Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Domek nad Odrą


Recommended Posts

Witam,

 

1. Domek oczywiście jest budowany tylko na źródle ciepła jakim jest pompa ciepła, a co przewidujesz na wypadek awarii kilkudniowej czy to pompy, czy sieci zasilającej??

 

a co Ty przewidujesz na wypadek awarii Twojego zrodla ciepla? jesli Ci przestanie dzialac piec, albo rury z cieplowni pekna w zimie i nikt nie bedzie mogl ich naprawic przez kilka dni? i do tego bedzie awaria pradu, a akurat nie bedziesz mial drewna do kominka? Co przewidujesz na taki wypadek?

A co przewidujesz na wypadek, jak zabraknie paliwa na stacjach benzynowych?

 

wiesz, bo ja nic nie przewiduje! wylaczen pradu dluzszych niz kilka godzin u mnie nie ma, a dom ma bezwladnosc wieksza niz dobe. Rekuperator pociagnie dobe na UPSie, albo wiecej, jak bedzie trzeba, ale nie zakladam tak dlugiej usterki.

 

Witam,

 

2. Biorąc pod uwagę to, że nikt nie potrafi w tej chcili przewidzieć ile pompa podziała lat, to zakładając - czysto teoretycznie - że szlak ją trafi za 15 lat, to czy przewidujesz jakiejś zabezpieczenie na ten moment, bo jeszcze będziesz pewnie użytkownikiem nie małego kredytu??

 

piszac "nikt", masz na mysli, ze nikt, kogo znasz? bo w europie zachodniej i skandynawii pompy ciepla dzialaja juz dluzej niz nascie lat i tam z pewnoscia ludzie moga powiedziec, ile one dzialaja.

wiesz, moja pompa ciepla wyglada jak lodowka, dziala jak lodowka i nawet wydaje dzwieki jak lodowka. Wiec to nie jest prom kosmiczny, czy stacja orbitalna, zeby przewidywac "specjalne zabezpieczenie" na chwile awarii. Tam sa dwie pompy, sprezarka, skraplacz i troche elektroniki. Nic specjalnego. Pompy Grundfosa, spezarka jakas ichniejsza.... czy jak kupujesz lodowke, czy zastanawiasz sie, co sie stanie, jak ona sie zepsuje? Prawde mowiac, nie znam nikogo, komu zepsula by sie lodowka mlodsza, niz 20 lat... wlasciwie, to nie znam nikogo, komu zepsula by sie lodowka... ;) w sensie takim, ze przestaje chlodzic ;) raczej lodowke wyrzuca sie, bo "czas wymienic" ja na nowszy model ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 373
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na etapie projektowania(projekt indywidualny) kazdy powinien dostać info od architekta odnośnie strat energii przez takie duże okna w naszych warunkach.

 

akurat tutaj sam to sobie policzylem ;) a wiekszosc ludzi i tak nie bedzie rozumiala, jak maja zinterpretowac straty ciepla przez przegrody... nie beda wiedzieli, czy to duzo, czy malo... nie beda "czuc" tych wielkosci... niestety. A druga sprawa, ze zaden architekt tego nie liczy klientom. Nie mowiac juz o projektach gotowych, w ktorych g... jest ;)

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wspólczynnik Twoich okien to współczynnik samych szyb? jak nie, to przyjżyj się współ. ramy....

 

widocznie nie przegladales calego dziennika. U dla CALYCH okien jest mniejsze niz 0.8W/m2*K i okna te spelniaja wymagania okien dla budownictwa pasywnego.

 

W lato w domu dobrze zaizolowanym, takim jak Twój będzie podobnie jak w termosie... jak nie dostarczysz powietrza ciepłego z zewątrz to bedzie zimno... ale to u Ciebie załatwia wentylacja...

 

widze, ze za bardzo nie wiesz, co piszesz... wiec powtorze Ci jeszcze raz:

latem, bede musial uwazac, zeby domu NIE PRZEGRZAC!! natomiast Ty caly czas twierdzisz, ze bede musial go "ogrzac" ;)

wentylacja latem nie bedzie miala zadania doprowadzenia "cieplego" powietrza z zewnatrz, a chlodzenie budynku przez chlodnice spieta z dolnym zrodlem pompy ciepla.

 

Musisz sie jeszcze sporo douczyc, bo widze, ze chcialbys blysnac wiedza, a srednio Ci to wychodzi. Najpierw poczytaj, bo piszac takie glupoty i maja taki nick, osmieszasz siebie i ludzi, ktorzy maja inz. przed nazwiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mala uwaga odnosnie liczenia strat przez okna. Temat najczesciej jest niezrozumiany, stad ludzie pisza dziwne rzeczy lub wzdragaja sie przed stosowaniem przeszklen czy innych poltransparentnych przegrod w obawie przez stratami ciepla.

