Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

i pytanie do forum:

- potrzebuję mierzyć temperaturę w ok. 10 punktach - co było by dla mnie najtańszym rozwiązaniem (jaki moduł do fateka...) i jakie czujniki.

6 sztuk będą to czujniki w kotłowni na buforze - fatek będzie włączał wyłączał pompki cyrkulacyjne.

pozostałe to tak w pomieszczeniach...

 

jak czytałem jakieś stare posty pojawiał się tu człowiek z Multiprojektu "automatykawdomu" czy jakoś tak. Podawał on linki do czujek które rzekomo multiprojekt opracowywał - czy ktoś może na nich działa?

Pewnie o ten czujnik chodzi. http://www.multiprojekt.com.pl/mp2/kategoria.php/kategoria.23 Nie widziałem tego w działaniu, w Multiprojekcie mają taki "walizkowy" zestaw demonstracyjny. Do jednej płytki można podpiąć cztery czujki, taki zestaw kosztował coś koło 100 zł. Jak masz 10 punktów potrzebne byłyby trzy zestawy. Moduł Fateka do pomiaru temperatury w 6 punktach kosztuje ok 350 USD, 16 punktowy to około 500 USD. Można liczyć na jakieś 10% rabatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

 

chyba więcej, bo jeszcze wyjścia analogowe, tak?

 

Nie, to całkowity koszt bo sygnał podajesz magistralą.

 

Często jak się policzy dodatkowe wejścia, wyjścia i czas potrzebny na kombinacje to wszystko wychodzi drożej niż w systemowych rozwiązaniach. Ostatnio miałem przykład dla klienta rozwiązanie systemowe 20sprzęt+6usługa=26 tys albo PLC 14sprzęt+12usługa=26tys (sporo kombinacjii przy programowaniu). Zostało rozwiązanie systemowe dlatego że i tak miało większe możliwości funkcjonalne (no i pewnie klientowi łatwiej zaakceptować mniejsze koszty usługi w stosunku do sprzętu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosztuje ok 150zł za obwód 250W :( więc nie wszystkich moich klientów na to stać.

 

chyba więcej, bo jeszcze wyjścia analogowe, tak?

 

Nie, to całkowity koszt bo sygnał podajesz magistralą.

 

 

To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

 

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

 

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

 

Jak chcesz więcej mocy to było testowane do 1000W na jeden kanał - tylko wtedy nie możesz używać innych kanałów bo za bardzo będzie się grzało. Z tego wniosek że staje się to niestety bardzo drogie jeśli chcesz więcej niż 250W na kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

 

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

 

No, ale ze swoimi rozwiązaniami typu fatek tego nie połączę (na zasadzie np. wysłania modbusem komunikatu typu oświetlenie nr 4 na 38%, bo ściemnij/rozjaśnij to mam w każdym ściemniaczu jak podawałem w przykładach). Czyli rozumiem, że proponujesz zamiast dłubania samemu w jakieś PLC cały system automatyki np. Idratek. No, ale tego przy 100we/wy za cholerę bym nie zrobił w żadnym osiągalnym dla mnie budżecie i dla większości z nas i podejrzewam, że jednak gotowy system nie byłby tak funkcjonalny ani elastyczny. I o tym jest ten wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

 

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

 

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

 

Jak chcesz więcej mocy to było testowane do 1000W na jeden kanał - tylko wtedy nie możesz używać innych kanałów bo za bardzo będzie się grzało. Z tego wniosek że staje się to niestety bardzo drogie jeśli chcesz więcej niż 250W na kanał.

 

A jest dostępny do kupienia w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos paneli, to wiecie o czym ostatnio myślę...

