Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 774
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdaje się, że kopalnia nie płaci za całą płytę. Odwróćmy sytuację. Czy by ci się w perspektywie kilku lat opłacało - zrezygnować z płyty i ogrzewania prądem na rzecz polskiej PC za 11,7 kpln brutto (sprawdziłem) i DZ za ok 5 kpln? PC wyszła by te pare kpln drożej, ale może sobie policz czy nie popełniłeś błędu robiąc dom 4 litrowy zamiast 5 litrowego z PC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumowania za 5 lat nie będziemy oglądać telewizji ani używać czajnika elektrycznego,

Jeśli nawet koszt 1kW za 5 lat bedzie =1zł to mając średni dom 125m2 zyżywający 8700kWh/m2rok z PC zapłacę za ogrzewanie około 2800zł

Czy to dużo?? ludzie w bloku płacą po 400zł czynszu.

Mój ojciec mając podłączony gaz do domu chce założyć kolektory słoneczne z gazownią można się ugadać tak że przez 6 miesięcy w ciągu roku nie będzie pobierać opłaty abonamentowej, jak się zapytałem kiedy mu się zwróca to powiedział że za 20lat tylko kombinacja polega na tym żeby na emeryturze mieć jak najmniejsze rachunki, w czasach padających banków i ogólnej lipy na rynku finansowym wydaje się że inwestycja ta może mieć sens, dzisiaj masz pieniądze a jutro nie, tak jak było z książeczkami mieszkaniowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zatem hipotetycznie przyjmując twoje założenia, że w przyszłości kWh będzie kosztować 1 pln.

40 kWh*180m2*1pln = 7200 pln/rok - koszt CO bez CWU

50 kWh*180m2*1pln/2,5(zaniżony COP)= 3600 pln/rok - koszt CO bez CWU

Naprawdę myślisz bardzo przyszłościowo rezygnując z PC na rzecz prądu.

 

Zaraz napisze że wydałeś na pompę 30tyś itp. itd,

Arturo72 czemu budujesz wogóle dom, przecież to inwestycja bez sensu, nigdy Ci się nie zwróci a za połowę tej kasy mogłeś kupić przytulne mieszkanie?? a za reszte wpłacić na konto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że z PC cały czas mniej płacisz, a nawet nie uwzględniłeś CWU. Jeśli porównujesz do domu 8 litrowego, to z pewnością do PC nic nie dołożysz w porównaniu z 4 litrowym. Ale ja ci nie mówię żebyś robił 8 litrowy tylko np 5 litrowy z PC. Niewiele dopłacisz i masz od razu dużo niższe rachunki. Jak doliczysz CWU i coroczne podwyżki to po tych 5ciu latach PC będziesz miał z darmo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz Arturo, że zbiornik 120l przy PC wystarczy dla 3 osób? Ale ze mnie frajer. Dałem się naciągnąć na takie dwa zbiorniki, a wody starcza mi na styk.

No tak, ale ja grzeję do 40-46 stopni, a ty pompą p-w będziesz grzał do 60. Co ze mnie za kretyn.

Mówisz, że jak pompa to tylko do 20 tyś? No to policzmy.

PC-13tyś. brutto

dwa zbiorniki (akurat tak mam więc łatwo mi policzyć)-1600zł

DZ w twoim wypadku samemu zrobione-1tyś.

pompka do DZ-500zł

kilka pierdół i zarobek dla instalatora i mamy do 20tyś gruntową PC, z lepszym COP i nie stojącą pod chmurką;)

No ale ja tam się nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy czasem nie zapomniałeś Arturo o CWU???

