Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niekoniecznie. Poczytaj sobie artykuł w marcowym numerze Magazynu Instalatora - "Zamarznięte pionowe wymienniki pompy ciepła - studium osobliwego przypadku. Efektywne ogrzewanie. "

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi3%28151%29/16.pdf - link do pierwszej strony

 

Czytałem jakiś miesiąc temu. Bardzo ciekawy materiał. To jest wyjątek potwierdzający regułę. Poza tym pięknie opisano w tym artykule, czego nie należy robić, żeby zamrozić DZ. Instalatorzy mając taką wiedzę (a wystarczy właśnie tego typu artykuł) powinni tak dobierać dolne źródło, żeby sytuacja się nigdy nie zdarzyła. Do tego uświadomić klienta, czego nie wolno robić, np. na chama suszyć domu pracującą non-stop PC i to ze zbyt krótkim DZ oraz kontrolować temp DZ na wlocie/wylocie, zwłaszcza w pierwszym roku użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 774
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A kiedyś na końcu wyjdzie ,że najlepsze są zwykły fundament,zwykłe murowane ściany,zwykła wentylacja,piec na węgiel jak tanio albo na gaz jak można sobie pozwolić drożej i minie era wynalazków.....

Żarcik taki

Ale...z drugiej strony .Kiedyś reku musowo bo wielkie oszczędności, dziś już pozostał tylko komfort.Pompa ciepła -za darmo ogrzewanie - dziś jak jest gaz nie bardzo jest sens w nią wchodzić itp itd.Ewoluuje to w miarę funkcjonowania większej liczby instalacji w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale...z drugiej strony .Kiedyś reku musowo bo wielkie oszczędności, dziś już pozostał tylko komfort.Pompa ciepła -za darmo ogrzewanie - dziś jak jest gaz nie bardzo jest sens w nią wchodzić itp itd.Ewoluuje to w miarę funkcjonowania większej liczby instalacji w praktyce

Zaczynasz jak Tewje Mleczarz ...

Prawda jest taka, że nie ma idealnych i uniwersalnych rozwiązań. Gdyby takie były, to wszyscy by je stosowali już dawno ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Przeglądam ten wątek i chciałbym abyście obejrzeli tą ofertę. Otrzymałem ją niedawno i ciekaw jestem Waszej opinii.

Jestem również w trakcie zbierania ofert i rzeczywiście należy uzbroić się w cierpliwość. Ale tą mam. Proszę o sugestię.

 

Parametry wstępne:

Pow. użytkowa 160 m2

Garaż 30 m2

Wysokość pom. 2,7 m.

Ocieplenie steropian o gr 200 mm.

Podłoga steropian 150- 200 mm

22 okna.

pompa ciepła będzie służyła również jako źródło ciepła dla zaspokojenia potrzeb c.w.u. dla 3, 4 osób

Ogrzewanie podłogowe

Preferencje temp.- ca 21,5 st. C

Pzdr. Radek

 

Oferta:

 

1.Pompa ciepła gruntowa-odwiert

pompa ciepła model EXT10G 10KW HITACHI/Siemens CENA:14 908 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA: 4 450 PLN (netto)

odwiert CENA: 80zł./metr, czyli przy pow. budynku 160m2 będzie to 170 m.

odwiertów co daje 13 600 PLN (netto).

Odwierty może wykonać również inna dowolna firma.

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 35 458 PLN (netto).(wysoki ze względu na cenę odwiertów)

---------------------------------------

2.Pompa ciepła gruntowa-kolektor płaski

Do wykonania kolektora płaskiego potrzebna jest powierzchnia ok. 500 m2.

Może to być również suma mniejszych powierzchni wokół budynku.

 

pompa ciepła model EXT10G HITACHI/Siemens CENA:14 908 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA: 4 450 PLN (netto)

kolektor płaski długość 800m. Cena: 12 000 PLN (netto)

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 33 858 PLN (netto).

----------------------------------------

 

3.Pompa ciepła typu powietrze-woda (bez ingerencji w grunt)

pompa ciepła EXT model EVI z podwójnym sprężaniem do -25C.

pompa ciepła EXT13EVI Cena: 17 890 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA 4.450PLN (netto)

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 24 840 PLN (netto).

--------------------------------

Edytowane przez krebs1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Przeglądam ten wątek i chciałbym abyście obejrzeli tą ofertę. Otrzymałem ją niedawno i ciekaw jestem Waszej opinii.

Jestem również w trakcie zbierania ofert i rzeczywiście należy uzbroić się w cierpliwość. Ale tą mam. Proszę o sugestię.

