Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Domek nad Odrą


Recommended Posts

tak sobie to tlumacz Lukaszu :)

 

juz to kiedys uzgodnilismy, ze oczywiscie masz racje, wiec nie bardzo wiem, dlaczego znowu zaczynasz taka polemike.

 

 

Polemika na temat matariałów była i będzie od dawna, kazdy materiał tak jak wszyscy mowia ma swoje wady i zalety i nie ma złotego środka. My prowadziliśmy polemike na temat pompy ciepla, w szczegolności aspekt ekonomiczny jej stosowania, bo kwestia wygody jest bezdyskusyjna i nawet przemawia za ogrzewanie gazem, które jest bardziej komfortowe niz pompa ciepla. Ja twierdziłem, i nadal tak uważam, że jest to inwestycja ekonomicznie nie uzasadniona, ale Ty nie chciales mi przedstawic argumenty negujace ta teze. Dla mnie pompa ciepla to bajer, ktorym mozna sie pochwalic. Dla przykładu podam Ci dom mojego sasiada, technoloigia tradycyjna, suporeks plus 12cm styropian, powierzchnia uzytkowa 160m^2 bez rekuperacji - roczny koszt ogrzewania (piec w technologi tradycjnej) plus ciepla woda i kuchenka to 2400zł. KOszty instalacji gazowej plus pieca to około 5-10tys a koszty pompy ciepla ? Rekuperacji nie liczmy bo to komfort, ktorego nie neguje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 373
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Lukaszu :)

 

dziecko i zona to tez inwestycje ekonomicznie nieuzasadnione ;)

 

Tomku,

 

tak jak zawsze bardzo merytorycznie sie wypowiadasz to teraz ni jak sie ma to do pytania. Zona i dziecko to wybór nie logiczny, jezeli kierujesz sie uczuciami, coś czego nie można policzyć, no chyba ze jest to dla Ciebie lansik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Bardzo ładny domek i super wykonanie.Ja niestety mam zdanie takie że takie super szczelne domy to gromadzisko bakterii pleśni i wielu innych niedobrych rzeczy.Zatrucia gazem itp. Jakiś przewiew i wymiana powinna być, nie tracąc ciepła jednak wymieniać powietrze w domku. To moje zdanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna tez mozna otworzyc. :)

 

a rekuperator bierze tak sladowe ilosci pradu, ze spokojnie mozna go zapiac pod UPSa i zasilic go bateryjnie przez dobe.

 

ale jesli nie podoba Ci sie takie rozwiazanie i nie masz pojecia o wentylacji mechanicznej, to nie musisz sobie takiej robic :) a juz na pewno nie musisz sie wypowiadac/krytykowac, bez zadnych argumentow merytorycznych. Bo jesli chodzi o grzyby i inne takie swinstwa, lacznie z wilgocia, to czesciej wystepuje to zjawisko w budownictwie klasycznym, niz w pasywnym, superszczelnym z wentylacjac mechaniczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wentylacja mechaniczna to faktycznie o niebo lepsze rozwiązanie niż klasyczne, ale nie jest pozbawione wad :).

Pobór prądu bez grzałki jest znikomy , ale z grzałką już nie i na baterii długo nie pociągnie. Wentylacja mechaniczna połączona z rekuperacją to komfort, który niestety kosztuje. Mój znajomy zakłada takie instalacje i twierdzi, że fajna sprawa le sporo kosztuje i nie ma co liczyć na to, że jest to inwestycja , która nam się po kilku latach zawróci tak jak zapewniają producenci. Minusem jest problem z kanałami wentylacyjnymi, a przede wszystkich z ich czyszczeniem, szczególnie jeżeli kanały mają przekrój koła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak jak powiedzialem juz w dzienniku: naprawde nie trawie ludzi, ktorzy rejestruja sie tutaj, tylko po to, zeby kogos skrytykowac, a sami albo nie maja nic do pokazania, bo nic niegdy nie zrobili, albo wstydza sie tego, co juz zrobili!

