Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Jeszcze jedno może błahe pytanie....

 

Jak to jest z tymi gniazdkami i sterowaniem?

 

Załóżmy ze mam 5 gniazdek w pokoju na jednym obwodzie z rozdzielni - teraz przez każde gniazdko przeprowadzam jakiś tam np 3x2x05 mniejsza o to...

 

 

Rozumiem ze pod wybrane gniazdko do puszki wsadzam przekaźnik i moge sterować tym konkretnym gniazdkiem

Ale co z resztą? Jesli wysteruje przez przekaźnik jedno w danej chwili to reszta działa normalnie i w każdym jest prad ? bez wzgledu na stan przekaźnika w tym jednym?

 

Pytam odnośnie rolet, bo chyba łatwiej puścić 3x1,5 na około domu pod rolety na jednym tylko obwodzie ( jeden kabel -> wszystkie rolety ) i potem włozyć przekażnik do puszki i sterować wybrana.

 

Dzięki i sory za przysłowiowe zawracanie d....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze jedno może błahe pytanie....

 

Jak to jest z tymi gniazdkami i sterowaniem?

 

Załóżmy ze mam 5 gniazdek w pokoju na jednym obwodzie z rozdzielni - teraz przez każde gniazdko przeprowadzam jakiś tam np 3x2x05 mniejsza o to...

 

 

Rozumiem ze pod wybrane gniazdko do puszki wsadzam przekaźnik i moge sterować tym konkretnym gniazdkiem

Ale co z resztą? Jesli wysteruje przez przekaźnik jedno w danej chwili to reszta działa normalnie i w każdym jest prad ? bez wzgledu na stan przekaźnika w tym jednym?

 

Pytam odnośnie rolet, bo chyba łatwiej puścić 3x1,5 na około domu pod rolety na jednym tylko obwodzie ( jeden kabel -> wszystkie rolety ) i potem włozyć przekażnik do puszki i sterować wybrana.

 

Dzięki i sory za przysłowiowe zawracanie d....

 

Gniazda podłącza się równolegle (w sensie elektrycznym), więc jeśli i tak podłączysz przekaźnik - zamiast gniazda, a dopiero do niego gniazdo - to będzie wyłączał tylko dane gniazdo, reszta będzie działać.

 

Nie mam zdecydowanego zdania czy lepiej centralnie umieścić przekaźniki czy w puszkach. Można tak i tak. Przekaźniki centralnie - na szynę będą tańsze, ale trzeba dla nich większą roździelnię i zużyć więcej kabla grubego (x1.5), a za to mniej sterowniczego (x0.5). Ładnie wygląda taka rozdzielnia i szybciej się diagnozuje ewentualne problemy mając wszystko na miejscu i łatwo dostępne. A w puszkach - przede wszystkim muszą być te puszki (aczkolwiek zwykle mamy też przycisk do rolety, więc da się tam wcisnąć[*]). Zwracam uwagę, że w tej wersji masz kabel x1.5 dookoła, ale za to musisz do przekaźników doprowadzić sterowniczy x0.5, więc jak nie jeden to drugi.

 

(*) ale sprawdź wymiary, pewnie nie każdy i nie do każdej puszki, i nie z każdym przyciskiem. będzie ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam witam,

Liznąłem kiedyś ten wątek ale z racji innej koncepcji nie wczytywałem sie.

Miałem mieć instakację zwykłą plus kilka zautomatyzowanych obwodów opartych na Satel Integra 128 plus jakieś bistabilne. Jest to proste do wykonania le i niestety ograniczone. No i wczytałem się w PLC i mnie olśniło jak to jest genialne urządzenie i normalnie się podjarałem (w dobrym tego słowa znaczeniu).

 

A więc tak - będę u siebie takie cuś robił. Studiuję już wątek od poczatku ale jeśli komuś się by chciało a jest bogatszy o doświadczenie to zastanawia mnie:

 

- jakiej firmy sterowniki PLC wybrać. Czytałem o OMRON, Saia PCD.3 i inne jakieś. Na allegro znalazłem GE FANUC i inne jakieś ale z kiepskimi opisami.

