Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Tak mnie naszło a propos spięcia Fateka z Integrą, że Satel ma moduł INT-RS, czyli interfejs szeregowy realizujący protokół manipulatorów. Innymi słowy, można by w ten sposób wyciągnąć z Integry nie tylko informację o naruszeniu wejścia, ale wręcz numer naruszonego wejścia (co oczywiście można wykorzystać dalej do sterowania). Dla rozbudowanych systemów alarmowych będzie to dużo lepsze rozwiązanie, niż użycie wyjść centrali, bo ekspandery wyjść są drogie...

Pozostaje tylko jeden problem: oprogramowanie protokołu wystawianego przez INT-RS na porcie szeregowym, tak żeby mógł się z nim dogadać Fatek. Jest ktoś chętny? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trzeba by satela poprosić o wersję modbusową :)

 

Ale jako, że otworzyli protokół... można by zrobić bramkę satel-modbus działającą na linuxie. Tylko czy warto? Jakie zastosowania takiej pełnej integracji?

Bo w sumie to nie wiem czy potrzebuję coś oprócz tego co już mam - sygnał uzbrojenia, sygnał alarmu...

 

przy okazji - ktoś wie czy protokół opisany do INT-RS

http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/int-rs_p_pl_0108.pdf

to to samo będzie na porcie rs-232 centrali? (tego używanego do programowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie tak kombinuje .....

Czy da sie (bo jeszcze nie mam integry na stanie) zrobic cos takiego jak rozbrajanie alarmu przy uzyciu panela operatorskiego podlaczonego do plc ?

A dokladnie cos w tym stylu : przycisk wylaczenia alarmu , wprowadzasz kod i wtedy plc wysyla sygnal rozbrojenia do integry.Jesli kod zly to bez reakcjii (czas na wejscie uplywa...)

Czy ktos cos takiego robill ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie tak kombinuje .....

Czy da sie (bo jeszcze nie mam integry na stanie) zrobic cos takiego jak rozbrajanie alarmu przy uzyciu panela operatorskiego podlaczonego do plc ?

A dokladnie cos w tym stylu : przycisk wylaczenia alarmu , wprowadzasz kod i wtedy plc wysyla sygnal rozbrojenia do integry.Jesli kod zly to bez reakcjii (czas na wejscie uplywa...)

Czy ktos cos takiego robill ?

 

możliwe, ale kontrola kodu by była zrobiona na poziomie PLC,

czyli bez integracji z bazą użytkowników/kodów w integrze.

po prostu na zasadzie aktywacji wyjścia w PLC (po weryfikacji kodu), które podłączone będzie do wejścia w Integrze, które będzie oprogramowane jako rozbrojenie alarmu. także innych funkcji dostępnych przy rozbrajaniu nie należy się spodziewać.

 

jeszcze pozostaje pytanie o bezpieczeństwo takiego rozwiązania - trzeba by przemyśleć wszystkie możliwe scenariusze potencjalnego celowe lub przypadkowego naruszenia tego wejścia, awarii wyjścia, programu, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do komunikacji Integra-PLC, to przeciez Integra przez RS232 wypluwa dane do GuardX - nie da się tego jakoś wyłapać?

 

Ciężko będzie zrobić na PLC obsługę takiego protokołu przez rs232.

Łatwo i wygodnie jest na poziomie protokołów obsługiwanych przez sterownik, czyli Fatekowy (tudzież innego producenta sterownika) i Modbus. Na poziomie pojedynczych bajtów to będzie albo niemożliwe albo cholernie skomplikowane, trudne, kłopotliwe, mało wydajne, pamięciożerne, błędogenne itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da, ale RS232 to tylko warstwa fizyczna łącza.

Po tym śmigają dane w/g dość prostego, ale nietrywialnego protokołu (m.in. liczone jest CRC, są nawroty, jeśli nie nadejdą kompletne dane itd.) - i taki protokół trzeba by oprogramować na PCL. Z tego, co widze, to na moim Mitsubishi FX2 tego by się nie dało - za wolny (nie mówiąc o tym, że w ogóle zrobić taką logikę na PLC nie jest wcale łatwo). A ten Mitsubishi to przecież przemysłówka pełną gębą ;)

W C na linuksie to jest może 30 minut roboty (dla mnie), ale na PLC to sie chyba raczej nie uda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji - ktoś wie czy protokół opisany do INT-RS

http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/int-rs_p_pl_0108.pdf

to to samo będzie na porcie rs-232 centrali? (tego używanego do programowania)

Z tego, co się ostatnio doczytałem, to powyższy protokół używany jest na złączu RS w KLCD oraz w INT-RS.