 

Pobawiłem się trochę OZC 4,8 Purmo i mam następujące wyniki:

W obliczeniach przyjąłem tylko ściany zewnetrzne (tak jak by budynek nie miał ścian działowych w środku), szczelność okien - średnia

Wentylacja mechaniczna, 20cm wełny w stropie, 15cm styro na ścianach, 10cm styro w podłodze

Wynik: 51,6 kWh/(m2·rok)

Co daje 51,6 x 125 = 6450kWh/rok (dla domku) = 17,67kWh / dzień (dla domku)

Jaką pompę przyjąć do takiego zapotrzebowania dla C.O. uwzględniając jeszcze CWU 300litrów bufor dla 3 osób??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mi ryć działkę ? Dzisiaj mozna kupić p-w w fajnej cenie a co dopiero za kilka lat :)

 

A po co Ci 300l ? Spokojnie 120-140l starczy,grzanego jedynie w II taryfie do 60st.C.

Z tego masz ok.200-220l wody zdatnej do użycia :)

Przyjmuje się ok.100kWh miesięcznie dla 1 osoby

 

Policz dokładnie.Dla mnie zmniejszenie domu z 8l na 4l to max.20tys.zł,łacznie z oknami i WM.

Róznica w rachunkach z cwu to ok.1000zł rocznie,za pompę ciepła musiałbym dać ok.30tys.zł

 

Rozmowa z tobą jest o tyle trudna, że zakładasz realizację swoich pomysłów na oszczędny dom w ekstremalnie niskich cenach, a jeśli chodzi o samą PC tracisz jakoś chęć do brania pod uwagę najoszczędniejszych rozwiązań.

Rzeczywistość zweryfikuje twoje obliczenia. Wydaje mi się, że nie w tą stronę w którą byś chciał. Oczywiście nie neguję twojej drogi. Uważam, że obrałeś dobry kierunek nawet jeśli nie optymalny. Razi mnie tylko w jak łatwy sposób używasz obraźliwych określeń w stosunku do ludzi, którzy chcą wybrać inaczej niż ty.

Czy trudno ci zrozumieć, że są osoby, którym kopalnia nic nie dopłaci i być może wielu rzeczy nie zrobią w tak atrakcyjnych cenach jak ty? Może im z mniej optymistycznych obliczeń wychodzi 40-50kpln dopłaty do 4 l domu? Może wolą zaoszczędzić z tego 10kpln właśnie na polską niedrogą, pompę i zrobić dom 5-6 litrowy? Jeśli przyjąć takie założenia i wtedy policzyć wydatki na CO i CWU w najbliższych kilku latach, to może się okazać, że wcale nie są takimi głupcami jak ci się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co będzie jak wyliczenia nie wiadomo czemu się nie sprawdzą

U mnie wyliczone wskaźniki to 24W/m2 i 51,9 kWh/m2xrok

Wyliczona moc pompy to 3kW na samo C.O. - nie wierzę że to by zadziałało, i tego się boję, kupię pompę PW i ona nie da rady a mi co pozostanie?? marznąć albo myśleć ile kasy włożyć żeby było ciepło, dlatego myślę o gruntowej, bo DZ jak jest dobrze zrobione jest przewidywalne.

Koszt gruntowej napewno nie wyniesie 50tyś co najwyżej 25tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie bzdury???

Przy tak małym zapotrzebowaniu, potrzebujesz malinki kolektorek. Kup 200m rury fi 32, kup glikol, weź szpadel, a zaręczam cię, że zmieścisz się w tysiącu:)

 

Liwko jaką byś dam pompę na moim miejscu 3 osoby jedno dziecko w drodze:rolleyes: wyliczone zapotrzebowanie na samo C.O. 52kWh/m2 rok i 24W/m2

zasobnik na C.W.U. chcę dać 300litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co będzie jak 1kWh będzie kosztować 1zł ? Liwko,co wtedy zrobisz ?

 

Nic, zapłacę i raczej nie będę z tego robił tragedii. Dwadzieścia lat temu węgiel i prąd były dużo tańsze, a ludzie też na ceny narzekali. Dzisiaj płacą o niebo większe rachunki, i raczej mało kto z tego powodu się wiesza.

Za ogrzewanie i CWU płacę mniej, niż za trzy razy mniejsze mieszkanie w bloku. Myślisz, że za 20 lat będę płacił więcej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...