Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale co macie na myśli pisząc soft?

 

jeśli chodzi o panel - to tak jak napisałem, po prostych testach, że działa - leży zapakowany i trochę jeszcze poleży.

 

najistotniejsze fragmenty programu (sterowanie roletami, wentylatorami PWM, symulacja obecności, integracja z alarmem itp.) z PLC tutaj pokazywałem - reszta to już proste włączanie, przełączanie, nic ciekawego :)

 

kolejna odsłona jak coś nowego istotnego rozwinę - jeszcze trochę w planach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jaki fajny czujnik temperatury znalazłem. Może służyć jako termostat.

 

http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=257&iProdId=1864

 

e, no to nie lepiej termostat z prawdziwego zdarzenia? ceny podobne, a przy okazji coś na nim widać i można różnie wykorzystać.

 

np. produkty insbudu (w tym programowalna sieć termostatów przez rs485 z aplikacji ich autorstwa, niestety bezpośrednio połączyć z plc to będzie można tylko wyjścia przekaźnikowe i sygnał on/off)

albo od razu taki:

http://www.satcontrol.com.pl/termostat%20cyfrowy.html

który można będzie (prawdopodobnie-jeśli opis jest zgodny z rzeczywistością) bezpośrednio zintegrować z PLC dzięki modbusowi. tylko nie ma tam informacji czy można go przez modbusa tylko odczytywać czy także ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jaki fajny czujnik temperatury znalazłem. Może służyć jako termostat.

 

http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=257&iProdId=1864

 

e, no to nie lepiej termostat z prawdziwego zdarzenia? ceny podobne, a przy okazji coś na nim widać i można różnie wykorzystać.

 

Ale nie każdy ma PLC w domu a ten czujnik można podłączyć do Satela na przykład.

 

 

 

np. produkty insbudu (w tym programowalna sieć termostatów przez rs485 z aplikacji ich autorstwa)

 

Insbudu znam sam swego czasu zapodałem w tym wątku a nawet jeden kupiłem na wypróbowanie

 

 

albo od razu taki:

http://www.satcontrol.com.pl/termostat%20cyfrowy.html

który można będzie (prawdopodobnie-jeśli opis jest zgodny z rzeczywistością) bezpośrednio zintegrować z PLC dzięki modbusowi. tylko nie ma tam informacji czy można go przez modbusa tylko odczytywać czy także ustawiać.

 

Tego nie znam próbowałeś dowiedzieć się czegoś więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do civic9 :

 

Mam na mysli komplet soft panel-plc. Chodzi mi dokladnie jak jest rozwiazana komunikacja ( narazie to czary dla mnie) miedzy tymi elementami.

Jesli to zobacze na oczy jak to dziala to bede mogl metoda prob i bledow zastosowac u siebie....

Pewnie to niezbyt precyzyjnie okreslilem..... cale te protokoly i adresy sa trudne

do ogarniecia, wiec jesli bede mial dzialajacy system to bede widzial jak to wszystko jest zorganizowane :) Bo jak narazie to bawie sie EasyBuilder 8000 i juz zaczynam kumac grafike, lecz to za malo......

Nawet jakis prosty przyklad by mnie ratowal. Np na panetu toggle switch i jak to powiazac z X1 w PLC. I przed tym wszystkim jak zrobic aby plc widzial panel po rs485 :) Wiem ze to temat rzeka, lecz jesli bede mial przyklad to mam nadzieje iz zrozumiem zasade adresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie każdy ma PLC w domu a ten czujnik można podłączyć do Satela na przykład.

Praktycznie każdy termostat z wyjściem przekaźnikowym podłączyć można do satela. Te insbudu też.

 

http://www.satcontrol.com.pl/termostat%20cyfrowy.html

 

Tego nie znam próbowałeś dowiedzieć się czegoś więcej czy potrzebne do niego jest do niego wejście analogowe na sterowniku

 

Nie, podłączasz na dwa sposoby:

- wyjście przekaźnikowe na wejście cyfrowe PLC - tak jak każdy inny termostat, czyli tutaj PLC dostaje tylko sygnał czy jest powyżej czy poniżej jakiejś temperatury (ewentualnie z poprawką na histerezę - jeśli termostat taką ma)

- modbus przez rs485 - kabel 3 żyłowy, trzeba mieć port rs485 w plc, programujesz w PLC wymianę danych z termostatem (dość proste - po prostu podaje się co, skąd, dokąd ma być przesłane - takie kopiowanie danych pomiędzy urządzeniami w sieci, w obie strony może to działać). do rs485 można podłączyć więcej urządzeń, transmisja jest cyfrowa. tylko co można tym modbusem przesłać to jeszcze nie wiem (zadałem pytanie) - czy aktualną temperaturę, czy nastawy, czy może nawet da się go programować w ten sposób.

