Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomysł na odwodnienie? Zalewa mi piwniczkę :(


Gość coolibeer

Recommended Posts

COOLIBER czekam na fotki... Na razie mam izolacje z zewnatrz budynku na piwnice...ale z tego co juz uslyszalam trzeba bedzie znowu okopac bo styropian do wymiany, wiec moze bedzie szansa jeszcze cos z zewnatrz zadzialac .... :-? a w srodku, mam tylko tynki na scianach i od spodu wode :evil: na wiosne planujemy wlasnie jakos to zrobic by nie bylo wody...a tak sie z tej piwnicy cieszylam :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

savanna12 w twoim przypadku, jeśli masz spadek terenu odprowadzenie wody jest stosunkowo proste (chyba że budynek masz w najnizszej cześci działki :wink: ), jeśli drenaż obniżył poziom wody, a masz mokre plamy na scianie to najprawdopodobniej jest to woda powierzchniowa która spływa po ścianie i daje taki efekt. Proponuje ściany odizolować ściany od zewnątrz folią ,,guzikową" do fundamentów powinno to załatwić sprawe. Możliwe ze zostały popełnione błedy przy zakładaniu i zasypywaniu drenażu....ale to tylko takie gdybanie na odległość, zamieść jakieś zdjęcia może to coś wiecej powie.

Co do drenażu opaskowego nalezy pamiętać że drenaż powinien być wykonstruowany tak aby najlepiej odprowadzał tylko wode gruntową (podziemną) woda powierzchniowa (opadowa) powinna być odprowadzona od budynku tak aby nie zalewać ścian piwnicznych.

W dwóch naroznikach powinyy być wykonane studzienki rewizyjne, rura drenażowa łącząca studzienki musi być ułożona na geowłokninie , oraz obsypana grubym żwirem tak aby zapewnić swobodny przepływ wody. Powierzchniowa część wykopu powinna być zasypana gruntem nieprzepuszczalnym, wierzchnią część stanowi opaska budynku(np. kostka betonowa, kamienna).

Co do głębokości posadowienia rury drenażowej należy uwzględnić efekt tzw. ,,dipola" rozkład wody gruntowej pod budynkiem będzie w kształcie łuku, dlatego zdaza się że woda wypływa w srodku pomieszczenia piwnicznego a nie przy ścianach budynku, dlatego głębokość posadowienia dreny musi być odpowiednio głęboko, aby strzałka dipolu była poniżej posadzki piwnicy. (wiem że brzmi to skomplikowanie...ale to wbrew pozorom proste nie jest :wink: )

Tak w skrócie drenaż w poziomie posadzki prawdopodobnie nie załatwi sprawy.

Temat jest szeroki, i często zależny od lokalnej sytuacji, dlatego często bez wizyty na miejscu, i poznania choćby geologi działki nie da się skutecznie zabezpieczyć piwnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

savanna12 w twoim przypadku, jeśli masz spadek terenu odprowadzenie wody jest stosunkowo proste (chyba że budynek masz w najnizszej cześci działki :wink: ), jeśli drenaż obniżył poziom wody, a masz mokre plamy na scianie to najprawdopodobniej jest to woda powierzchniowa która spływa po ścianie i daje taki efekt. Proponuje ściany odizolować ściany od zewnątrz folią ,,guzikową" do fundamentów powinno to załatwić sprawe. Możliwe ze zostały popełnione błedy przy zakładaniu i zasypywaniu drenażu....ale to tylko takie gdybanie na odległość, zamieść jakieś zdjęcia może to coś wiecej powie.

Co do drenażu opaskowego nalezy pamiętać że drenaż powinien być wykonstruowany tak aby najlepiej odprowadzał tylko wode gruntową (podziemną) woda powierzchniowa (opadowa) powinna być odprowadzona od budynku tak aby nie zalewać ścian piwnicznych.

