Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Domek nad Odrą


Recommended Posts

mistrzostwo świata te informację

 

jaką masz pompę pow czy grunt?

masz rolety?

 

nie mam rolet, bo uwazam, ze wiecej robia zlego, niz dobrego. To cos, co jest calkowicie zbedne, kosztuje duzo kasy i nie robi absolutnie nic, czego nie da sie zastapic przez inne i sprytniejsze rozwiazania, ktore do tego sa znacznie mniej problematyczne z punktu widzenia energooszczednosci.

 

pompe mamy NIBE 1245 10kW, grzalka jest wylaczona!! wylaczylem ja ponad rok temu po instalacji i nigdy wiecej nie wlaczalem. Dolne zrodlo to pionowe odwierty, jak juz wielokrotnie pisalem :)

 

a o jakich informacjach piszesz, ze to "mistrzostwo swiata"?

 

przeczytałem wszystko

ten widok bezcenny

 

co masz na mysli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 373
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witaj,

przeczytałam dziennik i komentarze jedynym tchem, bo uwielbiam czytać ludzi, którzy znają się na prawdziwej energooszczędności.

 

dzieki za mile slowa :) fajnie, ze moje pisanie przydalo sie kolejnej osobie!

 

a dokładność jest nawet ważniejsza jak użyty materiał

 

tutaj nie jest do konca tak... obie rzeczy sa istotne. Kiepskim materialem nie zrobisz nic dobrego. A kiepskie wykonawstwo zepsuje kazdy material. Jesli chcesz miec cos zrobione dobrze, to z dobrych materialow i starannie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie. Wszystko jest OK! :) Dlaczego tak myslisz? zwroc uwage, ze u mnie PC chodzi znacznie krocej, niz u wiekszosci jej posiadaczy ;)

 

 

...nie wiem czy dobrze zauważyłem, ale jeśli załącza się tak jak mi się wydaje, czyli kilka (a nawet kilkanaście) razy na dobę to znacznie obniża żywotność sprężarki...

lepiej żeby załączała się rzadziej i pracowała dłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez to takie samo urzadzenie, jak lodowka, a lodowka zalacza sie kilka, albo kilkanascie razy na dobe! i nie cierpi z tego powodu szczegolnie.

 

poza tym, z ogrzewaniem nie ma tragedii, mam ustawiona wartosc stopniominut -220. Wiec chwile jej zamjmuje, zeby to odrobic. Znacznie czesciej wlacza sie na CWU, a tutaj za bardzo nic nie moge pozmieniac, jesli chce miec ciepla wode. Moim zdaniem, nie ma sie czym stresowac. Ludzie zbyt czesto traktuja PC jak prom kosmiczny, a to przeciez jest zwykla, odwrocona lodowka!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, prom kosmiczny to nie jest ... dokładnych danych o żywotności sprężarki też się nigdzie nie znajdzie, ale gdzieś mi się obiło, że statystycznie sprężarka do PC wytrzymuje ok 100 tys cykli co przy załączaniu 20 razy na dobę daje ponad 13 lat a przy załączaniu powiedzmy 7-8 razy daje prawie 35 lat i stąd moja uwaga o zbyt wielu cyklach...

z drugiej strony jeżeli rzeczywiście na CO załącza się 1-2 razy na dobę (tak powinna) a reszta to grzanie CWU to albo bardzo dużo ciepłej wody zużywasz, albo jest problem ze zbyt szybkim stygnięciem zasobnika albo może cyrkulacja CWU pracuje cały czas a to nie jest potrzebne....

