Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Filips

 

Ja mam gdzieś katalog firmy z takim osprzętem. Dostałem od klienta, o którym wspominałem. On ma taki osprzet, bo jacys jego znajomi to sprzedają :D .

Jak wrócę, to poszukam, bo właśnie dzisiaj jadę na tydzień na:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Narty1.gifhttp://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Narty2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rzucę jeszcze jeden temat:

Nawadnianie ogrodu - realizacja dość odległa, ale warto pomyśleć jak już ciągniemy kable w ścianach (no i zasilanie wodą).

Pomysł, aby nawadnianie załączało się w zależności od tego czy padał deszcz czy nie jest z tego co mi wiadomo rozwiązywany przez czujkę deszczową podłączaną do sterownika nawadniania (otwiera on elektrozawory w zaprogramowanym czasie). Ja dodatkowo chciałbym nadzorować (sterować) tym urządzeniem z poziomu sterownika PLC, np. po to aby nie załączać nawadniania, kiedy ktoś chodzi po ogrodzie (albo wręcz przeciwnie - na Śmigus Dyngus :lol: :lol: :lol: ).

Jakieś praktyczne doświadczenia z tym pomysłem? Czy ktoś może doradzić jaki system nawadniania brać pod uwagę?

To bardziej jako ciekawostkę podrzuce linka Podlewanie ogródka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ...

 

zebrałem wszystkie przewody ( TYLKO Z PARTERU ) w wiązki i aby to elegancko ułożyć od chudziaka w górę zastosowałem rurę kanalizacyjną 110 mm i wysokości chyba 40 cm, aby wyprowadzić przewody ponad podłogówkę.

 

i wiecie, że bałem się, że to mi nie wejdzie do tej rury :o

 

uff...

 

weszło - i zmieściłaby się nawet jeszcze jakaś wiązeczka przewodów :wink:

 

Mam już wszystko przygotowane do podłączania. Pewnie do wakacji trochu już będzie działać :lol:

Pięterko to nieokreślona czasoprzestrzeń. Czas wykonania i przestrzeń na przewody jeszcze nie zaprojektowana, ale przemyślana.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosciowa
Czy nikt nie myslał o modemie energetycznym? - łączność za pośrednictwiem linii energetycznej? Z jednej strony PC i modem podłączony do sieci (energetycznej) a w (np.) puszkach inny modem na mikrokontrolerze i optotriak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie myslał o modemie energetycznym? - łączność za pośrednictwiem linii energetycznej? Z jednej strony PC i modem podłączony do sieci (energetycznej) a w (np.) puszkach inny modem na mikrokontrolerze i optotriak?

 

System X10 działa na tej zasadzie. Nie jest to jednak system nadający się do sterowania całą instalacją domową (szczególnie w dużych domach), bo w praktyce nie można zamontować zbyt wiele elementów, co by to wszystko chciało płynnie działać. To jest raczej system do sterowania kilku wybranych urządzeń w budynku wykończonym, gdzie nie ma mowy o przeróbkach instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje instalacje - cz. III :lol:

 

6) Instalacja antenowa i audio – video.

 

Instalacja antenową mam prostą :lol: .

Od centrali antenowej do każdego pokoju – po dwa przewody koncentryczne i po jednej skrętce komputerowej. Do salonu idą trzy przewody koncentryczne i dwie skrętki. Taki sposób okablowania zapewnia możliwość realizacji każdego układu antenowego. Jeden przewód dostarcza sygnał RTV-SAT, a drugim mogę wrócić sygnałem z dekodera stojącego w dowolnym pokoju do centrali antenowej i ten sygnał podłączyć udostępnić w pozostałych telewizorach. Inny wariant – w instalacji bez multiswitcha, to jeden przewód dostarcza sygnał RTV, a drugi sygnał SAT bezpośrednio z wielowyjściowego konwertera przy antenie. Skrętki komputerowe posłużą do dystrybucji systemu kodowania z jednej karty z wykupionym abonamentem do pozostałych dekoderów w całym domu (pełna dowolność oglądania telewizji – każdy swój program) :D .

