Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam kilka pytań odnośnie wentylacji:

1. Jak robliście zetki, jakimi kanałami wentylacyjnymi? wg przepisów kanał wentylacyjny powinien mieć 200 cm2, a to wychodzi kanał 20x10, trochę duży?

2. zetki z garażu i kotłowni chciałbym zrobić pod rynnami, myślicie że są jakieś przeciwskazania?

3. kratki wentylacyjne z kuchni i ze spiżarni chcę podłączyć do komina - jedyne wyjście to sufit podwieszany w przedpokoju, położyłem też przewody do wentylatorów, bo nie wiem czy grawitacyjnie będzie to działać

4. zetka w kuchni i nawiew do kominka jak w projekcie

5. wentylacja łazienki na piętrze - kratka wentylacyjna może być w suficie i doprowadzenie do komina? - tak było by najłatwiej, czy trzeba ją jakoś wkuć w ścianę działówkę?

i jeszcze kwestia nawiewu do kominka powinien być zamykany jakąś zasuwą? i gdzie ona ma się znajdować?

Edytowane przez krzys2507
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym którzy jeszcze nie zalali fundamentów, a rozważającym odgromówkę przypomną o możliwości wykonania uziomu fundamentowego, który w odróżnieniu od otokowego nie niszczy się wraz z upływem lat.

 

Co do uziemienia otokowego - rozwiązanie dobre, ale rowek trzeba kopać w odległości 1m od ław, aby przypadkiem wymurowane w międzyczasie ściany, nie utraciły stabilności. Ewentualne przerwy w otoku kończy się szpilkami.

 

U mnie fundamentowy się sprawdził prawie, bo wynik 10,26 Ohm jest niezły, ale za duży dla zabezpieczeń przeciwprzepięciowych (wkładanych do tablicy - tam potrzeba max. 10 Ohm) więc będę dokładał szpilki.

 

Teraz - oprócz wyprowadzeń pod tablicę główną i 4 na rogach - wyprowadziłbym bednareczkę bezpośrednio w kotłowni do uziemienia kotła. Właścicielom metalowych wkładów kominowych zalecam też ich uziemienie, choć różnie różni fachowcy to realizują (np. linką 16 mm kw Cu do GSU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań odnośnie wentylacji:

1. Jak robliście zetki, jakimi kanałami wentylacyjnymi? wg przepisów kanał wentylacyjny powinien mieć 200 cm2, a to wychodzi kanał 20x10, trochę duży?

2. zetki z garażu i kotłowni chciałbym zrobić pod rynnami, myślicie że są jakieś przeciwskazania?

3. kratki wentylacyjne z kuchni i ze spiżarni chcę podłączyć do komina - jedyne wyjście to sufit podwieszany w przedpokoju, położyłem też przewody do wentylatorów, bo nie wiem czy grawitacyjnie będzie to działać

4. zetka w kuchni i nawiew do kominka jak w projekcie

5. wentylacja łazienki na piętrze - kratka wentylacyjna może być w suficie i doprowadzenie do komina? - tak było by najłatwiej, czy trzeba ją jakoś wkuć w ścianę działówkę?

i jeszcze kwestia nawiewu do kominka powinien być zamykany jakąś zasuwą? i gdzie ona ma się znajdować?

 

Zetek jeszcze nie robiliśmy, ale 200 cm kw to o ile pamiętam wystarczy rurka 160 i to już nie jest takie straszne prawda?

nie rozumiem co oznacza "pod rynnami" bo o ile przy kotłowni to jeszcze rozumiem że rura spustowa przysłoni kratkę zetki, to przy garażu rura spustowa (u nas przynajmniej odczytano projekt) biegnie po słupie a nie po ścianie garażu.

Co do łazienki na górze, jeżeli rura ma biec górą po nieogrzewanym poddaszu to zadbaj o zaizolowanie takiego przewodu bo możesz mieć wykraplającą sie parę (zob. parę postów wstecz). co do zasuwy na doprowadzeniu powietrza od kominka to nie mam tego przemyślanego, ale szyberek zapewne będzie zrobiony pomiędzy rurą z posadzki a króćcem kominka. U nas na razie leży sobie tylko zaślepiona, nieużywana rura pod betonem i na kominek oj poczeka poczeka...

 

A na razie, dziekując dołączam sie do życzeń Dzigita

i z okazji Wielkanocy wszystkim życzę pełnych radości, opromienionych nadzieją dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składam wszystkim świąteczne życzenia z okazji Wielkiej Nocy.