 

przy okazji kolejnej zmiany telefonów u całej rodziny (a zmieniamy co 2 lata) kupić iphone albo G1 - to ma dość sporo możliwości, rozsądny wyświetlacz, touchscreen, komunikację sieciową przez wifi, można napisać aplikację albo skorzystać z także niezłej przeglądarki (html,css,javascript,ajax - akurat wszystko co potrzebne, żeby interfejs sprawnie działał i przy okazji będzie też dostępny z innych urządzeń/PC). i na tym zrobić sterowanie. u mnie telefon jest zawsze pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

 

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

 

No, ale ze swoimi rozwiązaniami typu fatek tego nie połączę (na zasadzie np. wysłania modbusem komunikatu typu oświetlenie nr 4 na 38%, bo ściemnij/rozjaśnij to mam w każdym ściemniaczu jak podawałem w przykładach). Czyli rozumiem, że proponujesz zamiast dłubania samemu w jakieś PLC cały system automatyki np. Idratek. No, ale tego przy 100we/wy za cholerę bym nie zrobił w żadnym osiągalnym dla mnie budżecie i dla większości z nas i podejrzewam, że jednak gotowy system nie byłby tak funkcjonalny ani elastyczny. I o tym jest ten wątek :)

 

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

 

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

 

No, ale ze swoimi rozwiązaniami typu fatek tego nie połączę (na zasadzie np. wysłania modbusem komunikatu typu oświetlenie nr 4 na 38%, bo ściemnij/rozjaśnij to mam w każdym ściemniaczu jak podawałem w przykładach). Czyli rozumiem, że proponujesz zamiast dłubania samemu w jakieś PLC cały system automatyki np. Idratek. No, ale tego przy 100we/wy za cholerę bym nie zrobił w żadnym osiągalnym dla mnie budżecie i dla większości z nas i podejrzewam, że jednak gotowy system nie byłby tak funkcjonalny ani elastyczny. I o tym jest ten wątek :)

 

Jak być chciał to połączysz (potrzebujesz 8 wyjść z PLC albo 8 przycisków na 4 światełka w podstawowej postaci stand-alone i możesz w każdej chwili zacząć ściemnianie/rozjaśnianie bez żadnych kombinacji). Ja niczego nie proponuję tylko pokazuję alternatywę. Kilka lat pracy w tym systemie pewnie sprawiło że jestem trochę nim skażony i poznałem go na tyle dogłębnie że zdaję sobie sprawę że żadne PLC temu nie dorówna. W tym momencie robię integrację fateka z idra głównie dlatego że niektórych rzeczy nie da się łatwo na drabinkach fateka zrobić a w systemie zrobię to w 5 minut (przy większych instalacjach mój czas jest dużo cenniejszy niż koszt sprzętu). Podkreślam że chodzi o język fateka bo na pewno w innym PLC mogę zrobić wszystko dużo łatwiej i szybciej tylko też drożej...

 

Generalnie fatek jest OK ale ma kilka niedociągnięć których nie dość że nie potrafi wyjaśnić mi importer to i programiści z Azji też nie potrafili udzielić jasnej odpowiedzi. Ale nie o tym jest ten wątek więc już się nie rozpisuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak konkretnie o czym piszemy - link do produktu?

 

http://idratek.com/public/datasheets/QLD001_DS.pdf

 

Jeśli chcesz tylko ten moduł to masz wejścia ściemnij, rozjaśnij dla każdego kanału. Jeśli masz cały system z oprogramowaniem itp. to masz tu 8 wejść dowolnie programowalnych.

 

Jak chcesz więcej mocy to było testowane do 1000W na jeden kanał - tylko wtedy nie możesz używać innych kanałów bo za bardzo będzie się grzało. Z tego wniosek że staje się to niestety bardzo drogie jeśli chcesz więcej niż 250W na kanał.

 

A jest dostępny do kupienia w Polsce.

 

Jest, albo przez pośrednictwo polskiego importera albo przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak być chciał to połączysz (potrzebujesz 8 wyjść z PLC albo 8 przycisków na 4 światełka w podstawowej postaci stand-alone i możesz w każdej chwili zacząć ściemnianie/rozjaśnianie bez żadnych kombinacji).

To nie wielka przewaga w stosunku do ściemniacza za 50 zł per wyjście i drobnej kombinacji. Podejrzewam, że jakby poszukać to i nie systemowy z osobnym wejściem na ściemnianie i osobnym na rozjaśnianie także w podobnej cenie znajdę. Dla mnie Twoje rozwiązanie sens ma tylko przy całym systemie idratek (lub innym - bo takich jest sporo), gdy uzyskamy możliwość programowego zadawania konkretnego natężenia (i ewentualnie szybkości zmian). Nie chodzi o to, że mam coś przeciwko - jak ktoś chce i go stać, to ok, tylko rzuciłeś to jako przykład akurat przy pytaniu o instalacjach fatekowych, więc wydawało się, że proponujesz coś więcej dla naszego typu instalacji. I widzę, że nie tylko ja to tak odebrałem. Drobne nieporozumienie.

