Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

A propos - czy nt. śćiemniaczy coś już było?

 

było, ale raczej nikt nic dobrego i w rozsądnej cenie nie zaproponował. to co ostatnio tutaj zaprezentował multiprojekt chyba będzie najrozsądniejsze. aczkolwiek kosztuje i miejsce zajmuje. i się rymuje :)

 

chyba, że osobne rozwiązania, jak to z D2000 ADK, no ale to pewnie kłopot (i też nie za tanie) będzie powiązać z resztą opartą o inne rozwiązania (jak zwykle ja bym tak chciał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

głębokość... no cóż, to co zrobili moi elektrycy wygląda znośnie. ale fakt, że zmieniać tam coś teraz to byłoby ciężko (chociaż nie wiem czy dodatkowe kilka cm wiele zmienia, tak czy inaczej) :) no ale jak jest PLC to raczej zmiany są nie potrzebne bo zmiany się wykonuje w programie, a nie fizycznie :)

 

masz może jakieś fotki? dużo jest w nich miejsca po bokach? gdzie są listwy zbiorcze?

jeśli rozdzielnice są ok to za tą cenę warto o nich pomyśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a proszę, oglądajcie:

http://patek.netinfo.pl/csw/

 

jeszcze przed dokończeniem, połączenia wykonane tylko w szafie pomiędzy elementami w środku, ale nie podłączone kabelki z obiektu (te - póki co jeszcze z izolacją białe), dlatego zwinięte i nieuporządkowane. a, i zdjęte te ochronne panele z przodu, ale są w komplecie.

 

w sumie to nie wiem czy tam były te listwy czy elektrycy dołożyli. zapytajcie producenta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a proszę, oglądajcie:

http://patek.netinfo.pl/csw/

 

jeszcze przed dokończeniem, połączenia wykonane tylko w szafie pomiędzy elementami w środku, ale nie podłączone kabelki z obiektu (te - póki co jeszcze z izolacją białe), dlatego zwinięte i nieuporządkowane. a, i zdjęte te ochronne panele z przodu, ale są w komplecie.

 

w sumie to nie wiem czy tam były te listwy czy elektrycy dołożyli. zapytajcie producenta :)

 

Gratuluję Tobie elektryka, widać że się stara :) Uczul go jedynie na kolory przewodów (N powinien być niebieski). Dużo krzyknął za rozdzielnicę jeśli można wiedzieć?

 

Widzę że nawet są listwy z boku czego jeszcze u żadnego producenta nie widziałem. Długo czekałeś na dostawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Tobie elektryka, widać że się stara :) Uczul go jedynie na kolory przewodów (N powinien być niebieski). Dużo krzyknął za rozdzielnicę jeśli można wiedzieć?

 

bylismy umowieni za cala instalacje ryczaltowo, wiec trudno powiedziec.

koszt instalacji jakieś 100% w stosunku do klasycznej instalacji, którą robił u sąsiadów, ale w tym była nie tylko automatyka, rozdzielnia i gwiazda, a także mnóstwo gniazdek TV i sieciowych (sąsiedzi zlecali to osobno), a także dużo więcej niż u sąsiadów tych wyłączników, gniazdek itd. (158 puszek mam do obsadzenia osprzętem :).

 

dzięki za uwagę o kolorach, generalnie się zgadza, ale faktycznie nie zwróciłem nawet uwagi, że kilka grubszych przewodów zmieniło kolor - pewnie nie było pod ręką :)

 

Widzę że nawet są listwy z boku czego jeszcze u żadnego producenta nie widziałem. Długo czekałeś na dostawę?

 

od ręki, wysłałem przelew, dostali, wysłali kurierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jak a swoich instalacjach macie zaprojektowaną instalację TV-SAT.

 

Ja u siebie wygospodarowałem na parterze wnękę o szerokości 2m i głębokości 35cm w której planuje zamontowanie rozdzielnicy pod indywidualny projekt.

 

Połowa szafy miała być pod sieć energetyczną druga połowa zapełniona przez centralkę alarmową, router z sieci LAN itd. czyli cała instalacja niskonapięciowa.

 

W tej drugiej połowie planowałem też multiswitch żeby później mieć możliwość krosowania wszystkiego z wszystkim co mi przyjdzie do głowy.

