Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W dniu dzisiejszym otrzymałem odpowiedź od swego projektanta dotyczącej więźby dochowej w M 131.

Pan Matuszewski jest nieuczciwy, ponieważ sprzedając projekty na całą Polskę powinien sprzedawać je z więźbą dostosowaną do danych stref śniegowych i wiatrowych. W projekcie powinny się znaleść obliczenia statyczne domu, jeżeli nie całe, to przynajmniej podstawowe obliczenia a w danym projekcie ich nie ma. Za wykonanie od nowa całych obliczeń statycznych powinienem wziąść od Pana dodatkową zapłatę i wykonać to, co powinien zrobić Pan Matuszewski. Ja sprzedaję projekty różnych biur projektowych ale poraz pierwszy spotkałem się z sytuacją żebym musiał dodatkowo wykonywać obliczenia statyczne. Wykonam je dla Pana gratis choć powtarzam powinien je wykonać Pan Matuszewski.

Jeśli chodzi o problem z kominem, to według mnie, lepszym rozwiązaniem jest go przesunąc niż rozwiązać to tak jak proponuje Pan Matuszewski.

 

Obliczenia statyczne które otrzymałem od Pana Matuszewskiego są wykonane dla 1 strefy wiatrowej i 2 strefy śniegowej dla miejscowości w gminie Sochaczew. Myślę że warto zapytać o to projektantów adaptujących i przedstawić im sytuację. Nie pomylę się pewnie jeżeli powiem iż mało który projektant zwrócił na to uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, to może u mnie pójdzie szybciej, plany są na połowę kwietnia, ale wiadomo jak życie te plany weryfikuje... W każdym razie dam znać w dzienniku jak już pierwsza łopata posmakuje ziemi ;)

 

Świetnie, ja jeszcze muszę czekać na bank oraz na archeologa. Zresztą mam dosyć mokry teren więc wolę poczekać aż ziemia trochę przeschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam adamichu, jesteśmy z Poznania i planujemy budowę prawie po sąsiedzku. Jak dobrze pójdzie, to zrobimy późnym latem/jesienią fundamenty. Czy moglibyśmy "odwiedzić" Waszą budowę, jak już zaczniecie?

kontakt do nas: [email protected]

pozdrawiamy

 

Jasne - napiszę Wam dziś na maila gdzie dokładnie się będę budował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mam przed sobą projekt, swieżutki, przyszedł wczoraj:-)

Ma juz naniesione zaplanowane przez nas zmiany:

-poszerzenie garazu o 60 cm

-powiększenie dolnej lazienki kosztem części halu

-powiekszenie górnej łazienki o pralnię

-zagospodarownie strychu na 2 pomieszczenia: garderobą i pralnio-suszarnię.

Koszt zmian- tak jak u niektórych z Was- 500 zł.

 

Jednakże , w wyniku zagospodarowania przestrzeni strychu, powierzchnia uzytkowa zmnienila sie z podstawowych 128 do 151 mkw.

W zwiazku z tym mam pytanie do finansujacych budowę kredytem hipotecznym:

Jak banki liczą wartość domu? Czy weryfikując dostarczony przez nas kosztorys , czy też przemnażając ilosć metrów pow. użytkowej przez średnią kwotę, załóżmy 2500 zł za m.kw? Proszę doświadczonych o oświecenie mnie.

I czy warto zamówic kosztorys dla banku u uprawnionego kosztorysanta, czy też lepiej zrobić go samemu?

Bardzo dziekuję z góry za wszelkie odpowiedzi.

 

A z aktualnych spraw- udaje sie jutro do arch. adaptującego z projektem i wypytam go o poruszany przez Was problem z konstrukcją dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszły problemy z działką. Patrząc od strony wejścia do domu:

- jest najwyżej przy wjeździe do garażu

- najniżej w prawym narożniku tarasu ( różnica 2,1m w terenie)

więc zdecydowałem się na zrobienie częściowego podpiwniczenia pod salonem (do wysokości komina włącznie bo dalej chcę uzyskać ławę schodkową o schodkach wysokości ławy czyli 30cm - razem 4 schodki do ściany od strony wejścia głównego do budynku ) oraz pod pokojem na parterze (całym). Wybrany grunt rodzimy (piach) wypełni niedobory w pozostałych częściach budynku. Posadzka piwnicy będzie na głębokości 2,35m wzgl podłogi parteru (1,95m plus całkowita grubość stropu z ociepleniem) więc głębokość wykopu pod ławę to co najmniej 2,75m - z chudziakiem. Zastanawiam się nad zwiększeniem wysokości piwnicy do 2,05 m i posadzki 5cm na ławie co da razem 14 warstw bloczków 14x15cm=210cm minus 5cm wylewki posadzki w piwnicy co zwiększy ilość bloczków o około 100.

Ponadto zamierzam podnieść posadzkę garażu do poziomu parteru czyli z -19cm do 0,0cm, oraz obniżyć posadzkę pomieszczenia gospodarczego (kotłownia) do -0,72m (czyli 4 stopnie po 18cm).

Pomieszczenie gospodarcze jest teraz nad terenem obniżonym o 1m w stosunku do wjazdu do garażu podobnie jak część kuchni - ta od prawej strony.

Jednocześnie w kotłowni chcę obniżyć drzwi na zewnątrz i zrobić taki spocznik ze schodów z tarasu (też 4 stopnie) i potem 2 stopnie na trawę w ogrodzie (np z kostki brukowej).

Robiąc bez podpiwniczenia musiałbym nawieźć 50-60m3 żwiru pod posadzkę i obsypać dodatkowo z zewnątrz na wys 1m niższą część działki wokół ławy bo ta byłaby prawie na na powierzchni.

Reasumując :

na dom bez piwnicy z ławą schodkową potrzebuję 1070 szt bloczków betonowych a na dom z piwnicą - dodatkowe 2 ściany w piwnicy - łącznie 1750szt bloczków co kosztuje dodatkowo 2100zł, strop wyjdzie 3000zł, projekt piwnicy 600zł, do tego więcej cegieł na komin (lub bloczki na dolną część bo kanałów nie przewiduję ani pieca w piwnicy) -około 1200szt lub 100bloczków i 400cegieł i razem cegieł potrzeba 5000szt a nie jak w projekcie 3000 bo wyliczyłem (kominy stanowią część ściany nośnej więc jest 24cm (2 cegły wzdłuż lub 1 w poprzek). W domu z piwnicą cegieł na kominy potrzeba ponad 6tys.

Razem koszty piwnicy to 7-8tys plus robocizna i ocieplenie ale przywiezienie 40m3 żwiru też za darmo nie jest. Obliczyłem że wybiorę z piwnicy ze 25m3 piasku - prawie czystego bo gliny jest niewiele (planowana piwnica jest głębiej niż teren w najniższym punkcie budynku o jakieś 40-50cm a w najwyższym jej punkcie o 1,6m) plus to co z wykopów.

Edytowane przez rkowal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku bank zażądał wyceny nieruchomości, czyli wartości wybudowanego już domu wraz działką. Bierze pod uwagę wkład własny (działka) i pożycza mi różnicę (wartość nieruchomości - wartość działki). Ale wycenę musi zrobić uprawniony kosztorysant - koszt 700 zł.

 

Dziekuję za odp. Wyslałam do Ciebie wiadomosć na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...