Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

No właśnie, sam raczej nie będę nic budował, już mi starczy :)

 

Takie na przykład coś, firma znana, warystor jest...

jak myślicie? :)

 

http://www.acar.com.pl/index.php?page=Oferta&page_oferta=show&rodzina=003&kategoria=006&podkategoria=001&produkt=001

 

(chociaż wolałbym do puszki, ale takie żeby gniazdo jeszcze weszło w tą samą puszkę, albo ewentualnie nakładkę na gniazdo tak jak zaprezentowane wcześniej - tylko w lepszej cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znaczy tak: Acar jest firmą znaną, i pewnie zbytniego chłamu nie puszcza.

Ale zastanowiły mnie 3 sprawy:

1. "Klasa ochrony: A" - przecież powinno być "D", "A" to pierwszy stopień z reguły gdzieś na słupie energetycznym

2. Brak podanego maksymalnego prądu obciążenia lub maksymalnej mocy obciążenia

3. Brak jakichkolwiek informacji n/t parametrów przepięć, które jest on w stanie "wchłonąć" (porównaj z opisem listwy z Sumtech-u - linkę podałem kilka postów wcześniej). A warystor warystorowi nie równy, do tego dochodzi filtr...

Przecież to strona producenta - i nie ma pełnych parametrów? Zonk.

 

Tak więc napewno to działa - nie wiadomo tylko do końca, czy wystarczająco skutecznie. Znaczy: taka listwa jest napewno 1000000x lepsza niż jej brak, natomiast nie wiadomo, czy w pełni zapewni ochronę klasy "D".

 

Oczywiście wszystko dalej zależy od tego, co chcesz przez to zasilać, i jakie masz parametry zasilania - sądzę, że dla większości urządzeń i dla przeciętnej ilości "śmieci" na zasilaniu to wystarczy spokojnie. Ale oczywiście mogę się mylić lub nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy tak: Acar jest firmą znaną, i pewnie zbytniego chłamu nie puszcza.

Ale zastanowiły mnie 3 sprawy:

1. "Klasa ochrony: A" - przecież powinno być "D", "A" to pierwszy stopień z reguły gdzieś na słupie energetycznym

2. Brak podanego maksymalnego prądu obciążenia lub maksymalnej mocy obciążenia

3. Brak jakichkolwiek informacji n/t parametrów przepięć, które jest on w stanie "wchłonąć" (porównaj z opisem listwy z Sumtech-u - linkę podałem kilka postów wcześniej). A warystor warystorowi nie równy, do tego dochodzi filtr...

Przecież to strona producenta - i nie ma pełnych parametrów? Zonk.

 

No właśnie dlatego pytałem, może ktoś się spotkał z innymi opisami tych listew, albo ma u siebie i ma dokładniejsze dane. Bo strona po prostu wygląda na nie dorobioną. Napisałem do nich maila, żeby uzupełnili/skorygowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mało się dzieje ostatnio w tym wątku

 

Co byście powiedzieli na taki panel dotykowy w wersji razem z sterownikiem PLC

 

XV200 o przekątnej ekranu 5.7” i rozdzielczości 320 x 240 pikseli 256 kolorów

 

http://www.mbsystem.pl/?page=promocje#xv200

 

http://www.mbsystem.pl/?page=xv200

 

http://www.moeller.pl/artykuly/Elektroinstalator_1_07_JZA_easy.pdf

 

i do tego Gateway IX|ON albo drugi sterownik PLC IX|ON PLC w wersji ECO

 

W 2009 będą wejścia|wyjścia analogowe w wersji ECO i będą o połowę tańsze niż teraz

 

 

http://www.mbsystem.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee.. A nie jest to troche za drogie? Nawet po skuku dolara Fatek wydaje się być tańszy...

 

A propos - nie ma ktoś promocyjnego Weinteka do sprzedania? ;)

 

No tanie to nie jest.

 

Ciekawe jak wypada porównanie Weinteka z Moellerem.

 

No ale tu masz panel razem z PLC a Weintek to sam panel.

 

Ciekawe czy jest jeszcze promocja ma Weintek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym miesiacu kupowalem Weinteka 4,3" plus PLC Fatek FB's32MA.

Bez promocji niestety :cry: Tez sie spoznilem

Zaplacilem 2050pln z vatem.

 

Ze strony

W przypadku mniejszych zadań automatyzacji panel XV200 może pełnić funkcję sterownika PLC. Do tego celu został wyposażony w szybki, 32-bitowy procesor RISC. Panele XV200 w opcji HMI i HMI-PLC zbudowane są na tej samej platformie sprzętowej. Użytkownik, decydując się na funkcję HMI-PLC, aktywuje ją w systemie operacyjnym panelu.

 

 

Co to za PLC?