 

Niestety takie rozwiązanie powoduję że tego kabla koncentrycznego pójdzie bardzo dużo.

 

Niestety nie znam się na tym i nie wiem co mogę stracić jak muliswitcha dam na strychu. Ale tak kombinują że od multiswitcha do rozdzielni pociągnę jakieś kable UTP i koncentryk co w przyszłości dam mi możliwości rozbudowy.

 

Jak macie to rozwiązane u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stracisz przede wszystkim na poziomie sygnału (znacznie dłuższe kable, a kable tłumią), co przekładać się może na pogorszenie jakości odbioru (śnieg na obrazie w TV naziemnej, "dzioby" lub "kwadraciki" na obrazie SAT - zależnie czy analog, czy digital).

Generalnie jest zasada - sczególnie w przypadku SAT (bo poziom sygnału b. mały) - jak najkrótsze kable!

Dlatego osprzęt do TV-SAT (multiswitch, wzmacniacz) zawsze najlepiej dać na strychu.

Oczywiście między 5m i 6m kabla różnicy nie będzie, ale między 5m i 16m może już być widoczna.

Jeśli już musisz zrobić tak, jak zaplanowałeś - powinieneś zastosowac jak najlepsze kable (chodzi o tłumienie - musi być możliwie małe), a to już kosztuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stracisz przede wszystkim na poziomie sygnału (znacznie dłuższe kable, a kable tłumią), co przekładać się może na pogorszenie jakości odbioru (śnieg na obrazie w TV naziemnej, "dzioby" lub "kwadraciki" na obrazie SAT - zależnie czy analog, czy digital).

Generalnie jest zasada - sczególnie w przypadku SAT (bo poziom sygnału b. mały) - jak najkrótsze kable!

Dlatego osprzęt do TV-SAT (multiswitch, wzmacniacz) zawsze najlepiej dać na strychu.

Oczywiście między 5m i 6m kabla różnicy nie będzie, ale między 5m i 16m może już być widoczna.

Jeśli już musisz zrobić tak, jak zaplanowałeś - powinieneś zastosowac jak najlepsze kable (chodzi o tłumienie - musi być możliwie małe), a to już kosztuje ;)

 

 

A jak bym później chciał puścić pliki video z komputera do sieci telewizyjnej to jak to technicznie przeprowadzić jak multiswitch będzie na strychu.

 

 

Albo jakbym chciał zrobić podgląd z kamery obok domofonu na TV lub podgląd z kamer zewnętrznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kompa czy kamer masz wyjście video "po niskiej", czyli nie nadające się do wpuszczenia w gniazdo antenowe w TV, tylko np. w Video IN, Euro/Scart czy od biedy CVBS.

Żeby wpuścić to w instalację antenową musisz mieć modulator (odwiedź strony Dipol-a).

Z punktu widzenia TV po prostu pojawi Ci się dodatkowy program TV, na którym będzie leciało to z kamerek albo z PC-ta.

 

I dalej: sygnał "po niskiej" nie bardzo nadaje się do przesyłania na większe odległości (>5m) - ze względu na duże ryzyko powstania odbić (podwójne kontury na pionowych krawędziach wyświetlanych detali), ponadto zależnie od kabla może Ci przycinać górę pasma, co powoduje problemy z kolorem (rozmazany lub znika-pojawia się).

No i uwaga: połączenia video "po niskiej" robimy zawsze kablem koncentrycznym o impedancji 50 Ohm (a nie 75 Ohm, jak w instalacjach antenowych TV/SAT). Oczywiście jak zastosujemy kabel antenowy 75 Ohm też będzie działać i nic się nie zepsuje/spali, ale odbicia mamy murowane.

(Impedancję 50 Ohm mają kable video Cinch-Cinch do kupienia gdziekolwiek, a także np. kable antenowe od CB-Radio czy innych urządzeń nadawczo-odbiorczych - łącznie z WiFi).

Dlatego najlepiej dać modulator bezpośrednio przy źródle (kamerki/PC) - no, powiedzmy do kilku m obleci. Z modulatora dajesz już zwykły kabel antenowy do multiswitcha i wio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego osprzęt do TV-SAT (multiswitch, wzmacniacz) zawsze najlepiej dać na strychu.

