Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam prośbe do osób które budują dom ze stropem na jednym poziomie w całym domu,aby przesłali mi zdjęcia schodów jeśli macie już zrobione z góry dzięki.

 

a da się tak? bo jeśli się da, a mi powiedziano że się nie da to będę zła

Pewnie że się da się tak zrobić.

Ja mam równy strop na całym domu.

Zobaczcie jak w rzucie poddasza jest poszerzony korytarz w miejscu schodów (otwór na schody w stropie).

Podnosząc strop nad garażem do wysokości takiej jak nad częścią mieszkalną likwidujemy stopnicę nad łazienką na parterze z której są jeszcze 4 stopnie na poddasze - część mieszkalną. Te 4 stopnie trzeba gdzieś upchnąć ale nie wolno ich podwyższyć ani zagęścić bo mają 26cm długości (w środkowej części ich biegu) i 18,5 cm wysokości - są to minimalne wymiary stopni schodów określone przez prawo budowlane a dokładniej na podstawie: rozporządzenia ministra infrastruktury z z 12 kwietnia 2002r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

UWAGA - niech każdy ściągnie sobie to rozporządzenie (kilkadziesiąt stron A4) bo tam są naprawdę ważne rzeczy dotyczące budynków, instalacji wewnętrznych w budynkach itp

 

Tak więc ja mam 2 schody dostawione w najniższym biegu i 2 w tym wyższym. Konsekwencją jest to że te 2 schody na dole wychodzą nieco w przedpokój - do wysokości otworu drzwiowego a te górne powiększają bieg górnej części schodów co spowodowało zmniejszenie szerokości przedsionka (wiatrołapu) ze 135cm do 105cm.

Drugą konsekwencją jest podwyższenie biegu schodów o dołożone 2 dolne stopnie czyli 37cm a co za tym idzie mniejszy prześwit nad schodami a pod stropem - stąd to wcięcie w stropie przy łazience na poddaszu. Gdyby wcięcia nie było to uderzalibyśmy głową o strop (oczywiści ludzie pow 187cm bo sprawdzałem to na projektach a wszystkie zmiany sam proponowałem Panu Matuszewskiemu). Jest na to sposób - zrobić laną częśc stopu nad schodami w miejscu wycięcia i zaszalowaną pod kątem 45' co spowoduje zlikwidowanie całego wcięcia (belka nośna - podciąg pod łazienką położony z prawej strony tego wcięcia ma około 30cm wysokości - mniej od grubości stropu (40cm z wykończeniem) a wcięcie około 50cm). Na to jednak P. Matuszewski się nie zgodził i zostawił wcięcie - brak estetyki ze stropem pod kątem nad schodami. Poza tym nie widziałem w projekcie u mnie konstrukcji i zbrojenia schodów - czy ktoś to ma u siebie? będę wdzięczny za przesłanie.

Moje schody będą drewniane i tak to uzgodniłem z P. Matuszewskim.

Rzut parteru, przekrój poprzeczny przez dom z piwnicą wrzucę za tydz albo później bo nie mam projektu przy sobie a do 27 lipca jestem w delegacji.

Rzut stropu mogę wrzucić jutro albo pojutrze.

Edytowane przez rkowal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rkowal79 dzieki za rzuty......:):)

 

powiedz, Ty masz wejście do piwnicy pod tarasem, nie masz schodów do piwnicy z domu ?

 

 

- jak mam taki sam spad jak Ty, chcę zrobić taką samą częściową piwnicę jak Ty , tylko myślałem- żeby zaczynała się pod kotłownią za garażem, była jeszcze pod całym salonem i kuchnią.

 

- zastanawiam, się również nad drugim garażem w piwnicy , gdzie brama byłaby centralnie pod tarasem.......(tak jak ty masz drzwi wejściowe do piwnicy) - ale nie wiem czy jest to możliwe.........??

 

dzięki za rady.......:):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rkowal79 dzieki za rzuty......:):)

 

powiedz, Ty masz wejście do piwnicy pod tarasem, nie masz schodów do piwnicy z domu ?:

Nie mam w projekcie ale przygotowałem nadproże pod drzwi pomiędzy kominem kotłowni a ścianą zewnętrzną od strony tarasu. Piwnicę mam na poziomie -2,50m niżej jak podłoga w domu więc przy obniżonej posadzce kotłowni o 1m mam do pokonania jeszcze 1,5m czyli 8 schodów z czego ten ósmy to posadzka piwnicy.