 

Straty ciepla przez okna nastepuja glownie poprzez przewodzenie . Jak wiadomo istnieja trzy metody przekazywania ciepla - przewodzenie. konwekcja i promieniowanie. Temperatura ukladu zawsze wyrownuje sie w dol wiec jesli mamy duzy obszar na zewnatrz zimniejszy niz maly, ograniczony obszar wewnatrz domu oczywistym jest ze bedzie ona przekazywana na zewnatrz. Powietrze cieple oddaje nadmiar ciepla zimnej szybie, ktora jest zimniejsza poniewaz oddaje nadmiar ciepla zimnemu powietrzu na zewnatrz. Jesli w domu byloby zimno a temperatura powietrza na zewnatrz sie podniosla to z kolei dom w duzym przeszkleniem ogrzalby sie szybciej niz np stary budynek, nieogrzewany z grubymi murami. Kiedys robilem inwentaryzacje takiego budynku w marcu chwile po tym jak puscily mrozy, na zewnatrz snieg topnial i bylo dosc cieplo, w srodku poniewaz nie byl ogrzewany bylo jak w lodowce, blisko zera, bo mury byly grube i mialy ogromna bezwladnosc cieplna.

 

Oczywiscie tez przegroda o U=0.8 to co innego niz sciana U=0.15 czy mniej. Niemniej jednak masa budynkow w Polsce wciaz ma sciany o parametrach U=0.5 i wyzej czesto wlasnie w starym budownictwie. I jakos nikt - z niewiedzy - nie robi afery. Kwestia jest taka ze wychladzanie przez taka przegrode nastepuje...ale nie natychmiast. Dzieje sie to stopniowo i np nieogrzewany dom o takich parametrach jak tu przedstawiany obnizylby temperature wewnatrz podczas temperatury zewnatrz -20 stopni moze do 10 stopni celsujsza przez noc? Strzelam..przypuszczam ze nie byloby nawet tak zle.a na pewno nie nastapilaby natychmiast lodowka. Mowimy o domu, szczelnie zamknietym nieogrzewanym i niezamieszkanym.

 

Natomiast zyski cieplne to zupelnie inna bajka bo te nie pochodza od przewodzenia opisanego powyzej. Te pochodza od promieniowania bezposredniego ze slonca - przekazywanie energii poprzez fotony. Ta energia w zaleznosci od tego jak intensywne jest to promieniowanie - a wiec czas dzialania, kad padania (rozproszenie w atmosferze), strata energii w medium (zimna atmosfera) oraz parametry odbiornika (ilosc akumulatorow ciepla, bezwladnosc cieplna ukladu wewnatrz) potrafi byc calkiem spora, jak zreszta widac na zalaczonym przykladzie.

 

Wlasnie dlatego domy pasywne budowane wg wytycznych "klasycznych" maja te okna tak wielkie. Bo zysk cieplny ze slonca rownowazony bryla i wentylacja jest wiekszy niz strata przez przegrody nawet zima ( nawet bardzo zachmurzonych krajach, bardziej niz Polska jak wlasnie Holandia czy Wlk Brytania) i cokolwiek trzeba docieplic delikatnie w nocy podczas wychladzania sie przez przegrode slonce samo odda od rana juz.

 

Oczywiscie wszystko mozna policzyc jesli ktos jest uparty. Fizyka i matematyka nie klamia. Ale podobnie nie klamie wypracowane doswiadczenie w budowaniu tego typu obiektow w Europie... juz od ladnych 15 lat co najmniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega reraham taki światły w tej wiedzy i tylko w tej wiedzy...

Nikt się na temacie nie zna w całości, a jeżeli myślisz, że się znasz to się mylisz..

 

Nikt nie powiedzial, ze jestem taki swiatly i ze znam sie na temacie w calosci. Wrecz przeciwnie. Twierdze, ze sie orientuje w temacie bardziej, niz przecietny uzytkownik takiego urzadzenia i w dalszym ciagu sie ucze. A im wiecej sie ucze, tym bardziej widze, ze temat jest dosc mocno skomplikowany. Natomiast w zdecydowanie innych miejscach, niz Ty poruszasz.

 

W twoim przypadku rzeczywiście przez duże okna będzie wpadać duża ilość ciepła w lato..

 

a Ty widze, ze uparcie dalej Twierdzisz, ze bede musial dogrzewac dom w lecie... heh... no to Ci powiem tak:

15C na zewnatrz, w domu 22C, straty przez przegrody: 770W

10C na zewnatrz, w domu 22C, straty przez przegrody: 1230W

5C na zewnatrz, w domu 22C, straty przez przegrody: 1720W

 

przy czym, czlowiek, to chodzacy piecyk 350W! dwie osoby w domu zalatwiaja mi straty ciepla przy 15C na zewnatrz!! Jak uwzglednimy inne zyski ciepla, rekuperator bedzie musial wlaczac obieg z wylaczeniem wymiennika ciepla, bo dojdzie do przegrzania!

 

1230W, to tez niewiele... policz sobie zyski od lodowki, telewizora, oswietlenia, prysznica i innych sprzetow AGD!

 

1720W, to ciagle niewiele... okolo 2kW to cieplo, jakie produkuje normalna, 4 osobowa rodzina podczas normalnego zycia w domu!

 

mowilem to juz kilka razy i podkresle po raz kolejny!!

 

JA SIE BOJE, ZEBY DOMU NIE PRZEGRZAC LATEM!! a Ty mi tu wypisujesz, ze bede mial zimno ;) fizyki niestety nie oszukasz :)

 

I albo będziesz jeszcze grzeał podłogówką albo poprosu otworzysz okno...

 

Znow widze, ze pokazujesz nieznajomosc tematu!! przy wentylacji mechanicznej otwieranie okien ogranicza sie do niezbednego minimum! jest to zwiazane ze stratami ciepla/chlodu, ktore chcemy minimalizowac w takim budynku.

