Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

wie ktoś może czy dla Integry to będzie problem? Diody są najmniej ważne w tym wszystkim ale jeśli by się dało je wykorzystać to why not.

 

moim zdaniem... tak intuicyjnie, bo nie znam integry, a i z elektroniką też raczej byłem na bakier :) jak coś nie tak to pewnie ktoś skoryguje :)

 

podłączasz COM z integry do 0V, a do wejść Zn w integrze zaciski Sx. to załatwia przyciski. COM to masa integry więc diodom to pasuje. do LEDx podłączasz wyjście z Integry. trzeba tam podać plusa żeby załączyć diodę. no i rezystor ograniczający prąd diody. nie wiem co to za diody więc może lepiej by było producenta zapytać jaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie czy na poddaszu też macie tak samo położoną instalację dla przycisków jak na parterze.

 

Tak się zastanawiam do czego jest mi potrzebne sterowanie światłem w sypialni.

 

civic jak masz u Siebie.

 

Jakoś nie widzę żadnych pomysłów na inteligentną instalację na poddaszu poza przyciskiem 4 klawiszowym na hollu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie czy na poddaszu też macie tak samo położoną instalację dla przycisków jak na parterze.

 

Tak się zastanawiam do czego jest mi potrzebne sterowanie światłem w sypialni.

 

civic jak masz u Siebie.

 

Jakoś nie widzę żadnych pomysłów na inteligentną instalację na poddaszu poza przyciskiem 4 klawiszowym na hollu

 

zrobiłem tak samo.

ponieważ:

- to już nie dużo więcej punktów w porównaniu do reszty

- instalacja będzie spójna i jednolita - choćby to, żeby też była sterowana przyciskami dzwonkowymi; trochę się bałem zamieszania jak część będzie taka, część klasyczna; sam bardzo jestem czuły na takie niuanse;

- przyda się do rzeczy takich jak symulacja obecności, automatyczne wyłączanie po uzbrojeniu alarmu (od wielu lat nie potrafię się nauczyć wyłączania świateł przy wychodzeniu z domu, często coś zostawiam)

- a w mojej sypialni w sumie doszedłem do wniosku, że też się przyda - nic mnie tak nie wkurza, w obecnym mieszkaniu, jak konieczność wstania, żeby wyłączyć światło w sytuacji gdy już sobie leżę pod kołdrą i skończyłem bawić się notebookiem albo czytać książkę; można przełączniki schodowe albo coś na klaskanie, ale postanowiłem zrobić spójnie - i dałem przyciski na odpowiedniej wysokości po każdej stronie łóżka - dla mnie i żony - będzie można pod nie zaprogramować wyłączenie (a także włączenie) świateł, obsługę rolet, itp.

 

Przy okazji, jakby ktoś był ciekawy z czym to PLC się je i jak to wygląda, mój chwilowo aktualny program:

http://patek.netinfo.pl/plcprog.pdf

Grupowe sterowanie oświetlenia i rolet, plus współpraca z alarmem. Tak jak pisałem - dopiero zaczynam, na razie kilka prowizorek potrzebnych na tym etapie budowy. Wrzucam tylko jako przykład dla niezorientowanych. Z komentarzy i opisów wejść/wyjść i rejestrów powinno się dać mniej więcej wywnioskować jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie czy na poddaszu też macie tak samo położoną instalację dla przycisków jak na parterze.

 

Tak się zastanawiam do czego jest mi potrzebne sterowanie światłem w sypialni.

 

civic jak masz u Siebie.

 

Jakoś nie widzę żadnych pomysłów na inteligentną instalację na poddaszu poza przyciskiem 4 klawiszowym na hollu

 

zrobiłem tak samo.

.

 

A już prawie się dałem przekonać przez elektryka żeby zrobić tradycyjną na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://patek.netinfo.pl/plcprog.pdf

Grupowe sterowanie oświetlenia i rolet, plus współpraca z alarmem. Tak jak pisałem - dopiero zaczynam, na razie kilka prowizorek potrzebnych na tym etapie budowy. Wrzucam tylko jako przykład dla niezorientowanych. Z komentarzy i opisów wejść/wyjść i rejestrów powinno się dać mniej więcej wywnioskować jak to działa.

