Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

Też zastanawiam się nad budową domu inteligentnego sterowanego zdalnie i w poszukiwaniu różnych rozwiązań natknąłem się na coś takiego jak HALL2007.

Co o tym sądzicie - wydaje siię że nie jest to drogie rozwiązanie, a i samo sterowanie nie jest skomplikowane.

Proszę o opinię.

 

 

A co to takiego HALL2007

 

Fajnie wygląda, ma tylko jedną wadę, ze robi go jakiś zapaleniec, więc ew. błędy, późniejszy serwis, naprawy - jak mu się to hobby znudzi, będzie problematyczny. Reszta wygląa bardzo obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Też zastanawiam się nad budową domu inteligentnego sterowanego zdalnie i w poszukiwaniu różnych rozwiązań natknąłem się na coś takiego jak HALL2007.

Co o tym sądzicie - wydaje siię że nie jest to drogie rozwiązanie, a i samo sterowanie nie jest skomplikowane.

Proszę o opinię.

 

 

A co to takiego HALL2007

 

Fajnie wygląda, ma tylko jedną wadę, ze robi go jakiś zapaleniec, więc ew. błędy, późniejszy serwis, naprawy - jak mu się to hobby znudzi, będzie problematyczny. Reszta wygląa bardzo obiecująco.

 

A jak to wychodzi cenowo wiesz może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wychodzi cenowo wiesz może

 

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=hall2007

 

Niestety, ja mam takie same obawy jak lakusz. co innego samemu dla siebie zrobić hobbystycznie - i znać rozwiązanie od a do z, mieć kody źródłowe, schematy itd., a co innego gdy robi to inny hobbysta - i nic nie dostajemy, bo rozwiązanie jest prawie zamkniętą, czarną, skrzynką. akwarium czy garaż mógłbym o takie coś oprzeć, cały dom nie za bardzo. chociaż może przesadzam, ale ja jestem przyzwyczajony do otwartych rozwiązań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wychodzi cenowo wiesz może

 

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=hall2007

 

Niestety, ja mam takie same obawy jak lakusz. co innego samemu dla siebie zrobić hobbystycznie - i znać rozwiązanie od a do z, mieć kody źródłowe, schematy itd., a co innego gdy robi to inny hobbysta - i nic nie dostajemy, bo rozwiązanie jest prawie zamkniętą, czarną, skrzynką. akwarium czy garaż mógłbym o takie coś oprzeć, cały dom nie za bardzo. chociaż może przesadzam, ale ja jestem przyzwyczajony do otwartych rozwiązań :)

 

Jak znajdę trochę czasu przyjże się temu dokładniej a może warto zaryzykować pod warunkiem że nie ryzykujemy zbyt dużo kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

civic9,lakusz

 

Szukam jakiegoś w miarę gotowego rozwiązania poniewaz na programowaniu nie za bardzo się znam. Tutaj programowanie kończy się na obiektowym rozwiązaniu danego problemu i patrząc z tej perspektywy - rozwiązanie to jest prostrze dla potencjalnego laika. Ze stroną wykonawczą problemów miał nie będę, jedynie obawiam sie programowania i stworzenia odpowiedniego interfejsu.

HALL ma właśnie tę przewagę - przynajmniej dla mnie. Chyba że są już jakieś "gotowe", "otwarte" programy do zarządzania elementami wykonawczymi.? Jeżeli tak to podzielcie się swoją wiedzą w tym zakresie.

 

Ideą sterowania/podglądu rozwiązania jakiego szukam jest to, aby móc podglądać parametry i zmieniać pewne wartości zmiennych przez internet oraz aby system ten wykonywał pewne, cykliczne (zaprogramowane wcześniej) polecenia w czasie gdy np. nikogo nie ma w domu.

Jezeli mozecie coś polecić to proszę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

civic9,lakusz

 

Szukam jakiegoś w miarę gotowego rozwiązania poniewaz na programowaniu nie za bardzo się znam. Tutaj programowanie kończy się na obiektowym rozwiązaniu danego problemu i patrząc z tej perspektywy - rozwiązanie to jest prostrze dla potencjalnego laika. Ze stroną wykonawczą problemów miał nie będę, jedynie obawiam sie programowania i stworzenia odpowiedniego interfejsu.