 

Ja nie bede otwieral okien w okresie przejsciowym, a jedynie utrzymywal temperature za pomoca zyskow bytowych. Beda one w zupelnosci wystarczajace, zeby utrzymac temperature na zadowalajacym poziomie. A juz na pewno nie bede tego robil w lecie, zeby "ogrzac" dom ;) w lecie bede walczyl, zeby go nie przegrzac :)

 

 

sam wiesz - przypuszczam - że wszystko może się zepsuć...

 

z takim podejsciem, ludzkosc nie wyszlaby z epoki kamienia lupanego i jaskin ;) bo jaskinia raczej sie nie popsuje ;) chociaz, moze sie zawalic :) a wszystko, co do tej pory stworzyl czlowiek sie psuje... niestety.

 

mnie zastanawia jedna kwestia. Wszyscy sie tak martwia, co sie stanie, jak popsuje sie pompa ciepla w domu pasywnym, albo zabraknie pradu... co wtedy? a ja sie zapytam, co sie stanie, jak zabraknie pradu w domu, w ktorym mamy piec na paliwo stale i pompe obiegowa, ktora tak naprawde "chlodzi" ten piec, odprowadzajac cieplo do systemu ogrzewania. Woda na takim piecu moze po prostu sie zagotowac, jesli elektronika nie zdazy go wygasic... i piec moze po prostu peknac w skrajnym przypadku... i co wtedy? a co, jesli masz kociol gazowy i gaz zacznie sie ulatniac? i nie poczujesz? co wtedy? te wszystkie urzadzenia sa przeciez uzaleznione od pradu, tak samo, jak moja pompa ciepla... tyle tylko,ze im do dzialania potrzeba kolejnego paliwa... a moje jest pod domem i raczej nikt mi go nie wylaczy. a jak wylacza prad, to ogrzewanie pada we wszystkich nowych domach, nie tylko tych z pompa ciepla. Bo nikt chyba juz nie robi ogrzewania grawitacyjnego (no, moze prawie nikt).

 

Przy tym wszystkim, dom pasywny najdluzej pociagnie na swojej bezwladnosci cieplnej, przy wylaczonym pradzie. Zdecydowanie dluzej, niz 99.9% obecnie stawianych domkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie podchodze do tego wsystkiego z wielkim luzem, a smieszy mnie ktos, kto próbuje napisac cos madrego, a srednio mu wychodzi :)

 

wiec odniose sie do wszystkiego:

 

Widzę, że bardzo się kolega unosi, nigdzie na napisałem, że w lato będziesz dobrzewał domu,

tylko dogrzewał teoretycznie w okresie przejściowym...

 

post z wczoraj....

 

W lato w domu dobrze zaizolowanym, takim jak Twój będzie podobnie jak w termosie... jak nie dostarczysz powietrza ciepłego z zewątrz to bedzie zimno...

 

dostarczenie cieplego powietrza = dogrzewanie! wiec jednak tak napsiales, wiec sam nie do konca pamietasz, co piszesz. Troszke konsekwencji. Chyba, ze sie juz z tego wycofujesz? ale wtedy nie pisz mi, ze to ja nie wiem, co pisze i nie potrafie czytac ze zrozumieniem, bo mi ublizasz.

 

Powiedz mi skoro tak wiele wiesz, z podanych przez ciebie informacji dot. zużycia energii

przez Twoja pompę ile energii dostarczyłeś na m2 w ciągu jednej doby?

 

proponuje zajrzyc do dziennika budowy

 

Ile będzie to na miesiąc opłaty?

 

zalezy od miesiaca i wahania temperatur.

 

Jakie mapotrzebowanie jest na ciepło Twojego budynku w kW / dobę?

 

zalezy od temperatur

w poprzednim poscie napisalem Ci, jakie sa straty ciepla przez przegrody dla poszegolnych temperatur na zewnatrz. Musialbym zrobic sobie jakis sprytny algorytm, ktory na podstawie krzywej temperatury dobowej wykresli zapotrzebowanie na cieplo budynku. Kiedys to pewnie zrobie, jak bede robil soft dokontrolowania i monitorowania parametrow pracy pompy. poza tym, miales chyba na mysli kWh, a nie kW. Dla wyjasnienia, napisze Ci, jaka jest miedzy nimi roznica:

kW - jednotka mocy

kWh - jednostka pracy, energii, ciepla

a przeciez chodzi nam o ilosc doprowadzonej energii w celu wyprodukowania ciepla, albo o ilosc samego doprowadzonego ciepla.

 

Ile energii ele. potrzebuje pompa na wyprodukowanie 1kWh?

 

przy jakich parametrach? i dla jak mierzonej sprawnosci?

 

Czy dostepny jest pomiar czasu Twojej pompy?

 

jaki czas pracy? calkowity, dobowy? miesieczny?

 

inzynier powinien umiec precyzyjniej wyrazac swoje mysli ;)

 

Wiecej luzu....

