Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

http://www.automatykabudynku.pl/Download/Dupline_ulotka.pdf

 

"Webserver Webserwer sterowany przez internet

DDE-Server serwer kompatybilny (współpracujący) z aplikacjami MicrosoftŽ-u

ProLine/ProLineNG darmowe oprogramowanie generatora kanałów

DP Camp oprogramowanie do uruchomienia i diagnozowania urządzeń

dla ośrodków wypoczynkowych"

 

Tyle znalazłem z komputera pewnie da się sterować i programować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Czym realizuje przełączanie miedzy zasilaniem z sieci a z zasilania awaryjnego ? jakiś bezprzerwowy przełącznik, na ile faz ? jakieś konkretne modele ?

 

I jeszcze jedno, czym realizujecie dystrybucje napięcia? przewodami czy szynami - mam problem ze znalezieniem szyny 3L+N :( - ktoś znalazł coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie jak zrobić coś takiego, zamiana włącznika bistabilnego na monostabilny ( w sterowniku PLC), ale dokładniej tak:

jest wejście IA1, i dwa wyjścia Q1 i Q2

 

jak IA1 = 0, to Q nie ruszamy

jak IA1 = 1, to Q1 na chwilkę ma być 1, Q2 bez impulsu

jak IA1 = 0 a przed chwilą było 1 (czyli reakcja na zbocze opadające) to Q1 nie ruszamy, a Q2 ma na chwilkę zrobić się 1

 

już znalazłem rozwiązanie, nawet dwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytania. Jaki to sterownik i ile to jest "na chwilkę". W Fateku można użyć kontaktów TU oraz TD na tym samym wejściu. TU zadziała w momencie zmiany stanu wejścia z 0 na 1 i wygeneruje impuls o długości o ile się nie mylę kilku ms. Analogicznie TD zadziała w momencie zmiany stanu z 1 na 0.

Jeżeli jest potrzebny dłuższy impuls to trzeba coś bardziej pokombinować. Jest w Fateku funkcja Pulse Output ale jeszcze jej nie rozgryzłem. Ewentualnie cos pokombinować z timerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytania. Jaki to sterownik i ile to jest "na chwilkę". W Fateku można użyć kontaktów TU oraz TD na tym samym wejściu. TU zadziała w momencie zmiany stanu wejścia z 0 na 1 i wygeneruje impuls o długości o ile się nie mylę kilku ms.

 

dokładnie to na czas przebiegu całego programu, przy małym to może być nawet poniżej 1 ms, w skrajnym przypadku teoretycznie nawet do setek/tysięcy ms. pulse output to bardziej do wygenerowania określonej liczby impulsów, więc w przypadku dłuższego impulsu na wyjściu to jednak timer proponuję.

lakusz - a dokładniej to w czym jest problem, bo trochę nie łapię? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytania. Jaki to sterownik i ile to jest "na chwilkę". W Fateku można użyć kontaktów TU oraz TD na tym samym wejściu. TU zadziała w momencie zmiany stanu wejścia z 0 na 1 i wygeneruje impuls o długości o ile się nie mylę kilku ms.

 

dokładnie to na czas przebiegu całego programu, przy małym to może być nawet poniżej 1 ms, w skrajnym przypadku teoretycznie nawet do setek/tysięcy ms. pulse output to bardziej do wygenerowania określonej liczby impulsów, więc w przypadku dłuższego impulsu na wyjściu to jednak timer proponuję.

lakusz - a dokładniej to w czym jest problem, bo trochę nie łapię? :)

 

Ja mam telematika, ale logika jest ta sama :) jest bloczek do wykrywania zboczy, ale trzeba było do niego dołożyć jeszcze XOR'a żeby wyeliminowac niedogodności związane ze zboczem opadającym w tym przypadku.

 

chodzi o taką sytuację, że alarmówka daje cały czas sygnał, jak jest w stanie czuwania, i chcę ten sygnał wykorzystać, to sterowania reku i światłem, a PLC "najlepiej" reaguje na impulsowe sygnały, tzn. ja chcę żeby na wyjściu był efekt bistabilności, ale wywołany przyciskami monostabilnymi ;)

 

ale teraz mam kolejną zagwostkę :(

 

próbuję zrobić "taki przekaźnik" bistabilny z centralnym sterowaniem i coś za chorobę mi zawsze czegoś brakuje

może od razu to zobrazuje ;) chodzi o taką sytuację, poszczególnymi włącznikami steruję punktami oświetleniowymi, ale chcę mieć możliwość jednym (dla uproszczenia) przyciskiem wyłączyć wszystko (i to jest proste), ale i włączyć wszystko (w domyśle co nie było włączone) - i to też mi się udało, ale jest teraz tak że jak po centralnym włączeniu, chciałbym zgasić zwykłym przyciskiem to na pierwszy impuls nie reaguje :( pewnym rozwiązaniem było by przed centralnym włączeniem zrobić centralne wyłączenie, ale szukam innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz,

 

ja bym to zrobił tak (żeby sprawdzić/pokazać idee, w wersji docelowej może trochę inaczej to uporządkował i wykorzystał dla czytelności jakieś dodatkowe flagi):

 

http://patek.netinfo.pl/lak.pdf

 

X0-X3 - sterowanie indywidualne, przełącza stan on/off,

X11 - do sterowania centralnego, najpierw gdy którykolwiek jest OFF (a także gdy wszystkie są OFF) to włącza wszystkie, a w ostatniej linii - gdy wszystkie są ON, to wszystkie wyłącza.

