Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DROGI dom z poddaszem użytkowym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 147
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

OK.

Z tego co zapamiętałem :

Jest to winda dla leniwych, czyli inteligentnych. Może oczywiście być używana przez niepełnosprawnych. Zasilane to było silnikiem jednofazowym, o mocy coś około 1 kW, a więc stosunkowo małej mocy. Pokonanie wysokości 3,3 metra trwało poniżej 30 sekund. Mogły się tyn poruszać max 2 osoby. Ładowność około 200kg.

Zbudowane było z dwóch rur - prętów prowadzących i trzeciego w środku, ślimaka. Do nich przymocowana była platforma.

Ustrojstwo bardzo mi się podobało. Wierzcie, naprawdę fajne.

Z opisu który tu przedstawiłem należałoby wnosić, że rzeczywiście to może być tanie i dosyć proste w montażu.

 

Czyli argument schodów można uznać za obalony ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze przy okazji powierchnia uzytkowa zwiekszyla sie o 60m^2. 90.000PLN za 60m, to prawie jak za darmo, jesli ktos tej dodatkowej powierchni potrzebuje,

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Na jakie tory schodzi ta dyskusja? :p

 

Czy mam rozumieć, że w domu parterowym dwa dodatkowe pokoje i łazienka są tak tanie w dobudowie, że wręcz potaniają inwestycję? ?

Oczywiście,to widać z dyskusji oraz z kalkulatora ;)

Narazie teoretycznie-mam w parterze 118m.kw. 3pokoje+salon.

Na czy oszczędzam w porównaniu do poddasza (salon+1pokój+poddasze-2pokoje )? Na schodach-10tys.zł,na stropie 10 tys.zł,na instalacjach-10tys.zł

 

Dojdziemy zaraz do stwierdzenia, że zwiększenie metrażu domu parterowego nie podnosi kosztów budowy, a zagospodarowanie poddasza podnosi ów koszt w nieskończoność

Oczywiście,że dodatkowy metraż zwiększa koszty ale mając 118m.km i 3 pokoje+salon w parterze,możemychcieć a niemusimyzwiększać swoją powierzchnię w m.km.

Łatwo przekonać mnie do tezy taniości parterówki. Poproszę o propozycję projektu parterowego, energooszczędnego domu, z trzema sypialniami i pokojem dziennym o łącznej powierzchni użytkowej 107 m2 z szacunkowym kosztem stanu surowego zamkniętego.

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Mila/a,s_pd,idp,10266.html

 

witam czuje sie wywolana do tablicy

tak sie zlozylo ze wybudowalismy w/w projekt

jestesmy z domku bardzo zadowoleni

pokoje sa ladne ustawne

zaznaczam ze nas jest tylko dwoje

i ten dom w zupelnosci wystrcza

dokonalismy paru zmian np zmiana stropu drewnianego na strop teriwa

zrobilismy stale schody na gore /ladna garderoba wyszla/

ocieplilismy gore

dolozylismy 2 okna polaciowe

te wszytkie zmiany zdecydowanie podniosly koszty budowy

ale i tak bym nie zamienila tego domu na pietrowy

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam was tez będe budował D06 parterowy,tez chciałem budować dom z poddaszem ale mój architekt powiedział mi ze,,,"NIE OPŁACA SIE BUDOWAĆ DOMU Z PODDASZEM UZYTKOWYM JEŚLI DOM MA DO 100m kw!!!!lepiej wykorzystać te metry na parterze!!!!schody ,komunikacja to zajmuje sporo miejsca!!!!aha i strop i wykonanie stropu to kosztuje sporo ale wykonanie sufitu z płyt gip.kar wymaga doświadczenia zle zrobiony moze popękać wzd.łączen!!!!!!!!!!!!!! pozdrawiam was
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Rośnie świadomość budujących, dużo ludzi wie co to: WM, GWC, PC, DGP, Pasywny, 2W itd. :wink:

 

A to że dwa pokoje więcej zyskane na poddaszu dają nam dom dwa razy droższy? :wink:

 

Ile daje kostrukcja, wielkość i myślenie inwestora :wink: tylko kila % buduje się małych domów. Można taniej zmieniając parę rzeczy :wink:

 

Orientacyjne koszty budowy (netto) 75m2

1. Stan zero: 24 800 zł

2. Stan surowy otwarty: 60 200 zł

3. Stan surowy zamknięty: 24 100 zł

4. Instalacje sanitarne: 22 500 zł

5. Instalacje elektryczne: 5 600 zł

6. Wykończenie zewnętrzne: 18 800 zł

Razem (1-6): 156 000 zł

 

 

ten sam co wyżej z użytkowym poddaszem (zysk dwa pokoje łazienka,schody,korytarz) + przyklejony mały garaż

 

Orientacyjne koszty budowy (netto)

1. Stan zero: 27 900 zł

2. Stan surowy otwarty: 128 400 zł

3. Stan surowy zamknięty: 58 400 zł

4. Instalacje sanitarne: 35 600 zł

5. Instalacje elektryczne: 8 500 zł

6. Wykończenie zewnętrzne: 48 700 zł

Razem (1-6): 307 500 zł

 

koszty są ze strony projektanta

 

Jeśli zyskamy dodatkowe m2 i jeszcze garaż to wiadomo ze wyjdzie drozej.

Porównajmy dwa domy o tej samej powierzchni i tej samej ilości pomieszczeń.

 

W parterowym dzięki temu że nie będzie schodów zyskamy trochę miejsca i $$. Poza tym zaoszczędzimy na oknach i ścianach zewnętrznych (będą miały mniejszą powierzchnię niż w domu z użytkowym poddaszem, za to ścian wewnętrznych - tańszych będzie więcej). Instalacje, hmm. Tutaj raczej nie zaoszczędzimy, bo w parterówce będą bardziej rozciągnięte.

W domu z użytkowym poddaszem zaoszczędzimy przede wszystkim na stanie zero (mniejszy wykop, mniejsze fundamenty) oraz na dachu (dużo mniejsza powierzchnia). Wprawdzie ogólnie przyjęło się twierdzenie, że dom parterowy jest tańszy w budowie, ale zaczynam się poważnie zastanawiać, czy to prawda.

Dochodzi jeszcze kwestia eksploatacji tych domów. I tu zdecydowanie wygrywa użytkowe poddasze ze względu na niższe koszty ogrzewania.

Edytowane przez suaveg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Tylu zwolenników co przeciwników ma każda z opcji. Mnie marzyła się parterówka, ale nijak nie pasuje do działki a plan narzuca kąt nachylenia dachu min. 30 stopni. Pomna tego, jak po złamaniu nogi w poprzednim poprzednim domu (na parterze) nie weszłam na górę do sypialni aż do przeprowadzki (tak , tak, złamałam nózkę na 3 tygodnie przed przeprowadzką, mąż twierdzi do dziś, że specjalnie - pakowanie kartonów ze szkłem donoszonym przez dzieci w pozycji leżącej na brzuchu na kanapie- bezcenne) , postanowiłam, że choć dom będzie z poddaszem, to sypialnia i łazienka muszą znaleźć się na poziomie parteru. Chwilowo będzie to gabinet/gościnny, ale w przyszłości może przyjąć na nocleg niesprawnego domownika. Teściową albo któreś z nas. Przez ten dod. pokój rozrosło się nam poddasze i pokoje na nim powstały spore.Choć p.u. znacznie mniejsza, bo ścianka kolankowa ledwo 90 cm. A dach 45 stopni, więc nad poddaszem użytkowym powstał stryszek a na nim będzie mieszkał rekuperator i przewody wentylacyjne. Dużym plusem domu parterowego jest to, że wentylację mechaniczną łatwiej zrobić. Ale jak dla mnie trudniej poprawnie ustawić pomieszczenia wzgl. stron świata - u mnie wszyscy chcą sypialnie od wschodu, ja chcę od wschodu kuchnię i taras... a wschód tylko z jednej strony. Przy domu z poddaszem łatwiej to ogarnąć. I jeszcze jedno - na poddaszu jest jaśniej (przynajmniej u mnie). Dochodzi więcej słońca, widok jest lepszy. O stosunku kubatury i powierzchni już było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...