- jak mam taki sam spad jak Ty, chcę zrobić taką samą częściową piwnicę jak Ty , tylko myślałem- żeby zaczynała się pod kotłownią za garażem, była jeszcze pod całym salonem i kuchnią.:

też myslałem o tym ale:

- podłogę kotłowni obniżam sobie o 90-100cm (takie półpiętro) w stosunku do reszty domu (garaż będzie na takim samym poziomie jak część mieszkalna) - będzie więc 5 stopni na schodach z garażu w tym piąty stopień to posadzka kotłowni. Efektem będzie to że z tarasu będzie 5 stopni w stronę drzwi z kotłowni na ogród (tam będzie mini tarasik - wyjście z tej kotłowni) i potem jeszcze 1 stopień na zieloną trawkę. Chciałem mieć kotłownię jak najniżej - jej powiększoną kubaturę potrzebną na skład opału i sprzęt (Piec CO, zasobniki wody do CO, CWU, do solarów - ewentualnie jak będę je miał). Poza tym z kotłowni muszę mieć wygodne wyjście na ogród bez zbędnych stopni. Podyktowane jest to tym że teren w miejscu tych drzwi jest obniżony własnie o 1,1-1,2 m w stosunku do posadzki w domu.

Odnośnie piwnicy pod kuchnią oraz kotłownią - nie chciałem robić tej piwnicy tam z uwagi na wyższy teren i konieczne wtedy znaczne obniżenie ław fundamentowych. W takim przypadku z uwagi na konieczność robienia ław schodkowych pod garażem oraz pod wejściem głównym do domu - wiatrołapem wyszłyby głębokie wykopy pod praktycznie całym domem a na same schodki ław (u mnie 14 schodków w różnych miejscach) potrzeba nawet 1 - 2m3 betonu. Wtedy już lepsze rozwiązanie to piwnica pod całym budynkiem a to jest praktycznie dodatkowy strop monolityczny nad całą piwnicą razem z wieńcam (130m2 czyli 20-24m3 betonu B20). Dochodzi też conajmniej 1500kg prętów zbrojeniowych fi12mm albo w zamian 130m2 płyt żerańskich po 80-90zł/m2) i 300kg zbrojenia na wieńce oraz 4-5m3 betonu B25 - lepiej taki sam jak płyty żerańskie (prefabrykaty są robione zazwyczaj z betonu B25).

- zastanawiam, się również nad drugim garażem w piwnicy , gdzie brama byłaby centralnie pod tarasem.......(tak jak ty masz drzwi wejściowe do piwnicy) - ale nie wiem czy jest to możliwe.........??

Nie wyobrażam sobie garażu pod salonem - musiałbym budować dojazd utwardzony wokół domu co jest dla mnie nie do pomyślenia. Po to buduję dom na wsi z dużą ilością zieleni aby cieszyć się nią całe lato a nie budować sobie lotnisko bo tego mam dużo wokól. Mi wystarczy dojazd do głównego garażu z bramą na granicy posesji o szerokości 4,5m tak aby się zmieściły tam 2 samochody plus ewentualnie trzeci w garażu. Krawędź bramy w granicy posesji będzie w odległości 5,1m od krawędzi bramy garażu. Większość aut się zmieści.

Na ogrodzie i wokół domu zrobię sobie tylko ścieżki z kamieni bądź starobruku z różnymi wzorami i skalniakami.

Reszta działki (800m2)- już jako rola jest przeznaczona pod uprawę winorośli (około 100 różnych odmian - 200 krzewów) oraz drzew i krzewów owocowych. Oczywiście będą tam ławeczki - przenośne oraz trawnik jako ugór między rzędami.

Edytowane przez rkowal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"(130m2 czyli 20-24m3 betonu B20). Dochodzi też conajmniej 1500kg prętów zbrojeniowych fi12mm albo w zamian 130m2 płyt żerańskich po 80-90zł/m2) i 300kg zbrojenia na wieńce oraz 4-5m3 betonu B25 - lepiej taki sam jak płyty żerańskie (prefabrykaty są robione zazwyczaj z betonu B25)."