 

jeszcze nie znam ceny, produkcja tego to na pewno nie duży koszt, ale ze względu na mała konkurencję na rynku urządzeń modbusowych może być droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co można tym modbusem przesłać to jeszcze nie wiem (zadałem pytanie) - czy aktualną temperaturę, czy nastawy, czy może nawet da się go programować w ten sposób.

 

jeszcze nie znam ceny, produkcja tego to na pewno nie duży koszt, ale ze względu na mała konkurencję na rynku urządzeń modbusowych może być droższy.

 

Jak coś będziesz wiedział to daj znać na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do civic9 :

 

Mam na mysli komplet soft panel-plc. Chodzi mi dokladnie jak jest rozwiazana komunikacja ( narazie to czary dla mnie) miedzy tymi elementami.

Jesli to zobacze na oczy jak to dziala to bede mogl metoda prob i bledow zastosowac u siebie....

Pewnie to niezbyt precyzyjnie okreslilem..... cale te protokoly i adresy sa trudne

do ogarniecia, wiec jesli bede mial dzialajacy system to bede widzial jak to wszystko jest zorganizowane :) Bo jak narazie to bawie sie EasyBuilder 8000 i juz zaczynam kumac grafike, lecz to za malo......

Nawet jakis prosty przyklad by mnie ratowal. Np na panetu toggle switch i jak to powiazac z X1 w PLC. I przed tym wszystkim jak zrobic aby plc widzial panel po rs485 :) Wiem ze to temat rzeka, lecz jesli bede mial przyklad to mam nadzieje iz zrozumiem zasade adresowania.

 

Nie mam żadnego gotowego, produkcyjnego przykładu z powodu zamknięcia tematu do pudełka, ale tak z tego co pamiętam i patrząc na easybuildera (wersja 500 - bo do mojego mt506t taki jest przeznaczony):

 

1. komunikacja po rs485 (po rs232 pewnie też się da analogicznie)

- podłączenie weintek-fatek - 3 kabelki, tylko zależy od panela, niektóre mają osobne gniazdo rs485, a niektóre we wtyczce takiej jak rs232 (db9) mają kilka funkcji - trzeba sprawdzić na jakich pinach i zrobić (lub kupić) odpowiednią przejściówkę

- w winproladder do fateka: plc->setting->station number: 1; plc->setting->port X parameter -> ustawić fatek communiaction protocol i parametry transmisji

- w easybuilder edit/system parameters: plc type - fatek FB, plc i/f port - rs-485 2w, parametry transmisji (odpowiednio takie same jak po stronie fateka), plc station no: 1

 

2. program

- easy builder - przyciski, kontroli, etc. - w device type mamy dostępne to co w fateku - np. Y - wyjście, X - wejście, M - rejestry pamięciowe bitowe, w device address podajemy numer we/wy/rejestru; w polu attribute ustawiamy np. dla przycisku skojarzonego z wyjściem czy zmiana jest chwilowa (na czas naciśnięcia) czy jest to przełączenie stanu czy włączenie (zawsze) czy wyłączenie (zawsze);

- winproladder fatek - tutaj już realizujemy program w zasadzie standardowo;

 

i po tym właściwie to zaczyna działać, czyli żadnej specjalnej filozofii w tym nie ma, po prostu panel wywołuje po zaprogramowanych akcjach ustawienie wyjść/zmiennych rejestrowych w pamięci fateka i odczytuje z niego stany wejść/wyjść/rejestrów i to pokazuje.

 

przy czym:

- całość trzeba dobrze przemyśleć, inaczej szybko się pogubimy w tym co czym, steruje, gdzie panel, gdzie przyciski, gdzie jakieś decyzje podejmowane przez sterownik i nic z tego nie wyjdzie; np. sterowanie wyjściami z panela bezpośrednio zazwyczaj się nie sprawdzi, jeśli z programu także będziemy sterowali tymi samymi wyjściami; np. najpierw naciśniecie czegoś na panelu ustawi Y4=1 z panela, ale potem w programie będzie ustawienie Y4 w zależności od stanu jakiegoś przycisku ściennego czyli wejścia X81 - i nadpisze stan Y4 z powrotem na zero - w tym samym cyklu więc nawet tego nie zauważymy i będziemy myśleli, że przycisk na panelu nie działa; myślę, że w większości wypadków najwygodniejsze będzie sterowanie z panelu flagami rejestrowymi z rodziny M - i potem w programie podejmowanie ostatecznych decyzji sterujących wyjściami w zależności od stanu wejść, wewnętrznego stanu różnych zmiennych i wreszcie flag M ustawianych przez panel;

- podałem jak ustawić i testowałem komunikację w oparciu o protokół fateka; w przypadku chęci wykorzystania portu rs485 do komunikacji z innymi urządzeniami poza panelem chyba się to nie sprawdzi i pewnie trzeba będzie przejść na modbusa; wtedy też zmienia się adresowanie; ale nie podam szczegółów bo tego jeszcze nie testowałem;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jaki fajny czujnik temperatury znalazłem. Może służyć jako termostat.

