Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Ciekawe czy stosuje już ktoś sterowaniem ogrzewaniem a w szczególności ogrzewaniem podłogowym za pomocą sterownika PLC.

 

Czy takie proste rozwiązanie jak termostat w pokoju załączający siłownik na grzejniku wystarczy.

 

W gotowych systemach jest taka możliwość że w dużych pomieszczeniach jest kilka termostatów np. 3 sztuki. Z ich pomiarów jest wyciągana średnia.

 

Do zrobienia, ale zastanawiam się czy warto. Sporo kombinowania - wejścia analogowe albo dodatkowe urządzenia/układy, które to dostarczą jakoś dane do sterownika. Ponad to w tym przypadku zaprojektowanie, wykonanie, przetestowanie może sporo zająć, choćby dobór jakiś charakterystyk, histerezy itp. Gotowe sterowniki do CO nie są takie drogie, a mają w sobie chyba zaszyte lata doświadczeń. A w przypadku podłogówki za bardzo i tak nie ma sensu dorzucać do tego dodatkowych funkcji typu wyłącz przy wyjściu, włącz przy wejściu.

 

Znalazłem taki termostat z komunikacją po RS 485 ciekawe czy by sie nadał do sterowania ogrzewaniem na sterowniku PLC

 

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znalazłem taki termostat z komunikacją po RS 485 ciekawe czy by sie nadał do sterowania ogrzewaniem na sterowniku PLC

 

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

 

Tylko, że ja nie mam zielonego pojęcia jak miałaby wyglądać logika sterowania takim termostatem (czy też innymi tego typu urządzeniami związanymi z CO) z poziomu PLC. Czym by ten termostat miał sterować, jak go programować. Czy potrzeba do tego sterownika PLC. Masz jakieś konkretne pomysły?

 

Co do samego połączenia takiego termostatu z PLC:

- sterownik musi mieć RS485 - ok, niektóre mają takie moduły

- poznać trzeba protokół - tam napisali, że istnieje możliwość udostępnienia opisu...hm... ale go nie udostępnili :) mogą się pojawić dodatkowe warunki

- oprogramować trzeba protokół - jakiś bardziej złożony - to może być kłopot, sterowniki PLC nie są aż tak bardzo programowalne (ograniczenia na rozmiar programu, itp.); byłoby łatwiej gdyby takie urządzenie miało zaimplementowany jakiś uznany protokół np. modbus - obsługę modbusa taki fatek na przykład ma i komunikacja po modbusie jest już prosta; pewnie i takie są na rynku, a jeśli nie to jakiś elektronik mikroprocesorowy może zbudować;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki termostat z komunikacją po RS 485 ciekawe czy by sie nadał do sterowania ogrzewaniem na sterowniku PLC

 

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

 

Tylko, że ja nie mam zielonego pojęcia jak miałaby wyglądać logika sterowania takim termostatem (czy też innymi tego typu urządzeniami związanymi z CO) z poziomu PLC. Czym by ten termostat miał sterować, jak go programować. Czy potrzeba do tego sterownika PLC. Masz jakieś konkretne pomysły?

 

/quote]

 

Sterownik PLC miałby sterować siłownikami zaworów grzejnikowych albo zaworów pętli ogrzewania podłogowego czyli otwierać przepływ czynnika grzewczego lub go zamykać w zależności od danych przesyłanych przez termostaty.

 

Siłowniki np

http://www.multiprojekt.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.3

http:// http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/87876_MNU17384095_SIT18.html

 

Siłownik najłatwiej jest umiejscowić na zaworach w rozdzielaczach albo na każdym grzejniku oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odaro - nie obraź się, ale czy znowu nie przekombinowujesz? Automatyzacja nie jest celem sama w sobie - powinna czemuś służyć. W tym przypadku ten system powinien działać bez żadnego sterownika centralnego, a PLC to już jakaś kompletna abstrakcja.

