Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak słusznie zaznaczono chodzi o elektrykę i odgromówkę ( o ile się na to zdecydujemy).

Zaletą uziomu fundamentowego jest to że bednarka zalana w betonie nie koroduje jak to się zdarza innym systemom. Sporo informacji znaleźć można na forach elektryków, i mnie one przekonały. Z tego co mi wiadomo to dobry uziom zapewnia nie tylko dobre działanie piorunochronu (o ile występuje) ale przede wszystkim umożliwia dobre działanie wyłączników różnicowo-prądowych. Tak czy siak - bednarka nie majątek - a potem by zrobić otokowy trzeba dodatkowo kopać, a sam metal w ziemi będzie korodował.

Zgadzam się, że elektryka to nie zabawa, dlatego chce to zrobić zgodnie z zaleceniami SEP. A z mojej kwerendy wynika, że po prostu to najlepsze rozwiązanie, o tyle rzadko promowane, że najczęściej zaleje się ławy fundamentowe, potem wznosi się mury, a elektryka woła się przed tynkami więc jest już musztarda po obiedzie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce zmieniać tematyki naszego wątku (M 131) na dywagaje o uziomach, po prostu podzieliłem się moimi pomysłami na realizację i modyfikacje w projekcie. Dodam tylko że połaczenia "wąsów" z bednarki ze zbrojeniem ław fundamentowych zaleca się dokonać przez spawanie do dwóch wzdłużnych elementów zbrojenia, a te wzdłużne elementy zbrojenia też połączyć na spaw by tworzyły pierścień dookoła budynku (a raczej dwa - jeden pod drugim). Według tego co poczytałem połączenia śrubowe zaciskane są mniej polecane. Natomiast praktykowane standardowo w zbrojeniach łączenie na drut "wiązadełkowy", sprawdzi się tylko przy odgromówce, ale nie zapewni już właciwych parametrów do tego, o co głównie mi chodzi - o zapewnienie uziomu dla elektryki.

 

Co do łączenia uziomów -odgromowego i od elektryki przekonuje mnie to co wyczytałem albo na elektrodzie, albo na forum sep (nie pamiętam) - że można, a nawet trzeba połaczyć - ale w ziemi - czyli w ławie ;p a nie gdzieś wyżej.

 

Zainteresowanych zachęcam do lektury: co prawda artykuł mówi o sztucznym uziomie fundamentowym, a nie naturalnym (dodatkowa bednarka a nie wykorzystanie zbrojenia) ale zawiera kilka szczegółów wykonawczych. Ponadto jednoznacznie mówi o połączeniu uziomów.

 

Co do wykorzystania jako uziomu sieci wodociągowej - u mnie do domu będzie szła rura z plastiku ( zresztą chyba jak w większości przypadków) więc to rozwiązanie odpada.

 

Serdeczna prośba do tych, którzy projekt mają w zasięgu ręki (ja niestety wszystkie egzemplarze nieopatrznie zaniosłem do naniesienia zmian przez archtekta). Czy ktoś może zerknąć na plan instalacji elektrycznej i napisać gdzie ulokowano w projekcie rozdzielnicę? Wydaje mi się że w garażu, ale pamięć mi szwankuje a chciałbym jeszcze pogłówkować :D Gdyby ktoś był łaskaw odpowiedzieć byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam wszyskich miłosników M-131.

Edytowane przez viaferrata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z rysunków wnoszę, że otokowe git, a tamto shit....

a czemuż to? bo czy jest sens, wykonywać coś takiego, jeśli nie mieszka się na Przylądku Horn? :D

 

otokowe - dodatkowe kilkadziesiąt metrów bednarki (najlepiej jeszcze pomiedziowanej) na otok - narażonej na korozję (co naraża portfel na konieczność nowych wydatków po latach).

fundamentowe - pospawanie wzdłużnych elementów zbrojenia (jest normie wymóg przekroju - ale ten łatwo spełnić) które i tak są, i staranne umieszczenie zbrojenia tak by było otulone 5cm warstwą betonu od ziemi - zabezpieczone przed korozją

 

co jest git a co shi... ? Hmmmm, zależy dla kogo - dla inwestorów czy dla sprzedawców.

