Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co Państwo mają do powiedzenia wt. PC Thermia Diplomat TWS 16 RF z wbudowanym zasobnikiem 180l ??? :)

 

+

ponoć dobrze (wydajnie) radzi sobie z CWU mimo małego (na oko) zbiornika

w razie potrzeby można bezproblemowo podłączyć bufor

miękki start

firma z renomą (może nie są mistrzami ale kilka lat działają)

handlowiec sprawia wrażenie fachowca (a to nie jest codzienność)

CENA baaaardzo rozsądna

pierwsza oferta gdzie uzbrojenie kotłowni nie kosztuje 10tys zł

 

-

póki co nie widzę, zważywszy na cenę/markę/terminy i zainteresowanie inwestorem (sporo firm mnie zwyczajnie olało)

 

 

PS

DZ to 340m w 4 "dziurach" po 85m.......zabije to moje finanse (i tak już zdemolowane ;) )

 

 

OCZYWIŚCIE nie jest to najlepsza pompa na rynku ale "kto nie ma miedzi ten na dupie siedzi" Muszę znaleźć złoty środek pomiędzy GZ a PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 774
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co powiecie o takich wycenach:

1) Odnośnie cen to zrób casting z przynajmniej 5-cioma firmami. Określ precyzyjnie czego potrzebujesz, to wyniki będą się nadawały do porównania.

2) Jeśli nie masz grzejników, lecz samą podłogówkę, to upieraj się przy tym, żeby nie dawać tzw. "bufora", który w rzeczywistości nie jest żadnym buforem, tylko sprzęgłem. Daje on klientowi (Tobie) tylko straty ciepła, gorszą sprawność układu i większy koszt instalacji. Jeśli będą się upierali przy buforze, to poproś o uzasadnienie i wyliczenie, że przepływy możliwe do uzyskania w Twojej instalacji są zbyt małe dla danej pc. Sterowanie w poszczególnych pomieszczeniach i siłowniki na rozdzielaczu podłogówki wyklucz, bo są bez sensu (pisane o tym było wiele razy, więc się nie będę powtarzał). Jeśli masz grzejniki to też poproś o uzasadnienie "bufora" i wyliczenia. Nie daj się spławić tym, że "bufor" akumuluje ciepło, bo 100l wody podgrzanej o 10 stopni to około 1kWh, więc baaardzo niewiele.

3) zasobnik cwu powinien mieć 300l, bo 150l wody o temperaturze 50 stopni to jest bardzo mało - wystarczy na 1 kąpiel i kicha, a pc szybko wody nie podgrzeje, a w dodatku zrobi to w drogiej taryfie. Jeśli takiego nie mają, to usuń z cennika i powiedz, że sobie sam zorganizujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena faktycznie zaporowa! A z jakiego jest Pan regionu? Ja np. często jako podwykonawców biorę wiertaczy, którzy chcą 70zł/mb. To daje ponad dwukrotnie niższą cenę za odwierty. Cena 26 tys. za pompę (zapewne 9 kW) to tez duża kwota. Ja współpracuję obecnie z firmą Sekut i pompa o takich parametrach jest dostępna za ok 12. tys. Ciekawą ofertę cenową ma także Toshiba.

 

Witam.

Z jakiego Pan jest regionu?

Ja planuję PCi w Zachodniopomorskim. Myślałem o powietrze-woda, ale to co Pan pisze jest dość intrygujące, ciekawe gdzie jest haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Rwxw

Dlaczego piszesz że sterowanie jest bez sensu

"Sterowanie w poszczególnych pomieszczeniach i siłowniki na rozdzielaczu podłogówki wyklucz, bo są bez sensu (pisane o tym było wiele razy, więc się nie będę powtarzał)."

 

A jak utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu bez przegrzewania?

To samo tyczy się używania betonu jako buforu dla 2 taryfy. Przecież w ten sposób można racjonalnie naładować ciepłem podłogę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu bez przegrzewania?

To samo tyczy się używania betonu jako buforu dla 2 taryfy. Przecież w ten sposób można racjonalnie naładować ciepłem podłogę!