Czytałem że kolega @civic9 korzystał z 'Faeteka', były i inne propozycje.

Jakimi kryteriami się kierować, jaka może być cena dobrego sterownika i nakie napięcia powinien obsługiwać - coby odpowiednio zestroić z jakimiś przekaźnikami

- ile wyjść i wejść potrzeba - oczywiście kazdy odpowie na ile twoja fantazja jest elastyczna - ale może z waszego doświadczenia tych którzy już zrobili - ile wykorzystujecie

- jakie przekaźniki stosujecie

- gdzie w to wszystko się zaopatrywaliście

- czy przekaźniki lepiej montować w szafie czy pod konkretnymi punktami

- ile przewodu sterującego i jakiego średnio wam poszło

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="manieq82"

 

 

- jakiej firmy sterowniki PLC wybrać. Czytałem o OMRON, Saia PCD.3 i inne jakieś. Na allegro znalazłem GE FANUC i inne jakieś ale z kiepskimi opisami.

 

 

Oj jest tego bardzo dużo

 

Fatek

Telematik

Siemens Simatic

Moeller

Omron

Mitsubishi

Wago

Beckhoff

 

Gdybym sam wiedział jaki kupić to już bym wybrał ale mam jeszcze trochę czasu więc czekam na nowości.

 

Na innych forach często polecane jest Wago i Beckhoff.

 

Wago ma np. moduł który komunikuje się z EIB-KNX czyli może sobie zafundować ładne przyciski EIB.

 

Tak sobie kombinuje że może w salonie i hollu na parterze zafundować sobie takie przyciski EIB. Niestety na więcej mnie nie stać ale w salonie czemu nie.

 

Jest tylko mało problem że takie przyciski EIB pod Wago też trzeba programować w ETS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o wykorzystaniu Siemensowskiego WinAC RTX, czyli automatyzacji PC-based?

 

No cóż, to jednak wymaga Peceta. Co gorsza z Windowsami.

Pracuję z pecetami na co dzień, z PLC okazjonalnie, ale za to mam go co dzień w domu. Na podstawie tych doświadczeń nie oparłbym systemu sterowania podstawowymi funkcjami domu na PC z Windowsem. Kwestia niezawodności, stabilności. Nie jestem z tych co nie potrafią utrzymać peceta z windowsem w działaniu, bo mam takie maszyny chodzące wiele kilometrów ode mnie 24h na dobę, ale to jednak nie to samo co przemysłowy sterownik PLC. Zbieranie danych,, monitoring albo funkcje niestrategiczne - mógłbym powierzyć (i powierzam). Niby stoi za tym siemens, więc nie powinno to być byle co, ale już widziałem takie cuda w świecie PLC u uznanych firm (np. sterowniki, które można prosto zawiesić, z wbudowanym serwerem WWW, który niepoprawnie obsługuje protokół HTTP itp.), że jednak mam ograniczone zaufanie do nie-klasycznych podejść.

 

No i cena, chyba kilka tysięcy euro za sprzęt+winxpembeded+soft, a to nadal nie ma żadnych fizycznych we/wy. To jednak chyba nie do tego rodzaju instalacji. Za dużo mniej mam całą instalację na 100we+100wy na fateku. I to naprawdę zacny sprzęt do tego co robimy, jeden z tańszych o ile nie najtańszy - mogę nadal potwierdzić, że jest ok, już jakiś czas mieszkam i powoli oprogramowuję wszystkie elementy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam zrobione na FATEKu jescze nie mieszkam bede mieszkal w ciagu miesiaca jak narazie bez zastrzezen

 

Co do ceny jak kupowalem to dolar kosztowal 2 złote wiec bylo to naprawde tanie chyba najtansze PLC na rynku.

