Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Witam,

 

sledze watek juz dlugo, kupilem PLC Fatek, jednak od samego poczatku mam klopot z przyciskami do sterowania..

 

Ponizej linki co znalazlem (juz bez tych co byly zamieszczone):

 

http://www.klawiatury-foliowe.pl/Produkty/Klawiatury_standardowe.html

http://www.wideodomofon-elementy-simplebus.comelit.com.pl/?item=92

http://www.vandal-proof.com/index2_a.html

 

oczywiscie berker TS sensor podoba mi sie najbardziej jednak w Niemczech cena katalogowa to 200 euro..

 

z tanszych to jest chyba tylko berker klawisz 16238982 z mechanizmem 503404 (cztery przyciski).

 

legrand ma potrojny przycisk - ale trzeba by wstawic sprezynki..

 

a ten JUNG bylby super...

 

FOXX: to ja tez niecierpliwie czekam do soboty na info o cenach!! :)

 

Podobno wieloklawiszowe przyciski ma jeszcze ABB i Jonsons Control

a napewno ma Merten i Gira ale tefefoniczna obsługa klienta tych firm jest na bardzo niskim poziomie albo trafiłem na niekompetentne osoby.

 

Może komuś z Was się uda czegoś więcej dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czujnik zmierzchowy to zastosuje chyba zamela http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=43&products_id=54

bo moze byc wersja na 24 V (automat na szyne a sama sonda na zewnatrz)

 

a ja sobie chce wrzucić zamiast czujnika zmierzchowego tablice z godzinami wschodów i zachodów słońca (odpowiednio skorygowanymi do potrzeb). dla dowolnej lokalizacji da się to policzyć, zrobić średnie tygodniowe i chyba wystarczy. odpada problem lokalizacji sondy i kilka innych.

 

 

A nie lepiej zastosować regulator - zegar astronomiczny który to wszystko ma już zaprogramowane F-F ma go ofercie

 

Właśnie odnalazłem miałem na myśli coś takiego

 

http://www.fif.com.pl/

 

Ups... nie wiem jak zapodać linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszedł do mnie na budowę instalator od alarmów zobaczył ogromną ilość kabli na ścianach zatkało go a później stwierdził że on nie zrobił by u siebie takiej instalacji z powodu... pola elektromagnetycznego.

 

Wg. niego taka ilość kabli oplatająca większość pomieszczeń na około będzie wzbudzać silne pole elektromagnetyczne.

 

Co siądziecie o jego teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sobie chce wrzucić zamiast czujnika zmierzchowego tablice z godzinami wschodów i zachodów słońca (odpowiednio skorygowanymi do potrzeb). dla dowolnej lokalizacji da się to policzyć, zrobić średnie tygodniowe i chyba wystarczy. odpada problem lokalizacji sondy i kilka innych.

 

A czy te tablice biorą poprawki na dobrą/złą pogode?

 

właśnie zastanawiałem się czy to jest konieczne... i doszedłem do wniosku, że nie :) jak się okaże że się mylę to dam znać.

 

wszystko ma swoje wady i zalety... znowu sonda nie bierze poprawki na to czy światło pochodzi z lampy czy ze słońca, czy od czegoś od sąsiada... a ja żyję w takiej okolicy, że dookoła wszędzie jakieś źródła światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A nie lepiej zastosować regulator - zegar astronomiczny który to wszystko ma już zaprogramowane F-F ma go ofercie

 

Właśnie odnalazłem miałem na myśli coś takiego

 

Bo zamiast go kupować - płacić, zajmować miejsce w szafie, zajmować wejścia w PLC, łączyć kabelki... to samo zrobię w sterowniku równie (jak dla mnie) prosto. Zakładając, że z jakiegoś powodu już zdecydowaliśmy się na astronomiczny (*) wolę realizację programową jeśli nie ma żadnych wad w stosunku do sprzętu (poza tym, że ją trzeba zrobić, ale to kilka instrukcji). Idąc tropem "po co, skoro F-F ma w ofercie" można wywalić PLC i wszystko zrobić na komponentach z F-F. O tym już było :)

 

(*) Pomijam kwestię czujnik zmierzchowy vs zegar astronomiczny. Na razie nie wiem co lepsze, po prostu tak sobie wylosowałem. Po coś robią te zegary astronomiczne. A poza tym jak wiadomo lubię się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wolicie stosowac zegar astronomiczny ( samemu programowac zegar astronomiczny w PLC )zamiast prostego automatu zmierzchowego. W czym zegar astronomiczny bedzie lepszy od automatu zmierzchowego

 

to na razie chyba tylko ja :) nie będzie lepszy - po prostu zmierzchowego nie mam (choć o nim myślałem), a astronomiczny sobie mogę zaprogramować. traktuję to jako dość równoważne alternatywy. są drobne różnice w większości zastosowań. to co przemawia za astronomicznym w sterowniku - to możliwość jego wykonania, gdy się o tym nie pomyślało wcześniej (choć ja, zaznaczam, myślałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszedł do mnie na budowę instalator od alarmów zobaczył ogromną ilość kabli na ścianach zatkało go a później stwierdził że on nie zrobił by u siebie takiej instalacji z powodu... pola elektromagnetycznego.