 

Każde pomieszczenie, którym chcesz sterować odrębnie jest wyposażone w termostat i ten termostat steruje siłownikiem na rozdzielaczu, zamykając dopływ wody, gdy temperatura zbytnio wzrośnie. Po co tam PLC??? :o

 

PS. Jak tam wentylatory EBM - doszedłeś już, czy kosztują 4000/szt,? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i niegłupio by było gdyby się ten termostat dało wysterować z PLC.

po co? a po to, żeby było spójnie - wszystko zebrane w jednym systemie. jak już się dorobimy tych paneli dotykowych do sterowania całą automatyką to i fajnie by było jakby nastawy dla tych termostatów i odczyty temperatur też wprowadzać i widzieć na tych panelach. nawet, jeśli ze względu na charakter podłogówki będziemy korzystać z tego raz na ruski rok.

 

tylko, że to już naprawdę bajer, więc miałby sens tylko przy minimalnym koszcie. a z tym może być ciężko, chyba że ktoś ma konstrukcje elektroniczne i programowanie za darmo.

 

ale ten termostat fajny jest - skoro i tak będę jakieś montował to pomyślę o takim. chociaż nie wiem czy kabelków starczy :( tylko zauważyłem jedną wadę - traci ustawienia po zaniku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który termostat jest fajny? A co do sensowności, to jasne - na bajerze wszystko zrobić, piękne wizualizacje, menu wykresy kołowe/słupkowe. Bayer full, tylko 2 sprawy - koszt i czas. Ja już odpuszczam wiele pomysłów, bo widzę, że nie dam rady zrobić wszystkiego, Jak ktoś ma gdzie mieszkać i mu się nie spieszy, to się może bawić w takie cuda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który termostat jest fajny?

 

Ten co podał odaro - http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/91

 

Tzn. nie jest idealny, ale ciekawe że w znośnej cenie ktoś wypuścił taki sterowalny po rs485. Jak nie do sterowania z PLC to do czegoś innego można to wykorzystać.

 

Co do reszty - dokładnie, ja na razie też odkładam zbędne pomysły, ale... może do nich powrócę po ustabilizowaniu sytuacji dom(k)owej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

civic9 - niewiele zrozumiałem z tego Twojego wywodu dot. PWM. Ja kombinuję jakiś przetwornik c/a jednak (moj złom nie ma PWM). Chyba, że się wkurzę i kupię po prostu Fateka (albo coś innego w wyjściem AO lub PWM).

 

No i wkurzyłem się i kupiłem :) Jak może pamiętacie nie miałem do swojego Mitsu Alpha kabla i oprogramowania. Kosztują one w sumie jakieś 500 PLN + VAT :o (używanych nigdzie nie mogłem znaleźć).

 

Więc wziąłem i kupiłem na eBayu w UK Mitsu Alpha XL. W ten sposób dostałem PWM (tylko czy wystarczające), dodatkowe 15 wejść i 9 wyjść oraz kabel i program, który pasuje tez do pierwszej Alphy. I to wszystko za 250 PLN + wysyłka :D

 

I teraz zapytka - civic9 - jakie parametry musi to wyjście z PWM spełniać? 100kHz? Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz zapytka - civic9 - jakie parametry musi to wyjście z PWM spełniać? 100kHz? Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

 

Ja mam R3G220AD1102. Kupiłem pośrednio - via adam_mk z całą resztą. Nie mam pojęcia, on kiedyś pisał, że kupuje bezpośrednio w którymś z oddziałów EBMa.

 

Specyfikacja http://www.ebmpapst.pl/pictures/products/file_000000136.pdf

 

Tam stoi, że ten PWM ma być 1-10KHz (w sumie to nie wiem czy od 1Hz czy od 1KHz, ale pewnie od 1KHz). W fateku częstotliwość podaje się jako parametr wywołania funkcji PWMującej. Ma dość szeroki zakres. Dowolnie byle się wstrzelić w zakres wyjścia i wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I teraz zapytka ... Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

 

to nie do mnie pytanie, ale może mogę pomóc ... 8) :p

wysłałem na priv.