Oczywiście między 5m i 6m kabla różnicy nie będzie, ale między 5m i 16m może już być widoczna.

Jeśli już musisz zrobić tak, jak zaplanowałeś - powinieneś zastosowac jak najlepsze kable (chodzi o tłumienie - musi być możliwie małe), a to już kosztuje ;)

 

Nie mam strychu, od anteny do miejsca ze sprzętem licząc po kablu wyjdzie mi ok. 10m. Czy Triset-113 wystarczy, żeby zapewnić odpowiednią jakość na tych 10m? :)

http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_100m__E1015_100.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, to zależy ;)

A poważniej: jeśli masz dobry sygnał z anteny TV, i dobry sygnał z konwertera SAT to nawet na gównianym kablu będzie OK - bo sygnał, mimo że osłabiony przez kabel, będzie wystarczająco duży aby zapewnić dobry odbiór.

A jeśli masz słabiutki sygnał, to tłumienie dłuższego odcinka nawet najlepszego kabla może spowodować obniżenie poziomu sygnału poniżej pewnego progu (zależnego od TV czy tunera SAT - hint: czułość), i będzie już źle.

 

A poziom sygnału z anteny TV zależy od:

1. Zysku anteny (to ten parametr w dB, nieprawidłowo nazywany czasem "wzmocnieniem" anteny - antena nie wzmacnia, od tego są wzmacniacze!)

2. Odległości od nadajnika

 

Poziom sygnału z konwertera SAT zależy znowu głównie od:

1. Wielkości spodka (czaszy anteny), sposobu jej pokrycia/malowania/wykonania

2. Jakości konwertera

 

Sygnał TV można prosto ocenić w następujący sposób:

1. Wziąć antenę którą chcemy zastosować, podłączyć do niej jakiś kabel antenowy (niekoniecznie super - ma być po prostu nieuszkodzony i w miarę nowy) zakończony wtyczką pasującą do naszego TV, skierować ją na nadajnik (pi x oko).

2. Dostroić TV do odbieranych programów - oczywiście tych, które mają sens: czasami np. możemy odebrać TVP1 czy TVP2 w dwóch miejscach (w sensie strojenia telewzora) - wybieramy zawsze najlepsze miejsce (kanał).

3. Wybrać najsłabszy program i na nim dokładniej ustawić antenę na nadajnik (potrzebna druga osoba: kręcimy anteną powoli w lewo, a potem w prawo, i zaznaczamy sobie pozycje, w których osoba oglądająca w tym czasie TV krzyczy: "O! Jest gorzej!". Następnie ustawiamy antenę pośrodku tych pozycji).

4. Zejść z dachu, wybrać najsłabszy program, i spróbować lekko wysunąć wtyczkę kabla antenowego z TV - tak, żeby środkowy bolec wtyczki zaczął się wysuwać z tej "rozciętej rurki", w którą wchodzi. Oczywiście obraz się pogorszy - i tutaj właśnie jest kruczek:

- jeśli pogorszy się gwałtownie, pojawi się śnieg na obrazie, a co gorsza szum w głosie - mamy słaby sygnał.

- jeśli pojawi się niewielki śnieg, ale generalnie będzie OK - sygnał jest dobry.

 

Oczywiście taka ocena jest przybliżona, ale w praktyce wystarcza do tego, żeby wiedzieć, czy musimy oszczędzać każdy metr przebiegu kabla (albo kupić antenę o większym zysku), czy też możemy sobie poszaleć.

 

I jeszcze jedna uwaga dot. wzmacniaczy antenowych.

Tutaj trzeba uważać, bo:

1. Umieszczenie wzmacniacza daleko (w sensie długości kabla) od anteny nie jest dobrym pomysłem, bo wzmacniacz wzmocni zarówno sygnał odebrany z anteny, jak i szumy wniesione przez kabel. Czyli za wzmacniaczem sygnał będzie dobry, ale jakby zaszumiony - niby obraz żyleta, ale takie jakby kamyczki trochę latają...