 

Narazie dziala wszystko bardzo prosto (funkcje jak w klasycznej instalacji) do inetligentnej instalacji to jeszcze daleko ale jak juz sie wprowadze to bede robil wodotryski. Okablowanie mam bardzo rozbudowane i jak bedzie czas i ochota to bedzie mozna sie bawic. A jak braknie ochoty to bedzie prawie normalna instalacja z bardzo bardzo duża i drogą rozdzielnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam zrobione na FATEKu jescze nie mieszkam bede mieszkal w ciagu miesiaca jak narazie bez zastrzezen

 

Co do ceny jak kupowalem to dolar kosztowal 2 złote wiec bylo to naprawde tanie chyba najtansze PLC na rynku.

 

Narazie dziala wszystko bardzo prosto (funkcje jak w klasycznej instalacji) do inetligentnej instalacji to jeszcze daleko ale jak juz sie wprowadze to bede robil wodotryski. Okablowanie mam bardzo rozbudowane i jak bedzie czas i ochota to bedzie mozna sie bawic. A jak braknie ochoty to bedzie prawie normalna instalacja z bardzo bardzo duża i drogą rozdzielnią.

 

Jakie koszty w Twoim przypadku stanowiły koszty rozdzielni?

 

Na jakich przekaźnikach masz rozdzielnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o wykorzystaniu Siemensowskiego WinAC RTX, czyli automatyzacji PC-based?

 

No cóż, to jednak wymaga Peceta.

W końcu to PC-based. Same nazewnictwo zobowiązuje.

 

Co gorsza z Windowsami.

No niestety jeżeli będziesz chciał wizualizować wszystko to koniec końców zapewne i tak skończysz na windowsie CE - no chyba że nie będziesz tego robił na panelach dotykowych.

 

Pracuję z pecetami na co dzień, z PLC okazjonalnie, ale za to mam go co dzień w domu. Na podstawie tych doświadczeń nie oparłbym systemu sterowania podstawowymi funkcjami domu na PC z Windowsem. Kwestia niezawodności, stabilności. Nie jestem z tych co nie potrafią utrzymać peceta z windowsem w działaniu, bo mam takie maszyny chodzące wiele kilometrów ode mnie 24h na dobę, ale to jednak nie to samo co przemysłowy sterownik PLC.

Może i nie to samo, ale na pewno łatwiejsze jest przełknięcie kosztu ewentualnej naprawy PCta niż sterownika.

 

No i cena, chyba kilka tysięcy euro za sprzęt+winxpembeded+soft, a to nadal nie ma żadnych fizycznych we/wy. To jednak chyba nie do tego rodzaju instalacji.

Nikt ci nie każe od razu kupować sprzętu Siemensa do tego przystosowanego. Wystarczy płytka z oprogramowaniem np. Premium Studio 2008 SE z trialem. Zaleta? Na jednym kompie masz PLC i od razu SCADA. Jak ci nie pasuje windows to SCADA bierzesz na Linuxie np. polski SZARP http://www.szarp.com.pl/

Wiem może to nie jest stricte do domu, ale już dość powazne narzędzia do bardzo szerokiego zastosowania.

 

To jest tylko głos w sprawie - istnieje inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie każe od razu kupować sprzętu Siemensa do tego przystosowanego. Wystarczy płytka z oprogramowaniem np. Premium Studio 2008 SE z trialem. Zaleta? Na jednym kompie masz PLC i od razu SCADA.

No nie jestem biegły w produktach i cenach siemensa i skoro podajesz alternatywę to nakreśl jej koszty. Ile kosztuje samo oprogramowanie (nie wiem o co chodzi z tym trialem, za darmo chyba tego soft-PLC i tak nie dadzą?) i ile przykładowo jakieś zapewnienie tranzystorowych/przekaźnikowych we/wyjść dla tego rozwiązania.

