Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Maciek, podrążę jeszcze trochę temat tych okien. Okna mi sie podobają i chętnie bym je kupił gdyby cena była trochę niższa. Zastanawia mnie skąd taka różnica w cenie? Masz tyle okien co w projekcie? U mnie jest tak jak w projekcie + doszło jedno okno w wiatrołapie. Do wyceny przyjąłem że wszystkie okna uchylno-rozwierne.

Pisząc o ciepłym montażu, masz na myśli montaż w warswie ocieplenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wykusza, więc w tym miejscu mam duże okno 2,1 x 1,4 m. Nie mam okien w garażu i w pomieszczeniach nad garażem, więc pewnie stąd ta różnica. Większość uchylno-rozwierne.

Ciepły montaż, to nic innego jak zabezpieczenie pianki montażowej (którą się standardowo używa do osadzania okien w murze) specjalnymi taśmami i piankami izolacyjnymi. Od zewnątrz taśma paro-przepuszczalna, od środka taśma paro-izolacyjna. System ten utrzymuje piankę montażową całkowicie suchą, dzięki czemu ma pełne właściwości termoizolacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chciałabym poruszyć temat wentylacji w naszych M-131. Projektant naniósł na parterze aż 5 zetek wentylacyjnych. Nie podoba mi się to rozwiązanie, ponieważ nie po to się buduje szczelny, dobrze ocieplony dom, żeby go dziurawić i dodatkowo wychładzać. Pomijam aspekt wizualny... Nasz budowlaniec powiedział, że co najwyżej można wykonać zetkę w garażu i kotłowni. Zastanawiamy się nad tym, czy jak nie zrobimy zetek, wentylacja grawitacyjna będzie działać poprawnie, bo w tym projekcie wentylacja i tak już nie jest mocną stroną....hmmm Macie jakieś pomysły prócz zetek i wentylacji mechanicznej (koszt)?

 

co do okien- nam za ciepły montaż też powiedzieli ok 2000 zł ale zasugerowali, że nie warto......ile osób, tyle opinii :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosja: co do ciepłego montażu to rzeczywiście ile osób, tyle opinii... Ja to biorę, ale to moja opinia (mam bzika na punkcie dobrej izolacji domu :) )

Jedyne rozwiązanie wentylacji w tym domu (jeśli nie bierzemy pod uwagę wentylacji mechanicznej z rekuperatorem - nawiasem mówiąc to ja chyba biorę) to zrobić maksymalną ilość kanałów wentylacyjnych w kominach. Ja bez sensu zrobiłem ich aż 12 po 6 w każdym kominie - tak więc starczy ich na wentylowanie wszystkich pomieszczeń. Nie wiem tylko po co to robiłem, jak teraz instaluję wentylację mechaniczną - człowiek głupi się rodzi, wydaje mu się że jest coraz mądrzejszy, a i tak czasami bez sensu wydaje pieniądze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chciałabym poruszyć temat wentylacji w naszych M-131. Projektant naniósł na parterze aż 5 zetek wentylacyjnych. Nie podoba mi się to rozwiązanie, ponieważ nie po to się buduje szczelny, dobrze ocieplony dom, żeby go dziurawić i dodatkowo wychładzać. Pomijam aspekt wizualny...

 

Ekspertem się nie czuje, ale garść myśli do dyskusji:

 

Co do zasady

Jeśli chodzi o szczelność domu i wychłodzenie; to albo ogrzejesz nawiewane powietrze w rekuperatorze, albo dostarczysz powietrze przez: zetkę, nawietrzak, czy z innego pomieszczenia; ewentualnie nie dostarczysz powietrza z zewnątrz wcale i przestaniesz wentylować (nie polecam).

 

Więc jeśli chodzi o DOLOTY świeżego powietrza:

Ponieważ my nie zdecydowaliśmy się na rekuperator pozostaje i tak jakieś dziurawienie domu :(.

 

W oknach pomieszczeń mieszkalnych będziemy mieć nawietrzanie - a wiec świeżutkie (zimne) powietrze z zewnątrz.

Pozostaje dostarczenie powietrza do kotłowni ( tu bez dyskusji), garażu, spiżarni i garderoby (tej ostatniej my akurat nie mamy - więc nam odpada - szafę przewentylujemy powietrzem holu).

 

W kotłowni, opalanej (u nas paliwem stałym) - bez dyskusji dziura w ścianie (czyli zetka), gdybym miał piec z zamkniętą komorę spalania - dodatkowo dostarczenie powietrza do pieca (zasada jak do kominka).

