Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki impregnat do drewna wybrać?


sedols

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 449
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeden z producentów środka na bazie permetryny , reklamuje swój płyn jako głęboko penetrujący. Dosłownie " Duża zdolność penetracji ( około 50cm w ciągu 24 godzin ). "

 

Chciałbym zobaczyć głębokość penetracji środka na 5 cm w drewnie twardzieli sosnowej.

 

Te 50 cm to chyba wzdłuż a nie w poprzek :))

Edytowane przez subfosylny
uzupełnienie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twardziel sosnowa sama w sobie jest zaimpregnowana przez matkę naturę. Bardzo często robimy łaty i kontrłaty ze smolnej sosny ( sama żywica), robimy też z tego opaski na okna, elementy dekoracyjne szczytów. A taka sosna - sprawdzone na wielu starych domach - z której zrobiona jest podwalina mimo iż ma ciemną powłokę to wystarczy trochę podskrobać i jest piękne pomarańczowe drewno.

Subfosylny. Najwidoczniej męczą cię naleciałości zawodowe poprzedniej epoki ( komuny).

Wielu znawców i rzeczoznawców miałem okazję spotkać, wielu konserwatorów zabytków....Każdy ma wiele do powiedzenia natomiast praktyka pokazuje jak to wygląda w rzeczywistości. Jak wykonywane są rekonstrukcje i remonty zabytków itp...jaka jakość i myśl techniczna ? Marna!. Czepiasz się opalania ( zrób sobie próbę w domu ) i opisz wrażenia, piszesz o twardzieli sosnowej i środku penetrującym jakbyś nie wiedział do czego stosuje się taką sosnę a do czego i jakiego drewna środek głęboko penetrujący. I tak z mnóstwem rzeczy jest...w każdym razie można teoryzować i podpierać się fachowymi terminami ale jak nie ma się pojęcia o praktyce i rzemiośle ( tzn czynnie w tym uczestniczysz, pracujesz z tym na codzień, masz fizyczny kontakt) to lepiej czasami ugryźć się w język. Z praktyką teoria przegrywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny post o karabinach z krzywymi lufami. Same uogólnienia i żadnych konkretów.

Myli Ci się przeżywiczenie w twardzielą , która jest właściwa dla każdej sosny w wieku powiedzmy powyżej 20 lat.

 

Nie czepiam się opalania tylko tworzonych przez Ciebie mitów o cudownych i niestworzonych właściwościach drewna opalanego.

 

A ja akurat jestem praktykiem wiec daruj sobie te głupie gadki . Jestem w awangardzie ludzi postępowo myślących. Gdybyś wszedł na moja stronę, tobyś się przekonał. A może wszedłeś, ale pojęcia typu fumigacja w gazach neutralnych, ozonowanie czy badania rezystografem oporowym okazały się zagadnieniami zbyt trudnymi ?

 

Nie podałeś ani certyfikatów potwierdzających cudowne właściwości drewna opalanego ani nie podałeś literatury, w której dawni mistrzowie zalecają opalanie.

 

Nie podałeś, bo takowej nie ma.

 

W większości publikacji nikt nawet słowem nie wspomina o opalaniu. W niektórych, jak na przykład w "Przewodniku cieśli" J Heuricha z 1871 roku, są jedynie wzmianki o opalaniu słupów wkopanych w ziemie. Jednakże są to procesy wykonywane wg innej technologii , opisanej już w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski kolor rzeczywiście był stosowany w tym celu.

A jeżeli chodzi o opalenie to subfosylny ( czytałem informacje na stronie wnikliwie) jako że jesteś praktykantem i ciagle się uczysz i doświadczas to zrób sobie w domu próbę. Weź kawał belki drewnianej i ją opal za pomocą gazu z butli i palnika do papy np. Zetrzyj warstwę opaloną, pomaluj impregnatem i niech ta belka sobie stoi na zewnatrz i niech walczy ze wszelkimi negatywnymi warunkami a ty jako rzeczoznawvca opisz wrażenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem prowadzić wywiad i pytam najlepszych...jeżeli chodzi o opalanie. Poza spraktykowanym już sposobem...

Drewno ma w sobie białka, którymi żywią się robale. Po opaleniu zmienia się struktura tych białek i tworzy się środowisko kompletnie robactwu nie odpowiadające. Ma to ogromne znaczenie dla konstrukcji, które często robione jest z mokrego drewna i dlatego najlepszym sposobem jest opalenie, impregnacja środkami płynnymi ( naturalne)...

W miarę czasu podawać będę kolejne dowody aż do uzyskania pełnej opinii ITD z którym już jestem w kontakcie.

Szczególne podziękowania kieruję do pana subfosylny, który pomógł znaleźć kierunek do badań a także wymusił dowody a nie jedynie przekonania praktyczne.

pzdr wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie cytować zabobony .

 

To, że komuś się wydawało, że Ziemia jest płaska, to nie znaczy, że tak jest.

 

A do zasypki pomiędzy belki stropowe zastosujecie piasek zmieszany z krwią bydlęcą i wapnem zamiast wełny mineralnej? :D

 

Nie wraca się do wysyłania listów za pomocą gołębi pocztowych ( pomijając procentową skuteczność ) w dobie telefonii komórkowej i internetu.

 

Powszechnie w ubiegłym stuleciu stosowano DDT . Czy ktoś odważy się teraz zastosować DDT we własnym domu? Nie widzę chętnych.

 

A ksylamit ?

 

Tak samo jest z dawnymi systemami impregnacji. Warunki morskie są zupełnie inne niż w przypadku użytkowania budynku. Dlatego stosowano gatunki łatwo nasycalne, aby wprowadzić do drewna możliwie dużo środka hydrofobizującego.

Edytowane przez subfosylny
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" A do zasypki pomiędzy belki stropowe zastosujecie piasek zmieszany z krwią bydlęcą i wapnem zamiast wełny mineralnej? :D "

Temat impregnacji będzie ciągle powracał....

ale ja mam inne pytanie?

co sądzisz o izolacji ekofibrem i czy to jest lepsze od wełny mineralnej?

CHODZI MI O TWOJE ZDANIE

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie do tematu. Mam zamiar odnowic deski z balustrady.

Nie wiem jaki to drewno ale podejrzewam, ze cos z tych tanszych ;) Jaki impregnant polecacie ? Vidaron niby taki porzadny ale czy warty ceny ? Wyczytalem gdzies w innych temtatach cos o jakims srodku na S(zabijcie ale nazwy nie pamietam) podobno tez niezly, wiem, ze na bazie rozpuszczalnika :D

Ostatnia strona tematu to jakies klotnie z ktorych nic nie rozumiem wiec pytam wprost.

 

Oczywiscie chcialbym zebybyl w miare tani i porzadny, ale zdaje sobie sprawe ze obie cechy w parze nie chodza. Chce cos niezlego, ktoro wytrzyma wiecej niz 2-3 lata bo mam zamiar wlozyc w to troche pracy czyli odkrecic, wyczyscic stara farbe, polozyc szpachle w miejsca gdzie drzewo jest uszkodzone(sęki;]),a nie pomalować tak jak jest zamontowane i zostawic w pi@#u :p

 

pozdro

Edytowane przez lelusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...