 

 

Oj...nie wiem czy sam kiedykolwiek coś takiego będę umiał stworzyć :roll:

 

Czy są gdzieś dostępne gotowe aplikacje na sterownik Fatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj...nie wiem czy sam kiedykolwiek coś takiego będę umiał stworzyć :roll:

 

Czy są gdzieś dostępne gotowe aplikacje na sterownik Fatek

 

Nie za bardzo. kilka prostych przykładów w dokumentacji i na stronach fatek.com.pl. Multiprojekt organizuje darmowe szkolenia. To nie powstało w 5 minut, było w tym trochę prób i błędów. Trochę kłopotliwe jest testowanie, przydałby się jakiś symulator. Zapomniałem, do zrozumienia potrzebna jest znajomość symboli, czy one są znane czy tutaj wrzucić krótkie wprowadzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj...nie wiem czy sam kiedykolwiek coś takiego będę umiał stworzyć :roll:

 

Czy są gdzieś dostępne gotowe aplikacje na sterownik Fatek

 

Nie za bardzo. kilka prostych przykładów w dokumentacji i na stronach fatek.com.pl. Multiprojekt organizuje darmowe szkolenia. To nie powstało w 5 minut, było w tym trochę prób i błędów. Trochę kłopotliwe jest testowanie, przydałby się jakiś symulator. Zapomniałem, do zrozumienia potrzebna jest znajomość symboli, czy one są znane czy tutaj wrzucić krótkie wprowadzenie?

 

No może wrzuć... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może wrzuć...

 

z tych, które widać u mnie:

wyjścia:

(S) - set - załączenie wyjścia/rejestru (na stałe, do resetu)

® - reset - wyłączenie wyjścia/rejestru

( ) - włączenie wyjścia/rejestru (na czas trwania "sygnału")

 

wejścia:

| | - aktywne, gdy dane wejście/rejestr jest aktywne (np. gdy przycisk jest wciśnięty)

| /| - aktywne, gdy dane wejście/rejestr jest nieaktywne (negacja)

|^| (strzałka w górę) - aktywne, w chwili przejścia z 0 na 1 (np. naciśnięcie przycisku)

|? | (strzałka w dół) - aktywne, w chwili przejścia z 1 na 0 (np. w chwili puszczenia przycisku)

 

pozostałe elementy, te w prostokątach to funkcje, liczniki itp. tu już trzeba zajrzeć do dokumentacji, tam można odnaleźć jakie są dostępne, co robią. np. taki TOGG to przełącznik bistabilny - w wierszu N005 pobudzony wejściem X41 (mój przycisk) na zmianę włącza i wyłącza rejestr M2. a dalej w wierszu N006 mamy, że jeżeli ten rejestr M2 jest włączony to zostaną włączone także 4 wyjścia - u mnie podłączone do 4ech obwodów oświetlenia

(wrzuciłem jeszcze teraz PDFa z opisami wyjść). ponieważ te wyjścia nie są nigdzie indziej uaktywniane to wyłączenie M2 spowoduje także wyłączenie tych wyjść. w tym samym bloku uaktywnienie wyjść nastąpi także jeśli "przewodzić" zaczną M4 i M5, które są ustawiane... zgodnie z opisem.

 

czyta się to od lewej do prawej, od góry do dołu.

można na to patrzeć jak na połączenia elektryczne, elementy z lewej przewodzą lub nie w zależności od tego jak są poustawiane wejścia/rejestry i jakie elementy zastosowano. zarówno po stronie wejść jak i wyjść operujemy albo rzeczywistymi wejściami (X) i wyjściami (Y) albo rejestracji (zmiennymi) - u mnie na razie z serii M (logiczne).

 

T0,T1... to są liczniki czasu, które odliczają czas trwania sygnału (tego po lewej, jak zostaną spełnione warunki, żeby przewodziło). po upływie zaprogramowanego czasu się uaktywniają, co pozwala na wstawienie np. T1 tak samo jak zwykłego wejścia, od którego coś zależy. Stosując różne elementy w/w (| |, |/|, |^| itd.) możemy osiągnąć różne efekty - aktywacja czegoś na czas trwania licznika, po czasie trwania licznika, jednorazowa aktywacja po upływie czasu, itd.