O protokole na porcie w centrali milczą jak zamurowani ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak - Integra pluje do PC, tam siedzi napisana przez Bigbeata w 30 minut bramka i wysyła co trzeba do PLC? ;)

 

Bigbeat Kupiłeś nówkę tego FX2? Pojawia się dość dużo tego sprzętu na allegro i wygląda to dość atracyjnie - szczególnie modele 128 we/wy. Odkąd ceny Fateka wzrosły prawie 2x szukam potencjalnej alternatywy, ale nowe Mitsu też do taniochy raczej nie należą chyba... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigbeat Kupiłeś nówkę tego FX2?

Oczywiście się rypłem - to jest FX1N.

Pisałem już o tym kiedyś - z pół roku temu (albo i rok) kupiłem używkę "w ciemno" na Wolumenie w Warszawie od gościa, który nie wiedział co sprzedaje. Dałem 40zł ;) (już kiedyś Cię chyba tym denerwowałem ;) ).

No i 20zł kosztowały mnie części do kabelka, który musiałem sobie zrobić, żeby to programować.

Wszystko działa super.

Mam jeszcze LOGO24 z wyjściem na tranzystorach i zasilaniem 24VDC - ale na tym to nic poważnego zrobić się raczej nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym kiedyś - z pół roku temu (albo i rok) kupiłem używkę "w ciemno" na Wolumenie w Warszawie od gościa, który nie wiedział co sprzedaje. Dałem 40zł ;) (już kiedyś Cię chyba tym denerwowałem ;) ).

No i 20zł kosztowały mnie części do kabelka, który musiałem sobie zrobić, żeby to programować.

 

A to ten! Haha! Dobre... Byłem parę razy na Wolumenie od tego czasu, ale żadnego PLC nie przyuważyłem. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczow,

to moj pierwszy post tutaj, ale tematyka mi bliska :) wiec od razu zaczynam od konkretow:

tak sobie kombinuje coby w moim dopiero co powstajacym domku pod system sterowania (oparty na tradycyjnym PLC + panel dotykowy) podlaczyc sterownik pieca vaillant (bo prawdopodobnie taki kupie). Narazie udalo mi sie wyszukac ze mozna tam podlaczyc sie po rs-232. Mysle ze ramke da sie bez problemu zlapac - kwestia tego jak ja interpretowac... Spotkal sie ktos z takim problemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ten! Haha! Dobre... Byłem parę razy na Wolumenie od tego czasu, ale żadnego PLC nie przyuważyłem. :(

Ja też już ostatnio nie spotykam żadnych sensownych PLC :(

Mają natomiast gostkowie mnóstwo klocków do Siemensa Simatic (jakiegoś starszego - S5?) za niewielkie pieniądze (przywożą to z Niemiec z demontażu linii produkcyjnych w fabrykach) - ale to już zbyt przemysłowe jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie kombinuje coby w moim dopiero co powstajacym domku pod system sterowania (oparty na tradycyjnym PLC + panel dotykowy) podlaczyc sterownik pieca vaillant (bo prawdopodobnie taki kupie). Narazie udalo mi sie wyszukac ze mozna tam podlaczyc sie po rs-232. Mysle ze ramke da sie bez problemu zlapac - kwestia tego jak ja interpretowac... Spotkal sie ktos z takim problemem ?

A nie chodzi to po jakimś w miarę standardowym protokole? eBus (specyfikacja jest w necie, civic9 mi kiedyś podsyłał link) albo coś podobnego? W necie nic nie piszą o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko bedzie na mojej stronce w dziale rozne :) jutro wrzuce zdjecia.

 

Widziałem, bardzo fajnie wygląda. Troche nie napaliłem znowu, ale kolejny tysiąc z kawałkiem boli...

 

Może nie zrobię ocieplenia? :-?

