Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

O to moim zdaniem się pospieszyłeś. Miałeś jeszcze sporo czasu na przemyślenia i wybór a co ważne sam piszesz o zmianie przepisów związanych z postrzeganiem pomp jako źródeł odnawialnych i możliwości ich dofinansowania.

 

Nie...ja nic nie pisałem o tych zmianach w dofinansowaniu....Wiesz bo plan był taki ze w tym roku się wprowadzę, ale kilka rzeczy się przesunęło i jestem w plecy z czasem. Ogólnie wszystko jest zrobione, została taka typowa wykończeniówka, podłogi malowanie ścian. No i zrobienie kuchni i łazienki, to jest najbardziej czaso i finansochłonne dlatego musiało poczekać do wiosny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 774
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Witam serdecznie,

 

Jakiś czas temu miałem przyjemność pisania z Panem Liwko odnośnie ogrzewanie domu prądem.

Zainteresował mnie Pan tematem PC i w związku z tym moje pytania:

Czy zna pan kogoś ( np z osób na forum ) kto posiada zainstalowaną PC w domu o podobnych wymiarach do mojego ( przyszłego) domu 270 m2 pow. użytkowej i 330m2 z garażem i pomieszczeniem nad nim ?

Czy jest Pan w stanie doradzić w wyborze firmy, która zrobiła by wstępną kalkulację takiej inwestycji?

Jak lub kto może policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło? - nie mam tych danych w projekcie.

Czy jeżeli PC to ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu? - człowiek z firmy KAN proponował nie robić podłogówki w sypianiach ( np. brak możliwości użycia przyjemnej wykładziny )

Czytam forum od jakiegoś czasu i naprawdę trudno mi się zdecydować na jakieś rozwiązanie odnośnie ogrzewania. Gaz z własnej butli, olej może prąd a może właśnie PC - budowę najprawdopodobniej będę zamykał w 2012 r więc cena PC powinna być bardziej przystępna. Jednakże wolałbym wybrać już teraz źródło ogrzewania i przygotować się do tematu należycie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Jakiś czas temu miałem przyjemność pisania z Panem Liwko odnośnie ogrzewanie domu prądem.

Zainteresował mnie Pan tematem PC i w związku z tym moje pytania:

Pompa ciepla najefektywniej dziala przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli duzo powierzchniowym.

Podloga jest tu najbardziej oczywistym roziwazaniem. Stosuje sie tez (choc rzadziej zdecydowanie) ogrzewanie scienne.

Mozna zastosowac grzejniki, ale zeby grzaly przy niskiej temperaturze, musialy by byc bardzo duze, wieksze niz przy ogrzewaniu pieacmi wszelakiej masci.

 

Bez przesady a ta wykladzina. Jakiej grubosci jest ta wykladzina? Ja mam w calym domu (po za kuchnia, lazienkami itp), drewniane podlogi o grubosci 11mm. Wydaje mi sie ze bardziej izoluja niz paru milimetrowa wykladzina.

Ktos tu zreszta opisywal ze ma cos takiego w swoich sypialniach i daje rade.

 

I musisz byc swiadomy, ze przy ogrewaniu podlogowym nie podsniesiesz temperatury pomieszzczenia w pol godziny o pare stopni jak goroacym grzejnikiem.

Czasem potrzweba na to godzin, bo podloga ma duza bezwladnosc. Moze ale nie musi Ci to odpowiadac.

Ale z plusow dodatnich ;-) daje Ci to mozliwosc grzania pompa w nocy w taniej taryfie. Nagrzana podloga bedzie oddawala cieplo do pomieszczen wiekszosc dnia. Czyli minimalizujesz koszty uzytkowania.

 

Zdecydowanie odradzam firme KAN Therm. Mialem z nimi bardze zle doswiadczenia. W skrocie, ich dzial techniczny nie ma zielonego pojecia o swoich produktach :-/

 

 

pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla najefektywniej dziala przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli duzo powierzchniowym.

Podloga jest tu najbardziej oczywistym roziwazaniem. Stosuje sie tez (choc rzadziej zdecydowanie) ogrzewanie scienne.