...to tylko takie moje luźne uwagi i spostrzeżenia...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj nie jest do konca tak... obie rzeczy sa istotne. Kiepskim materialem nie zrobisz nic dobrego. A kiepskie wykonawstwo zepsuje kazdy material. Jesli chcesz miec cos zrobione dobrze, to z dobrych materialow i starannie :)

 

Jasne, że użyty materiał jest ważny. Mało kto chyba z własnego, świadomego wyboru kupuje słaby materiał. Ale chodziło mi o to, że ludzie wywalają kasą na megamateriały, a potem tracą masę ich właściwości przez złe wykonanie. Ja jestem z tych co jak chcą mieć dobrze, to zrobią to sami. Chyba masz podobnie :)

 

A co do PC to wiesz jakie ludzie robią oczy, jak im mówisz że oni używają PC od wielu lat? Tylko ich PC chłodzi, a nie grzeje? Szok, normalnie. Gdyby moja przyszła PC chodziła tyle ile lodówka u rodziców (42 lata!!! i nadal działa, raz popsuł się termostat i raz bezpiecznik, sprężarka uruchamia się -naście razy na dzień i nic jej nie ruszyło, ech marzenia...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, prom kosmiczny to nie jest ... dokładnych danych o żywotności sprężarki też się nigdzie nie znajdzie, ale gdzieś mi się obiło, że statystycznie sprężarka do PC wytrzymuje ok 100 tys cykli co przy załączaniu 20 razy na dobę daje ponad 13 lat a przy załączaniu powiedzmy 7-8 razy daje prawie 35 lat i stąd moja uwaga o zbyt wielu cyklach...

 

no wiec zgoda. Wszystko ma swoja zywotnosc itd... ilosc wlaczen... nie wiem, moze faktycznie 100tys. Ale nie zapominaj, ze wieksza ilosc wlaczen jest TYLKO w okresie mocno zimowym. Tak jak teraz, moja PC wlacza sie do CO TYLKO 2-3 razy na dobe + CWU. A jak bedzie jeszcze cieplej, to w ogole bedzie bajka. Jak minie mi caly rok monitorowania, sprawdze, ile razy wlaczyla mi sie ta moja pompa :)

 

Natomiast z tego co ja wiem, to sprezarka w PC jest liczona na okolo 50tys godzin pracy. Przy czym, uklad powinien byc zaprojektowany na okolo 1800h pracy rocznie, co daje nam 27lat. Moja pompa znacznie mniej czasu pracuje w ciagu roku. Ile? powiem w pod koniec marca, bo wtedy minie mi rok eksploatacji, jak mieszkam w domu. Wtedy tez policze ilosc wlaczen. Mysle, ze mimo wszystko wyjdzie mi wiecej niz 30lat ;) jak tak dlugo bedzie dzialac bez problemow, to bede i tak w 100% zadowolony, o ile wczesniej nie wymienie jej na nowszy model ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do PC to wiesz jakie ludzie robią oczy, jak im mówisz że oni używają PC od wielu lat? Tylko ich PC chłodzi, a nie grzeje? Szok, normalnie. Gdyby moja przyszła PC chodziła tyle ile lodówka u rodziców (42 lata!!! i nadal działa, raz popsuł się termostat i raz bezpiecznik, sprężarka uruchamia się -naście razy na dzień i nic jej nie ruszyło, ech marzenia...)

 

i tu sie z Toba zgadzam. Generalnie tak wlasnie to powinno dzialac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podliczenie kosztow ogrzewania na koniec miesiaca luty:

 

tak wiec, zuzylismy 587,2 kWh, z czego:

czas pracy sprezarki: 235h

CO - 48h

CWU - 187h

 

tak wiec, przy stalej cenie pradu, 57gr/kWh mamy:

pompa zuzyla pradu za 334,70PLN

z czego na CO: 63PLN

CWU: 272PLN

 

wynik calkiem niezly, biorac pod uwage lutowe mrozy.

 

Pomyliłeś CWU z CO

Na cele CWU pompa chodziła 48 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

czesc,

 

w naszym dzienniku jest sporo napisane o schodach :) i o rodzaju drewna, z jakiego sa wykonane zapewne tez jest wzmianka. Nawet jest zdjecie samego drewna przed obrobka :) wiec zachecam do dokladniejszej lektury :) a schody sa oczywiscie zrobione z debu.