 

To ja też proszę o pomoc na priva.

 

Depi robimy nową akcję z zakupem hurtowym EBM :)

 

Wstępnie jest 2 chętnych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

civic9 - niewiele zrozumiałem z tego Twojego wywodu dot. PWM. Ja kombinuję jakiś przetwornik c/a jednak (moj złom nie ma PWM). Chyba, że się wkurzę i kupię po prostu Fateka (albo coś innego w wyjściem AO lub PWM).

 

No i wkurzyłem się i kupiłem :) Jak może pamiętacie nie miałem do swojego Mitsu Alpha kabla i oprogramowania. Kosztują one w sumie jakieś 500 PLN + VAT :o (używanych nigdzie nie mogłem znaleźć).

 

Więc wziąłem i kupiłem na eBayu w UK Mitsu Alpha XL. W ten sposób dostałem PWM (tylko czy wystarczające), dodatkowe 15 wejść i 9 wyjść oraz kabel i program, który pasuje tez do pierwszej Alphy. I to wszystko za 250 PLN + wysyłka :D

 

I teraz zapytka - civic9 - jakie parametry musi to wyjście z PWM spełniać? 100kHz? Gdzie Ty kupiłeś swoje EBMy? Po prostu ze sklepu EBM czy jakoś inaczej? Pora już zacząć się rozglądać i zamawiać. Długo się na to czeka?

 

Depi a może jednak Termostat IB-Tron 307T - Termostat komunikacja RS485

 

zamiast kombinować z Mitsu Alpha :)

 

Zobacz jak ładnie o nim piszą:

 

Termostat pokojowy z serii IB-Tron 307T jest niezależnym termostatem mikroprocesorowym wyposażonym w duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD. Termostat jest zaprojektowany do kontroli pracy wentylatorów, przepustnic, zaworów, powietrznych nagrzewnic elektrycznych, klimatyzatorów i innych urządzeń grzewczych.

 

 

Model z serii IB-Tron 307T umożliwia komfortowe sterowanie procesami wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania w budynkach każdego typu........ ponieważ z jednego miejsca można kontrolować pracę kilkuset termostatów.

 

Możliwość podłączenia wentylatorów z trzystopniową regulacją prędkości (sterowanie ręczne). Po włączeniu funkcji auto prędkość wentylatorów będzie dostosowywana w zależności od temperatury wewnętrznej (w trybie "chłodzenie" - próba obniżenia temperatury wentylacją, w trybie "grzanie" - próba podwyższenia temperatury przy ogrzewaniu nadmuchowym) Zamiast wentylatorów można podłączyć dowolne urządzenie zasilane 230V np. oświetlenie, rolety itp Jeżeli zakupiony model jest z pilotem, możemy nim sterować tymi urządzeniami (np. oświetlenie z pilota)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat termostatem, a Alpha alfą :)

 

Już kiedyś sam ten termostat wyszukałem - wydaje mi się aż za dobry, aby był prawdziwy. Ogólnie na Insbud trafiłem dawno temu i podobają mi się - mają dużo potrzebnych mi fantów w dobrych cenach, tylko nie wiem jak z jakością. Chinami mi od tego śmierdzi na kilometr. A przydałyby mi sie i siłowniki do przepustnic (mają już taką w komplecie), i rodzielacze z siłownikami, i nawet może się na solary bym skusił...

 

Ale wracając do naszych baranów:

 

1. Termostat ma tylko 3 nastawy dla wentyli.

2. Nie bardzo wiadomo, jak może sterować czymkolwiek, a jeśli nawet to pewnie 1 urządzeniem (1 wyjście).

3. O możliwości programowania to nie ma co marzyć.

 

PLC ma przede wszystkim sterować wentylacją. Jak zostaną jakieś we./wy to sie zastanowie, co z nimi zrobić. teraz w sumie mam juz 2, więć 2 mogę do czegoś zużyć (rolety?). Logika z tym związana jest dla termostatu, jakby nie wypasionego, zdecydowanie zbyt złożna - pomiar temperatur (kilku), komparycja, działanie odpowiednie do wyniku (otw/zam przepustnice itp.). Do tego sterowanie V wentylatorów itp. Sorry, ale termostat jest za cienki.