 

No niestety jeżeli będziesz chciał wizualizować wszystko to koniec końców zapewne i tak skończysz na windowsie CE - no chyba że nie będziesz tego robił na panelach dotykowych.

z wizualizacją skończę/skończyłem jednak na weinteku - bardzo fajne choć ograniczone możliwości przy małym budżecie (najtańszych modelach), a w dalszej perspektywie coś większego raczej na linuxie.

 

no i tak jak zastrzegałem w poprzedniej wypowiedzi - zbieranie danych, wizualizację (nazwałem to monitoringiem) mogę sobie na PC-Win-based rozwiązaniu wyobrazić. to się może czasem zwiesić czy rebootnąć, albo wstawać minutę po braku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos szarpa, bo ta nazwa się tutaj pojawia co jakiś czas.

 

ktoś to już widział? bo się zastanawiam czy tracić na to czas :)

czy to się nada do domu?

 

czy np. można za pomocą tego stworzyć wizualizację domu, stanu urządzeń na planie, i możliwości wpływania na nie (zapis informacji do PLC)?

 

z opisów i tego co jest na stronie wynika, że nie bardzo. dużo tam o wykresach, danych historycznych itp. bardziej nastawione na dane z procesów/pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie każe od razu kupować sprzętu Siemensa do tego przystosowanego. Wystarczy płytka z oprogramowaniem np. Premium Studio 2008 SE z trialem. Zaleta? Na jednym kompie masz PLC i od razu SCADA.

No nie jestem biegły w produktach i cenach siemensa i skoro podajesz alternatywę to nakreśl jej koszty. Ile kosztuje samo oprogramowanie (nie wiem o co chodzi z tym trialem, za darmo chyba tego soft-PLC i tak nie dadzą?) i ile przykładowo jakieś zapewnienie tranzystorowych/przekaźnikowych we/wyjść dla tego rozwiązania.

A nie mam pojęcia. Nigdy się cenami nie interesowałem. Z tego co wiem Premium Studio 2008 SE można kupić za około 90Euro a na płytkach DVD masz tonę oprogramowania, włącznie ze SCADĄ i podawanym emulatorem sterownika PLC.

 

No niestety jeżeli będziesz chciał wizualizować wszystko to koniec końców zapewne i tak skończysz na windowsie CE - no chyba że nie będziesz tego robił na panelach dotykowych.

z wizualizacją skończę/skończyłem jednak na weinteku - bardzo fajne choć ograniczone możliwości przy małym budżecie (najtańszych modelach), a w dalszej perspektywie coś większego raczej na linuxie.

I tak większość paneli jest na WinCE. A jak one realizują komunikację (czy przez wewnętrzny driver czy serwer OPC) to już drugorzędne ma znaczenie. Na siłę to oprogramowanie HMI czy SCADA można napisać w dowolnym języku programistycznym.

 

zbieranie danych, wizualizację (nazwałem to monitoringiem) mogę sobie na PC-Win-based rozwiązaniu wyobrazić. to się może czasem zwiesić czy rebootnąć, albo wstawać minutę po braku zasilania.

Przy braku zasilania panel też ci się będzie restartował. Wizualizacja to nie tylko monitoring, ale i interakcja ze sterownikiem, czy to pc-based czy standalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mam pojęcia. Nigdy się cenami nie interesowałem. Z tego co wiem Premium Studio 2008 SE można kupić za około 90Euro a na płytkach DVD masz tonę oprogramowania, włącznie ze SCADĄ i podawanym emulatorem sterownika PLC.

Może pozostańmy przy w miarę konkretnych informacjach, skoro coś proponujemy, choćby do rozważenia.

To jest tylko płytka bez licencji. Za sam soft wspomnianego winac rtx wygooglalem ceny powyżej 1 tys. EUR. Do tego jeszcze procesor komunikacyjny, I/O na profibusie/profinet, scada... raczej masakra dla domowego użytku.