 

2. jak juz kiedys napisalem, nie wszystkie rzeczy mozna przeliczac na jakas "stope zwrotu"! a przynajmniej, nie tak doslownie. Natomiast, nie zapominajcie o jednej baaardzo istotnej rzeczy - skoro juz sie wdalem w taka glupia dyskusje - ze wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla zapewnia bardzo stala wymiane powietrza wewnatrz budynku niezaleznie od warunkow panujacych na zewnatrz. Jesli zaizolujemy budynek powiedzmy 50cm styropianem ;) to najwieksze straty ciepla w takim budynku beda wlasnie przez wentylacje!! w Polsce, pomimo regulacji prawnych odnosnie szczelnosci budynkow (Dziennik Ustaw Nr 201 Poz. 1238 z dnia 6 listopada 2008 oraz PN-EN:13829 - mowiaca o metodoligi samego pomiaru), kompletnie brak jest swiadomosci ludzi, ze szczelnosc budynku jest wazna. Czesto spotykam sie z opiniami, ze na poddaszu MUSI byc zimniej niz na dole, ze jak jest pokoj na poddaszu i do tego od strony Pn, to on juz na 100% bedzie zimny... a ja sie tylko pytam: "Dlaczego?" Przeciez tak wcale nie musi byc! a tak jest, bo domy sa ZLE robione! i glownym powodem zimnych poddaszy jest nieszczelna paroizolacja! natomiast, jesli chodzi o argument "grzalki" - taki problem owszem istnieje, natomiast w rekuperatorach z wymiennikiem krzyzowym. Natomiast, nasz rekuperator bedzie mial wymiennik przeciwpradowy, ktory nie ulega oszronieniupraktycznie do -20C :) w Okolicy wroclawia niezbyt czesto temperatura spada nizej, wiec mysle, ze przezyje te 7dni w roku, kiedy zaplace taka zawrotna kwote. Bo nawet jesli zalozymy te 7dni to mamy:

7*24h*0.7kW=117,6kWh

przy zalozeniu, ze 1kWh kosztowalaby 0.5PLN, mamy zawrotna kwote 58.80PLN rocznie! no to faktycznie, powala...

 

i nie zapomnijcie teraz, ze WY, przeciwnicy rekuperacji, musicie tez ogrzac to powietrze!! innymi zrodlami ciepla! tylko, ze ja to robie swiadomie i majac pewnosc, co do szczeslnosci mojego domu, jestem w stanie dokladnie to policzyc, WY grzejecie chmurki i glosno krzyczycie, jak to ja przeplacam.

 

n50 dla mojego domu wynosi 0.37 1/h, natomiast dla Waszych domow N50 > 3.0 1/h, co oznacza, ze wiaterek Wam wywiewa cale ciepelko :) wiec, nie mowcie mi, ze ja jestem rozrzutny, bo wydam rocznie 50PLN na grzalke ;)

 

natomiast, co do oplacalnosci samej rekuperacji, nie bede tutaj dyskutowal z prostego powodu - nie jest to dla mnie argument koronny, podobnie jak wybor pompy ciepla. Jedni twierdza, ze sie oplaca, inni, ze nie. A ja uwazam, ze to jest super rozwiazanie :) a czas pokaze, kto ma racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak jak powiedzialem juz w dzienniku: naprawde nie trawie ludzi, ktorzy rejestruja sie tutaj, tylko po to, zeby kogos skrytykowac, a sami albo nie maja nic do pokazania, bo nic niegdy nie zrobili, albo wstydza sie tego, co juz zrobili!

