Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zarówki LED ile oraz jakie montować aby było miło dla oka.


Recommended Posts

 

LED to przyszłość to fakt. Jednakże na dzień dzisiejszy LEDy dają za mało światła i zbyt niskiej jakości a dodatkowo wygenerowanie dużej ilości światła (duża ilość lumen) jes obarczone dużym poborem prądu.

 

To akurat jest nieprawda.

Porównanie skuteczności świetlnej różnych źródeł światła [lm/W]

 

- lampa żarowa - do 16

- żarówka halogenowa - do 28

- lampa rtęciowa - do 61

- świetlówka liniowa - do 105

- lampa metahalogenkowa - do 120

- lampa sodowa niskoprężna - do 206

 

Dla obecnie produkowanych diod ten parametr raczej nie spada poniżej 65, standardem jest około 100, nowe wprowadzane do produkcji rozwiązania sięgają 186 lm/W

 

Nie bardzo też rozumiem co dla Ciebie oznacza niska "jakość światła"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[...] napisałem o swoich doświadczeniach z konkretnym produktem. Pozytywnych doświadczeniach.

Chwali się, że dzielisz się doświadczeniem. Ja, jak pisałem wyżej, mam negatywne doświadczenia z LEDem '60W'.

 

Dobrze, że podajesz konkretny produkt, z którego jesteś zadowolony.

A gdyby tak jeszcze jakaś fotka? Świat będzie Ci wdzięczny :-)

 

Ja obawiam się zimnej barwy światla LED we wnętrzach. LED, którego testowalem, był w barwie zimny, mimo opisu, że barwa miala byc ciepla.

 

---------------

 

Nefer też chwali LEDy SMD w oświetleniu podbitki - ponoć mocne.

http://lh4.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/TFiG8sMRhwI/AAAAAAAAJ7E/gdw7fE0F0kI/s640/IMG_2285.JPG

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferowany przez ww. firmę halogen LED, ten pierwszy:

http://www.lumenmax.eu/zarowki-led-zamowienia.html

 

ma stanowić substytut wkładu halogenowego o mocy 40 W (a nie jak podajesz 50-60 W).

.

 

Ok.

 

Ja komentowałem jeden link gdzie na Allegro żarówki LED o mocy chyba 3-4W były sprzedawane jako "odpowiedniki żarówki 50-60W) co nie jest prawdą.

Te które Ty podajesz są odpowiednika halogenu 30-40W .

 

Ja w domu mam halogeny G9 40W które mają 400lumen ...

Ta co podajesz przy 4,5W daje 300lumen , czyli jest to odpowiednik halogenu 30-35W ...

 

Mi chodzi bardziej o oszukiwanie ludzi i mamienie ich że żarówka 2,3,4 Watowa da tyle światła do żarówka tradycyjna 60W ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nie tak dawno super hiper halogen LED, 132 LEDY 14 WAT

Miał to być bodajże zamiennik dla halogena 200 Wat.

Co się okazała po zamontowaniu:

Świeci to to jakby chciało, a nie mogło, barwa taka jakby niebieskawa, a moc hmmm może na poziome zwykłej żarówki 30Wat.

.

 

Czy to o tym cudzie mówisz ?

 

http://allegro.pl/halogen-led-132-naswietlacz-led-czujnik-ruchu-i1262363476.html

 

Sam za jakiś czas planowałem takie coś kupić , ale jeśli to odpowiada żarówce 30W to wolę kupić zwykły halogen z żarnikiem 150W ...

Tym bardziej że przecież taki halogen świeci krótki czas a nie nonstop ...

Dodatkowo trupie białe światło nie jest moim ulubionym ;)

 

Więc taki halogen z LED będzie się zwracał dziesięciolecia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wskaż mi proszę jakąś konkretną ofertę gdzie będę mógł sobie kupić świetlówkę kompaktową z miękkim startem za 3 zł która wytrzyma w moim WC więcej niż 3 miesiace

 

Na Allegro są żarówki energooszczędne produkowane przez GE dla Tesco. Fajne żaróweczki ktore dają ciepłe światło , dużo światła (dużo lumen). Są w wersji twist (zakręconej) i zwykłej.