 

W tym momencie robię integrację fateka z idra głównie dlatego że niektórych rzeczy nie da się łatwo na drabinkach fateka zrobić a w systemie zrobię to w 5 minut (przy większych instalacjach mój czas jest dużo cenniejszy niż koszt sprzętu). Podkreślam że chodzi o język fateka bo na pewno w innym PLC mogę zrobić wszystko dużo łatwiej i szybciej tylko też drożej...

Podaj 2-3 przykłady - z ciekawości co sobie ludzie życzą, a czego nie można/trudno na fateku zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak być chciał to połączysz (potrzebujesz 8 wyjść z PLC albo 8 przycisków na 4 światełka w podstawowej postaci stand-alone i możesz w każdej chwili zacząć ściemnianie/rozjaśnianie bez żadnych kombinacji).

To nie wielka przewaga w stosunku do ściemniacza za 50 zł per wyjście i drobnej kombinacji. Podejrzewam, że jakby poszukać to i nie systemowy z osobnym wejściem na ściemnianie i osobnym na rozjaśnianie także w podobnej cenie znajdę. Dla mnie Twoje rozwiązanie sens ma tylko przy całym systemie idratek (lub innym - bo takich jest sporo), gdy uzyskamy możliwość programowego zadawania konkretnego natężenia (i ewentualnie szybkości zmian). Nie chodzi o to, że mam coś przeciwko - jak ktoś chce i go stać, to ok, tylko rzuciłeś to jako przykład akurat przy pytaniu o instalacjach fatekowych, więc wydawało się, że proponujesz coś więcej. I widzę, że nie tylko ja to tak odebrałem. Drobne nieporozumienie.

 

Wielkość przewagi zależy od wielu czynników. Jako wykonawca tak jak pisałem wcześniej - jeśli coś na rozwiązaniu gotowym zajmie mi 5 minut a na np. PLC 30 minut to w efekcie zamiast 2 tygodni nad instalacją musiałbym siedzieć miesiąc co oznacza dla klienta że za robociznę przy PLC musiałby zapłacić prawie tyle co za sprzęt, a za robociznę przy rozwiązaniu systemowym zapłaciłby 1/4 tego co za sprzęt. W ten sposób miałby to samo (prawie) i tym samym kosztem (prawie) ale na tańszych urządzeniach. Generalizując... w psychice człowieka siedzi jednak coś co zaleca korzystać z lepszych (droższych) urządzeń skoro nie widać różnicy w działaniu a cena za całość jest taka sama.

 

Z tym że moje podejście jako wykonawcy ma się tu nijak do rozwiązań gdzie ktoś sam siedzi nad programowaniem bo tu chodzi przede wszystkim o jak najtańszy sprzęt a robociznę często traktuje się (sam to przyznaj civic9) jak zabawę i wyzwanie :) Powoduje to automatycznie że rozwiązania systemowe są (jako droższe ale skracające poświęcony czas) skazane na niepowodzenie. Sam długo zastanawiałem się co u siebie zastosować - czy to co bardzo dobrze znam (np. idra) czy może coś tańszego (np. fatek). Nie mam za bardzo czasu żeby 'bawić' się w eksperymenty na swoim domu (zwłaszcza że chcę się niedługo wprowadzić i żona nareszcie raczej chciałaby w normalny sposób zapalić światło, opuścić rolety czy włączyć alarm) więc raczej skłaniam się ku temu żeby wprowadzić u siebie to co dobrze znam (wiedząc bardzo dobrze o zalety jak i wadach). Fatek jest dla mnie teraz jedyną alternatywą (cenową) tylko trzeba się przy nim nieźle nakombinować a jestem zdania że im mniej coś skomplikowane tym lepiej działa.

 

W tym momencie robię integrację fateka z idra głównie dlatego że niektórych rzeczy nie da się łatwo na drabinkach fateka zrobić a w systemie zrobię to w 5 minut (przy większych instalacjach mój czas jest dużo cenniejszy niż koszt sprzętu). Podkreślam że chodzi o język fateka bo na pewno w innym PLC mogę zrobić wszystko dużo łatwiej i szybciej tylko też drożej...

