Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Mam pytanie do automatyakawdomu czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem udostępnienie przykładowych programów do sterowania np. roletami, oświetleniem schodowym, podlewaniem ogrodu.

 

Takie przykładowe programy znacznie ułatwiłyby opanowanie języka drabinkowego a tym samym zwiększyła ilość potencjalnych klientów tak sobie myślę.

 

Moeller, Siemens udostępniają takie programy.

 

Czy są szanse na to że Fatek w najbliższym czasie będzie można programować w innym języku niż tylko drabinkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

 

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

 

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

 

Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.

Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.

 

Moje rozwiązanie to NSLU2 z linuxem.

Zamierzam tego NSLU2 wykorzystać właśnie jako gateway pomiędzy PLC, a innymi urządzeniami, których bezpośrednio skomunikować z PLC sie nie da (w tym także termometry dallasa, chociaż teraz można rozważyć moduł Multiprojektu), a także do gromadzenia archiwalnych danych, wykresów, itp. Ale to dalsza przyszłość wymagająca jeszcze oprogramowania. Jak zamieszkam - w przyszłym roku (no, trochę się przesuwa).

 

ps. Ciemno -> włącz światło. - tego nie ma w tej stacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.

Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.

 

Moje rozwiązanie to NSLU2 z linuxem.

Zamierzam tego NSLU2 wykorzystać właśnie jako gateway pomiędzy PLC, a innymi urządzeniami, których bezpośrednio skomunikować z PLC sie nie da (w tym także termometry dallasa, chociaż teraz można rozważyć moduł Multiprojektu), a także do gromadzenia archiwalnych danych, wykresów, itp.

 

ps. Ciemno -> włącz światło. - tego nie ma w tej stacji :)

 

Szkoda, jeśli tylko RS232 to trochę za dużo zachodu z tłumaczeniem tego na język zrozumiały dla domu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.

Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.

Czujnik deszczu to kontaktron. Zamiast do stacji pogody można go podpiąć do automatyki domowej. Względnie w puszce dołożyć obok drugi :)

Z czujnikiem wiatru jest gorzej. W mojej ma już jakąś elektronikę więc trzeba by podpatrzeć protokół.

PS.

Czujnik deszczu w stacjach pogody wymaga demontażu na zimę!!! Takie co mogą pracować zimą mają podgrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest z tym problem bo ze stacji można odczytywać przez RS232.

Podpiąć to do PLC raczej ciężko będzie, protokół będzie zbyt skomplikowany.

Czujnik deszczu to kontaktron. Zamiast do stacji pogody można go podpiąć do automatyki domowej. Względnie w puszce dołożyć obok drugi :)

Z czujnikiem wiatru jest gorzej. W mojej ma już jakąś elektronikę więc trzeba by podpatrzeć protokół.

PS.

Czujnik deszczu w stacjach pogody wymaga demontażu na zimę!!! Takie co mogą pracować zimą mają podgrzewanie.

 

Czujniki deszczu produkuje fakro i velux. Czujnik wiatru to też kontaktron - jeden obrót = jeden sygnał. Dzięki temu obliczam z jaką siłą wieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dzisiaj dowiedzieć się coś więcej o stacjach pogodowych.

 

Bardzo fajną stacje ma Hager w swojej ofercie

 

http://www.hager.pl/index.php?scr=800&id=986

 

ma analogowe wyjścia przekaźnikowe czyli bez problemów można łączyć go z sterownikiem PLC.

 

http://download.hager.com/hagergroup.pl/files_download/instruction_manuals/Hager/TG051.pdf

 

Tylko ta cena :o

 

http://www.nokaut.pl/oferta/stacja-pogodowa-tg051.html

 

Berker też ma w swojej ofercie pojedyncze czujniki siły wiatru, deszczu coś tam jeszcze nie wiem tylko jak dało by się to wykorzystać z PLC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

 

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

 

A jakie konkretnie czujniki wykorzystywałeś jeżeli można zapytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik deszczu to kontaktron.

Jak to? To jak on mierzy? Daje tylko sygnał: deszcz jest/nie ma?

Nie rozumiem...

 

Czujnik deszczu w stacjach pogody wymaga demontażu na zimę!!! Takie co mogą pracować zimą mają podgrzewanie.