 

Ja mam tej firmy:

 

http://allegro.pl/zarowki-energoosz-11w-60w-gwint-e27-polecam-i1269981640.html

 

Ale w wersji na gwint E14 i tzw "twisty" czyli zakręcone i zminimalizowanej długości.

 

W ubikacji i w kuchni nie mam świetlówek tak jak pisałem. Po prostu od początku mam tam halogeny.

 

Energooszczędne mają wiadomo swoje wady. Największą dla mnie jest to że zaraz po włączeniu nie dają max światła , ale bardzo szybko sie rozgrzewają i wtedy jest ok.

 

No cóż , coś za coś ...

 

Za to mają obecnie bardzo ładne ciepłe światło , naprawdę maly pobór mocy (te klasy A) i do tego dają dużo światła i bardzo mało kosztują.

 

Moje działają kilka lat i żadna nie padła. Najdłużej działają Osramy ...

 

Choć w piwnicy mam kilka innych energooszczednych , bo kiedyś kupiłem tanie w markecie nie patrząc na firmę ani na barwę i ilośc lumenów.

Efekt : Światło jak w prosektorium i ciemno ..

 

Leżą sobie w piwnicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to o tym cudzie mówisz ?

 

http://allegro.pl/halogen-led-132-naswietlacz-led-czujnik-ruchu-i1262363476.html

 

Sam za jakiś czas planowałem takie coś kupić , ale jeśli to odpowiada żarówce 30W to wolę kupić zwykły halogen z żarnikiem 150W ...

Tym bardziej że przecież taki halogen świeci krótki czas a nie nonstop ...

Dodatkowo trupie białe światło nie jest moim ulubionym ;)

 

Więc taki halogen z LED będzie się zwracał dziesięciolecia ;)

 

Dokładnie o tym Gó...nie mówię. Kupiłem go kilka miesięcy temu wtedy był trochę inny opis.

Do dziś nie dostałem odpowiedzi od producenta dlaczego zdrapał naklejkę ze specyfikacją produktu

Jednym słowem ten produkt to ... brak mi słów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferowany przez ww. firmę halogen LED, ten pierwszy:

http://www.lumenmax.eu/zarowki-led-zamowienia.html

 

ma stanowić substytut wkładu halogenowego o mocy 40 W (a nie jak podajesz 50-60 W).

Nie ma wmawianego przez Ciebie marketingu.

 

ja rowniez potwierdzam Twoje spostrzezenia. Ledy mam w hall, kuchni i w salonie jako oswietlene pomocnicze. Mam jeszcze kupione do podbitki ale jeszcze nie izamontowane.

Te zamontowane juz w domu swieca ladna ciepla barwa i sa wystarczajacym zrodlem swiatla w hallu i kuchni. polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwarantuję ci że jak na próbę wkręcisz te świetlówki w WC to padną w 3 miesiące

 

świetlówka która zniesie wielokrotne częste załączanie czyli ma wbudowany układ miękkiego startu kosztuje porównywalnie z LED-ami

 

To kupić świetlówki w markecie i tam na gwarancji (2-3lata) wymieniać. Mi jedna żarówka OSRAM padła , pojechałem do sklepu i od ręki wymienili :)

 

Tak czy owak świetlówki i LEDY mają swoje wady i zalety. Jak dla mnie więcej zalet mają żarówki energooszczedne i dodatkowo są dużo tańsze ...

 

Zauważyłem że ludzie wpadają w paranoję. Wymieniają wszystko na LED nie patrząc na koszty. Płacą naprawdę dużą kasę i bardzo często kończy się to bardzo małym zyskiem energetycznym w stosunku do dużo tańszych żarówek energooszczednych , a bardzo często ta oszczedność oznacza mniejszą ilość światła (mniej lumen) i mniej komfortową barwę światła i to kosztem naprawdę dużej wydanej kasy która może się nigdy nie zwrócić ...