Mozna zastosowac grzejniki, ale zeby grzaly przy niskiej temperaturze, musialy by byc bardzo duze, wieksze niz przy ogrzewaniu pieacmi wszelakiej masci.

 

Bez przesady a ta wykladzina. Jakiej grubosci jest ta wykladzina? Ja mam w calym domu (po za kuchnia, lazienkami itp), drewniane podlogi o grubosci 11mm. Wydaje mi sie ze bardziej izoluja niz paru milimetrowa wykladzina.

Ktos tu zreszta opisywal ze ma cos takiego w swoich sypialniach i daje rade.

 

I musisz byc swiadomy, ze przy ogrewaniu podlogowym nie podsniesiesz temperatury pomieszzczenia w pol godziny o pare stopni jak goroacym grzejnikiem.

Czasem potrzweba na to godzin, bo podloga ma duza bezwladnosc. Moze ale nie musi Ci to odpowiadac.

Ale z plusow dodatnich ;-) daje Ci to mozliwosc grzania pompa w nocy w taniej taryfie. Nagrzana podloga bedzie oddawala cieplo do pomieszczen wiekszosc dnia. Czyli minimalizujesz koszty uzytkowania.

 

Zdecydowanie odradzam firme KAN Therm. Mialem z nimi bardze zle doswiadczenia. W skrocie, ich dzial techniczny nie ma zielonego pojecia o swoich produktach :-/

 

 

pozdrawiam

marcin

 

Dziękuje za odpowiedź,

 

Czy jest Pan może użytkownikiem PC??

Jaki ma Pan dom?

Czym Pan ogrzewa?

I wracając do tematu zapotrzebowania na ciepło budynku, jaka firma wykonuje coś takiego i za ile?

 

Dziękuję z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i Panie oczywiście :)

 

Czy ktoś jest w stanie wypowiedzieć się w temacie:

 

"...że z biegiem czasu woku sondy odwiertu pionowego ziemia nie przylega do sądy na skutek regularnego zamarzania i rozmarzania gleby co niesie z sobą spadek sprawności samej pompy i w rezultacie niedogrzanie domu lub wyższe rachunki za prąd na skutek włączania się grzałki elektrycznej wspomagającej ogrzewanie c.o..."

 

Dzisiaj coś takiego usłyszałem od jednego z instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź,

 

Czy jest Pan może użytkownikiem PC??

Jaki ma Pan dom?

Czym Pan ogrzewa?

I wracając do tematu zapotrzebowania na ciepło budynku, jaka firma wykonuje coś takiego i za ile?

 

Dziękuję z góry

Po "pierwsze primo", sie nie zwracamy tutaj per Pan miedzy soba ;-)

 

Dom z poddaszem, 150 uzykowej, kolo 180m podlogowki. Ociepolony 15cm na scianach i podlodze, 28cm dach. Niestety sposo bledow zwlaszcza w ocieleniu poddasza :-( Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

 

Ogrzewam PC, formalnie 10KW mocy, kolektor poziomy. Chodzi w znakomitej wiekszosci w taniej taryfie.

Przykladowe tygodniowe zuzycie pradu na ogrzewanie w kilku ostatnich tygodniach, w nawiasach srednia temperatura powietrza z tego okresu:

103kWh (7C)

122kWh (1C)

149kWh (-3C)

190kWh (-9C)

 

koszt 2 lata temu instalcji (ClimaKomfort z grudziadza)

- PC 36000

- kolektor poziomy 4000

- ogrzewanie podlogowe 18000

 

pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresował mnie Pan tematem PC i w związku z tym moje pytania.