 

jedynie to ustalanie czy ma wystąpić symulacja obecności to już trochę takie prawie asemblerowe programowanie. ponieważ godziny od-do są rozpisane w tablicy w pamięci (aby uniknąć setek porównań na sztywno zapisanych w programie) - pętla, przepisywanie wartości, przeglądanie rejestrów z porównywaniem, przesuwanie wskaźnika... to w następnym odcinku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dolaczylem do grona uzytwkoników Fateka.

Dostalem paczke z multiprojektu.

 

Pierwsze wrażenia:

REWELACJA

Wczesniej nie mialem stycznosci Z PLC, dokumentacja plus posty civica9 i nie ma problemu. Narazie tylko drobne proby ale podstawowe sterowanie : rolety, przekaźnik bistabilny , sterowanie grupowe swiatlem to bez problemu.

 

Mozliwosci sa ogromne mozna zrobic chyba wszystko co sobie wymyslimy, mozna zrealizowac chyba kazda funkcjonalnośc dostepna w gotowych systemach eib/lcn/knx.....to jest poprosty komputer który mozna dowolnie programowac, zawansowane funkcje i bajery to taki pseudo asembler, ale podstawowe strerowanie to uzycie kilku podstawowych elementow

 

Kiedys zastanawialem sie nad telmatikiem(banalne programowanie z elementów logiki boolowskiej) ale teraz widze ze fatek ma o wiele wieksze mozliwosci.To co dawal telmatik na fateku juz umiem zrobic, a wykorzystuje niewielka czesc jego mozliwosci

 

zobaczymy jak sprawdzi sie w praktyce, ale pierwsze wrazenie bardzo pozytywne, tez sie troche balem tego programowania w jezyku drabinkowym, ale jest to bardzo logiczne i intuicyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dolaczylem do grona uzytwkoników Fateka.

Dostalem paczke z multiprojektu.

 

Pierwsze wrażenia:

REWELACJA

Wczesniej nie mialem stycznosci Z PLC, dokumentacja plus posty civica9 i nie ma problemu. Narazie tylko drobne proby ale podstawowe sterowanie : rolety, przekaźnik bistabilny , sterowanie grupowe swiatlem to bez problemu.

 

Mozliwosci sa ogromne mozna zrobic chyba wszystko co sobie wymyslimy, mozna zrealizowac chyba kazda funkcjonalnośc dostepna w gotowych systemach eib/lcn/knx.....to jest poprosty komputer który mozna dowolnie programowac, zawansowane funkcje i bajery to taki pseudo asembler, ale podstawowe strerowanie to uzycie kilku podstawowych elementow

 

Kiedys zastanawialem sie nad telmatikiem(banalne programowanie z elementów logiki boolowskiej) ale teraz widze ze fatek ma o wiele wieksze mozliwosci.To co dawal telmatik na fateku juz umiem zrobic, a wykorzystuje niewielka czesc jego mozliwosci

 

zobaczymy jak sprawdzi sie w praktyce, ale pierwsze wrazenie bardzo pozytywne, tez sie troche balem tego programowania w jezyku drabinkowym, ale jest to bardzo logiczne i intuicyjne

 

Czekamy na relacje na żywo z instalacji Fatek.

 

Jaki model wybrałeś i ile zapłaciłeś za niego czy to może jakiś zestaw startowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FBS-232Po-9F-150 24,58

FBs-PACK 41,24

FBs-60MCTJ 995,79

 

RAZEM 1061,61 brutto

 

 

PLC z portem RS bo na taki z USB musialbym czekac 4 tygodnie

 

 

Wlozylem do rozdzielni(jescze nie skonczonej) podlaczylem na pajeczynke i ...... rolety juz chodza. Ale czasu troche trzeba coby to wszytsko zaprogramowac tak jak sie chce. Nie jest to strasznie skomplikowane ale wymaga skupienia i koncentracji, jeden zly symbol i dzialanie zupelnie inne od zalozonego a potem sluchac co on K... robi

 

No i problemy rodzinne bo z budowy wyszedlem kolo 22 po licznych telefonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FBS-232Po-9F-150 24,58

