ale w przypadku rekuperatora, takiego nie znalazłem, który by mi odpowiadał. W każdym razie nie za pieniądze „dla ludzi”.

 

 

Najważniejsze to wiedzieć ( ustalić ) czego się oczekuje od tzw. Inteligencji domu!

Powyżej przedstawiłem spiętych kilka urządzeń, które dają mi właściwie wszystko co potrzebuję i co zdołam sobie wymyślić w przyszłości.

 

P.S.

obecnie działam "na sucho" na samych programach bez sterowników.

Ale pozwala mi to zaprojektować np. punkty, magistrale itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiazać temat odłączania zasilania budynku przy uzbrajaniu alarmu ale w taki sposób aby po otrzymaniu sygnału urzadzenie załączyło bądź wyłączyło obwód i tylko podczas tych operacji pobierało prąd? Wiem że najprościej byłoby zastosować stycznik instalacyjny na szynę ale on cały czas przy właczonych obwodach pobiera prąd. Wiem że pobiera mało ale chciałbym coś bardziej a'la wyłącznik z napędem w "domowej" wersji dającej sie umieścić w rozdzielni. Spotkał ktoś coś takiego?

 

Szukaj przekaźników polaryzowanych. Nie wiem tylko czy są produkowane na duże prądy. Ja na tym sterowanie do rolet będę robił (jak już skończę się budować) :)

Można by jeszcze użyć np. układów do załączania i wyłączania normalnych bezpieczników (typu S). Do wyłączania cewki wybijakowe do załączania też coś w tym stylu idzie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrywałem także przekaźniki Relpol, fajne bo małe, tanie, są podstawki na szynę, tyle że na nich trzeba podawać bez przerwy napięcie w funkcji NC, lub NO, a to kilka wat na jednym przekaźniku.

 

Hm, z katalogów (wersje 24VDC, ale dla innych pewnie będzie analogicznie):

PBM01-24: Znamionowy pobór prądu 20 mA co daje 0.48W

Relpol RM85: Znamionowy pobór mocy 0,4...0,48 W

 

to jak jest?

 

Ja właśnie kombinuję na dużym sterowniku PLC i przekaźnikach relpola i innych dodatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hm, z katalogów (wersje 24VDC, ale dla innych pewnie będzie analogicznie):

PBM01-24: Znamionowy pobór prądu 20 mA co daje 0.48W

Relpol RM85: Znamionowy pobór mocy 0,4...0,48 W

 

to jak jest?

 

Ja właśnie kombinuję na dużym sterowniku PLC i przekaźnikach relpola i innych dodatkach.

 

Te 0,4-0,48W to chyba podajesz dla prądu stałego.

Ja rozpatrywałem także RM85, ale z cewkami dla prądu bezpośrednio 230V 8A i 16A. Teraz nie pamiętam, mogę się także mylić, chociaż łatwo to sprawdzić.

 

Także rozpatrywałem kilka sterowników PLC, przeczytałem DTR-ki, ściągnąłem oprogramowanie, które starałem się wstępnie poznać. Odniosłem to do cen i możliwości.

Najbardziej przemówił do mnie SR22; przystępna cena, tani manipulator z wyświetlaczem z możliwością oddalenia ( np. w hallu ), programowanie obiektowe, jakoś bardziej przejrzyste od drabinkowego ( dla mnie ), a logika Boolen'owska nie sprawia mi kłopotu :-). Ponadto jeden z modeli ma wbudowane wyjścia przekaźnikowe wysokoprądowe, a więc nie muszę stosować dodatkowych przekaźników.

No i jak już poznałem produkt, to zrobię już sterowanie 1) rekuperatora; nawadnianie GWC ( wilgotność w domu ), przepustnice, programy autorskie itp.,

2) sterowanie pompy ciepła ( własny projekt ) do c.o. i cwu i chłodzenie latem,

3) sterowanie funkcjami domu,

 

SR22 ma też niestety ograniczenia.

Mam nadzieję sobie z nimi poradzić, gdyż stosunek ceny do możliwości wydaje się dobry.

ten D2000 wydaje się odjazdowy, ale cena zabija :-(

 

Na jakim sterowniku PLC opierasz system ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 0,4-0,48W to chyba podajesz dla prądu stałego.