Podaj 2-3 przykłady - z ciekawości co sobie ludzie życzą, a czego nie można/trudno na fateku zrobić.

 

Przykładem może być ściemniacz hagera którego ograniczenia w działaniu chyba znasz - muszę niestety korzystać z wejść impulsowych. Klient wymaga włączania światła na określony poziom, regulacji dwoma przyciskami (naciśnięcie, przytrzymanie i podwójne kliknięcie realizowane na wejściach fateka). Drugi przykład to sterowanie żaluzjami. Skurczybyki są tak zrobione (zasilanie od strony elektrycznej tak jak w roletach) że startując w górę najpierw przekręcają się do poziomu w pół sekundy a później idą bardzo powoli w górę. W drugą stronę najpierw przekręcają się do pionu (prawie pionu) też b. szybko a później bardzo powoli zjeżdzają w dół. Do tego sterowanie oczywiście dwoma przyciskami + przytrzymanie i podwójne kliknięcia a to wszystko razy 23... Do tego dochodzi pamiętanie pozycji i np. zabezpieczenie że jeśli ktoś na dole trzyma akurat wciśnięty przycisk to ktoś na górze również mógł czymkolwiek sterować.

 

Jeśli jesteś dobry w fateku to bardzo chętnie skorzystam z Twoich usług bo nie dość że mój główny programista się poddał to sam nie mam czasu żeby to wszystko ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tu chodzi przede wszystkim o jak najtańszy sprzęt a robociznę często traktuje się (sam to przyznaj civic9) jak zabawę i wyzwanie :)

 

Co tu przyznawać - spójrz na temat wątku:

"Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów"

:)

 

Przykładem może być ściemniacz hagera którego ograniczenia w działaniu chyba znasz - muszę niestety korzystać z wejść impulsowych. Klient wymaga włączania światła na określony poziom, regulacji dwoma przyciskami (naciśnięcie, przytrzymanie i podwójne kliknięcie realizowane na wejściach fateka).

Ten ściemniacz ma takie ograniczenia, jak wszystkie inne standardowe, przy sterowaniu impulsowym. Nie jest to problem z fatekiem, tylko doborem sprzętu. Tutaj problemu rozwiązanie systemowe też nie rozwiązuje przecież, dopóki nie zmienisz ściemniacza. A jeśli zmieniać to można też zmienić na taki w wersji sterowania 1-10V (też hager ma), moduł wyjść analogowych do fateka i też jest po problemie.

 

Ale jeśli ktoś się upiera przy tym i chcemy pokombinować (skoro sobie ktoś taki wybrał i się upiera przy nim to niech płaci za kombinowanie, bo tak czy inaczej źle dobrał sprzęt, i czy zastosujesz fateka, czy cokolwiek innego to i tak problem będzie taki sam). Jeśli prędkość zmian natężenia jest stabilna i w miarę liniowa - to da się to opanować, policzyć różnicę między stanem zadanym, a aktualnym i we współpracy z timerami odpowiednio wysterować. I zapamiętać nowy stan. Trochę prostej arytmetyki, i timerów - których ilość jest ograniczona. Tutaj więcej zależy od ściemniacza (ta stabilność pracy) niż od fateka. Owszem, to w porównaniu do rozwiązania systemowego, jest to kombinowanie, ale tylko raz - potem robisz copy&paste.

 

Drugi przykład to sterowanie żaluzjami. Skurczybyki są tak zrobione (zasilanie od strony elektrycznej tak jak w roletach) że startując w górę najpierw przekręcają się do poziomu w pół sekundy a później idą bardzo powoli w górę. W drugą stronę najpierw przekręcają się do pionu (prawie pionu) też b. szybko a później bardzo powoli zjeżdzają w dół. Do tego sterowanie oczywiście dwoma przyciskami + przytrzymanie i podwójne kliknięcia a to wszystko razy 23...

Do tego dochodzi pamiętanie pozycji i np. zabezpieczenie że jeśli ktoś na dole trzyma akurat wciśnięty przycisk to ktoś na górze również mógł czymkolwiek sterować.