 

jestem bardzo wyluzowany, ale za to widze, ze chyba Ty mniej, bo cos sypie sie fundament, na ktorym spoczywa Twoj swiatopoglad :)

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to dlatego, że reraham nie potrafi słuchać kogoś kto się z nim nie zgadza, szczególnie temat pompy ciepła :), dla niego to fantastyczne urządzenie bo ma fantastyczny interfejs i jest fantastycznie proekeologiczne, a jezeli ktoś używa tradycyjnych technologii to jest zacofany i beznadziejny. Kiedyś prowadziłem dyskusje na temat kosztów ogrzewania PC a ogrzewania gazem, jako ze oba są bezobsługowe, tylko ze kolega liczyl tylko koszty bezposrednie a nie liczyl kosztow posrednich. Tak samo rekuperacja, wysmial mnie ze mam grawitacyjna, ze tylko mechaniczna jest skuteczna, ale mniejsza oto. wielu kwestiach z nim sie zgadzam , ale dla nie go to nie ma znacznia, bo nie potrafi dyskutowac merytorycznie z osobami o odmienyych pogladach. Poczytaj sobie banalny przykład garazu ogrzewany nieoogrzewany, wystarczylo napisac ze sie uwaza ze auto nie powinno sie trzymac w ogrzewanym garazu, a nikt mu niczego nie zawisci ze ma taki czy nie inny garaz. Forum to miejsce wyrazania oponii i umiejtosci jej wyrazania, no chyba ze ktos traktuje je jako miejsce do dowartosciowania sie.

 

W dziennik czytam bo jest ciekawy i gratuluje wykonczenia, wiedzy i zycze wiećej pokory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno Cie nie bylo! Witaj filus!

 

skoro juz napisales, to pozwolilem sobie szybko rzucic okiem, gdzie sie tak udzielasz na tym forum... i ku mojemu zdziwieniu (a moze i nie;) ) masz praktycznie same posty w watku zwiazanym z pompami ciepla... ciekawe ;) gosc, ktory nie ma takiego urzadzenia, nie chce miec i udowadnia wszystkim, ze to glupie rozwiazanie, najglosniej krzyczy na tym watku :) ktory dotyczy przede wszystkim uwaga i spostrzezen dla ich uzytkownikow :) hmmmm... kolego Filus... nieladnie... ale na szczescie tam sie szybko na Tobie poznali :) musze przyznac, ze szybko ;) nie przegladalem wszystkich postow, bo szkoda mi bylo czasu, ale podobal mi sie ten:

 

Tak podejrzewałem......możesz oczywiście pisać co chesz, większość tu piszących nie miała i nie ma gazu,części nie można było kopciuchować lub poprostu nie chcieli woreczków w garażu......popiołów itp.

Ale może załóż osobny wątek w którym będziesz misyjnie przestrzegał przyszłych inwestorów by nie popełnili aby jakiego błędu z PCi.Może zrobisz jakieś fajne zestawienie z wyliczeniami tylko bądż wiarygodny,bo będziemy cie mieć na oku :)Tak byłoby przejrzyściej dla twojej myśli i dla tych co chcą dzielić się w sprawach PCi,bo tak mieszają się tu te sprawy

 

 

nie wiem, jaki masz w tym cel, zeby za wszelka cene zniechecac ludzi do instalacji pompy ciepla? ale moze po prostu to Twoje hobby? :) ja np. chociaz jezdze starym nissanem, nie rejestruje sie na forach wlascicieli nowych mercedesow, i nie mowie im, ze glupio zrobili, kupujac tekie auto ;) ze to ekonomicznie nieuzasadnione ;) ze to glupota i takie tam ;)

Wiesz, chociaz robie zdjecia systemem EF canona, nie rejestruje sie na forach uzytkownikow Leica-i i nie mowie im, ze kupno tego aparatu, to ekonomiczna glupota :)

 

roznica miedzy mna a Toba polega na tym, ze Ty czegos nie masz i starasz sie dowartosciowac za wszelka cene, ze dobrze masz (a moze nawet jeszcze lepiej), ze tego nie masz :) ja natomiast, swoje rozwiazania pozostawiam dla siebie i nie mam zamiaru nikogo na sile do nich naklaniac. Ani tez wykrzykiwac, ze kazdy inny jest glupi, skoro zrobil inaczej.

 

dla niego to fantastyczne urządzenie bo ma fantastyczny interfejs i jest fantastycznie proekeologiczne, a jezeli ktoś używa tradycyjnych technologii to jest zacofany i beznadziejny.

 

owszem, uwazam, ze pompa ciepla to fantasytczne urzadzenie, ale nie dla tego,z e ma kolorowy wyswietlacz i do mnie mruga ;) natomiast nigdy nie powiedzialem, ze kazdy, kto uzywa tradycyjnych technologii jest zacofany i beznadziejny. Za to Ty powiedziales, ze pompa ciepla to jest "moda, ktora przeminie", a ja odpowiedzialem, ze tradycyjne zrodla ogrzewania to przezytek, ktory za chwile bedzie w muzeach :)

Wiec prosze Cie Filus, nie przekrecaj ;) za dlugo sie znamy.

tak samo z tymi kosztami i Twoimi kalkulacjami... daj juz sobie spokoj. Ja Ci nic nie liczylem i nic nie staralem sie udowodnic... to Ty od poczatku chcesz mi pokazac, ze robie cos strasznie glupiego... Filus! Nie interesuja mnie Twoje dowody paramatematyczne ;)

 

Tak samo rekuperacja, wysmial mnie ze mam grawitacyjna, ze tylko mechaniczna jest skuteczna

 

nie wysmialem Cie, bo kazdy ma prawo do wyboru rozwiazania, jakie uwaza za najlepsze. Natomiast fakt jest taki, ze TYLKO wentylacja mechaniczna jest w stanie zapewnic STALE parametry w budynku. I niestety z tym juz nie mozna polemizowac. A ze jest drozsza... no coz... dobre rzeczy kosztuja i to sie nigdy nie zmieni.