 

co do parkietow, to takowych nie posiadamy. wdziedzie, gdzie nie ma kafli sa panele.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
termowizja! :) Temperatura na dworze byla okolo -2C, a to juz nasz dom:a tutaj juz poprawnosc zamontowania okien (zdjecie gory okna). Widac na tym zdjeciu, ze okno jest zamocowane praktycznie bez mostka. Straty ciepla na polaczeniu szyba/rama sa wieksze, niz rama/budynek.

a tutaj dol okna i cieply parapet. Widac poprawnosc zamontowania i absolutny brak mostka!!

Witam, przejrzałem cały dziennik budowy i zwróciłem uwagę na zdjęcia termowizyjne. Rozumie, że okna VEKA są osadzone równo z powierzchnią muru nośnego na ciepłym parapecie. Wszystkie te zdjęcia wskazują, że doły okien są dużo cieplejsze niż boki i góra. Ponieważ mam już wybudowany dom z silki 18, to chciałbym dobrze i ciepło osadzić okna. Z tych zdjęć widać, że ciepły parapet zdał egzamin, ale boki i góra nie. Ze zdjęć montażu okien, widziałem, że ramy okienne na obwodzie były z luzem ok. 2cm do muru, więc może z stamtąd czerpały ciepło, które w kamerze dało wynik +6,6 stopnia. Czy nie lepiej byłoby osadzić te okna w warstwie ocieplenia. Chciałbym się dowiedzieć, w jakiej odległości od ramy były robione zdjęcia, jakim aparatem i o jakiej porze. Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc Kolego!

 

kilka uwag:

1. jesli zadajesz pytania, pisz w komentarzach, a nie w dzienniku. To taka niepisana zasada na forum.

2. Veka nie robi okien!! Veka robi profile, z ktorych wiele firm robi okna.

3. To, ze na pomiarze okno wyszlo jak wyszlo, nie oznacza, ze zostalo ono zle obsadzone. Wynika to z praw fizyki i z niczego wiecej. Skoro na dole szpaletu jest OK we wszystkich okna, a na gorze juz jest mniej OK, to znaczy, ze tak rozchodzi sie cieplo zgodnie z prawami fizyki i tego sie nie przeskoczy. poza tym, punkt 6.6C, o ktorym piszesz wskazuje na styk szyby i ramy! w gornej czesci okna, a tutaj nie moze byc mowy o "zlym obsadzeniu szyby", bo musialoby to byc we szystkich oknach.

4. okien nie obsadzalem w warstwie ocieplenia, bo uznalem, ze to nie ma sensu (i moj sposob sie sprawdzil). Poza tym, moje najwieksze okno wazy prawie 300kg, wiec bylby problem powieszenia go na tych blaszkach.

5. odnosnie warunkow robienia zdjec wszystko co konieczne, napisalem we fragmencie, ktory zacytowales. W domu bylo 23C, aparat, to byla kamera termowizyjna firmy Flir, zdjecia robilem w nocy (to chyba logiczne?). A z jakiej odleglosci? nie chodzilem z linijka. Z takiej, zeby uzyskac odpowiednia (taka, ktora byla dla mnie zadowalajaca) rozdzielczosc zdjec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. To, ze na pomiarze okno wyszlo jak wyszlo, nie oznacza, ze zostalo ono zle obsadzone. Wynika to z praw fizyki i z niczego wiecej. Skoro na dole szpaletu jest OK we wszystkich okna, a na gorze juz jest mniej OK, to znaczy, ze tak rozchodzi sie cieplo zgodnie z prawami fizyki i tego sie nie przeskoczy. 5. odnosnie warunkow robienia zdjec wszystko co konieczne, napisalem we fragmencie, ktory zacytowales. W domu bylo 23C, aparat, to byla kamera termowizyjna firmy Flir, zdjecia robilem w nocy (to chyba logiczne?). A z jakiej odleglosci? nie chodzilem z linijka. Z takiej, zeby uzyskac odpowiednia (taka, ktora byla dla mnie zadowalajaca) rozdzielczosc zdjec.

