Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na pewno chcę poszerzyć garaz o 1m i zrezygnować z wykuszu miejsca nie dodaje zbyt dużo a to jednak dodatkowy koszt...chyba że macie jakieś inne propozycję na zmiany to chętnie posłucham :) martwią mnie te błędy w projekcie ale jak wy daliście radę to ja też muszę co nie :) Domek jest prosty funkcjonalny o taki mi właśnie chodziło ma dodatkowy pokój na dole a to dla mnie istotne bo chcę najpierw wykończyć dół góra później ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Prędzej zastanawiałbym się nad ogniwami fotowoltaicznymi.

 

A masz jakieś wejście na tanie ogniwa? Czasami na portalu elektroda był podnoszony temat zakupu ogniw z EBAY-a.

Nowe ogniwa to ze 2000zł za 140-200W i wielkości takiej jak zwykły kolektor (100x210cm) który w tych samych warunkach ma moc 900-1200W. Uszkodzone (nadłamane płytki) chodziły po 1-5zł za 1 szt a 1 szt ma chyba 1V i kilka A prądu w zależności od powierzchni.

Na razie jest to nieopłacalne bo mają sprawność 15-18% w pełnym słońcu oczywiście.

Z ogniw fotowoltanicznych można zasilić oświetlenie LED w domu bo te są zasilane z przetwornic (zasilaczy) 230VAC/12VDC lub 230VAC/24V. Aby zasilić automatykę w domu i osprzęt TV/SAT/NET/ALARM itp trzeba mieć akumlatory (najlepiej taką baterię 24V lub jeszcze lepiej 48VDC) i na wyjsciu przetwornicę 24VDC/230VAC lub lepiej 24VDC/230VAC.

Wyższe napięcie obwodu baterii generuje mniejsze straty i zmniejsza przekroje kabli potrzebnych do połączenia ogniw, akumulatorów, przetwornicy, odbiorników na napięcie DC.

Jest 1 plus takiego rozwiązania: Gdy mamy kilka aku (dajmy na to 4 szt) połączonych równolegle w baterię 12V lub 2 razy mieszanie po 2 szt w układ 24V to przy awarii jednego układ działa dalej z mniejszą pojemnoscią. W przypadku połączenia w szereg 4 szt w baterię 48V podczas awarii 1 aku pada cały układ.

Zastanawiałem się kiedyś nad takim rozwiązaniem ale dla małej elektrowni wiatrowej z tematu rzeki:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html - częsc pierwsza - 427str,

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209212.html - część druga - 139str,

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1932704.html - cześć trzecia - 50str,

Mam opracowane łopatki turbiny, projekt przetwornicy na baterię 96V (potrzeba 9 akumlatorów po 12V).

Aby pojemnośc była w miarę wystarczająca do zasilania większości odbiorników ,,lekkich" czyli oswietlenie plus RTV i automatyka alarmowa i CO aku muszą mnieć pojemność ponad 100Ah a najlepiej po 150Ah (czyli wielkośc jak od kombajnu lub cięzarówki) koszt 1 szt to 500-800zł. Baterie na taką moc kosztują z 15 tys. Lepiej więc budować elektrownię wiatrową taką z wirnikiem 5-8m czyli o mocy 4-8kW przy wietrze 12-15m/s. U nas wiatry wieja srednio z mocą 4-5m/s więc z wiatraka 8kW uzyskamy realnie 1,0-1,5kW przy silnym wietrze do 5-6kW (tylko kilka dni w mies)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do solarów to jestem sceptycznie nastawiony:) rozmawiałem z kilkoma osobami, które zajmują się wyliczaniem kosztów inwestycji i zwrotem inwestycji. Na przeciętnej instalacji solarnej Havlex na zbiorniku na wode 300litrow inwestycja zwroci sie po okolo 25 latach:) niby oplacalne a co np. jak za 15 lat będzie w cenie dzisiejszzych solarów instalacja oparta na buforze, która z podobnej instalacji poza ciepłą wodą ogrzeje dom?:) ja uważam, że te wszystkie solary itd to dobry marketing jak narazie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rkowal79 - nie mam dostępu do tanich ogniw, chodzi mi o to, że wg mnie solary zupełnie się nie opłacają w domkach jednorodzinnnych, więc jakby fotowoltaika była tańsza to nad nią bym się zastanawiał.

Co do solarów, to inwestycja zwraca się za 20-25 lat co równa się z żywotnością środka przewodzącego ciepło (np. glikol) nie biorę pod uwagę ewentualną awarię urządzenia.

Lepiej już te pieniądze przeznaczyć na rekuperator - tutaj widać wyraźną oszczędność na ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o dofinansowaniu czytalem i z czystej ciekawosc dowiadywalem sie jak to wyglada:) np. jesli zestaw kosztuje 15tys i placisz gotowka wyjdzie cie taniej jak bedziesz starac sie o dofinansowanie dlatego, ze dofinansowanie polega na wzieciu kredytu i po spelnieniu warunkow umozenia 45%:) do kredyu rosze doliczyc obsluge kredyu konta ktore mamy obowiazek zaozyc i wiele innych rzeczy napisanych "drobnym drukiem" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tam u was prace ida? bo taka cisza na forum:) u mnie wylewki gotowe poddasze docieplone tynki suche na scianach i regisy sie wykanczaja na gotowo:) zaczynamy walke z wyborem plytek i drzwi wewnetrznych i mamy nadzieje w sierpniu sie wprowadzac:) zdjecia wrzuce jak bede na budowie z aparatem:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę krótko i zwięźle... Śledzę temat budowy M-131 od kilku miesięcy tzn. od momentu kiedy zdecydowaliśmy się na budowę naszego domu wg tego projektu. Jedyną zmiana jaką poczyniliśmy była likwidacja wykusza (nie było wyjścia inaczej dom nie zmieściłby się na działce). Budowę rozpoczęliśmy pod koniec września i jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego. Na razie prócz pana szalującego schody po budowie hula wiatr. Okna wstawią się dopiero na początku czerwca i potem mam nadzieje ruszymy z kopyta. Ale najpierw muszę ukończyć kurs na bardziej stanowcze postępowanie z wykonawcami :mad: bo u nich początek przyszłego tygodnia to przeważnie jest początek przyszłego miesiąca.

Mam tylko nadzieję, że przy schodach nie wyjdą żadne cyrki. Wydłużyliśmy bieg schodów po przez zmniejszenie drzwi z wiatrołapu na 90-tki i kierownik budowy zrobił projekt na schody z 2 spocznikami. Weszły na styk. Może nie należą do najwygodniejszych ale mieszczą się w normie (26x17,9).

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że częściej tutaj zawitam a z czasem wrzucę może nawet jakieś fotki (jak czas pozwoli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...