 

Wg. niego taka ilość kabli oplatająca większość pomieszczeń na około będzie wzbudzać silne pole elektromagnetyczne.

 

Co siądziecie o jego teorii.

 

Bzdura. Pierdzieli jak potłuczony.

A może boi się roboty u Ciebie - bo skoro nawydziwiałeś ;) z kablami, to może będziesz chciał mu wydziwiać z alarmem?

Żeby były silne pola elektromagnetyczne to potrzebne są duże prądy (przynajmniej dziesiątki amperów) lub/i wysokie napięcia (przynajmniej duże setki woltów).

A takie warunki będziesz miał spełnione raptem może w kilku kablach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A nie lepiej zastosować regulator - zegar astronomiczny który to wszystko ma już zaprogramowane F-F ma go ofercie

 

Właśnie odnalazłem miałem na myśli coś takiego

 

Bo zamiast go kupować - płacić, zajmować miejsce w szafie, zajmować wejścia w PLC, łączyć kabelki... to samo zrobię w sterowniku równie (jak dla mnie) prosto. Zakładając, że z jakiegoś powodu już zdecydowaliśmy się na astronomiczny (*) wolę realizację programową jeśli nie ma żadnych wad w stosunku do sprzętu (poza tym, że ją trzeba zrobić, ale to kilka instrukcji). Idąc tropem "po co, skoro F-F ma w ofercie" można wywalić PLC i wszystko zrobić na komponentach z F-F. O tym już było :)

 

 

aha... :p

 

No a nowy sterownik F-F Max Logic co to za cudo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a nowy sterownik F-F Max Logic co to za cudo

 

no jak sam widzisz nic na stronie o nim nie piszą. a tu chyba nikt z f&f nie jest :) wpisałem się na listę. może coś przyślą. choć ja nie mam zaufania do tych nowych produkcji, których ostatnio jest wysyp. to się dopracowuje latami.

 

 

No nic tak pytam myślałem że wpisałeś się na listę już dawno bo ja dopiero dzisiaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic tak pytam myślałem że wpisałeś się na listę już dawno bo ja dopiero dzisiaj :)

 

szczerze, to ja już PLC mam (i jestem bardzo zadowolony, jedna z bardziej udanych inwestycji w tej budowie), więc trochę mniej interesują mnie nowości. a służbowo to też nie takie, tylko bardziej profesjonalny sprzęt. ale z ciekawości mogę coś poczytać, żeby być na bieżąco w wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem. Jest to szkolenie podstawowe, więc wydaje mi się że jeśli masz doświadczenie z innymi systemami i programowaniem drabinkowym to niewiele na tym zyskasz. Dla mnie to była okazja zrozumienia i zobaczenia drabinki w działaniu. Dowiedziałem się też paru rzeczy, ale przed tym szkoleniem byłem w zasadzie kompletnie zielony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam innych systemów więc nie wiem na ile to co pokazywali dotyczyło tylko Fateka a co może generalnie dotyczyć sterowników PLC. Z tego co pamiętam (nie mam przy sobie notatek z kursu) zaczęło się od prostych układów typu włączenie/wyłączenie wyjścia. Potem były liczniki i timery, proste operacje na rejestrach, na koniec było sterowanie silnikiem krokowym. Jeśli coś istotnego opuściłem to dopiszę później.

Bardziej zaawansowanych kursów chyba nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem cennik na JUNG

 

FD Design 8 kotny kolor Aluminium – 365,40 pln netto

 

8 kotny kolor biały – 309,40 pln netto

 

4 kotny kolor Aluminium – 251,43 pln netto taki roletowy

 

Nie wiem tylko co to jest 8 kotny :lol:

 

pewnie koty go lubia ;)

 

te ceny to katalogowe pewnie, tylko pytanie czy to same przyciski, czy z jakims sterownikiem/adapterem zeby dzialalo w systemie eib (lub innym)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...