HALL ma właśnie tę przewagę - przynajmniej dla mnie. Chyba że są już jakieś "gotowe", "otwarte" programy do zarządzania elementami wykonawczymi.? Jeżeli tak to podzielcie się swoją wiedzą w tym zakresie.

 

Ideą sterowania/podglądu rozwiązania jakiego szukam jest to, aby móc podglądać parametry i zmieniać pewne wartości zmiennych przez internet oraz aby system ten wykonywał pewne, cykliczne (zaprogramowane wcześniej) polecenia w czasie gdy np. nikogo nie ma w domu.

Jeżeli możecie coś polecić to proszę. Pozdrawiam.

 

zainteresuj się raczej http://www.adk-automatyka.pl/d2000.html nie jest tani, ale robi to konkretna firma, bardzo łatwo się to programuje, ale nie jest tanie

 

ostatnio Legrand coś wypuścił, ale nie znam zupełnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki OS masz na kompie? :)

 

Pracuję pod Linuxem, z Linuxem i dla Linuxa, czasami innych *nices. Ale używam też Windowsa (domowo-biurowo). Hmm... pewnie chciałeś zaznaczyć, że jeśli Windowsa to nie otwarte, a jeśli Linuxa to zapytać co z programowaniem Fateka spod Linuxa :) Nadal nie wiem, na razie go programuję z Windowsa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzupełniając odpowiedź lakusza dla Jadzidek:

 

systemów gotowych, za którymi stoją większe firmy, jest trochę. m.in. ten d2000. charakteryzują się niestety całkiem konkretną ceną (coś za coś, hobbystycznie można zrobić coś taniej, ale przy podejściu na serio koszt elementów/produkcji to jeden z mniejszych czynników), mniejszą lub większą elastycznością. ja niestety dawno odbiłem w innym kierunku i już nie chciałbym niczego porównywać, opisywać, polecać. podrzucam tylko czym jeszcze można się zainteresować:

 

http://www.domito.pl/

http://www.emiter.net.pl/ (teletask)

http://www.unihome.pl (lonworks, strona jednego z forumowiczów)

 

ale nie wiem nawet czy mają wszystkie możliwości, których potrzebujesz.

no i rozwijają się te wszystkie eib, moellery, legrandy i tym podobne. każdy teraz chce mieć swoje rozwiązanie dla "inteligentnych" budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie wiem, na razie go programuję z Windowsa :)

 

Ale próbowałeś pod Wine i się wywala (tak jak mi), czy w ogóle sobie dałeś spokój?

 

próbowałem, nie wywala się w czasie pracy (no dobra, za dużo nie pracowałem pod tym, ale żeby jakoś tak od razu czy po paru kliknięciach to nie ma problemów). ale faktem jest, że nie da się nawiązać komunikacji ze sterownikiem - czyli co najwyżej do edycji programu można go wykorzystać.

 

mam jakieś podejrzenia, bo próbowałem także z satelem - i działa, ale wolno, z jakimiś przestojami (w komunikacji). da się z tym żyć, bo dużo tej komunikacji nie potrzeba, ale widać różnicę (przynajmniej u mnie) w porównaniu do prawdziwego windowsa. być może w wine tak to działa, a ten winproladder ma jakoś nie do końca dobrze napisaną komunikację i z tego powodu za szybko i niepotrzebnie stwierdza jakieś timeouty itp. no ale jak to obejść to nie wiem. trzeba by się dokładniej przyjrzeć tej komunikacji, może się da to obejść albo dać znać developerom wine co mają poprawić - ale póki co brak na to czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To trochę mało - będzie bardzo obrywał po dupie szpilkami ;)

Należałoby go włączyć za prostym filtrem przeciwzakłóceniowym typu "podwójne L" - czyli faza i zero puszczone przez dławiki minimum 0.5mH, i "drugie strony" tych dławików (te od strony odbiornika) spięte kondensatorem 0.1uF klasy Y (typowy przeciwzakłóceniowy 270V~ do filtrów na 230V). Warystor równolegle do tego kondensatora - i z tego wychodzimy na odbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...