Za to Ty znowu udowadniales mi swoje paraekonomiczne racje, ktore jak Ci powiedzialem, kompletnie mnie nie interesuja! :) ja w tym domu chce mieszkac do konca zycia i chce, zeby ten dom byl dla mnie komfortowy. Ty nie chciales tego miec u sibie, wiec nie masz. proste. Nie krytykuj wiec wyboru innych.

 

Poczytaj sobie banalny przykład garazu ogrzewany nieoogrzewany, wystarczylo napisac ze sie uwaza ze auto nie powinno sie trzymac w ogrzewanym garazu, a nikt mu niczego nie zawisci ze ma taki czy nie inny garaz.

 

ten kawalek jest dobry ;) Filus, trzymaj sobie auto gdzie chcesz. Ja juz pisalem, co o tym mysle i zdanie nie zmienie. Auto jest dla mnie, a nie ja dla uta. Poza tym, poza blachami, samochod sklada sie jeszcze z wielu innych czesci, ktore zdecydowanie wola wyzsze temperatury od 0C.

 

tak wiec Panie Filus, jesli taka jest Twoja wewnetrzna potrzeba, zeby zniechecac wszystkich do posiadania czegos, czego Ty nie masz i miec nie bedziesz, a mianowicie:

Domu z suporeksu, z pompa ciepla, rekuperatorem i ogrzewanym garazem! :)

 

to moze zacznij rozdawac takie ulotki po mszy, pod kosciolem ;) moze kogos nawrocisz. Mnie tylko dziwi, dlaczego tak zawziecie krytykujesz ludzi za posiadanie czegos, co absolutnie Ci nie zaszkodzi, a wrecz przeciwnie... im wiecej takich urzadzen, tym mniejsze zanieczyszczenie srodowiska... Ty przeciez za to nie placisz? Jesli o mnie chodzi, ja bym bardzo chcial, zeby wszyscy moi sasiedzi mieli pompy ciepla! Zero dymu w zimowe wieczory!

naprawde nie rozumie, dlaczego krytykujesz ludzi za to, ze kupili i zrobili cos, na co Cie nie stac! dlaczego? jak widze na ulicy bentleya, to mowie: "ale fajne auto!" a Ty chyba mowisz: "co za debil! to ekonomicznie nieuzasadnione, kupno takiego auta!" Chlopie, zastanow sie, przeciez Ci to nie szkodzi!

 

a co do kolegi inz. to chlopak troche przesadzil i chyba powinien stad wyleciec. Sa pewne granice... My mielismy juz rozne spiecia, mocniejsze i slabsze, ale nie przypominam sobie, zeby ktorys z nas pisal, ze drugi ma choroby psychiczne, albo ze ma kompleks malego... szkoda scierac klawisze, zeby komus takiemu, jak inz. odpisywac. A tak swoja droga, to ciekaw jestem, ktora uczelnia dala mu dyplom? bo konczac studia i nie znajac podstawowych jednostek w ukladzie SI, to troche obciach ;) no, chyba ze gosc nie ma matury i w ten sposob chcial sie dowartosciowac! :)

 

niemniej, pozdrawiam i zycze wiecej skutecznosci w uprawianiu swojego hobby ;) ale prosze, mi juz nic nie udowadniaj ;)

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno Cie nie bylo! Witaj filus!

 

Wiec prosze Cie Filus, nie przekrecaj ;) za dlugo sie znamy.

tak samo z tymi kosztami i Twoimi kalkulacjami... daj juz sobie spokoj. Ja Ci nic nie liczylem i nic nie staralem sie udowodnic... to Ty od poczatku chcesz mi pokazac, ze robie cos strasznie glupiego... Filus! Nie interesuja mnie Twoje dowody paramatematyczne ;)

 

 

Dyskusja zaczęła się od tego, ze zapytałem się Ciebie czy warto inwestować w pompe ciepła, a to Ty zaszydziłeś ze mnie , że będę płacił dwa razy większe rachunki niż Ty. Zaladałeś, że roczne koszty będą na poziomie 1000-1200zł, a ja Ci zwróciłem uwagę, że nie można w ten sposób upraszczać obliczeń, ponieważ do kosztów bezpośrednich należy dodać koszty pośrednie, czyli róznicę kosztów instalacji. Widzisz normalny człowiek udzieliłby normalnej odpowiedzi, że moje koszty są większe o tyle i tyle, a inżynier zsumowałabym koszy pośrednie i bezpośrednie i uzyskał wynik, ale widzisz do tego trzeba trochę pokory i umiejetności dyskutowania i argumentowania swoich poglądów czy przekonań, odpowiadania rzeczowo na argumenty. Popatrz na przykłady elektrowni, jak tam się porównuje róznego typu paliwa, liczy sie koszt wyprodukowania jednostki energi, ale uwzględniając wszystkie czynniki, ale mniejsza z tym. Tak czy inaczej życze powodzenia i szybkiego wykończenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci powiem wiecej filus.