 

Parametry wstępne:

Pow. użytkowa 160 m2

Garaż 30 m2

Wysokość pom. 2,7 m.

Ocieplenie steropian o gr 200 mm.

Podłoga steropian 150- 200 mm

22 okna.

pompa ciepła będzie służyła również jako źródło ciepła dla zaspokojenia potrzeb c.w.u. dla 3, 4 osób

Ogrzewanie podłogowe

Preferencje temp.- ca 21,5 st. C

Pzdr. Radek

 

Oferta:

 

1.Pompa ciepła gruntowa-odwiert

pompa ciepła model EXT10G 10KW HITACHI/Siemens CENA:14 908 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA: 4 450 PLN (netto)

odwiert CENA: 80zł./metr, czyli przy pow. budynku 160m2 będzie to 170 m.

odwiertów co daje 13 600 PLN (netto).

Odwierty może wykonać również inna dowolna firma.

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 35 458 PLN (netto).(wysoki ze względu na cenę odwiertów)

---------------------------------------

2.Pompa ciepła gruntowa-kolektor płaski

Do wykonania kolektora płaskiego potrzebna jest powierzchnia ok. 500 m2.

Może to być również suma mniejszych powierzchni wokół budynku.

 

pompa ciepła model EXT10G HITACHI/Siemens CENA:14 908 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA: 4 450 PLN (netto)

kolektor płaski długość 800m. Cena: 12 000 PLN (netto)

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 33 858 PLN (netto).

----------------------------------------

 

3.Pompa ciepła typu powietrze-woda (bez ingerencji w grunt)

pompa ciepła EXT model EVI z podwójnym sprężaniem do -25C.

pompa ciepła EXT13EVI Cena: 17 890 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA 4.450PLN (netto)

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 24 840 PLN (netto).

--------------------------------

 

Nie wiem, co to za pompy ciepła, ale ceny mają całkiem interesujące. Różnica między kolektorem poziomym i odwiertami bardzo niewielka, masz więc wybór - albo robić poziomy we własnym zakresie, co wyjdzie min. 5-6 tys. taniej, albo pozostać przy pionowym. Swoją drogą, poszukaj odwierty zaczynają się od 80 zł brutto/mb.

Zbiornik z nierdzewki warto kupić, choć cena wydaje mi się dość wysoka, można kupić nieco taniej.

Koszt robocizny - rozsądny pod warunkiem, że nie dorzucą dodatkowo stopięćdziesiąt pozycji na fakturze typu zaworek, rurka, obejma, kabel, pompa, itp., itd, co potrafi o parę tys. podbić kwotę. Zapytaj, czy jest to wszystko w cenie, którą otrzymałeś.

Pompa powietrze-woda widać, że wychodzi ok. 11 tys. brutto mniej. Zakładając, że będzie grzała drożej tak około 800 zł rocznie, do tego trochę bardziej wymagający serwis, koszt gruntowej zwróci Ci się po około 10 latach. Sam musisz wybrać, co bardziej Ci się kalkuluje. Oba rozwiązania są dobre, choć gruntowa bardziej pewna w działaniu i przewidywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co to za pompy ciepła, ale ceny mają całkiem interesujące. Różnica między kolektorem poziomym i odwiertami bardzo niewielka, masz więc wybór - albo robić poziomy we własnym zakresie, co wyjdzie min. 5-6 tys. taniej, albo pozostać przy pionowym. Swoją drogą, poszukaj odwierty zaczynają się od 80 zł brutto/mb.

Zbiornik z nierdzewki warto kupić, choć cena wydaje mi się dość wysoka, można kupić nieco taniej.

Koszt robocizny - rozsądny pod warunkiem, że nie dorzucą dodatkowo stopięćdziesiąt pozycji na fakturze typu zaworek, rurka, obejma, kabel, pompa, itp., itd, co potrafi o parę tys. podbić kwotę. Zapytaj, czy jest to wszystko w cenie, którą otrzymałeś.

Pompa powietrze-woda widać, że wychodzi ok. 11 tys. brutto mniej. Zakładając, że będzie grzała drożej tak około 800 zł rocznie, do tego trochę bardziej wymagający serwis, koszt gruntowej zwróci Ci się po około 10 latach. Sam musisz wybrać, co bardziej Ci się kalkuluje. Oba rozwiązania są dobre, choć gruntowa bardziej pewna w działaniu i przewidywalna.

 

Cześć.

Trochę poszperałem na forach i zdarzają się negatywne opinie o tym producencie. To, że chińska to nie problem (wiele renomowanych również jest "chińska", albo przyznają się za jakiś czas, że tam montują lub produkują).