 

2. jak juz kiedys napisalem, nie wszystkie rzeczy mozna przeliczac na jakas "stope zwrotu"! a przynajmniej, nie tak doslownie. Natomiast, nie zapominajcie o jednej baaardzo istotnej rzeczy - skoro juz sie wdalem w taka glupia dyskusje - ze wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla zapewnia bardzo stala wymiane powietrza wewnatrz budynku niezaleznie od warunkow panujacych na zewnatrz. Jesli zaizolujemy budynek powiedzmy 50cm styropianem ;) to najwieksze straty ciepla w takim budynku beda wlasnie przez wentylacje!! w Polsce, pomimo regulacji prawnych odnosnie szczelnosci budynkow (Dziennik Ustaw Nr 201 Poz. 1238 z dnia 6 listopada 2008 oraz PN-EN:13829 - mowiaca o metodoligi samego pomiaru), kompletnie brak jest swiadomosci ludzi, ze szczelnosc budynku jest wazna. Czesto spotykam sie z opiniami, ze na poddaszu MUSI byc zimniej niz na dole, ze jak jest pokoj na poddaszu i do tego od strony Pn, to on juz na 100% bedzie zimny... a ja sie tylko pytam: "Dlaczego?" Przeciez tak wcale nie musi byc! a tak jest, bo domy sa ZLE robione! i glownym powodem zimnych poddaszy jest nieszczelna paroizolacja! natomiast, jesli chodzi o argument "grzalki" - taki problem owszem istnieje, natomiast w rekuperatorach z wymiennikiem krzyzowym. Natomiast, nasz rekuperator bedzie mial wymiennik przeciwpradowy, ktory nie ulega oszronieniupraktycznie do -20C :) w Okolicy wroclawia niezbyt czesto temperatura spada nizej, wiec mysle, ze przezyje te 7dni w roku, kiedy zaplace taka zawrotna kwote. Bo nawet jesli zalozymy te 7dni to mamy:

7*24h*0.7kW=117,6kWh

przy zalozeniu, ze 1kWh kosztowalaby 0.5PLN, mamy zawrotna kwote 58.80PLN rocznie! no to faktycznie, powala...

 

i nie zapomnijcie teraz, ze WY, przeciwnicy rekuperacji, musicie tez ogrzac to powietrze!! innymi zrodlami ciepla! tylko, ze ja to robie swiadomie i majac pewnosc, co do szczeslnosci mojego domu, jestem w stanie dokladnie to policzyc, WY grzejecie chmurki i glosno krzyczycie, jak to ja przeplacam.

 

n50 dla mojego domu wynosi 0.37 1/h, natomiast dla Waszych domow N50 > 3.0 1/h, co oznacza, ze wiaterek Wam wywiewa cale ciepelko :) wiec, nie mowcie mi, ze ja jestem rozrzutny, bo wydam rocznie 50PLN na grzalke ;)

 

natomiast, co do oplacalnosci samej rekuperacji, nie bede tutaj dyskutowal z prostego powodu - nie jest to dla mnie argument koronny, podobnie jak wybor pompy ciepla. Jedni twierdza, ze sie oplaca, inni, ze nie. A ja uwazam, ze to jest super rozwiazanie :) a czas pokaze, kto ma racje.

 

Wychodząc z założenia, że wszystko można policzyć, można zrobić również kalkulacje dot opłacalności stosowania tej czy innej technologii. Tak czy inaczej wyrażenie "super rozwiązanie" nie poparte merytorycznymi argumentami nie jest odpowiednie dla inżyniera. To czy się opłaca czy nie można w bardo prosty sposób policzyć (koszt inwestycji plus użytkowania ), warto też otrzymane wyniki porównać z wartościami empirycznymi. Każdy ma prawo do swojego zdania i dowolnego wyboru, ale każdy ma też prawo wyrażać swoją opinie, dlatego też mamy to forum.