Tylko bardzo proszę, nie wyskakujcie mi tu zaraz z tematem, że telewizor, to ma być w domu jeden, a dzieci nie powinny w ogóle oglądać telewizji :evil: . Ja u siebie mam tak i koniec, kropka.

Telewizję mam również w kuchni i dużej łazience (lubię sobie wypoczywać w wannie :lol: ). Do anten dziewięć przewodów koncentrycznych (po cztery do każdego konwertera SAT i jeden do zestawu anten RTV, albo dowolny układ mieszany – wszak TV-SAT można oglądać nie tylko z Astry i Eutelsata).

 

Z instalacji audio – video, to mam oczywiście przygotowane przewody do kina domowego, z okablowaniem do ekranu plazmowego lub projektora włącznie (może kiedyś będzie mnie stać na zakup :roll: ). Mam też wykonane okablowanie audio – video z salonu do serwera. Będę mógł oglądać sobie filmy divix z kompa :D .

 

Jak już wspominałem, do instalacji antenowej będą podłączone kamery obserwujące teren wokół domu i przed bramą.

 

 

P.S. Nikt z Was nie natknął się na programowalny sterownik z odbiornikiem RC5 :roll: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Do anten dziewięć przewodów koncentrycznych (po cztery do każdego konwertera SAT i jeden do zestawu anten RTV, albo dowolny układ mieszany – wszak TV-SAT można oglądać nie tylko z Astry i Eutelsata).

Zbych, napisz dlaczego masz do anten dziewięć przewodów? A konkretniej po co po cztery do każdego konwertera?

 

(...) Z instalacji audio – video, to mam oczywiście przygotowane przewody do kina domowego, z okablowaniem do ekranu plazmowego lub projektora włącznie (może kiedyś będzie mnie stać na zakup :roll: ). Mam też wykonane okablowanie audio – video z salonu do serwera. Będę mógł oglądać sobie filmy divix z kompa :D .

Na czym polega okablowanie do ekranu plazmowego? Opisz też proszę, trochę szerzej instalację AV do serwera.

A temat trochę podupadł, bo mamy zbyt mało praktyków, takich jak _ZBYCH_. I pewnie zbyt mało zapaleńców z odpowiednią wiedzą w tym temacie. Ja wciąż nie wszystko rozumiem, ale czytam wątek z zapartym tchem. Jestem entuzjastą, ale bez doświadczenia. Brak nam praktyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciao, to tak tylko dla Marzka - plasma moze byc podlaczony na kilka sposobow to zalezy od tego jakiego sprzetu uzywasz i do jakich celow ma ci sluzyc. Tak dla pzykladu wysle schemat podlaczen do nowego monitora Philips 8) :D 8)

http://lnx.ciaorzym.com/images/foto/collegamenti-monitor-philip.jpg

 

Wiem ze to nie po Polsku ale jezeli ktos sie tym interesuje to bedzie doskonale wiedzial o co chodzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja EIB jest moze prosta w wykonaniu, ale ma jeden minus - osprzet jest niemozliwie drogi. Na moj dom w wersji bez przesady (200 m2) 7000 EUR.

Czy nie lepiej jest zrobic na etapie stanu surowego system gwiazdzisty i zastosowac o wiele tansze przekazniki. Jaka funkcje moze tu spelnic centralka Satela 64. Czy jest mozliwosc sterowania nia z pilota. W przyszlosci moze to byc PC??

Czy przekazniki mono dzialaja dwufunkcyjnie: tj mozna je zalaczac mechanicznie lub sterujac za pomoca przekaznika???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej jest zrobic na etapie stanu surowego system gwiazdzisty i zastosowac o wiele tansze przekazniki.