 

pomimo tego, ze to jest calkowicie nieoplacalne, zalozylbym sobie na dach, gdybym tylko mial na to kase, ogniwa fotowoltaniczne + mala turbike wiatrowa, do tego akumulatorownie w w garazu z falownikiem, a grzanie CWU bym wspomogl z kolektorami slonecznymi, chociaz oplacalnosc tego drugiego jest bardzo dyskusyjna, a juz zwlaszcza przy pompie ciepla o duzej sprawnosci.

 

ale chcac nie chcac, caly swiat dazy do zwiekszenia produkcji energii ze zrodel odnawialnych, bo jakby na to nie patrzyc, czlowiek to taki najwiekszy szkodnik na tej planecie, ktory wysysa z niej wszystko, w coraz trudniejszych warunkach. Nawet chinczycy, ktorzy sa uznawani za jednego z najwiekszych trucicieli na tej planecie, staja sie potega, zaraz po stanach i niemczech, w produkcji turbin wiatrowych i wykorzystaniu energii odnawialnych.

 

a do kosztow posrednich, zapominasz doliczyc jeszcze jedna wazna rzecz: wzrost wartosci nieruchomosci, ktore sa zbudowane z wykorzystaniem nowych technologii, zarowno budowlanych, jak i czysto instalacyjnych. Taka kwestie z pewnoscia znacznie trudniej jest wyliczyc, ale jestem pewien, ze jest ona nie bez znaczenia. I szkoda, ze o tym zapominasz.

 

pozdrawiam

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie będzie tak, że energetyka wiatrowa albo inna odnawialna nie pokryje zapotrzebowaina współczesnego świata na energi

 

"nigdy nie mów nigdy", a tak poważnie to faktycznie nie zsatąpi ale skutecznie moze uzupelnic, na pewno nie zastapic calkowicie w gospodsrstawch domowych, bo faktycznie jest to zrodlo niestabilne rozpatrujac lokalnie, ale patrzac globalnie chocby na caly kraj czy europe to moze byc jako zrodlo uzupelniajace, nawet jakby to mialo byc 30% ogolnego zapotrzebowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do kosztow posrednich, zapominasz doliczyc jeszcze jedna wazna rzecz: wzrost wartosci nieruchomosci, ktore sa zbudowane z wykorzystaniem nowych technologii, zarowno budowlanych, jak i czysto instalacyjnych. Taka kwestie z pewnoscia znacznie trudniej jest wyliczyc, ale jestem pewien, ze jest ona nie bez znaczenia. I szkoda, ze o tym zapominasz.

To akurat może być "miecz obusieczny" w momencie wprowadzenia podatku katastralnego :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ma ten podatek wygladac?

 

bo ja juz przerobilem rozne idiotyczne oplaty, konczac na oplacie adiacenckiej od wzrostu wartosci nieruchomosci na skutek decyzji o podziale, co uwazam, ze jest najbardziej zlodziejskim podatkiem w tym kraju.. bo to do 30% wartosci od wzrostu wartosci nieruchomosci, ktora zarowno przed i po podziale dalej jest moja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak nie do końca, bo majac do wyboru dwa domy w tej samej cenie wybierzemy ten tanszy w utrzymaniu, ale to temat rzeka i nie sposob tego oszczacowac bo na wartosc neiruchomosci jaka jest dom jednorodzinny wplywa zbyt wiele czynnikow, bo tak naprawde dana nieruchomosc warta jest tyle ile ktos jest w stanie za nia zaplacić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podatek katastralny jest niebywale skomplikowany, wymaga ujednoliconych wycen ktore nie utona w sadach w niekonczacych sie zaskarzeniach i odwolaniach. Podatek liniowy wymaga jednego zapisu w ustawie a od 1997 nikt nie zrobil wiecej jak glosno o nim mowil w TV. Zle skonstruowany katastralny to bomba polityczna porownywalna z kasami chorych czy "poll tax" w Wlk.Brytanii ktory zmusil do rezygnacji Thatcher.

 

Po drugie podatek katastralny podobnie jak cala reszte nie wprowadza sie w ramach jakiejs reformy systemowej o glebszym podlozu ideologicznym. Panstwo to taki zalegalizowany w swiadomosci ludzi rozbojnik ktory grabi wszystkich ale oddaje tej czesci ktorej poparcie potrzebne jest zeby sie miec gdzie chowac jak dworscy ida. Nowy podatek bierze sie stad ze panstwo potrzebuje pieniedzy i tylko czasami argumentow aby tluszcza myslala ze to na "cele publiczne" brakuje. Stad w USA straszy sie terroryzmem a w Europie "globalnym ociepleniem". Jesli podatek katastralny nie przejdzie to przepchna podwyzke vatu o 4%, zagarna cala sume "skladki" emerytalnej do ZUS jak na wegrzech albo cos jeszcze wymysla. Pisanie ze podatek katastralny spowoduje ze budowa drogiego domu bedzie nieoplacalna to szczyt niezrozumienia realiow polityczno-ekonomicznych. Co za roznica czy bedziesz placil 5000 rocznie za dom wartosci wg operatu 500tys czy doplacisz te sama sume 500 w podniesionym podatku PIT i skladkach zus, 2000 w VAT, 1000 w zwiekszonych akcyzach na paliwa, papierosy, alkohol, artykuly kosmetyczne, 1000 w zwiekszonych oplatach za scieki, gaz, energie etc a 500 jeszcze w jakims nowym podatku...albo przez zwyczajna inflacje ktora tez jest forma opodatkowania? Podatek katastalny w zamysle jest podatkiem powszechnym wiec lepiej miec pole manewru jak mozliwosc zaskarzenia wyceny niz placic sztywne 5% ekstra VATu ktorego uniknac nie mozna. A tak samo przebakuje sie o tym ze w przeciagu najblizszych lat VAT powinien wzrosnac do 25%...tak samo jak mowi sie o likwidacji stawki obnizonej do 2020. Podatek katastralny to kwestia ekonomiczna i ustrojowa. A nie argument do tego zeby budowac takie a nie inne domy...