Tym, którzy mają już zakończony ten trudny i wyboisty szlak budowy życzę pomyślności i uśmiechu w codziennym życiu w nowym gniazdku.

Tym którzy są w trakcie budowy lub jeszcze przed,zyczę aby ten szlak był bez wybojów, oraz aby budowa dotrwała do końca przede wszystkim bezpiecznie bez wypadków, tanio bez oszustw i wyłudzeń, szybko bez przestojów.

Z najlepszymi zyczeniami Radek z żoną i dziećmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się spytać jak u was wyglądały koszty budowy stanu surowego otwartego włącznie z robocizną (oczywiście z pokryciem dachu ale bez okien :):) )

My przekroczyliśmy 102tys z datą tegorocznej Wielkanocy. W tej sumie mamy wymurowany cały stan surowy plus więźba ale bez pokrycia które wycenione jest na 20-22tys (deskowanie i dachówki z całą obróbką blacharską) oraz okna i drzwi zewn na jakieś 20-22tys. Elewacja z dociepleniem ścian zewn to 9 tys. Uzupełniłem w końcu dziennik bo dużo się wydarzyło w ciągu miesiąca.

Edytowane przez rkowal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z nowości to u mnie się tynki rzucają na ściany i sufity z firmy Weber cementowo-wapienne za pomocą agregatu za cenę 29zł m2:)

 

wow!!!! ale bez zdjęć się nie liczy :)

tynki jeszcze przed nami, ale u nas na szczęście trochę tańsze...

My też ruszyliśmy w końcu- mamy już przyłączoną wodę z wypuszczeniem rur wod-kan, wylany chudziak, teraz stawiają się ścianki działowe, pojawiły się też zalążki schodów wejściowych i do kotłowni, od wczoraj mamy piękne okna i drzwi od kotłowni. Na ten miesiąc planujemy jeszcze elektrykę, drenaż. Mamy też zamówione drzwi wejściowe i bramę garażową ale montaż dopiero po tynkach. Zalaliśmy też fundament pod słupy na wiatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez na poczatku myslalem ze troche drogo, ale trzeba wziac pod uwage ze to cementowo-wapienny tynk a nie gipsowy, worek Webera kosztuje 21zł za 25kg takze cena nie wydaje sie byc az taka wysoko tymbardziej ze w cenie 29zl za m2 sa jeszcze narozniki i listwy ktore montuja na okolo okien (jak bedziecie robic tynki zwroccie uwage zeby wam te listwy pozakladali bo bedziecie sie denerwowac po pierwszej zimie ze tynk przy ramach z okna peka) zdjecia zalacze wkrotce:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez na poczatku myslalem ze troche drogo, ale trzeba wziac pod uwage ze to cementowo-wapienny tynk a nie gipsowy, worek Webera kosztuje 21zł za 25kg takze cena nie wydaje sie byc az taka wysoko tymbardziej ze w cenie 29zl za m2 sa jeszcze narozniki i listwy ktore montuja na okolo okien (jak bedziecie robic tynki zwroccie uwage zeby wam te listwy pozakladali bo bedziecie sie denerwowac po pierwszej zimie ze tynk przy ramach z okna peka) zdjecia zalacze wkrotce:)

 

 

dzięki pepe za rady- popytam o te listwy i narożniki :)

my najprawdopodobniej wybierzemy tynki gipsowe Knauf w cenie 20 zł m2, garaż i łazienki- cementowo- wapienne w cenie 23 zł m2 Takie mamy wyceny.

w garażu nie będziemy tynkować sufitu i jednej ściany, bo będziemy je ocieplać. nie będziemy chyba też tynkować sufitu w przedpokoju, bo tam będzie sufit podwieszany w którym będzie biegł kanał wentylacyjny do kuchni.

zetki robimy tylko w garażu i kotłowni. łazienkę dolną mamy już wymurowaną, wyszła całkiem spora :) w następnym tygodniu zaczynamy elektrykę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłośników M-131. Jesteśmy na etapie robienia kanalizacji i w związku z tym mam pytanie odnośnie łazienek.

Czy możecie wstawić fotki ?

 

Witaj Ula

To może i Ty pochwalisz się swoim M-131, fajnie by było móc bazować również na Twoim doświadczeniu....

większość zdjęć naszych domów jest tu na forum (również łazienek) lub w dziennikach budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...