 

Moim zdaniem tak jest taniej i daje większe możliwości rozbudowy. Oto przykład rozbudowy elektryki w miarę zdobywania funduszy jaki wymyśliłem na własne potrzeby:

1. rozprowadzam przewody gwiazdziscie i w centralnej szafie instaluję przekażniki sterowane bezpośrednio ze styczników w pokojach - instalacja na początku pracuje jak "zwykła" (no może oprócz włączników które zastosuję monostabilne a nie standardowe).

2. dokupuję sterownik PLC i programuję go, włączając jednocześnie do niego linie sterujące z włączników a wyjścia kieruję na przekaźniki.

3. W miarę potrzeb i "wizji" dodaję nowe czujniki i obwody sterowane przez PLC np. podlewanie ogrodu itp.

 

Jaka funkcje moze tu spelnic centralka Satela 64

 

U mnie będzie pełniła rolę centralki alarmowej i będzie współpracować ze sterownikiem: zakładam że będzie przekazywać rózne sygnały z czujników i klawiatur do sterownika aby ten podjął odpowiednie akcje (np zamknął rolety). Dzięki temu klawiatury alarmu można wykorzystać jako dodatkowe manipulatory systemu.

Ktoś na forum pisał o zamiarze zastosowania CA-64 jako sterownika głównego - dla mnie to nie jest OK, bo mam dużo zwariowanych pomysłów :lol: stąd chcę osobny PLC.

 

Na temat CA-64: http://www.satel.pl/instr/ca64opis.pdf

Bardzo podoba mi się ta centralka! Muszę jeszcze dobrać czujki i sprawę alarmu będę miał z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzek. Istnieją konwertery SAT typu QUAD. Taki konwerter pozwala na dołączenie do czterech tunerów, które pracują całkowicie niezależnie (czyli zamiast multiswitcha). Po to mam właśnie po cztery kable do każdego konwertera :D .

 

Jeśli chodzi o okablowanie do projektora, ekranu plazmowego czy serwera, to mam położone profesjonalne, wysokiej jakości kable umożliwiające podłączenie tych odbiorników przez złącza S-VHS i AUDIO - VIDEO lub RGB. Dodatkowo mam też w ścianach puste rury umożliwiające dociągnięcie innych przewodów czy światłowodu :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz moja kolej na tygodniowy pobyt w pewnej odległosci od klawiatury - mam nadzieję, że chwila oddechu w górach pozwoli mi nie tylko odpocząć i nabrać sił do budowy ale także uporządkować moje plany na temat automatyki w domu. Jeśli tak będzie to po powrocie postaram napisać na ten temat parę nowych słów.

Tymczasem chyba zostałem przekonany przez _ZBYCH_a, że warto oprzeć system alarmowy na czujnikach obwodowych a nie ruchowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno: chcialbym rozrysowac na rzucie mojego domu schemat instalacji alarmowej jaki sobie wymyslilem. Ulatwi mi to montaz, a ponadto chcialbym przy okazji pokazac ten schemat jakiemus doswiadczonemu instalatorowi (mam kilka typów :lol: :lol: :lol: ) z prosba o sprawdzenie i rady - moze uchroni mnie od jakiegos bledu. Tylko nie wiem jakimi symbolami mam sie poslugiwac. Nie bede przeciez pisal slownie: "czujka PIR", "kontaktron" w kazdym miejscu na rzucie. Okablowanie moge pewnie rozrysowac tak jak w projektach elektrycznych, a reszta? Gdzie mozna znalezc informacje na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeśli nie starczy linii to będę łączył na jednej linii kontaktrony w obrębie tego samego pomieszczenia. Ale mam nadzieję, że nie będzie to konieczne, bo mam niewiele okien rozwieralnych. Gdzie to możliwe będą okna typu FIX, a te nie wymagają kontaktronów. Wszystko dzięki temu, że okna nie będą pełniły roli napływu powietrza do domu (to zrobi wentylacja nawiewno-wywiewna).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...