Martwi mnie natomiast serwis gwar. i pogwarancyjny.

Podpowiedzcie na co zwrócić uwagę podczas doboru wykonawcy i może polecicie mi jakiegoś polskiego producenta (nie mam przyrostu formy na treścią i nie muszę mieć zagranicznej).

 

Pzdr.

Radek

 

Ps. Mam trochę zapału:) i z chęcią zabrałbym się za zrobienie dolnego źródła osobiście. Podajcie proszę jakieś linki do "instrukcji - zrób to sam".

Edytowane przez krebs1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Przeglądam ten wątek i chciałbym abyście obejrzeli tą ofertę. Otrzymałem ją niedawno i ciekaw jestem Waszej opinii.

Jestem również w trakcie zbierania ofert i rzeczywiście należy uzbroić się w cierpliwość. Ale tą mam. Proszę o sugestię.

 

Parametry wstępne:

Pow. użytkowa 160 m2

Garaż 30 m2

Wysokość pom. 2,7 m.

Ocieplenie steropian o gr 200 mm.

Podłoga steropian 150- 200 mm

22 okna.

pompa ciepła będzie służyła również jako źródło ciepła dla zaspokojenia potrzeb c.w.u. dla 3, 4 osób

Ogrzewanie podłogowe

Preferencje temp.- ca 21,5 st. C

Pzdr. Radek

 

Oferta:

 

1.Pompa ciepła gruntowa-odwiert

pompa ciepła model EXT10G 10KW HITACHI/Siemens CENA:14 908 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA: 4 450 PLN (netto)

odwiert CENA: 80zł./metr, czyli przy pow. budynku 160m2 będzie to 170 m.

odwiertów co daje 13 600 PLN (netto).

Odwierty może wykonać również inna dowolna firma.

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 35 458 PLN (netto).(wysoki ze względu na cenę odwiertów)

---------------------------------------

2.Pompa ciepła gruntowa-kolektor płaski

Do wykonania kolektora płaskiego potrzebna jest powierzchnia ok. 500 m2.

Może to być również suma mniejszych powierzchni wokół budynku.

 

pompa ciepła model EXT10G HITACHI/Siemens CENA:14 908 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA: 4 450 PLN (netto)

kolektor płaski długość 800m. Cena: 12 000 PLN (netto)

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 33 858 PLN (netto).

----------------------------------------

 

3.Pompa ciepła typu powietrze-woda (bez ingerencji w grunt)

pompa ciepła EXT model EVI z podwójnym sprężaniem do -25C.

pompa ciepła EXT13EVI Cena: 17 890 PLN (netto)

zbiornik CWU 300 litrów, stal nierdzewna CENA 4.450PLN (netto)

Koszt montażu 2.500 PLN (netto).

 

Koszt całości: 24 840 PLN (netto).

--------------------------------

 

Daj sobie spokoj z ta firma bylo kilka watkow, ze wszystko ok do momentu kiedy trzeba cos zmienic, lub cos jest niewydajne, te pompy nie sa firmy exotherm tylko to zwykly chinski sprzet sciagany z poprzez takie portale jak alibaba.com, moze to na poczatku chodzi, ale co zrobisz jak CI padnie? Wyslesz do Chin ? A jak sie upiersz przy tym to kup sobie bezposrednio z Chin http://www.alibaba.com/trade/search?SearchText=evi+heat+pump&Country=&CatId=0&IndexArea=product_en&fsb=y&viewAllCategory= a nie od firmy ktora mowi ze to produkuje.... cala Polska :)

Edytowane przez karpiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli: powietrzna tej firmy na 100% odpada, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć, że będą kłopoty. Glikol-woda - w podobnej cenie masz PPC lub Ecopol, nie wiem, czy gorsze, czy lepsze, ale na pewno sprawdzone przez wielu użytkowników i nie powinno być żadnego kłopotu z gwarancją, serwisem, softem, itp. bo firmy są polskie i z tego co widzę - dość prężne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli: powietrzna tej firmy na 100% odpada, z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć, że będą kłopoty. Glikol-woda - w podobnej cenie masz PPC lub Ecopol, nie wiem, czy gorsze, czy lepsze, ale na pewno sprawdzone przez wielu użytkowników i nie powinno być żadnego kłopotu z gwarancją, serwisem, softem, itp. bo firmy są polskie i z tego co widzę - dość prężne.

