Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli chodzi o zmiany konstrukcyjne typu: poszerzenie garażu, likwidacja wykusza czy tak jak u mnie zrobienie balkonu nad wykuszem, to nie musi tego robić Pan Matuszewski ale każdy projektant do którego pójdziemy w sprawie adaptacji projektu do działki na której będziemy chcieli się budować. Jeśli chodzi o garaż, to warto go powiększyć przynajmniej o pół metra (ja tak zrobiłem). Standardem jest robienie w projektach garażu jednostanowiskowego o szerokości 3 metrów. Jeżeli ktoś ma malucha, to 3 metry wystarczą jeżeli jakiekolwiek inne auto, to będzie za ciasno. Warto ten garaż powiększyć dla wygody. Jeżeli tak jak większość na tym forum zlikwiduje się wykusz a powiększy garaż, to praktycznie wyjdzie na równo. Na marginesie chyba jestem jedynym który zostawia wykusz a nad nim robi balkon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ścianka kolankowa- 100 cm, to możnaby podnieść o jeden pustak ( 24 cm) - wtedy praktycznie nie ma skosów, a dach nie zmieni wyglądu, jak się przedłuży krokwie.

 

a ten balkon nad wykuszem - fajna sprawa, ale dojdą koszty okien dużych- balkonowych.

 

- a powiedzcie mi , jak poszerzysz garaż o 0,5 m. to jest szansa, że łazienka na dole wyjdzie większa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Myometis, pewnie nie doczytałem. Napisałem chyba. Ja wysunąłem wykusz do przodu na 1 metr robiąc duży balkon. Z niego są dwa wejścia do każdego pokoju. Balkon robię dla wygody i jak napisała Myometis aby mieć lepiej doświetlone pokoje. Jeżeli chodzi o koszty to dużo można zaoszczędzić na materiałach. Dziś czekam na pogodę aby zacząć budowę ale nie marnuję czasu. Jeżdżę po składach budowlanych, robię kalkulację stropu czy dachówki. Przykładowo na stropie robionym z pustaków leiera mam wycenę na 7100 zł brutto zrobioną w składzie budowlanym 30 kilometrów od Buska. A w składzie budowlanym w Busku zrobiono mi wycenę na 8050 zł brutto, i to w składzie który uchodzi za najtańszy. Warto ten martwy czas wykorzystać na takie jazdy. Jedyny sposób powiększenia łazienki to przesunięcie ściany z drzwiami do przodu. Warto również oglądać czasopisma budowlane z aranżacją łazienek aby jej powierzchnię wykorzystać jak najlepiej i jak najfunkcjonalniej. Edytowane przez ALBERTYN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my również mamy powiększony wykusz i balkon, (172 cm od drzwi do końca balkonu) na tym wykusiku w projekcie nawet nie dałoby się wyjść na balkon (byłam w podobnym domu i taki mini balkon na nim to nie jest wart robienia), oczywiście reszta świata puka się w czoło, bo mostki cieplne, bo balkon przecieka, bo niepotrzebny, a ja zawsze marzyłam, żeby go mieć, a wykusz mocno rozświetla salon. Myślę, że gdyby nie zdażyła mi się taka możliwość, że mogłam obejrzeć dom podobny do M-131, u nas pewnie też wykusz by wyleciał. No nic, trzeba będzie więc stawić czoło tym wykuszowym "przeciwnościom" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie balkon ma 140 cm. Z tymi mostkami bywa różnie. To tak jakby ktoś narzekał, że w domu ma zimno, i zamiast wymienić starą stolarkę na nową oraz docieplić dom, zrobił tylko jedno lub tylko drugie. Nic to nie da. Jeżeli dobrze docieplimy dom i dobrze wykończymy balkon to jest ok. Jeżeli balkon przecieka lub pojawiają się na nim pęknięcia, to nie jest wina balkonu ale jego złego wykonania. Widziałem wiele absurdów budowlanych wypływających z tzw. oszczędności (pokazywał mi je mój kierownik): rezygnacja z pionowej izolacji na rzecz izolacji poziomej fundamentów (skutek - grzyb), stosowanie niższej klasy betonu na tarasy niż w projekcie (skutek - pęknięcia), czy nie wybieranie ziemi z fundamentów i wsypywanie do środka domu w fundamentach mieszanki gruzu, ziemi i piachu (skutek - grzyb i pęknięcia w rogach ścian z racji tego, że ziemia ma w sobie substancje gnilne i jest mniej nośna niż piach). Reasumując, balkon trzeba dobrze wykonać, docieplić i wykończyć. I dużo czytać tematyki budowlanej aby czasami poprawiać oszczędnych kierowników budowy czy majstrów. A tacy też są.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem kilka pytań do Pana Matuszewskiego, i udzielił mi wyczerpujących odpowiedzi:

 

wysyłam wam info, może się przydać dla przyszłych właścicieli Domku:

 

" Witam i odpowiadam na pytania:

 

1. Można dodać dwie kolumny z przodu, mogę to zrobić za dodatkową oplatą lub dołączam do projektu zgodę i zleca Pan to adaptującemu.