 

ps. moje panele jednak nie mają i nie będą miały winCe i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mam pojęcia. Nigdy się cenami nie interesowałem. Z tego co wiem Premium Studio 2008 SE można kupić za około 90Euro a na płytkach DVD masz tonę oprogramowania, włącznie ze SCADĄ i podawanym emulatorem sterownika PLC.

Może pozostańmy przy w miarę konkretnych informacjach, skoro coś proponujemy, choćby do rozważenia.

To jest tylko płytka bez licencji.

Nieprawda. Z licencją trialową.

 

Za sam soft wspomnianego winac rtx wygooglalem ceny powyżej 1 tys. EUR. Do tego jeszcze procesor komunikacyjny, I/O na profibusie/profinet, scada... raczej masakra dla domowego użytku.

wszystko zależy co się chce mieć. Tak jak pisałem SCADA czy HMI można realizować różnymi sposobami i niekoniecznie za pomocą płatnych programów. Darmowe serwery OPC też istnieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Z licencją trialową.

 

ok, rozumiem, że 30 dni (jeśli dobrze pamiętam, nie z tego zestawu płytek co prawda, a innego), to wystarczający czas dla życia sterownika w Twoim domu :)

w moim nie. piszę z praktyki.

 

Za sam soft wspomnianego winac rtx wygooglalem ceny powyżej 1 tys. EUR. Do tego jeszcze procesor komunikacyjny, I/O na profibusie/profinet, scada... raczej masakra dla domowego użytku.

wszystko zależy co się chce mieć. Tak jak pisałem SCADA czy HMI można realizować różnymi sposobami i niekoniecznie za pomocą płatnych programów. Darmowe serwery OPC też istnieją.

 

Zapytałeś co sądzą inni o WinAC RTX. Ja napisałem (pomijając już sprawę win-pc, która jest bardziej subiektywna), że wyjdzie cholernie drogo. Ty piszesz, że nie bo jest komplet płytek DVD za kilkadziesiąt EUR. No to ja dalej ciągnę, że sam soft-sterownik to ponad 1 tys. EUR, a jeszcze trzeba doliczyć we/wy - już mi się nie chce szukać za ile, ale też tanio nie będzie. Jak odejmiemy od tego scadę, które wcale nie liczyłem to nic się nie zmieni.

Zgubiłem się już do czego zmierzasz?

 

Tak jak pisałem SCADA czy HMI można realizować różnymi sposobami i niekoniecznie za pomocą płatnych programów. Darmowe serwery OPC też istnieją.

To podrzuć link do jakiegoś fajnego, darmowego SCADA/HMI, które nadają się do domu. O Szarpie wyraziłem swoje wątpliwości - być może błędne - wyżej. Pytanie o to się tutaj powtarza regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zapisuje sie do tego tematu. Jestem wlasnie na etapie co zrobic i jak. Chce sterowac w domu u siebie zaluzjami, swiatlem no i temperatura. Myslalem aby zastosowac sterowanie PLC/IR Legrand Sistena IN ONE. Nie znalazlem nic na ten temat na forum. Poniewaz watek jest juz bardzo dlugi ciezko mi jest poszukac w nim jakiejs alternatywy. Czy ktos ma doswiadczenie z takim systemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam takie nietypowe pytanie, mam sobie upsa, i jak odetnę mu zasilanie, to na jego kablu zasilającym pojawia się "faza" na przewodzie który był zasilany z N, co to może być?

Faza względem czego?

 

No może nie dokońca tak jak napisałem posiedziałem chwilkę z miernikiem, i jest tak:

Jak ups jest zasilany, to faza jest na wyjściu po Lewej stronie gniazda, po odłączeniu zasilania upsa, to faza przełącza się po prawej , ale to półproblemu.

Gorzej że na wejściu ups, (na kablu zasilającym) pojawia się napięcie ok 80V względem PE (uziemienie) co gorsza to napięcie powoduje że integra nie rozpoznaje zaniku napięcia :(

czy ktoś się z czymś taki spotkał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...