 

Odnosnie energii na swiecie. Obecny "kryzys" wywolany jest przez lata asymetrycznego rozwoju. Mniejszosc - tzw zachod - miala do dyspozycji wiekszosc zasobow naturalnych na swiecie. Stad przekonanie o ich nieskonczonosci wytworzylo nawyki grabiezcze, w dodatku wspomagane regulacjami ktore chronily srodowisko w krajach zachodnich co tylko intensyfikowalo grabiez w III swiecie. Tak uksztaltowana gospodarka swiatowa sprawila ze technologia szla w kierunku rozwiazan ktore za nic mialy wydajnosc energetyczna. USA - "przywodca wolnego swiata" - jest tego najlepszym przykladem. Pomimo iz maja dwukrotnie tansza benzyne wydaja na nia wiecej niz w Europie! Ale to nie problem kiedy sie ma wielkie samochody ktore kupuje sie na super-tanie kredyty ktore finansuja de facto najpierw kraje zachodniej europy, potem japonia a teraz chiny.

Teraz kiedy swiat przez dlugie dekady jest ulozony tak zeby zaspokajac potrzeby zarlocznego 1mld i nagle do tego w tempie zawrotnym bo w przeciagu moze dwoch dekad dolacza co najmniej kolejny miliard z setkami milionow w kolejce... jak myslicie co sie dzieje ze swiatowa gospodarka?

 

Paradoksalnie to nie rozwiazania ekologiczne sa "drogie i nieoplacalne" ale konwencjonalne sa za tanie bo ceny uksztaltowaly sie w oparciu o krotkoterminowa, besmyslna grabiez zasobow - z reguly dokonywana nie u siebie... a nie racjonalna gospodarke. Energii na swiecie jest dosc. Ktos kiedys policzyl ze przy uzyciu nowoczesnych technologii mozliwym jest utrzymanie na swiecie 40 miliardow ludzi konsumujacych jak amerykanie. Tzn zyjacych w tak duzych domach, jezdzacych moze nie tak duzymi samochodami (bo to typowo jankeska glupota) , konsumujacych takie same koszyki dobr. Tylko trzeba efektywnie wykorzystywac zasoby - przede wszystkim poprzez uzywanie zrodel odnawialnych. Natomiast gdybysmy chcieli zyc oszczedniej i troche sie sciasnic jak Japonczycy...mogloby nas sie pomiescic prawie 4 razy wiecej - 150 miliardow.To ze surowce sa zuzywane tak jak sa to efekt tego ze wytworzyly sie w oparciu o nie potezne kartele i grupy interesu ktore nie chca tracic wplywu i ktore wykorzystuja najlepsze narzedzie do walki z ludzmi jakie znaja - panstwo i jego zbrojne ramie.

 

Tak wiec wszyscy kochani zwolennicy kopalnych zrodel energii. Pamietajcie ze w momencie kiedy stwierdzacie cokolwiek innego niz (smutny) fakt ze ekologiczna alternatywa jest nieco drozsza...i popadacie jak rozne filusy w zachwyt nad zaletami gazu, oleju, reaktorow atomowych etc pamietajcie ze

na drugim koncu waszych zachwytow jest inwazja w iraku, afganistanie... rewolucja w iranie, palestyna, egipt, sudan, somalia etc etc i tysiace ludzi martwych, rannych, pozbawionych dobytku zycia. A jesli popukacie sie w czolo warto pamietac ze 70 lat temu pukali sie w czolo niemcy. Wszystko fajnie kiedy sie nie jest po tej drugiej stronie prawda?

 

Taka uwaga jeszcze na koniec o energii atomowej. Malo osob wie ze pierwiastek Tor (Th) moze zostac uzyty do dosc podobnej reakcji lancuchowej uwalniajac wielokrotnie wieksze ilosci energii niz klasyczna reakcja Uran-Pluton przy zdecydowanie mniej radioaktywnych skladnikach i odpadach. Jest dodatkowo duzo latwiej osiagalny, w duzo wiekszej ilosci krajow. Jaka jest roznica? Tor generuje energie w duzo wolniejszy sposob niz klasyczna reakcja jadrowa w zwiazku z czym jego zastosowanie w broni jest znikome. Z tego samego powodu nikt, ani budujacy Wielkie Pomniki Socjalizmu Chinczycy ani rzucajacy trylionami dolarow na wojny i pakiety ratunkowe dla bankow Obama nie wykonaja skoku na gleboka wode i nie zorganizuja drugiego projektu Manhattan zeby upowszechnic faktycznie tania energie elektryczna. Badz co badz projekt Manhattan sfinansowano zeby moc obrzucic sie bombami atomowymi. Nie zeby zbudowac reaktor.... A ze zamiast tego palimy rope? Coz... ropa to fanastyczny powod do wojen..nieprawdaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zauwazyc rowniez ze pozorne "oszczednosci" plynace z tego ze media tradycyjne sa latwo dostepne wynikaja z faktu ze sa one dostepne przez infrastrukture publiczna ktora byla u nas budowana niejako z grabiezy ( dlatego emeryci do nedzarze) a obecnie jest finansowana z podatkow wynoszacych czesto po 70% faktycznych zarobkow (doliczyc zusy, pity, vaty, akcyzy i inne).Gazownie i elektrownie uwlaszczaly sie na majatku wypracowanym przez spoleczenstwo przez 45 lat za grosze, decyzja polityczna. Gdyby te same media trzeba bylo dociagnac za wlasne pieniadze - to gaz z gazowni, woda z wodociagow, scieki do oczyszczalni czy prad z elektrowni przestawalby byc tak super oplacalne. Ale ponownie - czego oczy nie widza tego sercu nie zal. Jak zabiora takiemu filusowi 40% pensji przed wyplata jeszcze a potem dokradna 20% w cenach produktow (bo VATu wlasnie dlatego nie wolno oddzielac od ceny) to zupelnie tak jakby tych pieniedzy nie mial.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do random_username...