Zimą to podgrzewanie nie ma sensu chyba, bo i tak deszcz nie pada. Ale - czy to oznacza, że szkodzą mu ujemne temperatury? Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja stacja podaje ilość opadów, siłę wiatru, kierunek wiatru (poza tym oczywiście temperaturę, wilgotność i ciśnienie), więc jakby binarnie to przekazywać to trochę za mało - i myślę, że to ma sens, istotne jest czy spadnie kropelka wody akurat na czujnik, czy naprawdę się zbierze kilka mm.

a jak analogowo nawet by się dało... to znowóż wejścia analogowe w PLC to problem (głównie kosztowy). pozostanę przy swoim rozwiązaniu, kosztowało 100USD z hakiem, drugie setka za NSLU2 (ale to także to innych zastosowań, więc kosztu nie liczę razem), jeszcze ze 2 wieczory nad tym spędzę - i będzie chyba ok. obawiam się tylko o jakość tej stacji... taka plastikowa chińszczyzna. nie wiem czy to długo pociągnie, czy będzie podawała dość stabilne i dokładne wyniki.

 

w instrukcji o demontażu czujki deszczu na zimę nic nie napisali...

a zakres pomiaru temperatur zewn. jest od -30st. C więc raczej przeznaczona jest na zimę także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśleli my, nawet mamy pewne możliwości, środki itp. tylko... cholera, ostatnio tego tyle na rynku i powstaje coraz więcej. Zobacz ile tutaj systemów już zostało przedstawionych. Chyba będzie powstawało jeszcze więcej. Ale spotkać się i pogadać można (jeśli m.in. do mnie to było skierowane :).

 

Jeszcze z drugiej strony - ja lubię swój system, to co wymyślam i uważam go za niezłe rozwiązanie - tani, elastyczny, funkcjonalny (no, docelowo). Ale... to jednak konstrukcja amatorska. Od tego do konstrukcji profesjonalnej długa droga - ale do przejścia. Tylko obawiam się, że wtedy straci częściowo albo całkowicie te cechy. I czy wtedy to będzie miało sens? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się temu czemuś do pomiaru deszczu. Taka huśtawka z dwoma zbiorniczkami. Deszcz pada, napełnia się jeden zbiorniczek. Jak się napełni, to się przechyla, woda wylewa, a deszcz wpada do drugiego. I tak na zmianę. To powoduje pobudzenie czegoś co przekazuje impuls do stacji. Nie za wiele się tam chyba może popsuć przez mróz. Lodu się tam za bardzo nie zrobi, trochę na tym zbiorniczku, ale tam ma swobodę rozszerzania się. No nic, będziemy testować :-)

Chyba, że ktoś ma już jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to? To jak on mierzy? Daje tylko sygnał: deszcz jest/nie ma?

Nie rozumiem...

Są dwa zbiorniczki, jak się jeden napełni to się przechyla i podstawia się drugi, przechylenie wyzwala kontaktron (na chwilę).

Zimą to podgrzewanie nie ma sensu chyba, bo i tak deszcz nie pada. Ale - czy to oznacza, że szkodzą mu ujemne temperatury? Dlaczego?

W mojej pisało o konieczności demontażu lub przykrycia na zimę, jak zamarznie woda w zbiorniczku to pewnie może go rozwalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wykorzystać sygnały z tej stacji? Czyli deszcz, wiatr -> zamknij okna dachowe. Deszcz -> nie podlewaj ogrodu. Ciemno -> włącz światło. Ochładza się -> otwieraj na dłużej zawory ogrzew. itp?

 

Pytam bo do tej pory wykorzystywałem oddzielne czujniki wpięte do systemu ale jeśli stacja jest niedroga to może i z niej można uzyskać jakieś sensowne informacje dla domu oprócz odczytów na wyświetlaczu.

 

A jakie konkretnie czujniki wykorzystywałeś jeżeli można zapytać

 

Kiedyś szukając czujników znalazłem trochę (drogich) na eibmarkt.de, a szukając dalej np. takie:

http://www.fakro.pl/htmli/518.php

 

Jest to czujnik deszczu w postaci płytki na gtórej jest grzebień z dwóch ścieżek elektrycznych. Jeśli pojawi się woda między nimi to mamy sygnał zwarcia na wyjściu.