2. Umieszczenie wzmiacniacza blisko anteny, w hermetycznej (!!!!!) puszce wymaga doprowadzenia zasilania do niego - zwykle przez ten sam kabel, którym wychodzi z niego sygnał, ale tutaj trzeba uważać z włączaniem w ten kabel rozgałęziaczy, splitterów czy nawet multiswitcha - rzadko kiedy te urządzenia przepuszczą zasilanie. Dlatego przejściówkę zasilającą musimy włączyć przed jakimikolwiek rozgałęzieniami tego kabla.

3. Bywa tak, że sygnał tylko na jednym z programów jest słaby, na pozostałych zaś żyleta. Na nieszczęście żonie zależy, żeby oglądać ten program (TVN ?), a więc wypadałoby coś zrobić. Zakładamy więc wzmacniacz i... dupa.

Ten program się poprawił niby, ale te, które były dobre, nagle dostały pionowych rozjaśnionych pasów, które powoli przesuwają się z lewa na prawo albo odwrotnie. To jest typowy objaw przesterowania wzmiacniacza zbyt silnym sygnałem. W taki wypadku jedyną drogą jest dodanie oddzielnej anteny dedykowanej na możliwie wąski zakres kanałów (ale obejmujący ten słaby kanał, który chcemy) i podłączenie przez wzmacniacz jedynie jej.

 

Na koniec parę słów o tłumieniu, wnoszonym przez kabel - pisałem o tym już kiedyś, ale powtórzę:

1. Zakres częstotliwości sygnału z anteny TV jest od nieco ponad 100MHz do poniżej 900MHz.

2 Zakres częstotliwości sygnału z konwertera SAT jest z grubsza od około 1GHz do około 2GHz.

3. Z przyczyn czysto fizycznych tłumienie kabla zawsze rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. Z tego też powodu zwykle mamy kłopoty z dobrym odbiorem programów TV nadawanych na wyższych kanałach (50...60).

 

Czyli, jeśli wyraźnie widzimy, że programy na wyższych kanałach są u nas słabsze (patrz "test" poziomu sygnału opisany wcześniej), pewnie bez dobrych (czyt.: drogich) kabli się nie obędzie. Natomiast jeśli test z wysuwaniem wtyczki daje podobne rezultaty na kanałach niskich i wysokich, i w dodatku poziom sygnału jest dobry, to pewnie nawet 15m kabla przeciętnej jakości specjalnie nie zaszkodzi.

Co nie zmienia faktu, że lepszy kabel zawsze będzie lepszy ;)

 

Się rozpisałem. Sorry, jeśli nie na temat - ale chciałem tutaj przedstawić pewne zasady i sztuczki, dzięki którym będziecie sami mogli ocenić, jak dobry kabel jest Wam potrzebny, i wybrać go z oferty Dipola czy innej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod pogodówkę skrętka wystarczy + zasilanie, ale chyba i tą skrętką to zasilanie można puścić.

ale te popularne i tańsze modele z La Crosse cosik miewają problemy z większymi odległościami po kablu (to może lepiej zasilanie osobno) - gdzieś coś czytałem, ale teraz nie umiem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod pogodówkę skrętka wystarczy + zasilanie, ale chyba i tą skrętką to zasilanie można puścić.

ale te popularne i tańsze modele z La Crosse cosik miewają problemy z większymi odległościami po kablu (to może lepiej zasilanie osobno) - gdzieś coś czytałem, ale teraz nie umiem znaleźć.

 

 

A ile par skrętki powinno wystarczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile par skrętki powinno wystarczyć?

 

http://www.lacrossetechnology.com/2317/index.php

 

do tego w pudełku jest kabel telefoniczny, 2 pary.

i to zasilanie - jeszcze jedna para (6V).

 

jednak upierałbym się przy dedykowanej na transmisję skrętce jeśli sprzęt tej klasy i większa odległość niż kilka metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest dostępne czy nadal w planach?

Czy te moduły mają/mogą mieć obudowy na szynę DIN? (te w których to ma sens, np. ściemniacz, pomiar temperatur przy pomocy dallasów).

 

Na ściemniacz jest dość długi czas oczekiwania teraz mamy dość dużo zamówień.

Obudowy ściemniacza będą już na szynę din szerokość ok 10 cm

 

Moduł pomiaru temperatury mam dostępny od ręki. Podane ceny podlegają negocjacji w przypadku większego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...