=====================================================

 

Masz dokładne wyliczenia......., powiedz co jest tańsze.........( lepsze) w/g Ciebie....... strop z betonu lanego........, czy płyty żerańskiej..........??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dokładne wyliczenia......., powiedz co jest tańsze.........( lepsze) w/g Ciebie....... strop z betonu lanego........, czy płyty żerańskiej..........??

 

Zawsze tańsza ale bardziej pracochłonna i czasochłonna jest płyta monolityczna. Zakładając że na 100m2 potrzeba płyt żerańskich za 8000-9000 tys to dochodzi jeszcze wieniec który trzeba wylać i zazbroić. Razem wyjdzie więc ponad 10000tys

Dla płyty monolitycznej mamy zakładając jej grubość na 18cm i zbrojenie fi 12 co 8cm:

18m3 betonu oraz 12,5m pręta na 1m2 (12,5 szt 1 metrowych). Dla 100m2 mamy więc 1250m czyli 1100kg pręta (1m=0,9kg) plus to co w wieńcach i dodatkowo pręty rozdzielcze co 15-20cm ale już pewnie z pręta fi 8.

razem więc ponad 1250kg po 3,2zł/kg =4000zł, a beton B-20 to 18m3 po 250zł = 4500zł + 4000zł = 8000zł.

Moje porównania są bez obliczeń wytrzymałościowych stropu monolitycznego i zapewne przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pokazywarka.pl/pi0qt9

 

a o to zdjęcia, zgodnie z umową.

Przepraszam za spóźnienie ; ))

Witam wszystkich milośników M-131 jestem na etapie prac wykończeniowych. Na chwilę obecną poaz wcześniej wymienionymi uwagami do projektu to mam jeszce jedną istotną uwagę - strop garażu powinien być wyższy o 10 cm. z uagi na dobór bramy garażowej oraz z powodu niskiego nadproża.Poza tym projekt jest ok. pozdrazwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy super zdjęcia.

 

Powiedz :

 

- podnosiłeś ściankę kolankową, czy masz tak jak w projekcie - 100 cm. ??

 

- nad wykuszem robisz taras........??

 

- co to za szafka z okablowanie w w garderobie( szafie wnękowej) w holu na dole......??

Witaj lucek. Ścianki kolankowej nie podnosiłem, po obróbce murłaty przed wylewką wynosi 110 cm. więc wysokość jest wystarczająca pomimo że domowników mam wyskoich. Pomieszczenie nad garażem jest super i wszystko z nim można zrobić.

Nad wykuszem będzie balkon z wyjście z pokoii.

Natomiast szafka w garderobie to główny rozdzielacz do podłogówki na poszczególne pomieszczenia, jest położona centralnie i mniej potrzeba rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy powiedz proszę, czy okna w lukarnach są wg projektu na normalnej wysokości, czy jakoś wyżej. Gdzieś wcześniej doczytałem się takiej uwagi i dlatego zastanawiam się nad porte-fenetre od ogrodu.

Cześć eterman okna w lukarnach są wg. projektu natomiast w pokoju od ogrodu zmniejszyłem wysokość jego do 130 cm. i rzeczywiście ścianka kolankowa w tym pokoju jest wyższa niż w łazience ale po pomniejszeniu wysokosci do 130 cm. jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andy dzięki :):)

 

zrób jeszcze zdjęcia salonu, z ujęciami kominka......., oraz kuchni.........

 

 

czy ty zmieniałeś układ komina w salonie, bo różni się troszkę kształt na dachu od oryginalnego projektu......??

 

Wcześniej pisałem, że komin budowałem z gotowych elementów tj. przewód wewnętrzny-ceramika szamotowa, pustak keramzytobeton, izolacja - wata w środek. Komin ten jest tańszy i mniejszy o 30 cm. od tradycyjnego, dlatego wygląd jest trszeczkę odmienny. Ponadto z uwagi, że komin ten mieści się w ścianie działowej musiałem wzmocnić sufit wylewając przy kominie słup betonowy zbrojony stanowiący wzmocnienie, gdyz powierzchnia stropu w tym miejscu jest zbyt duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...