 

Z tego co widzialem na stronie i na allegro te pompy gruntowe te sa z Chin http://www.ecvv.com/company/chinasirac/index.html z pewnoscia, od razu mowie ze nie jestem z konkurencji etc po prostu nie rozumiem czemu firmy naciaga ludzi i nie pisza prawdy ze sa np dystrybutorem chinskich firm :):)

 

Zagadam się z przedmówca, ze raczej bym poszedł w stronę prawdziwych polskich rozwiązań PPC czy ECOPOL

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej jak składane są w Polsce. Przynajmniej w razie W części na miejscu.

Prawda jest też taka że dzisiaj to już ni wiadomo co chińskie a co nie. Ważne by podzespoły były znanych firm.

 

Dokladnie masz racje, tylko problem moim zdaniem poelga na serwisie bo kupujesz pompe ktora jest wymyslem chinskiego producenta a dytrubuje Ci to firma krzak a jak wiadomo pompy ciepla to urzadzenia na wielel lat, firma padnie a Ty zostaniesz z pompa ktorej nikt nie zna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie masz racje, tylko problem moim zdaniem poelga na serwisie bo kupujesz pompe ktora jest wymyslem chinskiego producenta a dytrubuje Ci to firma krzak a jak wiadomo pompy ciepla to urzadzenia na wielel lat, firma padnie a Ty zostaniesz z pompa ktorej nikt nie zna...

 

Dlatego trzeba sprawdzać na czyich podzespołach te pompy są składane

http://ppcpompy.eu/page15.php

http://www.ecopol-system.pl/danetechniczne/danetechniczne.html

Moim zdaniem niewiele się one różnią od dużo droższych;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompy glikolowe to z naprawą nie ma większych problemów. Można zastosować wymienniki innej firmy niż oryginalnie zamontowane, ale takie awarie to sytuacje ekstremalne

(np. teraz do Viessmana założyłem parownik taki sam jak montuję w swoich)

Sprężarka to wiadomo, można wstawić dowolną odpowiedniej mocy, o ile fizycznie się zmieści. Zamiast tłokówki scroll wejdzie, odwrotnie może być ciężko.

Armatura chłodnicza - można pominąć.

Problemem może być wyłącznie elektronika, ale to też jest do obejścia - można oprogamować inny sterownik w ostateczności gdyby zażyczyli sobie jakieś dziwne kwoty.... Pewnie nie tak rozbudowany jak firmowe ale zawsze jest ratunek.

 

Natomiast - jeśli ktoś kupi sobie taniego "chińczyka" powietrze-woda i zaczną się nawet typowe problemy chociażby z odszranianiem, to ja go pazdrawljaju ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompy glikolowe to z naprawą nie ma większych problemów. Można zastosować wymienniki innej firmy niż oryginalnie zamontowane, ale takie awarie to sytuacje ekstremalne

(np. teraz do Viessmana założyłem parownik taki sam jak montuję w swoich)

Sprężarka to wiadomo, można wstawić dowolną odpowiedniej mocy, o ile fizycznie się zmieści. Zamiast tłokówki scroll wejdzie, odwrotnie może być ciężko.

Armatura chłodnicza - można pominąć.

Problemem może być wyłącznie elektronika, ale to też jest do obejścia - można oprogamować inny sterownik w ostateczności gdyby zażyczyli sobie jakieś dziwne kwoty.... Pewnie nie tak rozbudowany jak firmowe ale zawsze jest ratunek.

 

Natomiast - jeśli ktoś kupi sobie taniego "chińczyka" powietrze-woda i zaczną się nawet typowe problemy chociażby z odszranianiem, to ja go pazdrawljaju ;)

 

No wlasnie o to mi chodzilo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie liczony VAT od kolektora dolnego - poziomego i pionowego? Mam kilka ofert gdzie jest to liczone różnie - niektórzy liczą oba kolektory na 8%, niektórzy na 23%, a inni kolektor pionowy - 8% a poziomy 23%.

Dla mnie oczywiście lepiej taniej, tylko nie chciałabym potem być wezwana do dopłaty różnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie liczony VAT od kolektora dolnego - poziomego i pionowego? Mam kilka ofert gdzie jest to liczone różnie - niektórzy liczą oba kolektory na 8%, niektórzy na 23%, a inni kolektor pionowy - 8% a poziomy 23%.

Dla mnie oczywiście lepiej taniej, tylko nie chciałabym potem być wezwana do dopłaty różnicy...

 

Zgodnie z prawem 8% instalacja i infrastruktura związana z instalacją .A nawet jak ktoś ma wątpliwości to pisze na instalację w budynku.

Powiem więcej ,Nie wolno naliczyć 23 zamiast 8 % bo to też nie jest zgodne z prawem i jest karalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...