 

PS. Ja nie mam żarówek w łazience ani w kuchni. Po prostu jak kiedyś kupowałem lampy to spodobały mi się lampy na halogeny. W nowo budowanym domu sądzę że w kuchni będę miał już żarówki energooszczędne + podświetlenie LED a w łazience zapewne energooszczędne.

Choć z drugiej strony w łazience nie spędza się dlugich godzin a raczej krótki okres czasu w ciągu dnia. Montowanie więc żarówek energooszczednych lub LED wcale nie może przynieśc wielkich oszczędności ..

 

Jak na razie uważam że w przypadku LED nie istnieje tani odpowiednik standardowych żarówek 60-75-100W , który daje taką samą ilość światła (ilośc lumen) jak i barwę temperaturową a właśnie te żarówki są bardzo popularne w naszych mieszkaniach.

 

Nawet te odpowiedniki LED żarówek 40W nie generują tyle światła co ich oryginalne żarówki 40W ...

 

Zapewne są takie LEDy które mają odpowiednio duże kąty , odpowiednią temperaturę barwową i odpowiednią moc , ale z nic te "tanie" żaróweczki nie powstają ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie przyjmuję też do wiadomości, że żarówki diodowe mogłyby mieć

szybki spadek strumienia świetlnego w czasie np. spadek 30% strumienia już po około 2000 godzin użytkowania.

A jeszcze nie chciałbym aby barwa światła szybko się zmieniła z wybranej

przeze mnie np. z ciepłobiałej na niebieską. ...

 

Łączę pozdrowienia

 

Czas życia LED'ów:

Trwałość LED..jpg

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam ledow w miejscach, gdzie swiatlo swieci sie cala noc (delikatne podwietlenie przy komunikacji itd.

Oprocz tego zamontuje je w kilku lamp(k)ach, ktore beda podpiete do UPS-a.

 

No ale ciekawe, czy znajdzie sie ktos, kto taki system ma u siebie.

 

Pozdrawiam

 

Sam UPS nie wystarczy coś jeszcze musi sterować tymi LED'ami chyba że chcesz żeby cały czas świeciły albo ręcznie załączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawostki - powstał pierwszy dom oświetlany wyłącznie diodami led, tak, w Polsce http://ladnydom.pl/budowa/1,106606,8500845,W_Polsce_powstal_nowatorski_Dom_Bez_Zarowek.html w tym względzie to projekt jeden z nielicznych nawet na świecie.

 

Ale jaja. Tylko dlaczego w galerii jest tak mało zdjęć i na dodatek tylko z zewnątrz ??? Podświetlania wjazdu i jakiegos drzewka ? Kpiny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 1 year później...
Mam pytanko: w kuchni o powierzchni 13 m2 "zaprojektowałem" sobie 16 punktów świetlnych. I teraz mam problem jakiej mocy dać żarówki LED najsłabsze znalazłem 95 lm czyli odpowiednik jakiś 15W. Tylko że 16x15W daje 240W, czy to nie będzie za jasno? A może to się tak nie sumuje? Może moc będzie mniejsza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 oprawek to dużo jak na taką powierzchnię, ale skoro tak już masz zrobione to najlepiej zaopatrz się w ledy smd (mają bardziej rozproszone światło). Co do mocy to w kuchni generalnie powinno być jasno więc taka moc będzie ok. Zastanowiłbym się nad możliwością włączania tylko części ledów (np nad szafkami) - te lampki mogłyby być np mocniejsze, a nad resztą kuchni słabsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 95 lm czyli odpowiednik jakiś 15W. Tylko że 16x15W daje 240W, czy to nie będzie za jasno?...

 

Handlowcy mają skłonność do zawyżania parametrów LED i dla kontrastu zaniżania ilości lumenów zwykłych żarówek . 16x 95lm =1520lm to tyle światła co 100-150W zwykłej żarówki. Za jasno nie będzie. Na Twoim miejscu zwróciłbym uwagę na barwę światła , czasem bywa niezgodna z oczekiwaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...