 

http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=257&iProdId=1864

 

e, no to nie lepiej termostat z prawdziwego zdarzenia? ceny podobne, a przy okazji coś na nim widać i można różnie wykorzystać.

 

np. produkty insbudu (w tym programowalna sieć termostatów przez rs485 z aplikacji ich autorstwa, niestety bezpośrednio połączyć z plc to będzie można tylko wyjścia przekaźnikowe i sygnał on/off)

albo od razu taki:

http://www.satcontrol.com.pl/termostat%20cyfrowy.html

który można będzie (prawdopodobnie-jeśli opis jest zgodny z rzeczywistością) bezpośrednio zintegrować z PLC dzięki modbusowi. tylko nie ma tam informacji czy można go przez modbusa tylko odczytywać czy także ustawiać.

A nie lepiej pt100 i wejście prądowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej pt100 i wejście prądowe?

 

zależy kto do czego potrzebuje.

wejście prądowe do fateka będą kosztowały ze 200 USD (moduł 6 szt).

i to tylko odczyt temperatury, jeśli sam odczyt to są też inne rozwiązania - moduł modbusowy do czujników dallasa na 1wire, itp.

 

a taki termostat to mogłoby być coś więcej - element interakcji z użytkownikiem. ma wyświetlacz, ma możliwość wprowadzania nastaw. zobaczymy jeszcze co to dokładnie oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Civic9 sluchaj sukces !!! :) huuuuura juz po polnocy ale mam przelom :)

Dziekuje bardzo za pomoc ,Twoje przyklady wczesniejsze jak i wskazowki sa mi baaardzo pomocne.

 

No to do rana mam zabawke :)

 

Troszke to dziwnie dziala bo gdy daje toggle na X1 i w plc jest X1 zwykly wlacznik na Y1 to nie dziala. Lecz jesli dam z panela wysteruj toggle Y1 to dziala. Hmmmmm

Trzeba to jakos przy uzyciu M...

Kurcze nawet nie potrafie powiedziec o co mi biega :)

 

Ps

Do tych co mysla ze sobie nie poradza: Jesli ja amator po kilku dniach potrafie juz

zrobic proste rzeczy to chyba kazdy da rady :)

Narazie proste wlacz/wylacz ale to i tak w 90% spelnia moje oczekiwania :)

 

Jeszcze jedno pytanko... :)

 

Nigdzie nie moge znalezc komend do modulu glosowego VOB (dzwieki juz potrafie wgrac) Moze wiesz jak to sie odpala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko... :)

Nigdzie nie moge znalezc komend do modulu glosowego VOB (dzwieki juz potrafie wgrac) Moze wiesz jak to sie odpala ?

 

widzę, że na jedno pytanie sobie odpowiedziałeś, właśnie jak się zabierałem za odpowiadanie (było je widać, a po kliknięciu cytuj już nie :),

ale na to drugie niestety nie znam odpowiedzi - nie mam VOBa, nigdy nie widziałem, zapytaj w multiprojekcie.

 

jak już skomponujesz coś konkretnego na panelu to się pochwal wynikami,

np. screenshotami ekranów - wielu tutaj interesuje co można osiągnąć na tym panelu, głównie od strony czytelności prezentacji i interfejsu dla końcowego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko bedzie na mojej stronce w dziale rozne :) jutro wrzuce zdjecia.

 

Powiem tak szczerze ,ze wlasnie dzieki Tobie zrozumialem o co w tym biega :)

Mam jeszcze kilka problemow ( nie rozumiem o co chodzi z rejestrami- po co one sa...) Mysle ,ze jesli to pokapuje to juz bedzie ok. Tak kombinuje ,ze to cos w stylu zrzutu pamieci do dalszej obrobki.....