 

civic9 Pomęczę Cie jeszcze jako czołowego Fatek-mana ;) Tak sobie ciągle liczę, i wychodzi mi, że taniej jest kupić FBs-20MC i dowalic po 2 szt. 24EX i 24EYT, niz FBS-60MC. Czy jest tu jakis haczyk? Np. taki, że do każdego trzeba kupić HD30-22AWG-200 za 20 dołków? Co Ty byś proponował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he

a tak powaznie , to na zywo wyglada znacznie lepiej. A i ja nie wykorzystalem jeszcze

calej pamieci panela. Z tego co sie zorientowalem to uzywam 5 z 8 Mega.

Tak wiec jakies fajne obrazki w podkladzie jeszcze zmieszcze :)

Przyciski tez uzywalem standartowe a mozna sobie skomponowac wlasne :),

GiF-y dzialaja wiec mozna to zbajerowac zanacznie bardziej

Na stronce zamieszcze cos wiecej jak juz poskladam sofcik w calosc.

 

Depi:

Co do kompletowania to bierz pod uwage zasilacze .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii paneli operatorskich - dzisiaj pierwszy raz miałem w ręku coś takiego:

http://www.motorola.com/Business/US-EN/Business+Product+and+Services/Micro+Kiosks+and+Payment+Terminals/Micro+Kiosks/Micro+Kiosks/MK500+Micro+Kiosk_US-EN

Niby to zupełnie coś innego (jest to czytnik cen, który wiesza się w sklepach, aby klienci mogli sobie skanować metki i odczytywać, ile to kosztuje - firma, w której pracuję, m.in. tym się zajmuje), ale...

Co to ma? W skrócie:

- WinCE .NET 5.0 Pro na pokładzie z Internet Explorerem CE 6.0

- display 1/4 VGA (320x240) 3.5" z touchscreenem (działa jak myszka)

- 3 programowalne przyciski pod displayem

- port Ethernet 10/100Mbps

- port USB 2.0 host/client (konfigurowalny)

- interfejs radiowy WiFi 802.11a/b/g !!!!!!!!!! (opcja)

- głośniczki stereo obsługiwane z poziomu tego WinCE

- zasilanie PoE 24V lub z zasilacza 230V

- skaner kodów kreskowych - albo laserowy 1D (kreśli czerwoną linię), albo "imager" 3D (czyli de facto kamerka z oświetlaczem - daje się tym robić zdjęcia wcale niezłej jakości, tyle, że jak to zawisnie na scianie, to pewnie tylko butów albo dłoni albo...)

- jest malutkie i śliczne - poza tym obrzydliwym lejkiem od dołu, który osłania skaner.

Czego to nie ma?

- portu RS232 - ale skoro ma USB Host, to można poszukać jakiegoś konwertera USB/RS, który ma stery pod WinCE, jeśli już ten RS byłby konieczny.

No i na koniec cena: wersja, jaką miałem w ręku (i którą jutro będę ujeżdżał - za parę miesięcy zawiśnie pewnie np. w Makro C&C), czyli:

- z WiFi

- ze skanerem 3D (imager)

ma kosztować (end-user): 400USD !!!

Piszę: ma kosztować, bo dopiero ten model wchodzi na rynek, wcześniejsze były duuużo wieksze i droższe.

I tak się zastanawiam, czy na tym nie zrobić sobie wizualizacji i "user interface".

Np. w oparciu o przeglądarkę i duże przyciski na ekranie, które będę naciskał paluchami. Niech sobie to śmiga po WiFi do serwerka (linux/apache/mysql/php = LAMP), a tam już zrobić resztę...

Nie mam pomysłu tylko na skaner kodów kreskowych który może działać jak kamerka - tyle, że skierowana skośnie w dół :(

Zaleta jest jedna - na przeglądarce IE da się wyświetlić i zrobić wszystko to, co się da wyświetlić i zrobić na przeglądarce IE ;)

Wykresy, wizualizację domu, podgląd z kamer zewnętrznych, YouTube - zero ograniczeń.

I jeszcze za sygnał alertu może robić, i grać mi muzykę do snu albo budzić jakimś ostrym kawałkiem...

A jak się uprę to jakąś aplikację w C# też mogę na to wrzucić.

No i pasjansa ma - można pograć z nudów czasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi:

Co do kompletowania to bierz pod uwage zasilacze .....

 

A możesz rozwinąc temat? Jeden mi nie wystarczy? :o

 

Bigbeat Wytłumacz mi, jak durnemu cielęciu, jaki jest zysk z zastosowania tego urządzenia ponad zwykły ekran dotykowy podlączony do PC? Za ekran 19" i PC zapłacisz mniej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...