W garażu - nie wiem czy nie wystarczyłyby nieszczelności bramy i nawietrzaki w oknach, ale chyba dam, bo tu akurat niższa temperatura sprzyja samochodowi a zapachu spalin nie bardzo lubię.

Spiżarnia - tu problemem znów nie zimno ale raczej ciepło w lato ;).

 

Bardzie problematyczne są dla mnie projektowane zetki jako WYLOTY powietrza: ze spiżarni, znad kuchenki.

 

Problem estetyczny: Ponieważ te wyloty muszą być wyżej, będą zdecydowanie bardziej widoczne, i co gorsza na elewacjach frontowej (może okap trochę przysłoni?) i tej z wykuszem.

Problem skuteczności: jedynie wentylator zmusi powietrze do wyjścia - więc przyjmując to rozwiązanie od razu ciągnijcie tam przewód z prądem (z kolei, jeśli kuchenka byłaby na gaz z sieci to pojawia się kolejny dylemat gazu i prądu).

 

Rozważane przeze mnie rozwiązania:

Co do spiżarni - wykorzystam przewód wentylacyjny projektowany dla garderoby, której my nie mamy zaopatrując go w wentylatorek.

Co do kuchni - po cichu (bo trochę musztarda po obiedzie) rozważam wyciągnięcie stąd powietrza przez rurę spiro i dachówkę z kominkiem tyle że ten przewód trzeba by na poddaszu osłonić a na poddaszu zaizolować wełenką by zug był.

 

No to tyle rozważań. Pozdrawiam Wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że nasz wątek zdechł- spadek na 5 miejsce- wstyd!

 

jutro kończymy dach- odbiór ostateczny..dach kosztował nas dużo nerwów z powodu ekipy- fachowcy dobrzy ale niespieszni- kompletnie niesłowni i nieczasowi- masakra! babrali się z tym dachem prawie półtora miesiąca, na koniec przed zimą- nabrali kilka robót i tak skakali z jednej na drugą..Przyszli dopiero jak zagroziliśmy, że rezygnujemy z ich usług i im nie zapłacimy. Po wielkiej awanturze, są teraz bardzo mili, uprzejmi i uczynni. A można było tak od początku, tymczasem niesmak pozostał...nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło- renegocjowaliśmy stawkę za metr kw robocizny. Za zszargane nerwy, za permanentne olewanie inwestora czyli nas- zaoszczędziliśmy przynajmniej trochę kasy.....

 

Powoli kończymy prace na ten rok. Jeszcze tylko sprzątanie i prowizoryczne ogrodzenie z siatki leśną zwaną :)

 

Dach to niestety najdroższy z etapów naszej budowy, ale przynajmniej bardzo nam się podoba :-)

 

Przez zimę będziemy dumać o na przykład o rekuperatorze :)

 

 

A co tam u Was- budowy już zamknięte czy jeszcze działacie? Pogoda łaskawa, ciekawa jestem Waszych postępów, o zdjęciach nie wspomnę, bo nic nie wstawiacie na forum :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działamy działamy, o szczegółach piszę w dzienniku, obiecuję nową dawkę interesujących zdjęć w tym tyg ;)

Maciek - nie pitol chuopie bo na pewno jest co oglądać :p ja tam żarłoczna jestem na zdjęcia, ale nasi "wyprzedzający" mało są otwarci na moje prośby (aczap i inni) poniekąd rozumiem, że dom jak się go zamyka nabiera już cech hmm niejako prywatnych, nie każdy chce pokazywać instalacje czy to co trzyma na budowie ze wzgl. bezpieczeństwa, (ja swoje pokażę jak je schowam pod tynkiem :p) no ale to wciąż nie jest złoty zamek ze sprzętem hifi i wodnym łóżkiem... nie, no chyba złodzieje nie wynieśli by takiego :)

 

Gosja przemyśl, czy nie taniej jest ci robić od razu ogrodzenie docelowe, to prócz frontowego, mniej roboty, no chyba że planujesz coś drogiego na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja też się pochwalę:) u mnie zaczynają robić dach:) ściany działowe u góry są prawie gotowe, natomiast ze ścianami działowymi na dole i schodami się nie spieszą... ale mają warunek ukończenia budowy do końca grudnia. Już rozglądam się za oknami, możecie coś polecić sensownego? Jakie okucia jakie profile?

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosja przemyśl, czy nie taniej jest ci robić od razu ogrodzenie docelowe, to prócz frontowego, mniej roboty, no chyba że planujesz coś drogiego na całość.