A jesli tak to super bo to by ulatwilo kilka rzeczy :)

Funkcjii Fatek ma ogrom a ja poznalem w sumie z 5 :)

Zastanawiam sie jak to zrobic aby zapalala sie kontrolka jesli jedno z wyjsc w grupie jest wlaczone....... ( na ekranie glownym np. ze cos w garazu jest wlaczone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chyba znajdziesz info na temat podłączenia i oprogramowania VOMa:

http://www.multiprojekt.com.pl/download/fbsvom.pdf

 

na drugiej stronie jest coś na temat używania tego.

trochę mam wątpliwości o co im tam chodzi, ale mając moduł może do czegoś dojdziesz, mi ciężko na sucho doradzać. pewnie po podłączeniu go do magistrali masz go widocznego jako kolejne 8 wejśc (X) i 8 wyjść (Y). sterujesz odpowiednio je ustawiając.

 

edit:

 

czyli to będzie coś w tym stylu:

 

zakładając, że moduł VOM ma adresy wyjściowe Y24-Y31

- ustawienie głośności:

instrukcja BYMV (byte move)

S: source: 255 (od 246 do 255)

D: destination: WY24 (pierwszy bit adresów wyjściowy VOMa)

Ns = Nd = 0 (który bajt przenosimy)

 

- wybranie utworu do odtwarzania:

instrukcja BYMV (byte move)

S: source: 0 - wyłączenie, od 1 do 245 nr utworu

D: destination: WY24 (pierwszy bit adresów wyjściowy VOMa)

Ns = Nd = 0 (który bajt przenosimy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka problemow ( nie rozumiem o co chodzi z rejestrami- po co one sa...) Mysle ,ze jesli to pokapuje to juz bedzie ok. Tak kombinuje ,ze to cos w stylu zrzutu pamieci do dalszej obrobki.....

A jesli tak to super bo to by ulatwilo kilka rzeczy :)

ale które rejestry? :)

 

 

Zastanawiam sie jak to zrobic aby zapalala sie kontrolka jesli jedno z wyjsc w grupie jest wlaczone....... ( na ekranie glownym np. ze cos w garazu jest wlaczone)

 

To sobie zrób flagę na fateku (może się wcześniej czy później przydać także w sterowniku do czegoś), zakładając, że chodzi o światła sterowane przez wyjścia Y1,Y2,Y3:

Y1 lub Y2 lub Y3 -> ustaw np. M10

 

a na panelu wizualizację tego M10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych co mysla ze sobie nie poradza: Jesli ja amator po kilku dniach potrafie juz

zrobic proste rzeczy to chyba kazdy da rady :)

Narazie proste wlacz/wylacz ale to i tak w 90% spelnia moje oczekiwania :)

 

Ale sami po nim widzicie, że to dla całkiem normalnych nie jest - 4 rano z hakiem (Forum podaje w postach godzinę do tyłu), a on siedzi i się bawi i pewnie się cieszy jak mu się uda jakąś żarówkę zaświecić (*). Tylko dla zapaleńców :)

 

(*) no offence, pamiętam jak zaczynałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie zrób flagę na fateku (może się wcześniej czy później przydać także w sterowniku do czegoś), zakładając, że chodzi o światła sterowane przez wyjścia Y1,Y2,Y3:

Y1 lub Y2 lub Y3 -> ustaw np. M10

 

a na panelu wizualizację tego M10.

 

 

He he tylko jak to sie robi ? tzn jak ta funkcja sie nazywa ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie zrób flagę na fateku (może się wcześniej czy później przydać także w sterowniku do czegoś), zakładając, że chodzi o światła sterowane przez wyjścia Y1,Y2,Y3:

Y1 lub Y2 lub Y3 -> ustaw np. M10

 

a na panelu wizualizację tego M10.

 

 

He he tylko jak to sie robi ? tzn jak ta funkcja sie nazywa ? :)

Poniżej przykład przy użyciu merkera.

 

W STL jeżeli Fatek coś takiego ma:

O Y1

O Y2

O Y3

= M1.0

 

W LAD:

http://content.screencast.com/users/lazik/folders/Snagit/media/22b01233-723f-4fd1-88ec-ec4e39b2b645/04.06.2009-09.53.36.png

 

W FBD:

http://content.screencast.com/users/lazik/folders/Snagit/media/194c758d-c4fa-4a1f-98e0-09c85e537710/04.06.2009-09.58.32.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiór zadań z rozwiązaniami. Dobrze skomentowane, więc można się kilku rzeczy nauczyć. Nie ma tam przykładów z domu, ale sterowanie tramwajem czy windami opiera się na podobnych zasadach. Przynajmniej te pierwsze 8 zadań. :)

 

http://www.astor.com.pl/www/Download/Centrum_techniczne/GEFanuc/dokumentacja_PL/LI-ASK-ZZ-GE3.pdf

 

Notacja GE Fanuc jest dość podobno do Fateka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...