Zapotrzebowanie na ciepło liczą ci, którzy robia certyfikaty energetyczne - w sieci jest sporo ofert. Samemu można je oszacować korzystając z oprogramowania ozc dostępnego za darmo w sieci. Po kliknięciu w "TU" na mojej stopce otworzy sie arkusz, w którym parę osób opisało swoje instalacje wraz z powierzchniami domów i zuzyciem energii, można porówać ze swoim domem. Do pompy zaleca się podłogówkę, najlepiej wszędzie (+ oczywiście dodatkowo drabinki do suszenia ręczników w łazienkach podłączone bezpośrednio do obiegu). Gdy jednak ktoś nie jest przekonany do podłogówki, to może sobie pociagnąć rurki (np. najtańszy pex po niecałe 2zł za metr w markecie) do ewentualnych grzejników w niektórych miejscach. Przy budowie to żaden koszt, później się tego nie da zrobić, a daje to jakieś poczucie bezpieczeństwa. Gdyby przez przypadek podłogówka się gdzieniegdzie nie sprawdzała, można będzie łatwo zamontować parę grzejników. Jest to jakieś zabezpieczenie które prawdopodobnie jednak nigdy nie zostanie wykorzystane.

"...że z biegiem czasu woku sondy odwiertu pionowego ziemia nie przylega ... coś takiego usłyszałem od jednego z instalatorów.

Wygląda mi to na bajer machera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
A jaki narzut ma Viessmann? Albo inaczej - o jaki rabat można się targować?

No ja na razie nie mogę polecić mojej instalacji z jednej przyczyny....jeszcze nie pracuje.

Nie pytaj o rabaty tylko o całość. Sam pracuję w handlu i jak klient pyta mnie jaki rabat może na coś uzyskać to bardzo mnie to rozśmiesza...Taka mentalność...a rabat będzie?? :) heh. Chodzi oto że Ciebie ma interesować cena końcowa a nie to ile oczek dostaniesz na pompę Viessmanna, czy każdą inna. Bo jeśli w ten sposób podejdziesz do tematu to salon Viessmanna może Ci sprzedać pompę za 15 tys brutto. Ale za kotłownie zgarną drugie tyle....Kompleksowość przede wszystkim

Po cenach swojej instalacji mogę powiedzieć że mają spore narzuty, ale tez umiejętne negocjacje mogą wiele dać. Oczywiście nie zawsze, broń Boże nie twierdzę że mam jakiś tam dar przekonywania, bo ludzie są różni i jedni chcą współpracować kompleksowo a innym zależy tylko na dobrym zarobku na sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam firme KAN Therm. Mialem z nimi bardze zle doswiadczenia. W skrocie, ich dzial techniczny nie ma zielonego pojecia o swoich produktach :-/

 

Jestem z Białegostoku więc dlatego pomyślałem o KANThermie....

W takim razie jaką firmę może Pan polecić ?

witam ' sąsiada' mam Pc i bardzo jestem zadowolona, w całym domu mam podłogówkę, podłoga to woodentic i moje dzieciaki biegają po domu w skarpetkach, często na boso )))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
witam ' sąsiada' mam Pc i bardzo jestem zadowolona, w całym domu mam podłogówkę, podłoga to woodentic i moje dzieciaki biegają po domu w skarpetkach, często na boso )))

 

Witam, koleżanka też z Białego?

Jaka firma instalowała Tobie PC i jakiego producenta ?

Jak duży masz dom ?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i Panie oczywiście :)

 

Czy ktoś jest w stanie wypowiedzieć się w temacie:

 

"...że z biegiem czasu woku sondy odwiertu pionowego ziemia nie przylega do sądy na skutek regularnego zamarzania i rozmarzania gleby co niesie z sobą spadek sprawności samej pompy i w rezultacie niedogrzanie domu lub wyższe rachunki za prąd na skutek włączania się grzałki elektrycznej wspomagającej ogrzewanie c.o..."

 

Dzisiaj coś takiego usłyszałem od jednego z instalatorów.

 

wykonawca bajeruje, bo pewnie nie ma dostępu do taniej wiertnicy, ma za to dostęp do taniej koparki :)

 

...albo jest niedouczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonawca bajeruje, bo pewnie nie ma dostępu do taniej wiertnicy, ma za to dostęp do taniej koparki :)

...albo jest niedouczony

Niekoniecznie. Poczytaj sobie artykuł w marcowym numerze Magazynu Instalatora - "Zamarznięte pionowe wymienniki pompy ciepła - studium osobliwego przypadku. Efektywne ogrzewanie. "

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi3%28151%29/16.pdf - link do pierwszej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...