Ja rozpatrywałem także RM85, ale z cewkami dla prądu bezpośrednio 230V 8A i 16A. Teraz nie pamiętam, mogę się także mylić, chociaż łatwo to sprawdzić.

 

Tak, ale dla 230V będzie bardzo podobnie. Relpol dla AC podaje 0,75VA, z zamela trudno to mi odczytać, bo się nie znam, a w karcie katalogowej dla sterowanych 230V też podali 24mA (co by dawało dużo za dużo, może się pomylili).

 

Ja się opieram na sterowniku FATEKa. 108 wejść, 96 wyjść. Może trochę przesadziłem, ale zachęcony tutaj postanowiłem zrobić na tym prawie wszystko. Obym nie żałował. :) Sterownik kosztował ok. 15 zł za jedno we/wy (przyjmując, że we i wy kosztuje tyle samo). Wyjścia są tranzystorowe, więc potrzeba przekaźników (jest wersja z przekaźnikami, ale o małej obciążalności) - kolejne 20zł/szt, te relpola z podstawkami na szynę. Jedynie brakuje mi we/wyjść analogowych. Oczywiście można dokupić, ale już za koszmarną kasę. Przy tej ilości tak mi wychodziło najtaniej, no i jednak mam to wszystko w jednym miejscu, prawie bez ograniczeń. Sterownik ma też całkiem spore jak na tą cenę możliwości (real time clock, liczniki, sporo funkcji, itd. nawet wejścia szybkozmienne 120kHz i 20KhZ oraz przerwania - nie potrzebne to tutaj, ale to pokazuje, że to nie byle jaka konstrukcja). Bogate możliwości komunikacyjne (mam usb, rs232 i rs485, jest jeszcze ethernet ale za osobną kasę) - po własnym protokole i modbusie. Można tym sterować nawet z Excela ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

o, a jak chcesz mierzyć i podać do sterownika wilgotność?

 

można na dwa sposoby;

1. zewnętrzy miernik z czujnikiem wilgotności, który poda impuls do sterownika ( to w przypadku wejścia cyfrowego, poziom ustawiasz w mierniku, a impuls do sterownika jest 0/1 )

W tym przypadku wynik pokazywany jest na wyświetlaczu miernika, a urządzenie wykonawcze sterowane jest z PLC.

2. sam czujnik wilgotnosći, a poziom ustawiasz za pomocą komperatora w sterowniku ( wejście analogowe prądowe/napięciowe ).

W tym przypadku wynik jest pokazywany na manipulatorze/wyświetlaczu/komputerze/internecie, a i urządzenie wykonawcze sterowane jest z PLC.

 

np.

http://www.nordelektronik.com/index.php?uklad=93

 

http://www.cyfronika.com.pl/semi/cz_wilg.htm

 

ale jest tego dużo w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie ;-)

Na początku potrzebowałem wejść analogowych do pomiaru temperatur i wilgotności w domu, bo w rekuperatorze, domu, pompie ciepła to głównie o temperatury chodzi.

( wiem, że można też na cyfrowych … )

 

Kierunek RM-ów Relpola jest w moim mniemaniu dobry, rzecz w tym, że właśnie sterownik PLC daje dopiero ogromne możliwości i swobodę. Nawet kabli w przyszłości nie trzeba przepinać ;-). Na samych przekaźnikach ( np. Zamel ) też można … ale to półśrodek w moim odczuciu.

 

Fatek to zacna firma. Co do ilości wejść i wyjść, nie sądzę abyś przesadził.

Na początku też myślałem o kilku, kilkunastu,

Teraz mam rozpisanych ok. 38 wejść i 30 wyjść dla sterowania oświetlenia domu, a jak doliczę PCi i reku, to w sumie coś koło 70 wejść będzie i blisko 50 wyjść. Idąc dalej i włączając w to urządzenia, które wymieniłem powyżej to przekroczy to liczby, które podałeś.

Zależy co na tym PLC „postawisz”!

 

Jak się programuje tego Fatek'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...