Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Walka z wiatrakami, czyli budujemy Krzysia - komentarze


Recommended Posts

talgo - jak coś mogę pomóc co do sauny, to daj znać. W rodzinnych domach zawsze sauna była, w dodatku robiona metodą gospodarczą, więc trochę szczegółów konstrukcyjnych i uwarunkowań pamiętam. Generalnie sauna to nie filozofia.

 

Z drewna na ściany polecam osikę. Bardzo przyjemnie się zachowuje w warunkach saunowania (nie parzy) i jest do dostania nieco taniej niż cedr na allegro. Inna sprawa, że z tego co widzę świerk skandynawski jest jeszcze tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 303
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dr_au

 

Wielkie dzięki, z pewnością będę pytał :)

 

To prawda że świerk jest tańszy, ale jeśli masz doświadczenie w tym temacie to może zastanowię się nad osiką do środka, a z zewnątrz może być świerk żeby w koszty większe nie wpadać.

 

Z moich wyliczeń wychodzi że sauna będzie miała 7m3 więc piec potrzebuję 8kw? Podobno bieże się większy o 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

talgo - istotne jest drewno w środku. Na zewnątrz możesz dać nawet KG i pomalować albo obłożyć płytkami (przy zachowaniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy ścianą a ociepleniem). Drewno od środka powinno być przede wszystkim odżywiczone inaczej przez pierwszy rok może i ładnie w saunie pachnie, ale gorzej z użytkowaniem. Pooglądałem świerk skandynawski i wygląda dobrze. Osika ma jedną przewagę - nie ma sęków, więc nie będzie punktów, które sprawiają wrażenie gorętszych. Jest też jaśniejsza i lepiej komponuje się z abachi na ławy i jakoś bardziej odpowiada mi estetycznie. Ma też wadę - lubi się "brzydziej" brudzić (dlatego można pomyśleć o abachi na ławy - ponoć lepiej się zachowuje). Poszukaj w sieci zdjęć realizacji - można porównać.

 

Przeliczyłem sobie z grubsza wielkość Twojej kabiny i wyszło mi, że masz kilkanaście m2 od środka drewna do zrobienia. To daje różnicę poniżej 1000 zł. Przy takiej różnicy w cenie pewnie bym się skusił na osikę, ale wielkiej różnicy w walorach użytkowych bym się nie spodziewał.

 

Z doborem pieca - tu mam za mało doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
widać, że podłoga na błysk posprzątana ;)

 

Niestety to "najgorsze" jeszcze przed Nami... czyli sprzątanie.

Ale szczerze mówiąc smutno wygląda Wasza choinka. Domyślam się, że miała wyjść elegancko, ale coś nie tak. Może to kwestia światła, ciężko zgadnąć.

 

W rzeczywistości choinka wygląda przepięknie, a na zdjęciach faktycznie wygląda ...tak se... robiłem z różnych ujęć ale nic to niedało. Może dlatego, że jest cała na srebrno...? Nie wiem.

 

Najważniejsze, że jest i w realu prezentuje się świetnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to lecę pooglądać to cudo dla zmarzluchów :)

 

edit

 

nooooo Panie Talgo, miodzioooo ta drewutnia ;)

 

Jak mnie by się przydały takie ręce w domu :oops:

Edytowane przez malka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sylwestrowo!

Troche mnie ganialo po swiecie. W moim mieszkaniu w Finlandii byla sauna i przekonalam sie, jaka to wspaniala rzecz! Tylko w swoim Krzysiu nie mam gdzie jej upchnac.... Zazdroszcze, Talgo :)

Czy tez tak masz, ze przychodza do Ciebie goscie i mowia, ze to maly domek? ;)

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!!

Edytowane przez Havena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

malka , ale jak grzeje ta drewutnia!!!

 

 

 

o ile fanką wysokich temperatur i dużej wilgotności nie jestem (och.. ta starość ;) ) o tyle dziś bym sie przytuliła do takiej grzejącej drewutni :)

 

i co zrobiłeś z oknem - okiennica, czy inne rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...