W dwóch naroznikach powinyy być wykonane studzienki rewizyjne, rura drenażowa łącząca studzienki musi być ułożona na geowłokninie , oraz obsypana grubym żwirem tak aby zapewnić swobodny przepływ wody. Powierzchniowa część wykopu powinna być zasypana gruntem nieprzepuszczalnym, wierzchnią część stanowi opaska budynku(np. kostka betonowa, kamienna).

Co do głębokości posadowienia rury drenażowej należy uwzględnić efekt tzw. ,,dipola" rozkład wody gruntowej pod budynkiem będzie w kształcie łuku, dlatego zdaza się że woda wypływa w srodku pomieszczenia piwnicznego a nie przy ścianach budynku, dlatego głębokość posadowienia dreny musi być odpowiednio głęboko, aby strzałka dipolu była poniżej posadzki piwnicy. (wiem że brzmi to skomplikowanie...ale to wbrew pozorom proste nie jest :wink: )

Tak w skrócie drenaż w poziomie posadzki prawdopodobnie nie załatwi sprawy.

Temat jest szeroki, i często zależny od lokalnej sytuacji, dlatego często bez wizyty na miejscu, i poznania choćby geologi działki nie da się skutecznie zabezpieczyć piwnic.

 

Witaj .

Plamy mama na podłodze w rogu piwnicy .Mam gdzie odprowadzić wode opadową .

Jestem przekonana ze albo dernaż gdzies przepuszcza(jest za płytko przypuszczam o 0,5 metra)albo woda wychodzi jakoś z głebi jakoś spod spodu domu..

denaż mam wykonany poniżej ławy..juz boje się go poprawiać...

Wkurzeni jetsesmy bo robiliśmy badania hydrogeologiczne i miało na tej glębokości wody nie być ...piwnica w jednym meijscu osadzona 70 cm w ziemi a w drugim rogu z 130 cm...reszte ponad grunt ..miało być inaczej a wyszło jak widać ...

Fotka mojego drenu jest w okołu bydynku ..woda w nim płynie ale nie zbiera wszystkiego ..Wykonana w takich warstawach jak piszesz

Tak jak by była pod posadzką piwnicy i to tylku w pewnych mijscach .Na fotkach sprzed budowy po wybraniu ziemi woda jest dokładnie w tym miejscu gdzie aktualnie w piwnicy mokre plamy ...myslałam by zerwać posadzkę (ślepa wylewka)ułozyc rury drenarskie zasypać piachem i zwirem i na to dopiero zrobic ślepą wylewkę i dopiero na to izolacja przeciw wilgociowa ,styro i wylewka ..rure drenarska wyciągnąc do studzienki zbiorczej poza budynek

http://images46.fotosik.pl/150/708695e1647d4b2amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim podpiwniczonym domku nie mam wody ale dobudowywałem ganek i zszedłem pod nim poziomem podpiwniczenia ok 50 cm nizej niz reszta piwnicy - no i jest :) ok 3-4 cm wody. Przeszła przez izolacje poziomą (folia,dysperbit). Gdzieś wyczytałem, że można spróbować (gdy nie ma sie wykończenia w postaci kafli) metodą tzw. "odwróconego basen" z użyciem preparatów typu np. schomburg AQUAFIN-2K:

"Mineralna, dwuskłądnikowa, elastyczna, cienkowarstwowa zaprawa uszczelniająca do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych.

Stosowana do ochrony betonu, w zbiornikach na wodę pitną, oczyszczalniach ścieków, balkonach, tarasach."

Może, ktoś oceni skuteczność takiego rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Macie może jakiś link do stronki gdzie mogę znaleźć speców od zakładania drenażu....lub osoby polecone....albo sami znacie kogoś z woj mazowieckiego ...Chcę zacząć działać niedługo z piwnicą :/ Z mężem doszliśmy do wniosku że zrobimy na razie drenaż wewnątrz piwnicy (brak wylewki) potem izolacje i wylewka jakaś porządna, jak woda znowu będzie wtedy pomyślimy o drenażu dookoła domu, co wy na to :) Pozdrawiam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...