FBs-PACK 41,24

FBs-60MCTJ 995,79

 

wnioskuję z tego, że ceny w USD się nie zmieniły, a sprzedają to po przeliczeniu przez kurs sprzedaży NBP, więc przy obecnych kursach wychodzą całkiem ciekawe ceny. a przy większym zamówieniu można liczyć na jeszcze kilka procent rabatu. powyższy 60MC ma 36 wejsc/24 wyjsc. szkoda, że nie zaczekałem kilka miesięcy, mogłem za taniejącego dolara jeszcze jakieś moduły dorzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takich zestawach sterowników Moellera

 

http://www.mbsystem.pl/

 

http://www.mbsystem.pl/?page=promocje#xion

 

http://www.mbsystem.pl/?page=xion

 

Jak Easy Control wypada w porównaniu z Fatek

 

Jeden gościu który robi zawodowo instalację elektryczne na sterownikach szczególnie polecał systemy rozproszone IO/XN twierdząc że jest na nie promocja.

 

Tylko napisanie programu na system rozproszone będzie pewnie znacznie trudniejsze a dla manie jak na razie to jest głównym kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FBS-232Po-9F-150 24,58

FBs-PACK 41,24

FBs-60MCTJ 995,79

 

RAZEM 1061,61 brutto

/quote]

 

A dowiadywałeś się może o cenę i możliwości tego panela pokojowego

 

http://www.multiprojekt.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.16

 

Ciekawe czy taki panel będzie współpracował z sterwnikami PLC innych producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dowiadywałeś się może o cenę i możliwości tego panela pokojowego

 

http://www.multiprojekt.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.16

 

Ciekawe czy taki panel będzie współpracował z sterwnikami PLC innych producentów?

 

to mi w ogóle nie wygląda na produkt fateka, więc innych producentów jak i fateka to to samo. używa modbusa po rs485, więc skomunikujemy go z każdym, który ma taki interfejs. zapytam o cenę i co to może.

 

ps. porównywać easy control / xi/on z fatekiem się nie podejmuję. wyglądają na droższe mimo promocji. ja już i tak balansowałem na granicy budżetu przyznanego przez żonę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dowiadywałeś się może o cenę i możliwości tego panela pokojowego

 

http://www.multiprojekt.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.16

 

Ciekawe czy taki panel będzie współpracował z sterwnikami PLC innych producentów?

 

to mi w ogóle nie wygląda na produkt fateka, więc innych producentów jak i fateka to to samo. używa modbusa po rs485, więc skomunikujemy go z każdym, który ma taki interfejs. zapytam o cenę i co to może.

 

Jak sie czegoś dowiesz to daj znać na forum

 

Może zapytaj też jakie kable trzeba do tego ustrojstwa pociągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy może mi ktoś powiedzieć do czego wymyślono standard gniazdek Schuko ? wiem że pasują do nich nie wszystkie, ale obecnie większość - ale po co one zostały wymyślone, w czym są lepsze - jeżeli są ?

 

i jeszcze jedno jakie gniazdka są lepsze (trwalsze) na śrubki czy samozaciskowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy może mi ktoś powiedzieć do czego wymyślono standard gniazdek Schuko ? wiem że pasują do nich nie wszystkie, ale obecnie większość - ale po co one zostały wymyślone, w czym są lepsze - jeżeli są ?

 

i jeszcze jedno jakie gniazdka są lepsze (trwalsze) na śrubki czy samozaciskowe ?

 

Po prostu powstały te standardy w różnych krajach?

A gniazdka i wtyczki Schuko się robi teraz uniwersalne - żeby pasowały i do Schuko i do naszych (a właściwie Francuski chyba?) pomysłów (jeszcze Czechy, Słowacja, itp.).

 

No i obecna wersja Schuko (tzn. Schuko + nasz bolec) jest standardem UE - kto wie, może nam niedługo to narzucą jako bezwzględny wymóg? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dowiadywałeś się może o cenę i możliwości tego panela pokojowego

 

http://www.multiprojekt.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.16

 

Ciekawe czy taki panel będzie współpracował z sterwnikami PLC innych producentów?

 

to mi w ogóle nie wygląda na produkt fateka, więc innych producentów jak i fateka to to samo. używa modbusa po rs485, więc skomunikujemy go z każdym, który ma taki interfejs. zapytam o cenę i co to może.

 

civic dowiedziałeś się coś może w sprawie Panel pokojowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...