 

Ale podoba mi się więc go kup i przetestuj a ja bym go wtedy wziął do sterownia pokojowego podłogówką :)

 

Zaciekawiło mnie teraz jedno - sterowanie nim roletami. Czy to znaczy, że on może zastąpić bistabilne przyciski do rolet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie roletami? termostatem? czy ja o czymś nie wiem? :)

 

ten termostat ma kilka wyjść:

 

1. grupę wyjść do wentylacji - 3 sztuki na których może pojawić się faza, nazwane wolno/średnio/szybko. na którym pojawi się faza zależy od ustawienia na termostacie. tylko jedno wyjście może być aktywne na raz. jest jeszcze jakaś funkcja auto-w zależności od temperatury, ale przydatność tego jest raczej znikoma.

 

2.dwa wyjścia działające w funkcji nastawionej temperatury - jedno dostaje fazę gdy się temperatura jest powyżej, drugie gdy poniżej.

 

do tego możliwy jest pilot do zdalnej zmiany nastawionej temperatury oraz wybierania trybu wentylacji.

 

no można na upartego czymś jeszcze tym sterować zamiast wentylacją i ogrzewaniem. ale czy jest sens?

 

z wykorzystaniem programu i portu rs485 możliwe jest stworzenie dla w/w wyjść dowolnego harmonogramu zależnego od kalendarza i czasu. odpowiednio wykorzystując ten harmonogram i wyjścia możemy mieć z tego programowalny czasowy przekaźnik dla dwóch urządzeń. otwierać/zamykać rolety o określonych godzinach czy sterować oświetleniem.

 

tylko, że:

- z harmonogramem termostat nie może działać samodzielnie, musi być włączony ten program; windowsowy program, więc potrzebujemy komputera PC cały czas włączonego;

- gdy harmonogram i PC jest włączony nie działa sterowanie z termostatu oraz jak się domyślam z pilota; ustawienia są ciągle nadpisywane (tak to działa, nie ma harmonogramu w termostacie, możliwość definiowania rozbudowanych harmonogramów jest po stronie PC i ciągłym uaktualnianiu ustawień termostatu)

- więcej niż jeden na pokój to by była przesada choćby z wizualnego punktu widzenia;

- w przypadku rolet/świateł i tak trzeba wg mnie to połączyć z innym systemem sterowania; bo jak puścimy harmonogram to nie będzie sterowania ręcznego, a do sterowania ręcznego to przerost formy nad treścią; tak więc nadaje się to moim zdaniem w tego typu zastosowaniu tylko jako wyzwalacz jakiegoś grupowego sterowania; a jeśli tak, to powstaje pytanie jak to zrobić i po co, bo jeśli i tak mamy jakiś inny system sterowania to raczej tego typu funkcje też w nim zrobimy;

 

dostałem protokół - jest w miarę prosty. konstruujemy komunikat - kilka ustalonych bajtów, termostat robi co trzeba i dostajemy odpowiedź. może się dać to oprogramować z PLC jeśli mamy możliwość wysyłania i odbierania dowolnych bajtów na porcie komunikacyjnym. w fateku takie coś jest, ale jeszcze nie próbowałem używać, może kiedyś. nie wiem jak z połączeniem na tej samej szynie rs485 innych urządzeń, czy nie będzie jakiegoś konfliktu.

 

powinno się też dać oprogramować coś takiego z linuxa w jeden weekend (mam na myśli samą komunikację, kwestia interfejsu to osobna sprawa), eliminując potrzebę PC z windowsem i zastępując to np. takim NSLU2.

(http://en.wikipedia.org/wiki/NSLU2)

 

mogliby dorzucić do niego jeszcze czujnik wilgotności - byłoby fajne urządzonko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...