 

Wasz domek jest bardzo ładny i z opisu wynika, że solidnie wykonany a sama budowa sprawia Wam mnóstwo frajdy, nie zapominajcie tylko, że nikt nie jest nieomylny (do wszystkich forumowiczów), a to miejsce niech słuzy wymianie poglądów w sposób merytoryczny. Trzeba też pamietać, że wprawdzie liczby nie kłamią i policzyć można wszystko, aczkolwiek trzeba też pamiętać, że wynik jest uzależniony od wartości jakie założymy plus poprawka na czynniki , których dokładnie ni możemy określić i mieć na nie wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, zgadzam sie z tym co napisales. Piszac, ze jest to super rozwiazanie mialem przede wszystkim na mysli to, ze dom bedzie posiadal staly mikroklimat dzieki wentylacji mechanicznej i utrzymania calego obiektu na okreslonym poziomie szczelnosci. Sa to wartosci ciezko policzalne, zeby nie powiedziec, niepoliczalne. Niezaleznie od tego, czy inwestycja sie oplaca, czy tez nie (bo przy wentylacji grawitacyjnej nalezy pamietac o takich rzeczach jak: kominy - ktore kosztuja sporo, obrobki dekarskie, lawy kominiarskie, stopnie, czy wreszcie wylazy - to wszystko sporo kosztuje). Oczywiscie, mozna probowac to przeliczac i naciagac na jedna, czy na druga strone. Jednak wentylacja grawitacyjna praktycznie NIGDY nie dziala tak, jak powinna, bo albo tego powietrza jest za malo, albo za duzo, do tego dochodza jeszcze straty ciepla, ktore juz teraz pomine.

 

natomiast jesli chodzi o czyszczenie kanalow wentylacyjnych... hmmm... powiem szczerze, ze slyszalem juz na ten temat rozne mity... od "malych robocikow", ktorych nikt na oczy nigdy nie widzial ;) do opinii, ze tego sie nie czysci... ale wszystko wyjdzie w praniu ;) poza tym, nawet jesli jest potrzeba czyszczenia tych kanalow, to jesli sa one zrobione z rur spiro, ktore sa przeciez stalowe, raczej nie powinno byc problemow. Gorzej, jak wentylacja jest zrobiona na rurach miekkich, to wtery moze byc naprawde klopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, zgadzam sie z tym co napisales. Piszac, ze jest to super rozwiazanie mialem przede wszystkim na mysli to, ze dom bedzie posiadal staly mikroklimat dzieki wentylacji mechanicznej i utrzymania calego obiektu na okreslonym poziomie szczelnosci. Sa to wartosci ciezko policzalne, zeby nie powiedziec, niepoliczalne. Niezaleznie od tego, czy inwestycja sie oplaca, czy tez nie (bo przy wentylacji grawitacyjnej nalezy pamietac o takich rzeczach jak: kominy - ktore kosztuja sporo, obrobki dekarskie, lawy kominiarskie, stopnie, czy wreszcie wylazy - to wszystko sporo kosztuje). Oczywiscie, mozna probowac to przeliczac i naciagac na jedna, czy na druga strone. Jednak wentylacja grawitacyjna praktycznie NIGDY nie dziala tak, jak powinna, bo albo tego powietrza jest za malo, albo za duzo, do tego dochodza jeszcze straty ciepla, ktore juz teraz pomine.

 

natomiast jesli chodzi o czyszczenie kanalow wentylacyjnych... hmmm... powiem szczerze, ze slyszalem juz na ten temat rozne mity... od "malych robocikow", ktorych nikt na oczy nigdy nie widzial ;) do opinii, ze tego sie nie czysci... ale wszystko wyjdzie w praniu ;) poza tym, nawet jesli jest potrzeba czyszczenia tych kanalow, to jesli sa one zrobione z rur spiro, ktore sa przeciez stalowe, raczej nie powinno byc problemow. Gorzej, jak wentylacja jest zrobiona na rurach miekkich, to wtery moze byc naprawde klopot.