 

2. Na poddaszu nie ma słupów podtrzymujących stropodach, cały stropodach opiera się na ścianach zewnętrznych.

 

3. Wysokość ścianki kolankowej to 100cm a nad garażem: 173cm

Podniesienie ścianki kolankowej o 24cm jest możliwe i bryła budynku na tym nie ucierpi.

 

1. Jest możliwość zrobienia balkonu na górze w tej lukarnie od ogrodu.

 

2. Powierzchnia dachu wynosi: 221,3m2 ( na stronie jest błąd)

 

Dostałem również, zdjęcia zbliżenia ogrodu- czego nie ma na stronce:

 

http://img825.imageshack.us/img825/5948/tyogrd.jpg

 

http://img152.imageshack.us/img152/8696/frontgara.jpg

 

http://img511.imageshack.us/img511/7130/frontwykusz.jpg

 

 

Taki front mi się podoba, i chciałbym wprowadzić takie zmiany w M 131- Pan Matuszewski- powiedział, że nie ma problemu - można dołożyć kolumny :)

 

 

http://img88.imageshack.us/img88/5258/agatkal.jpg

Edytowane przez lucek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Lucek. Pan Matuszewski w odpowiedzi na Twoje pytania wspomniał o balkonie, więc myślałem, że będziesz chciał zrobić front jak na załączonym zdjęciu. Rozumiem, że w miejscu słupów drewnianych przy froncie wstawisz dwie kolumny. Spróbowałem sobie to narysować. Ja tego nie widzę. Jak Ci się taka wersja podoba, to tak zrób. Wydaje mi się, że cały urok w M 131 tkwi w jego prostocie. I taka zmiana o jakiej wspominasz (to moje zdanie) zaburzy jego prostotę. To się musi podobać Tobie. Tak jak mi się podoba i wykusz, który większość likwiduje, jak i balkon nad nim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maćku. Faktura za robociznę niebędzie Ci potrzebna chyba, że twój dom będzie siedzibą twojej firmy. Jeśli chodzi o materiały, to też warto dogadywać się aby składy sprzedawałe je za cenę netto (na niektórych tak się da). Jeżeli się nieda, to warto brać fakturę imienną, która sprzyda się do odliczania różnicy vat. Edytowane przez ALBERTYN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Was serdecznie, dawno nas tutaj nie było, a widać, że temat prężnie się rozwija.

U nas sprawy papierkowe posuwają się do przodu :) Mamy już:

- warunki techniczne podłączenia wody + oświadczenie o jej dostarczeniu

- decyzję o możliwości wykonania zjazdu z drogi powiatowej na naszą działkę

- zaświadczenie z miejscowego planu gospodarczego

-KW

- mapki (zasadniczą, ewidencyjną, nasz architekt chciał jeszcze mapkę glebową, ale w naszym starostwie powiatowym nie wiedzą, co to jest i takowej nie zdobędziemy - architekt się z tym pogodził)

 

Czekamy jeszcze na pozostałe dokumenty (warunki techniczne z energetyki, mapka do celów projektowych oraz wypis i wyrys z MPZP).

 

Domek raczej pasuje na naszą działkę wg zaświadczenia z MPZP, ale architekt chce jeszcze zobaczyć wypis i wyrys z MPZP, żeby upewnić się, że nie ma tam jakiś dziwnych wymysłów. Czekamy cierpliwie na ten dokument i zaraz umawiamy się z architektem, bo już chcemy mieć projekt domku w rękach ;)

 

Pan Matuszewski przesłał mi wygląd elewacji po usunięciu wykuszu i wstawieniu w tym miejscu okna. Zastanawialiśmy się też nad zrobieniem w tym miejscu drugiego wyjścia na taras, ale ten pomysł szybko został wykluczony.

 

Czy ktoś na śląsku buduje ten domek lub ma zamiar go wybudować oprócz nas? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...