 

Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Rozdzielacze korygujesz ręcznie co zajmie ci w początkowym okresie jakiś tydzień, dwa i na wieki o nich zapomnisz. Ogrzewanie podłogowe jest na tyle "mułowate" że jak będziesz chciał mieć w pomieszczeniu jeden stopień więcej lub mniej to zamie to całą dobę. Nie ma więc potrzeby stosowania siłowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Rozdzielacze korygujesz ręcznie co zajmie ci w początkowym okresie jakiś tydzień, dwa i na wieki o nich zapomnisz. Ogrzewanie podłogowe jest na tyle "mułowate" że jak będziesz chciał mieć w pomieszczeniu jeden stopień więcej lub mniej to zamie to całą dobę. Nie ma więc potrzeby stosowania siłowników.

 

Czy porównywałeś te rozwiązania praktycznie, rozumiem że u siebie ręcznie regulujesz przepływ w rozdzielaczach?

Czy zmieniasz u siebie temperaturę wody w instalacji grzewczej czy masz ją ustawioną na stałe np 35?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem

Popularne sa ostatnio "pogodnyki" - sterowanie pogodowe, ktore to ustawia zadana temperature wody na taka, jaka w danym momencie jest potrzebna do spelnienia warunkow cieplnych, ustawionych na sterowniku pokojowym przez uzytkownika lub jesli brak sterownika pokojowego wynikajace z krzywej grzania.

 

Mozna ustawic stala temperature GZ, ale wowczas jest to niezalezne od warunkow atmosferycznych i sterowane tylko sterownikiem pokojowym

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbliżam się do końca. Krąg zainteresowań zawęził się do:

Nateo Smart+ +16kW z zasobnikiem 310l (polska, kompaktowa, bardzo ładna) - 35tys brutto (niestety nie ma 14kW a 12 za mało)

Thermia Duo 16kW + zasobnik 300l - 40tys brutto (j.w nie ma 14ki)

Nibe Fighter 1150 (modulacja) + zasobnik 300l - 39tys brutto

Gejzer w14 (polska z 5letnią gwarancją) + zasobnik 300l - 30tys brutto

 

wszystkie ceny z montażem/uruchomieniem/gwarancją itd.

 

na MINUS polskich PC jest brak części "produkcji własnej" w razie zamknięcia firmy lub jakiejś kłótni (nie planuję ale mam na uwadze) z producentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu bez przegrzewania?

To samo tyczy się używania betonu jako buforu dla 2 taryfy. Przecież w ten sposób można racjonalnie naładować ciepłem podłogę!

Sa 2 metody: sterowanie pogodowe lub pokojowe, ewntualnie mieszane. Ja mam termostat pokojowy w reprezentatywnym miejscu (w zasadzie 2). Gdy się robi za ciepło, to pc nie grzeje, bo termostat ją wyłącza. W taniej taryfie mam na termostacie cieplej, w drogiej zimniej o 1.5 stopnia i tak tej zimy osiągnąłem koło 95% pracy pc w taniej taryfie przy dobrym komforcie. Sterownik pc ma też zazwyczaj sterowanie pogodowe dopasowujące ilość dostarczanego ciepła do zapotrzebowania w zależności od temperatury na zewnątrz. Ja jednak tego nie używam, bo zależy mi na maksymalnym ładowaniu podłogi w taniej taryfie i to co mam się dobrze sprawdza. Inni używają i też sobie chwalą.

Jak pisali poprzednicy regulacja on-line podłogówki nie jest potrzebna. Pc pracując całą noc nie jest w stanie mocno zagrzać pomieszczeń, gdy pc nie pracuje, podłogówka powoli się wychładza i stąd wahania temperatury są małe i jest dobrze. Podłoga i ściany są ciepłe i to powoduje dużą bezwładnośc, zupełnie inaczej niż przy grzejnikach, gdzie wszystko jest zimne, tylko powietrze ciepłe, lecz ono ma bardzo małą bezwładność cieplną. Podłogówka wymaga regulacji przepływów przez pierwszy tydzień-miesiąc po uruchomieniu (ręcznie na rozdzielaczu/ach) i tyle. Jeśli jakiś pokój się stale przegrzewa, raz na zawsze zmniejszasz przepływ na rozdzielaczu i po problemie. Chyba że masz jakieś szczególne potrzeby, typu wyłączyć skrzydło budynku na miesiąc z użtkowania, to może wtedy bardziej precyzyjne sterowanie poszczególnymi pętlami może mieć sens, ale w normalnym domu raczej nie ma. Jeśli nie wierzysz, to kable do sterowania możesz sobie pociągnąć, koszt żaden, a potem zobaczysz, czy będą potrzebne. Może np. do 10-20% pomieszczeń ? Gdy tak się okaże, to sobie zamontujesz kilka siłowników na rozdzielaczu i już. Nie wpłynie to jednak na konieczność zastosowania "bufora"-sprzęgła bo zdecydowana większość układu i tak będzie szła pełną parą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmieniasz u siebie temperaturę wody w instalacji grzewczej czy masz ją ustawioną na stałe np 35?