Nie wygląda na nierealne, ale trudno mi doradzać na sucho nie mając takich u siebie i nie rozumiejąc dokładnie wszystkich wymagań - ale mniejsza o to. Tak, pokombinować na pewno trochę trzeba - ale tylko raz.

 

Jeśli jesteś dobry w fateku to bardzo chętnie skorzystam z Twoich usług bo nie dość że mój główny programista się poddał to sam nie mam czasu żeby to wszystko ogarnąć.

Niestety, nie bawię się w to komercyjnie. Ale pewnie na jakiś forach dot. PLC da się kogoś znaleźć. Przy czym nie upieram się, że fatek to rozwiązanie do automatyki sprzedawanej komercyjnie - wręcz przeciwnie. Od początku i zawsze piszę, że to tylko dla entuzjastów i zapaleńców.

 

Prawdziwe problemy z fatekiem są inne - ograniczone możliwości i wybór paneli, zdalnego sterowania, brak integracji z video, ścisłej integracji z systemem alarmowym, itp. A takie funkcje się spotyka w systemach automatyki domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tu chodzi przede wszystkim o jak najtańszy sprzęt a robociznę często traktuje się (sam to przyznaj civic9) jak zabawę i wyzwanie :)

 

Co tu przyznawać - spójrz na temat wątku:

"Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów"

:)

 

No tak, zapomniałem. Dzięki za przypomnienie :)

 

Przykładem może być ściemniacz hagera którego ograniczenia w działaniu chyba znasz - muszę niestety korzystać z wejść impulsowych. Klient wymaga włączania światła na określony poziom, regulacji dwoma przyciskami (naciśnięcie, przytrzymanie i podwójne kliknięcie realizowane na wejściach fateka).

Ten ściemniacz ma takie ograniczenia, jak wszystkie inne standardowe, przy sterowaniu impulsowym. Nie jest to problem z fatekiem, tylko doborem sprzętu. Tutaj problemu rozwiązanie systemowe też nie rozwiązuje przecież, dopóki nie zmienisz ściemniacza. A jeśli zmieniać to można też zmienić na taki w wersji sterowania 1-10V (też hager ma), moduł wyjść analogowych do fateka i też jest po problemie.

 

Ale jeśli ktoś się upiera przy tym i chcemy pokombinować (skoro sobie ktoś taki wybrał i się upiera przy nim to niech płaci za kombinowanie, bo tak czy inaczej źle dobrał sprzęt, i czy zastosujesz fateka, czy cokolwiek innego to i tak problem będzie taki sam). Jeśli prędkość zmian natężenia jest stabilna i w miarę liniowa - to da się to opanować, policzyć różnicę między stanem zadanym, a aktualnym i we współpracy z timerami odpowiednio wysterować. I zapamiętać nowy stan. Trochę prostej arytmetyki, i timerów - których ilość jest ograniczona. Tutaj więcej zależy od ściemniacza (ta stabilność pracy) niż od fateka. Owszem, to w porównaniu do rozwiązania systemowego, jest to kombinowanie, ale tylko raz - potem robisz copy&paste.

 

Ech... gdyby tylko klienci nie upierali się czasem przy swoich rozwiązaniach byłoby super i nie trzebaby było tak niepotrzebnie kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem właśnie panel weinteka i tak sie zastanawiam nad jego umocowaniem...

ma on wszakże z tyłu wejście na jakieś wkręty, dostałem jakieś żabki ale:

- jak go schowam do ściany i zlicuję z nią to nie będę miał dostępu do usb

- jak wystawię to będzie mało estetycznie

 

przydałyby się takie ruchome krzyżowe ramiona jak widziałem do mocowania tv - jak pociągniesz to odsuwa sie od ściany,

mam nadzieję że wiecie o czym piszę o coś jak ten tylko oczywiście mały :)

 

jak to zamierzacie rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebuję namiary na producentów dużych szaf - rozdzielni modułowych

 

Gdzieś miałem namiary na polskiego producenta szaf stalowych w wielu konfiguracjach, ale nie mogę teraz znaleźć :-?

 

Pomożecie? :)

 

A może to Ci pomoże

 

http://zpasgroup.eu/

 

Poza tm Moeller ma w swojej ofercie szafy modułowe do rozbudowy tzn możesz powiększać szafę w pionie lub na boki i cenowo wcale nie są drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...