 

Czujnik wiatru ma w sobie kontaktron dający sygnał przy każdym obrocie. Nie stosowałem nigdy czujnika z odczytem kierunku wiatru ale z rozeznania (miernictwo elektryczne na PW :) robione one są w ten sposób że w najprostszym wydaniu są 4 kontaktrony dla każdego kierunku wiatru dzięki czemu można odczytać 8 różnych położeń czujnika.

 

Czujnik światła i temperatury stosuję już firmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

civic9 mam pytanko dotyczące programu do Fateka który kiedyś tu wrzuciłeś. Zauważyłem że masz jeden timer do sterowania wszystkimi roletami. Masz wszystkie tej samej wielkości, czy też jest to czas potrzebny do zamknięcia najdłuższej i zakładasz że w krótszych wcześniej zadziała wyłącznik krańcowy? Nie przewidujesz indywidualnego sterowania każdą roletą, czy to tylko był taki przykład?

Zacząłem sobie coś dłubać z tym sterownikiem i korzystając z Twojego programu zrobiłem sobie sterowanie roletami, tyle że na każdą dałem oddzielny timer i sterowanie indywidualne + grupowe, więc jest tego trochę :) Napisałem też programik na automat schodowy, w najbliższym czasie wrzucę tu zrzut jakby było zainteresowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

civic9 mam pytanko dotyczące programu do Fateka który kiedyś tu wrzuciłeś. Zauważyłem że masz jeden timer do sterowania wszystkimi roletami. Masz wszystkie tej samej wielkości, czy też jest to czas potrzebny do zamknięcia najdłuższej i zakładasz że w krótszych wcześniej zadziała wyłącznik krańcowy? Nie przewidujesz indywidualnego sterowania każdą roletą, czy to tylko był taki przykład?

Zacząłem sobie coś dłubać z tym sterownikiem i korzystając z Twojego programu zrobiłem sobie sterowanie roletami, tyle że na każdą dałem oddzielny timer i sterowanie indywidualne + grupowe, więc jest tego trochę :) Napisałem też programik na automat schodowy, w najbliższym czasie wrzucę tu zrzut jakby było zainteresowanie :)

 

Tak, oczywiście na każdą roletę potrzeba by osobnego timera.

Ja prezentowałem tutaj tylko sterowanie grupowe - więc tylko jeden timer (a w zasadzie dwa). Trochę ich potrzeba, ale także trochę ich jest dostępnych (chyba 256). Przy czym nie z powodu tego, że się różni im czas zamykania - są wyłączniki krańcowe więc to bez znaczenia. Dla czasów zamykania może być jeden timer (odpalany na swoją wartość przy każdym uruchomieniu jakiejś rolety co spowoduje, że nawet jeśli odpalimy dwie rolety z kilku s odstępem to obie dojadą do końca). Bardziej potrzebny osobny timer jest do tego odmierzania czasu 0.1s po którym następuje inny rodzaj pracy (zamykanie do końca podtrzymywania przycisku, bez timera). Aczkolwiek na jednym czy kilku też by się to dało zrobić, po prostu nie zadziała to doskonale przy jednoczesnym skorzystaniu z kilku różnych rolet w różnych częściach domu (start w dokładnie tej samej chwili - w sumie mało prawdopodobne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wklejam schemat automatu schodowego. Oczywiście jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do schodów :) Może komuś się przyda.

Dla ewentualnych niewtajemniczonych krótki opis działania. Pierwsze pstryknięcie włącza światło. Zgaśnie ono albo po ustawionym w timerze T1 czasie (w tym przykładzie 10 sekund) albo po wcześniejszym drugim pstryknięciu. W sytuacji np sprzątania gdzie światło jest potrzebne zdecydowanie dłużej podwójne szybkie pstryknięcie włącznikiem włącza światło na stałe. Maksymalny odstęp czasu między tymi dwoma pstryknięciami jest ustawiony timerem T2, tu 1 sekunda. Kolejne pstryknięcie gasi światło.

http://img90.imageshack.us/img90/2585/automatzt3.jpg

Być może da się to rozwiązać krótszym programikiem, ale dopiero zaczynam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...