 

Trzeba czytać ze zrozumieniem. Jeśli chcemy bawić się w filantropie i współczucie dla innych proszę bardzo wstąpić do klasztoru. To czy ropa jest powodem dla wojen czy gaz czy cokolwiek innego nie zmieni faktu, że wojny były są i będą. Jak nie ten powód to znajdzie się inny, hipoteza Świata bez wojen żyjącego w pokoju przypomina troszke utopijną wizję szcześliwego społeczeństwa ideologi komunistów, wszscy wiemy, żę to teoria utopii. Co z tego, że malutka europa ograniczy emisje CO2, skłoni do odnawialnych źródeł energii nakładając kolosalne kary ze emisję CO2. Możemy wydawać "kasę" na rozwiązania proekologiczne, odnawialne źróła energi itp, ale trzeba się zastanwoić jakie będą tego efekty? Ja Wam powiem - "zarżniemy gospodarke" (prof Krzysztof Rubiński), i tbędziemy mieć zielone źródełka energii plus kolosalne zadłużenieu chińczyków, którzy w "dupie" tak samo jak USA maja CO2 itp. Życie zawsze będzie się kierowało prawem, że silniejszy ma racje czy tego chcemy czy nie i żadne płonne teksty typu random_username tego nie zmienia. Mamy Unię Europoejską, która próbuje wszystkich uzcześliwić, ale wszscy widzimy, że nie tędy droga.

 

Jeszcze jedno apropos paliw kopalnych i USA, dług alektóra, ale warto poczytać: http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=5263&cms=265, a to jest dopiero początek epoki gazu łupkowego. Mając na uwadze rozwój nauki i perspektywy nowych wydajnych źródeł energii nie siejmy paniki na temat paliw kopalnych, bo to panika i spekulacje winduja ceny surowców kopalnych.

 

Apropo Toru, komentarz do tego stwierdzenia, żę sie nie iwestuję w ta technologie, ze względów militarnych...."mój boże nie żyjemy w krainie pacyfistów" życie to nie bajka i nie tylko bezpeiczeńśtwo energetyczne i ekologia są ważne, ważniejsze jest bezpieczeńśtwo militarne, a historia doskonale to pokazuje. Tak wię cmoja propozycja to "przestań bujać w obłokach i zejdź na ziemię :)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podatek katastralny, można się nad nim rozwodzić, ale po co. Póki co to go nie ma, to tak jak można się rozwodzić nad podatkiem VAT i innymi. Możemy prognozować przewidywać z różna skutecznością, ale co będzie to życie pokaże. Tak czy inaczej biorąc realia kraju w którym żyjemy, budujemy domy itp, to pamiętajmy o jednej ważnej rzeczy - mobilność polaków, jest znikoma, rzadko zdarza się budować dom i sprzedawać go w ciagu życia kilka krotnie, to na prawdę znikomy odsetek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zauwazyc rowniez ze pozorne "oszczednosci" ....

 

NIe znalażlem dokładnych statystyk na temat gazyfikacji Polski, ale przedstawię Ci to jak wygłada w zachodniej wielkoposce na terenie 5 powiatów. Gazyfikacja , mam tu na mysli gospodarstwa domowe to efekt działań końcówki lat 90 i po latach 2000, również odwiery i nowe kopalnie a także poszukiwania gazu to też przełom lat 90, I dobrze, że nawet zostało to przyjete w rece prywatne czy też uwłaszczone, nawet za groszę, niz miało by to być w rekach prywatnych, dlaczego to chyba nie musze tłumaczyc. Coś jeszcze na temat uwłaszczania, sprzedaży za bezcen, bardzo dobrym przykłądem są tutaj byłe PGR (Pańśtwoe Gospodarstwa ROlne dla nie wtajemniczonych) w latach 90 udzie przejmowali je za grosze, ale dzięki temu, Państwo Polskie czy li my podatnicy nie musielismy do tego dopalcac, a dzisiaj sporo z tych gospodarstw to prężne przedsiębiorstwa płącące podatki i dające miejsca pracy.

 

Ale możemy oczywiście płakać i bić się w piersi, że Państwowy majątek został rozgrabiony i sprzedany za bezcen, ale wsłuchać się w wypowiedzi ekonomistów co o tym sądzą a nie para ekonomistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...