Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

- albo podpinasz włącznik równolegle do przekaźnika z PLC, co powoduje, że jak ten włącznik włączysz, to stan przekaźnika sterowanego z PLC nie wpływa na stan sterowanego urządzenia.

.

 

I o tym wlasnie pisalem, ze awaryjny wylacznik nie powinien byc dostepny przy normalnej pracy dla zwyklych smiertelnikow:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak chcesz tańsze to zobacz logitecha:

http://www.allegro.pl/item606918833_logitech_harmony_525_wyprzedaz.html

 

Jak chcesz coś podobnego do pronto to:

http://www.allegro.pl/item606702827_logitech_harmony_1000_uniwersalny_pilot_wypas.html

 

Swoim klientom raczej polecam ten pierwszy bo z reguły łatwiej operować pilotem jedną ręką zamiast dwoma. Sam też wolę poczciwego 525/885.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tańsze to zobacz logitecha:

http://www.allegro.pl/item606918833_logitech_harmony_525_wyprzedaz.html

 

Jak chcesz coś podobnego do pronto to:

http://www.allegro.pl/item606702827_logitech_harmony_1000_uniwersalny_pilot_wypas.html

 

Swoim klientom raczej polecam ten pierwszy bo z reguły łatwiej operować pilotem jedną ręką zamiast dwoma. Sam też wolę poczciwego 525/885.

 

Działają tylko na podczerwień czy mają może też radiówkę albo sterowanie bezprzewodowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra teoria wchodzi w praktykę

 

Zaczynam ciagnać kabelki i już pierwsza rzecz mnie zastnanowiła

Dla opcji fateka z wyjściami tranzystrowymi - za nadmiarowym będą przekaźniki.

W przypadku przeciążenia, spięcia kiedy wyskoczy nadmiarówka tudzież różnicowy - nie dzieję sie nic z przekaźnikiem?

 

Z drugiej mańki - w końcu każda lampka/kinkiet/żyrandol to osobny kabel do rozdzielni - czyli i małe obciążenie. Jak reagują wyjścia przekażnikowe bezpośrednio w fateku i jak rozwiązujecie wtedy kwestie nadmiarówki/różnicówki - po jednej przed fatekiem czy ma on kilka wejść 230AC?

 

Aha - ostatnie

Zakupiłem 3 rozdzielnie 42,42,56 pól - starczy? Po ile u was to zajeło i czy dawaliście fateka do rozdzielnie czy obok do jakiej skrzyneczki?

 

się z rana rozpisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy starczy, to nie wiem. Ja mam tak:

 

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/rozdzielnie.jpg

 

To jest "centrum dowodzenia" - wtedy jeszcze puste. Są to 2 rozdzielnie po 100 pół każda z firmy-kubiak (za radą civica9) Do tego są mniejsze rozdzielnie chyba 42 polowe na piętrze i w garażu...

 

Najbardziej lubię reakcję wszystkich, co przychodzą mnie odwiedzić - "Co to k... jest?!?!"

 

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzystor npn "zwiera" do masy, tranzystor pnp do "plusa" zasilania.

Czyli przy tranzystorach npn cewkę przekaźnika (albo ogólniej: obciążenie) włączasz ZAWSZE między wyjście a plus zasilania. Przy tranzystorze pnp natomiast włączasz tą cewkę ZAWSZE między wyjście a masę.

No i wynikające z tego dodatkowe właściwości: jeśli "przypadkiem" zewrzesz wyjście z tranzystorem npn do masy to po prostu właczy Ci się przekaźnik - ale wyjściu nic się nie stanie - bo na tym wyjściu nie jest "wystawiane" z wnętrza sterownika żadne napięcie. Natomiast jak zewrzesz wyjście pnp do masy, i przypadkiem je wysterujesz ze sterownika, to poleci pewnie ten tranzystor - bo będzie chciał włączyć plus zasilania na masę - po prostu po wysterowaniu wyjścia pnp pojawia się na nim napięcie zasilające.

Oczywiście przy rozważaniu zwarcia do plusa zasilania sytuacja będzie idealnie odwrotna - tyle, że zwarcia na masę zdarzają się jednak częściej, bo w okablowaniu jest znacznie więcej przewodów masowych niż zasilających.

Czyli npn jest niby bardziej korzystne - przynajmniej w tych przypadkach, kiedy niepożądane załaczenie przekaźnika (na skitek zwarcia wyjścia do masy) nie powoduje zagrożenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm 2 x100 powiadasz - to mi sporo brakuje :(

Najwyżej dokupię jeszcze jedną i wstawię dwie po 56 obok siebie na dole,

górą i garaż ogarnę myślę tymi 42

 

gniazdek prądowych nie będę wsterowywał więc może starczy...

ale moje inne pytanie

Dla opcji fateka z wyjściami tranzystrowymi - za wyłącznikami nadmiarowym będą przekaźniki. W przypadku przeciążenia, spięcia kiedy wyskoczy nadmiarówka tudzież różnicowy - nie dzieję sie nic z przekaźnikiem?