 

nie testowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

W tym tygodniu muszę przygotować okablowanie do montażu bramy uchylnej - chodzi o wkopanie kabli przed zrobieniem kostki, sama brama będzie montowana później.

Zasilanie "przychodzi" do centrali bramy. Centrala będzie przy słupku bramy. Z centrali kable do każdego z siłowników (czy wystarczy 3x0,5). No i jeszcze kable do fotokomórek - jakie to mają być kable? Jeżeli chcę mieć jedną parę fotokomórek na słupkach bramy, a drugą 2 metry przed słupkami, to do każdej fotokomórki prowadzę kabel z centrali - ale jaki kabel, skrętkę czy eneergrtyczny?

Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz,

 

ja bym to zrobił tak (żeby sprawdzić/pokazać idee, w wersji docelowej może trochę inaczej to uporządkował i wykorzystał dla czytelności jakieś dodatkowe flagi):

 

http://patek.netinfo.pl/lak.pdf

 

X0-X3 - sterowanie indywidualne, przełącza stan on/off,

X11 - do sterowania centralnego, najpierw gdy którykolwiek jest OFF (a także gdy wszystkie są OFF) to włącza wszystkie, a w ostatniej linii - gdy wszystkie są ON, to wszystkie wyłącza.

 

nie testowałem :)

 

No ok, właśnie tylko w tym problem jak zrealizować ten Set i Reset (jeżeli dobrze odczytałem tą drabinkę, chyba że ten fatek taki mądry, że na każdym wyjściu, może mieć takie ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, właśnie tylko w tym problem jak zrealizować ten Set i Reset (jeżeli dobrze odczytałem tą drabinkę, chyba że ten fatek taki mądry, że na każdym wyjściu, może mieć takie ustawienia?

 

no dokładnie tak to działa jak widać.

dziwny ten telematik, a miało być prościej :)

 

set i reset da się zrobić na podstawowych elementach, ale to trochę więcej kombinowania. nie chcę podawać bo nie mam jak teraz testować.

 

--c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Też zastanawiam się nad budową domu inteligentnego sterowanego zdalnie i w poszukiwaniu różnych rozwiązań natknąłem się na coś takiego jak HALL2007.

Co o tym sądzicie - wydaje siię że nie jest to drogie rozwiązanie, a i samo sterowanie nie jest skomplikowane.

Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od wczoraj mam stan surowy zamknięty i wylewki we wszystkich pomieszczeniach. Pilnie czytam to forum aby jak najwięcej się dowiedzieć zanim zacznę projektować własne rozwiązanie do sterowania domem.

W pierwszym etapie zamierzam rozciągnąć okablowanie wszędzie tam gdzie potrzebne (może :-)) będzie. Drugi etap to wybór urządzeń sterujących. Zastanawiam się nad własnym opracowaniem opartym na mikrokontrolerach Atmela: ATMEGA. Ale co i jak w szczegółach to dopiero muszę się z tym przespać parę nocy i jeszcze duużo poczytać.

Pozdrawiam wszystkich budujących...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadzidek, Gluonek:

 

do odpowiedzialnych zastosowań powaznie zastanówcie sie nad rozwiązaniami kupowanymi tzn nieopracowywanymi samodzielnie:

- jakby co to zawsze możecie dokupić rozszerzenie

- da wam to mozliwośc korzystania z zewnetrznego serwisu - gdyby zaszła taka potrzeba

- jakbyście zachorowali w czasie kedy system zastrajkował to zawsze jest ktoś (firma) która może poratowac Waszę żony co zdecydowanie podwyższa wasze prawdopodobieństwo dozycia kolejnego roku ;)

 

Z wykształcenia jestem inzynierem o specjalności sterowanie maszyn więc cos tam o sterownikach sie wie :) - kupcie dobry sterownik i sami do niego piszcie program. To da wam niezawodnośc platformy i elestycznośc programu. Troszke jak z komputerami: kupuje sie stadardowy sprzęt a odpowiedni program pisze wg potrzeb.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Też zastanawiam się nad budową domu inteligentnego sterowanego zdalnie i w poszukiwaniu różnych rozwiązań natknąłem się na coś takiego jak HALL2007.

Co o tym sądzicie - wydaje siię że nie jest to drogie rozwiązanie, a i samo sterowanie nie jest skomplikowane.

Proszę o opinię.

 

 

A co to takiego HALL2007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...