 

Zgadzam się, komfort i jakość powietrza nawet nie można porównywać, a w zasadzie stałość tych parametrów. To jest coś niepodważalnego i cena rekuperacji to właśnie cena tego komfortu. Co do kosztów, kominy murowane włazy itp nie są konieczne, wystarczą zwykłe kominki odpowietrzające. Zgodnie z prawem włazy kominowe i stopnie kominarskie również nie, zresztą jest to w praktyce potrzebne tylko dla komina od kominka jezeli sie taki posiada, ale to nie ma nic wspolnego z rekuperacja , bo czy jest czy nie komin do kominka byc musi. To tak samo jakby liczyc ze dodatkowym kosztem przy wentyacji mechanicznej jest konieczność zabudowy przewodow wentylacyjnych, i tak może być ze dla jednego beda stanowic problem i utrudneinie, a dla drugiego element dekoracyjny. Wazne tylko by jedna i druga strona, zwolennicy i przeciwnicy potrafili slucha argumentow.

 

 

Argumenty za i przeciw są po każdej stronie, i gdyby je wszystkie ucziwie zsumować bo bilans wyjdzie na równo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tego sie trzymajmy. Dla mnie najwazniejszym wskaznikiem decydujacym o wyborze systemu wentylacji bylo wstepne zalozenie, zeby uzyskac budynek pasywny. A to determinowalo konkretny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla. Druga istotna sprawa byl wlasnie komfort mieszkania i staly mikroklimat. Natomiast tutaj bysmy weszli w zagadnienie, czy budownictwo pasywne jest oplacalne, czy to tylko "wodotrysk" i idea dla idei...

 

u nas, w Polsce, w dalszym ciagu kroluje mit, ze dom musi "oddychac", ze musza byc kratki wentylacyjne i takie tam rozne. Ze rekuperacja jest droga, glosna, zagrzybiona i kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie. Jesli ktos chce cos zrobic zgonie ze sztuka ;) i tak, jak to robia nasi zachodni sasiedzi od X lat, to zarzuca mu sie rozrzutnosc i bezsensownosc tego co robi. Ja mysle, ze w naszym pieknym kraju nad Wisla tez kiedys nadejda czasy, gdy testy szczelnosci stana sie standardem, wentylacja mechaniczna w domach bedzie czyms normalnym, ale do tego czasu jeszcze sporo wody uplynie.

 

Natomiast jesli ktos uwaza, ze wentylacja grawitacyjna jest lepszym rozwiazaniem, to ja nikomu nie bronie robic sobie kratek wentylacyjnych w domu :) to w sumie wolny kraj :) natomiast, ja w temat wkrecilem sie strasznie mocno, do tego stopnia, ze teraz prowadze koledze duza budowe, obiktu 1200m2, kubatura 2700m3 i tez chcemy robic z niego budynek pasywny!! :) bedzie ciekawie ;) Zwlaszcza, ze tam wentylacja mechaniczna jest z gruntowym plytowym wymiennikiem ciepla, a sama centrala wentylacyjna ma wbudowana pompe ciepla! Na wiosne zaczne prowadzic jeszcze 3 budowy domkow jednorodzinnych, ktore rowniez beda pasywne!! z testami szczelnosci, wentylacja mechaniczna i innymi ciekawymi systemami grzewczymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie te technologie/rozwiazania, to naprawde wspaniala sprawa :) ale trzeba cos wybrac przy budowie domu, bo napakowapenie pompy ciepla z piowym dolnym zrodlem, rekuperacji z plytowym GWC :) do tego jeszcze kolektory i dla bajeru ogniwa fotowoltaniczne + akumulatorownia z falownikiem ;)

 

a ze w Polsce ludzie nie wiedza... no coz, mentalnosc ludzka baaardzo trudno zmienic. A poza tym, brak jest regulacji prawnych, ktore zmusilyby wykonawcow, zeby domy wreszcie byly robione naprawde porzadnie.

Edytowane przez reraham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...