Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja - wentylator kanałowy czy łazienkowy


Recommended Posts

Witam,

Mam ok. 3 m poziomego kanału wentylacyjnego o wymiarze 125 mm.

Z jednej strony kanał podłączony jest do kanału wentylacyjnego w kominie, z drugiej strony zakończony jest trójnikiem, pełniącym funkcje wylotu powietrza z dwóch osobnych pomieszczeń (kuchnia, łazienka).

 

Mniej więcej wygląda to tak:

 

K

K

K_____________

K...................| |

 

K - kanał kominowy

| | - wyloty powietrza z pomieszczeń (między nimi jest ściana).

 

Rozważam dwie opcje:

1. Montaż wentylatora kanałowego przy wyjściu kanału wentylacyjnego do komina. Sterowanie za pomocą programatora dobowego (co 1,5 h na 15 minut) z możliwością pracy ciągłej.

2. Dwa wentylatory sufitowe (łazienkowe / kuchenne) z czujnikiem wilgotności zamontowane na wylotach powietrza z pomieszczeń. Wentylatory wyposażone byłyby w klapę zwrotną, tak aby jeśli jeden z nich się załączy nie cofał powietrza do drugiego pomieszczenia i odwrotnie.

 

Które z rozwiązań byłoby bardziej korzystne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wygodniej jest sterować każdym pomieszczeniem osobno. Jednak, czy czujnik wilgoci to dobry pomysł? Jeśli w łazience jest kibelek to pewnie nie :). Wtedy lepiej sterować zapalanym światłem. Są przekaźniki, które wyłączają obwód z nastawionym opóźnieniem. W kuchni też lepiej zastosować przekaźnik w połączeniu z pochłaniaczem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
To prawda,jeżeli będziesz instalował wentylacje szczególną uwagę zwróc na te elementy o których mowa powyżej. Co do czujnika wilgoci to z doświadczenia wiem,że montowanie go nie jest dobrym pomysłem,często nie spełnia swojej roli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Witam. Mam trochę inny problem z wetylatorem łazienkowym, mianowicie chodzi o to, by przy załaczeniu światła w łazience wentylator się nie włączal, natomiast przy opuszczeniu łazienki i wyłączeniu światła wentylator się załączył na określony czas np. 6 min (wentylator jest z timer' em). Konkretnie chodzi o to, by przy opuszczeniu łazienki i wyłaczeniu światła załączył sie tylko timer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Konkretnie chodzi o to, by przy opuszczeniu łazienki i wyłaczeniu światła załączył sie tylko timer

 

Zainstaluj pod deską sedesową inicjator - mikrowyłącznik załączjący timer przy ustaniu nacisku (tylko pamiętaj o zastosowaniu napięcia "bezpiecznego" 12 lub 24V!;))

 

Pozdr.

 

P.S. a teraz poważnie: poszukaj przełącznika światła z jedną parą styków zwiernych i jedną parą rozwiernych. Te styki rozwierne posłużą do zainicjowania cyklu pracy timer'a (po zgaszeniu światła zostaną zwarte). Tak na marginesie - w dobie oszczędności nie jest najlepszym rozwiązaniem wyciąganie z pomieszczenia ubikacji całego ogrzanego powietrza. Oszczędniej i efektywniej byłoby podłączyć wentylator kanałowy umieszczony w bocznej odnodze do rury spłukującej wodę. Wtedy przykre zapachy byłyby usuwane od razu.

No, ale to wymagałoby sporych zdolności w majsterkowaniu.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...