Ja temperatury wody nie nastawiam, ale robiłem pomiary i tu znajdziesz wykresy jak zachowywała się woda w mojej instalacji podczas grzania zimą w największe mrozy:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=3875850&viewfull=1#post3875850

Zasilając podłogówkę moja pc nie była w stanie zagrzać wody powyżej 32 stopni, lecz robiła to gdy grzały same grzejniki. Gdzieś dalej w wątku zamieściłem chyba wykresy z cieplejszych dni, gdy grzejniki same nie musiały grzać. Rozdzielacze raz wyregulowałem i już ich nie ruszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze, że nie ma. Używają takich samych części co inni producenci. To by dopiero był problem jakby własne części zaczęli robić. To nie jest minus tylko duży PLUS!

 

źle się wyraziłem.....właśnie chodzi o to, że polskie pompy mają swoje (made in "garaż") części, których się nie dokupi w razie awarii i likwidacji "fabryczki PC". Wyobrażam sobie awarię sterownika.....ani tego naprawić ani wymienić. Może się okazać, że za 10lat wywalę PC z powodu nieosiągalnej części za 50zeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dramatyzuj, Jak za ileś lat zepsuje ci się sterownik to kupisz sobie inny, pewnie lepszy:) Wszystkie pompy ewolują i zapewne większości sterowników już nie będzie na rynku, ale zapewne będą lepsze.

 

Acha, jeszcze jedno. Zapewniam cię, że producenci PCI nie produkują sterowników. Z resztą prawie wszystkich części nie produkują

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobrażam sobie awarię sterownika.....ani tego naprawić ani wymienić

W razie awarii można wyobrazić też sobie coś innego. W zasadzie w najprostszym przypadku pc może być skutecznie sterowana bimetalicznym termostatem pokojowym za 20zł, który włączy ją (oczywiście przez wysterowanie 3-fazowego stycznika za pewnie z 50zł), gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawienia. Oczywiście nieco lepsze sterowanie nie zaszkodzi, ale nie dramatyzujmy z tym ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem dzięki Wam (szczególnie pomógł mi Liwko), że szkoda wywalać kasy na "markowe" PC oraz bufory przy podłogówce, kominek z płaszczem i solar. Na 99% w przyszłym tygodniu będę podpisywał umowę na polską pompę. Będzie Gejzer 14kW albo PPC. W ostateczności Nateo Smart+

 

Gejzer ma dwie opcje

1. Kompakt z zasobnikiem 200l

2. Pompa + osobny zasobnik 300l..........+ 5000pln (droższe urządzenia + droższy montaż/uruchomienie).

co wybrać?? Trochę szkoda tych 5tys dopłaty ale nie chciałbym potem żałować

 

Poprosiłem o ofertę na PPC ale jeden przedstawiciel mnie olał a drugi (chyba bezpośrednio producent) ......czekam max. do jutra.

 

Przyznam, że sprzedający Gejzera czyli firma Begom (prezes i jeden z Jego pracowników) są wyjątkowo nastawieni "frontem do klienta" (tak trzymać).

Zapewne PPC jest tańsze o 3-4tys ale:

- Gejzer ma bardziej rozbudowane sterowanie z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem

- Zbiornik cwu z nierdzewki + zawór do bezproblemowego płukania z osadów

- Sprężarkę Mitsubishi

- Softstart jako std.

- 5lat gwarancji podstawowej z możliwością dokupienia kolejnych kilku lat

- super obsługa (przynajmniej przed zakupem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200l to maksymalnie dla trzy osobowej rodziny i problem z wykorzystaniem na maksa taniej taryfy. Ja mam 240l na trójkę luda i nigdy nie było kłopotu z brakiem ciepłej wody ale nie zawsze udało się wykorzystać tylko II taryfę. 300l będzie lepiej tylko czy warte jest to aż 5tyś.więcej? Jednak jeżeli masz większą rodzinę niż ja radziłbym zainwestować w komfort, a komfort niestety czasem kosztuje:(

 

Ps. Podpowiadam tylko z własnego doświadczenia, więc żeby nie było na mnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...