 

 

ogrodzenie prowizoryczne- koszt znikomy, taniej się już nie da :) stemple z budowy plus 50m siatki leśnej za 160 zł, robocizna własna :)

z dwóch stron działki mam już ogrodzenie jako takie od sąsiadów.

temat właściwego ogrodzenia odkładamy na lato, u nas to wcale nie będzie taka łatwa sprawa- musi być to mocne ogrodzenie ze względu na psa, którego mieć będziemy za jakiś czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie możecie pomóc w sprawie okien to powiedzcie chociaż jakie tynki chcecie zrobić/zrobiliści. Maszynowe? ręczne? gipsowe, cementowo-wapienne? a może zwykły cementowy i na to gładź? jak u was się kształtują ceny z m2?

A może jednak możecie coś powiedzieć na temat okien: profil decco 70 okucia winkhous za takie okna z roletami i montażem dostalem wycenę 11.000zł drugą wycenę dostałem 10500zł profile Ovlo 6 komorowe okucia maco

za okazana pomoc dziekuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie możecie pomóc w sprawie okien to powiedzcie chociaż jakie tynki chcecie zrobić/zrobiliści. Maszynowe? ręczne? gipsowe, cementowo-wapienne? a może zwykły cementowy i na to gładź? jak u was się kształtują ceny z m2?

A może jednak możecie coś powiedzieć na temat okien: profil decco 70 okucia winkhous za takie okna z roletami i montażem dostalem wycenę 11.000zł drugą wycenę dostałem 10500zł profile Ovlo 6 komorowe okucia maco

za okazana pomoc dziekuje:)

 

na stronie wcześniejszej pisałam o moich oknach jakie wybraliśmy i czym się sugerowaliśmy przy wyborze

poniżej kopia postu

 

W kwestii okien dodam coś od nas

Okna DAKO profil Veka 5 komorowy, pakiet 3-szybowy, okucia WINKHAUS. Rolety zewnętrzne na parterze- w pokojach i kuchni sterowane elektrycznie, w garażu i kotłowni- ręcznie. Drzwi wejściowe GERDA SX20. Bramy jeszcze nie wybraliśmy ale zastanawiamy się nad Northmstal lub Krispol. Drzwi między garażem a mieszkaniem Gerda lub KMT też antywłamaniowe, ponieważ dla zainteresowanych włamem- bramę garażową można otworzyć bez większych problemów, dlatego te drzwi przejściowe są równie ważne jak wejściowe czy rolety. Ale to temat dopiero na wiosnę. Teraz przez zimę będziemy wyceniać tynki, wylewki, przyłącza, ocieplenie dachu (tu już wiemy, że będziemy dawać wełnę 30cm) itp.

A tymczasem ubezpieczyliśmy nasz dom- ubezpieczenie typu "Dom w budowie" co by w zimie spać spokojnie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Pepe, nie to że nie chcemy odpisywać, ale większość tego o co pytasz jest opisana w naszych dziennikach :) Gosja tu mega profi przygotowana, ja laicyzmem się naznaczę i powiem: mamy okna Avante, profil Idea, 5 komór chyba, okucia czort ich wie, Roto?. Brałam okna ze względu na sentyment do firmy montażowej za którą "ciągnie" się biała łuna zadowolonych znajomych i znajomych znajomych (i biała lista Muratora), którzy ją wynajmowali, a nie ze względu na okna, nota bene ja mam ich okna w bloku jakieś x lat. Oni robią tylko Avante a więc na słowo im wierzę że muszą być dobre, poza tym byli cenowo nie najniżsi ani nie najwyżsi, Drutex be - tani szajsyk (polecam obejrzeć komentarze w necie) Empol za drogi, Oknoplast - podobno dobre, ale mi wystarczy rekomendacja wykonawcy dla Avante. Sąsiadka się zakochała i też chce takie, więc chyba ładne :p Pepe, to jest dobra cena, myśmy dali o wiele więcej (tylko że u nas podrożył kolor, suwanka tarasowa, wykusz no i rolety w kolorze również)

No a jeśli chodzi o tynki to wstępnie mogę powiedzieć że ceny kształtują się około 30 zł z materiałem. Robocizna 17 - 22 zł u nas, zależy jak wytargujesz. U nas była taka sytuacja, że biły się o nas dwie ekipy i cenę chyba mamy znośną, robimy cementowo wapienne Doliną Nidy, jak wyjdzie opowiem w następnym odcinku :) Aha, gładzi nie przewidujemy, ze względu na oszczędności, nie mamy takich wymagań, no chyba że nas estetyka przyciśnie to jedynie w salonie i hallu. Jak na razie liczymy na zdolności, polecanej zresztą, ekipy.

Brama garażowa podobnie jak u Gosi szykuje się Krispol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...