Witam

oglądałem zdjęcia z montażu okien. Nie mam żadnych zastrzeżeń do wykonania. Montaż jest na najwyższym poziomie. Jednak decyzja umieszczenia okna 9 cm z licem muru jest dyskusyjna. Im szersza rama osadzona w murze nośnym tym więcej ciepła pozyskuje z tego muru. Mur jest pięknie ocieplony, w mieszkaniu 23 stopnie a jedyne ujście ciepła to przez ramę. To się potwierdza na innych oknach. Pytałem o odległość, dlatego żeby ocenić te dwa zdjęcia górne i dolne. Intensywność barw w kamerze zależy od jej odległości. Nie chodzi o cm a o części metra bo jest duża rozpiętość temperatury.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze, ze sie nie rozumiemy. wiec uproszcze: niezaleznie czy obsadzilbys okna tak jak ja, czy tak jak Ty chcesz, zdjecie termowizyjne wygladaloby tak samo. W gornej czesci okna zawsze bedzie cieplej niz na dole. ot, fizyka! a jej nie oszukasz.

Witam

Zgadzam się z Tobą całkowicie odnośnie fizyki, ale tak się dzieje z powietrzem a nie z materiałami stałymi. W mieszkaniu o wysokości 3m i ogrzewaniu kaloryferami, różnica między podłogą a sufitem to 2 stopnie. Przy ogrzewaniu podłogowym ta różnica to 1 stopień lub mniej. U Ciebie z zewnątrz ta różnica na ramie to około 7 stopni. Jest to zastanawiające, tym bardziej że to dotyczy najcieplejszej ramy na rynku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj uwaznie!!

 

cieply punkt jest na styku ramy i szyby!!

 

poza tym, zobacz jak wyglada zdjecie termowizyjne domu pasywnego lipinskich, ktory jest w Smolcu pod Wroclawiem. Wrzucilem je zaraz po moich zdjeciach. W Smolcu okna sa obsadzone wlasnie w warstwie ocieplenia, a na zdjeciu wyraznie widac, ze gorna czesc okien jest cieplejsza od dolnej.

 

poza tym, jesli chodzi o fizyke, proponuje Ci wrocic do postawowki ;)

 

konwekcja: (unoszenie ciepła) na skutek przemieszczania się masy płynu (cieczy lub gazu):

- naturalna (swobodna) – samoczynny ruch płynu wskutek różnicy gęstości wynikającej z różnicy temperatury

- wymuszona – ruch płynu wywołany jest czynnikami zewnętrznymi (pompa, wentylator itp.)

 

tak wiec, nie dotyczy to jedynie powietrza. Kolejna sprawa, to przeciez szklenie w oknie wypelnione jest gazem! ktory tez sie nagrzewa, unosi do gory i dlatego szklenie w gornej czesci jest cielejsze? przez co obserwujemy wlasnie takie zjawisko w gornej czesci okna, jak na moich zdjeciach. Zjawisko, ktore wystepuje wlasnie w gornej czesci okna!

 

czy jest to wreszcie jasne?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...widzę, że i Ciebie już przerażają rewelacje inż Krzysztofa ;)

 

no wlasnie widze, ze chyba na dosc betonowe zjawisko trafilem ;) jak powiedziales, inz. Krzysztof chyba zbudowal sobie jakis swoj swiatopoglad i jak ktos trzesie kruchymi fundamentami na ktorym on stoi, panicznie szuka jakiegos stempla, zeby mu sie nie zawalil ;)

 

nie wiem czy wiesz, że na temat Twoich okien ma on już od dawna ułożoną teorię, którą dzieli się z całym światem w każdym możliwym czasie i we wszelkich możliwych wątkach ;)

 

mozesz cos wiecej na ten temat?? :) bo jestem nie za bardzo wtajemniczony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...