 

i drugie (pewnie głupie)

 

Z drugiej mańki - w końcu każda lampka/kinkiet/żyrandol to osobny kabel do rozdzielni - czyli i małe obciążenie. Jak reagują wyjścia przekażnikowe bezpośrednio w fateku i jak rozwiązujecie wtedy kwestie nadmiarówki/różnicówki - po jednej przed fatekiem czy ma on kilka wejść 230AC?

 

no i na koniec totalnie bzdurne i chyba już o tym mowa - nie mogę tego teraz znaleźć - do każdego włącznika dać 2x0.5 x ilość klawiszy - skrętka lub kabel alarmowy mogą być?

 

na koniec

przeglądałem ten wątek trafiłem na zdjęcie rozdzielni civica

http://patek.netinfo.pl/s.jpg

 

co to są te białe po lewej dwa górne rzędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjścia npn także łatwiej wykorzystać do połączenia z innymi zabawkami - np. satelem. bo tam też wejścia się aktywuje zwarciem do masy.

 

zwarcie i przekaźniki - jeszcze nie testowałem :) pewnie zależy od jakości i wytrzymałości przekaźnika i od szybkości zadziałania zabezpieczenia. najwyżej się uszkodzi, za kilka zł można wymienić. do tej pory (już pół roku chodzi, od czasu do czasu coś przełączam i kombinuję) nic się jeszcze nie spaliło, więc chyba nie jest źle.

 

nie wiem jak reaguje na zwarcie fatek z przekaźnikami - tak jak zawsze pisałem, uważam to za ryzyko i utrudnienie. z osobnymi nadmiarowymi i różnicówkami nie ma problemu - to każdy przekaźnik z osobna (czy w fateku wbudowany czy zewnętrzny) jest wejściem i wyjściem dla fazy. to nie wchodzi do sterownika.

 

do przycisków - 0.5 x (ilość klawiszy + 1) ; +1 bo musi być masa. i oczywiście tak jak zawsze warto dać nadmiar - a to coś się uszkodzi, a to braknie przycisków i zechcemy dołożyć jakiś; w wyjątkowych przypadkach np. podwójny przycisk niedaleko innego podwójnego przycisku - można pociągnąć jeden przewód 6-8x0.5 do pierwszego przycisku, i dodatkowy przewód z pierwszego do drugiego. potem odpowiednie połączenie w puszcze pierwszego załatwi sprawę. zawsze to jeden mniej w rozdzielni.

 

dwa górne rzędy u góry u mnie to ZUGi czyli zwykłe połączenie dwóch kabelków. wyjście przekaźnika jest puszczone na ZUG, i przewód z obiektu jest do odpowiedniego ZUGa. w razie jakiś zmian w przyszłości - np. dorzucenia czegoś niesterowanego do sterowanego albo na odwrót to łatwiej to trochę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups - spóźniłem się :oops:

 

Skoro już jednak nabiłem posta, to może o cos zapytam :)

 

Czy któryś z zaawansowanych Panów (np. civic) wsadził może Ropama do obudowy razem z Integra? Niby piszą, zeby w oddzielnej, ale jakoś mi szkoda...

 

I, może głupie pytanie, ale czy Ropama da się z Integry sasilić, czy dedykowany zasilacz muszę jeszcze dokupić?

 

PS. Czy jakieś przemyślenia dot. szambometru ktos ma? Czy taki zwykły czujnik zalania (tzn. zwierający sobie styki przez wodę) da radę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie na wątek alarmowy?

 

tak, mam w jednej obudowie (dokładnie to w drugiej, z ekspanderami) i zasilone z integry. chociaż potrafi do ładowania telefonu tego prądu sporo brać - trzeba uwzględnić.

 

Pewnie na wątek alarmowy, ale jak pisałem - skoro już mam posta, to go wykorzystam ;)

 

Dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do przycisków - 2x0.5 x (ilość klawiszy + 1) ; +1 bo musi być masa.

 

hmm 2 kable do przycisku plus jeszcze masa do wszystkiego?

 

Dobra to jak to działa - wejścia w fateku

 

są dwa piny których zwarcie daje sygnał, czy jak?

bo myślę o przyciskach dzwonkowych - jakie wy wykorzystujecie?

Można na zwykłych

 

opiszcie proszę łopatologicznie - może jakiś schemat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat:

http://patek.netinfo.pl/idea.pdf

 

u góry wejścia i przyciski,

na dole odbiorniki sterowane przekaźnikami.

 

w praktyce to 24V- OUT mam podaną na listwę zaciskową i tam podłączyłem czarną żyłę z każdego kabla idącego do przycisków. w przycisku podłączam czarną i wybrany kolor, który trafia do wejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...