 

Nadmienię tylko, że są typy fundamentów gdzie uziomu fundamentowego wykonać się (podobno) nie da i wtedy otok pozostaje wariantem do przemyślenia.

 

Czy jest sens? odgromówka - cóż każdy niech podejmie decyzje, ale i tak uziom potrzebujesz dla prawidłowej instalacji elektrycznej i jakoś trzeba go zrobić.

A jak dla mnie - dodatkowe cztery wąsy z bednarki nie stanowią wielkiego kosztu, nawet jeśli potem ich nie wykorzystam.

 

Do poczytania:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,33

Edytowane przez viaferrata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zamówiłem już projekt, ze zmian-to tylko połączenie na poddaszu łazienki z pralnią. Od przyszłego tygodnia szukam wykonawce hurtownie z materiałami i zaczynam chodzenie po urzędach, żeby na wiosnę wystartować pełną parą:)

 

pozdrawiam

 

Gratulacje!!!

U mnie niestety papierologia się trochę przedłuży....., :bash:ale mam nadzieję, że wiosną jednak uda nam się ruszyć z budową....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich i dołączam do grona miłośników M-131

 

Dom jest dla mnie idealny wewnątrz( z małymi zmianami), natomiast nie jestem do końca przekonany co do jego wyglądu zewnętrznego ( w przeciwieństwie do żony)

 

Zastanawiamy się nad wysunięciem garażu do przodu i zrobienie czegoś takiego:

 

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/cukiereczek/widok2.php

 

Dzięki temu bryła byłaby trochę ciekawsza, a przy okazji znacznie powiększyło by się pomieszczenie gospodarcze( szczególnie ważne przy piecu na paliwo stałe, albo poprostu miejsce na sprzęt ogrodniczy). Podoba mi sie też kolorystyka tego domu, a jasna lukarna znacznie lepiej pasuje do M-131 niż przedstawiona w projekcie przez P. Matuszewskiego.

 

Zastanawiam się też nad zmianą kształtu wykusza na coś takiego:

 

http://www.z500.pl/projekt/z124,kompaktowy,dom,garazem,i,wykuszem,Ekonomiczny,w,budowie,dach,dwuspadowy.html

 

Daszek nad wykuszem w M-131 wydaje mi się zbyt masywny i za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie martw się, ja jestem na etapie dzielenia pola na działki, bo kupiłem pole 50arów, i teraz dzielę na 5 działek i też troche jest chodzenia:) ale na wiosne już mam nadzieję że wystartuję. Jak ma ktoś jakieś namaiary a fachowców z opolskiego lub śląska to poproszę:)

 

Witaj.

Uważaj tylko na opłatę adiacencką. Potrafi przetrzepać mocno kieszeń.:(

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym ogłaszam, że zamówiłam projekt M131

Jedna zmiana- brak wykusza, w jego miejsce ściana z pięknym, dużym oknem

Czekam cierpliwie na dokumenty :)

I proszę mocno trzymać kciuki za tą moją papierologię, mam nadzieję, że ten mój problem się rozwiąże bezboleśnie i szybko...:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też ogłaszam, że właśnie wysłałem zamówienie na projekt.

Mam trochę więcej zmian:

1. likwidacja wykuszu - w zamian za to duże okno lub dwa mniejsze (takie

jak na piętrze)

2. powiększenie łazienki na dole

3. poszerzenie garażu maksymalnie o 1 metr

4. likwidacja okien w garażu i na strychu - nad strychem okna połaciowe

po obu stronach dachu

5. likwidacja pralni przy łazience na poddaszu i powiększenie pokoju

sąsiadującego z łazienką oraz powiększenie samej łazienki

(zagospodarowanie przestrzeni po pralni)

6. adaptacja strychu: pralnio/suszarnia, garderoba, strych

7. dodanie okien połaciowych nad pokojami (prawa strona poddasza)

 

No i dostałem papiery z energetyki, a za tydzień odbieram mapę od geodety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...