Na stronie znalazlem dane tylko dla panelu XV100 tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskoczyłem na forum z racji oceny rozwiązania mojego automatyka - alarmowca.

Wiele funkcje inteligentnego domu zamierza zrobić na centrali Integra 128. Ilość we i wy spora po rozszerzeniu.

Czy to inna bajka o inteligentnym domu czy tylko inna droga. Oczywiście wychodzi sporo przekaźników ale i w innych rozwiązaniach też.

Co Wy na to?

A tak w ogóle to już po pierwszym czytaniu forum rozbudowa pewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskoczyłem na forum z racji oceny rozwiązania mojego automatyka - alarmowca.

Wiele funkcje inteligentnego domu zamierza zrobić na centrali Integra 128. Ilość we i wy spora po rozszerzeniu.

Czy to inna bajka o inteligentnym domu czy tylko inna droga. Oczywiście wychodzi sporo przekaźników ale i w innych rozwiązaniach też.

Co Wy na to?

A tak w ogóle to już po pierwszym czytaniu forum rozbudowa pewna.

 

Jest trochę wkurzających ograniczeń, których satel nie chce dla automatyków domowych poprawić/usunąć. Szczegóły w tym wątku i/lub wątku alarmowym (Instalacja alarmowa jak jeszcze). Nie dokładnie pamiętam, bo tego rozwiązania nie stosuję, więc nie chcę z pamięci przytaczać - odszukasz :)

Ja wyciągnąłem z tego taki wniosek, że coś przy okazji pracy systemu alarmowego włączyć/wyłączyć - to tak, ale jako jedyny system dla całej automatyki, to chyba nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich!

Od razu się przyznam że nie czytałem wątku i w ogóle nie wiem czy tu powinienem zadać to pytanie!?

Potrzebuje coś takiego :

Czujnik w kotłowni ( przy wyjściu wody z pieca) i "sterownik" w pokoju!

Chodzi mi o to aby ten sterownik/wskaźnik pokazywał temperaturę czujnika i miał możliwość ustawienia minimum i maximum wraz z sygnalizacją albo światełko mrugające albo sygnał!

 

Jest w ogóle coś takiego o czym piszę? :roll:

 

I to pierwsza rzecz, a druga to już typowy sterownik,który załączy mi pompkę do GWC ale żeby miał możliwość ustawienia że włączy pompę poniżej +2 stopni i powyżej +25 !

 

Pomożecie ? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W mojej instalacji do sterowania oswietleniem zamierzam korzystac z przekaznikow bistabilnych Zamela

http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=52&id_prod=455

lub

http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=52&id_prod=456

 

Ze ze wzgledu na bezpieczenstwo lepiej je wyzwalac za pomoca N.

Jakie kable polecacie polozyc do sterowania tymi przekaznikami?, 2x1.0 nie bedzie za duzym szalenstwem?, myslalem o skretce komputerowej bo prad sterujacy jest minimalny (930 ľA, czyli niecale 1mA), ale nie chce by to nie wygladalo na jakas amatorszczyzne, z drugiej strony po co przeplacac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W mojej instalacji do sterowania oswietleniem zamierzam korzystac z przekaznikow bistabilnych Zamela

http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=52&id_prod=455

lub

http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=52&id_prod=456

 

Ze ze wzgledu na bezpieczenstwo lepiej je wyzwalac za pomoca N.

Jakie kable polecacie polozyc do sterowania tymi przekaznikami?, 2x1.0 nie bedzie za duzym szalenstwem?, myslalem o skretce komputerowej bo prad sterujacy jest minimalny (930 ľA, czyli niecale 1mA), ale nie chce by to nie wygladalo na jakas amatorszczyzne, z drugiej strony po co przeplacac...

 

Zapytaj w Zamelu, ja kiedyś pytałem i nie za bardzo zgodzili się na skrętkę. Już nie pamiętam co to było, ale coś grubszego i w odpowiedniej izolacji (na wyższe napięcia) - i to był większy problem bo to już grubsze kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj w Zamelu, ja kiedyś pytałem i nie za bardzo zgodzili się na skrętkę. Już nie pamiętam co to było, ale coś grubszego i w odpowiedniej izolacji (na wyższe napięcia) - i to był większy problem bo to już grubsze kable.

 

Dzieki, napisze do nich ;)

Stosowales te przekazniki?, jak wrazenia? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, napisze do nich ;)

Stosowales te przekazniki?, jak wrazenia? :)

 

Niestety zmieniłem koncepcję, wyszła mi duża instalacja (na ok. 100 przekaźników), to zaczęło to kosztowo wyglądać mniej atrakcyjnie, także ze względu na te kable (przy instalacji sterowanej 24V jednym przewodem 10x0.5 można nawet 8-9 przycisków podłączyć, a tutaj się tak nie dało uwzględniając ich zalecenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmieniłem koncepcję, wyszła mi duża instalacja (na ok. 100 przekaźników), to zaczęło to kosztowo wyglądać mniej atrakcyjnie, także ze względu na te kable (przy instalacji sterowanej 24V jednym przewodem 10x0.5 można nawet 8-9 przycisków podłączyć, a tutaj się tak nie dało uwzględniając ich zalecenia).

 

Rozumiem, Zamel ma te przekazniki tez w wersji 24V, musze pomyslec bo moze oplaca sie takie zastosowac... zobacze co mi spece z Zamela oppowiedza ;)

 

Stosowal juz ktos te przekazniki?

 

Orientuje sie ktos w jakis ciekawych i niedrogich panelach z przyciskami i najlepiej z jakas dioda pod kazdy przycisk? W salonie chcial bym zrobic sterowanie paroma zrodlami swiatla + moze kuchnia i hol, mozna zastosowac podwojne chwilowe pstryczki do sterowania rolet, ale moze sa wieksze ciekawe panele ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, Zamel ma te przekazniki tez w wersji 24V, musze pomyslec bo moze oplaca sie takie zastosowac... zobacze co mi spece z Zamela oppowiedza ;)

w wersji 24V powinna skrętka starczyć, zapomniałem że też mają. Z tym, że wtedy robisz oddzielną instalacje niskoprądową do sterowania. A od tego to już nie daleko do innych rozwiązań, opartych np. o w pełni programowalne sterowniki :) Tak czy inaczej trzeba do tego sobie dorzucić zasilacz 24V.

 

Orientuje sie ktos w jakis ciekawych i niedrogich panelach z przyciskami i najlepiej z jakas dioda pod kazdy przycisk? W salonie chcial bym zrobic sterowanie paroma zrodlami swiatla + moze kuchnia i hol, mozna zastosowac podwojne chwilowe pstryczki do sterowania rolet, ale moze sa wieksze ciekawe panele ;)

 

Przeglądnij ten wątek, kilka, max. kilkanaście stron do tyłu był przegląd. Musisz zwrócić uwagę na sposób sterowania diodą i to przemyśleć. W panelach do automatyki to będzie raczej 24V czyli tym trzeba sterować osobno i tutaj pojawi się problem z przekaźnikami zamela jeśli miałyby nie świecić cały czas, a sygnalizować stan przekaźnika. Nie ma skąd wziąć stanu tego przekaźnika (lub jego negacji) jako sygnału 24V. A jeśli to by miała być taka jarzeniówka na 230V to też chyba nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wersji 24V powinna skrętka starczyć, zapomniałem że też mają. Z tym, że wtedy robisz oddzielną instalacje niskoprądową do sterowania. A od tego to już nie daleko do innych rozwiązań, opartych np. o w pełni programowalne sterowniki :) Tak czy inaczej trzeba do tego sobie dorzucić zasilacz 24V.

Jeden wiekszy transformator powinien zalatwic sprawe, musze to przekalkulowac, wazne ze sterowanie moge prowadzic skretka ;)

 

Przeglądnij ten wątek, kilka, max. kilkanaście stron do tyłu był przegląd. Musisz zwrócić uwagę na sposób sterowania diodą i to przemyśleć. W panelach do automatyki to będzie raczej 24V czyli tym trzeba sterować osobno i tutaj pojawi się problem z przekaźnikami zamela jeśli miałyby nie świecić cały czas, a sygnalizować stan przekaźnika. Nie ma skąd wziąć stanu tego przekaźnika (lub jego negacji) jako sygnału 24V. A jeśli to by miała być taka jarzeniówka na 230V to też chyba nie bardzo.

Wczoraj zaczalem czytac temat od poczatku, ale to tego jeszcze nie dotarlem ;)

Sterowac dioda mozna i z 230V, wystarczy odpowiedni rezystor, najlepiej byloby dac diode dwu kolorowa np. zielono/czerowna, tylko jak ja wysterowac bez dostepu do stykow NC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem, ze wiele osob od rozdzielni do punktow swietlnych na wspolnym odcinku prowadzi przewody 5x1,5 a pozniej w puszcze je rozdziela na 3x3x1,5. Jak dla mnie bardzo dobry pomysl poza jednym, jak sie obciazy mocniej te wszystkie trzy wyjscia fazowe, to zostaje mocniej obciazany przewod N pomijajac PE, ktory jest w innych celach. Jak to sie ma do przepisow i realiow?

 

Mozna ten problem ominac dajac 5x2,5 co bedzie lekkim nadmiarem na liniach fazowych, mozna tez go wyeliminowac laczac kazdy z trzech przewodow fazowych do innej fazy, wtedy przesuniecie fazowe wszystko zalatwi ;)

Jak wy to robicie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...