Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 774
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rób poziomy. Samemu wyjdzie taniej tylko pamiętaj, że jak coś nie tak będzie działać firma będzie miała wymówkę!

 

Hmm. Ale jeśli temperatura na wejściu jest odpowiednia to co może być nie tak z dolnym źródłem? Z resztą nie wiem czy się na takie coś zgodzą. Chciałbym zrobić spiralny ze względu na mniejsze koszty. Do tego wydaje mi się, ze 600m to za mało. Teren górski i głownie piasek.

 

Ps. Szkoda że nie robią 10kW bo 12 to myślę, że trochę za duża ale to zależy od zapotrzebowania budynku.

Z rekuperatory.pl chcieli dać 8kW. Budynek dość dobrze ocieplony ściana U=0,11 W/m2K. Czy to nie jest tak, że większa po prostu będzie krócej pracować?

Edytowane przez parasite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o cenach? Gdzie szukać "oszczędności"?

Drogie rozdzielacze w obu ofertach - pewnie gotowce, rozdzielacz powinien się zmieścić w 1000zł. Przy równych sekcjach przepływomierze nie są potrzebne. Drogie dodatkowe oprzyżądowanie (cokolwiek to znaczy). Od rozdzielacza zarówno kolektora jak i podłogówki prowadzi zwykła rura + obiegówka i filtr, no i parę zaworów kulowych lub zasuwowych. Nic więcej nie jest potrzebne, więc skąd te koszty ? Koszmarne ceny kolektorów. Kolektor za 13kzł + kopara za 3kzł, to bardzo dużo. Policz koszty 600m rury wodociągowej, piasku jeśli masz kamienie, płynu i na pewno można tu zaoszczędzić. Za Chiny nie wyjdzie 15kzł z koparką i robotnikami do układania. myślę, że połowę można zaoszczędzić. Co do ceny samych pomp, to się nie będę wypowiadał, bo masz takie oferty jakie znalazłeś. Odnośne 9, czy 11kW, to 11kł będzie lepiej wykorzystywało drugą taryfę, więc jeśli koszty podobne, to lepiej brać 11kW.

Co do podłogówki zrób casting lokalnych wykonawców z lokalnej gazety z ogłoszeniami, to poznasz rynkowe ceny. Podłogówka jest normalna, byle sekcje o podobnej długości i odstępy miedzy rurami nie za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli temperatura na wejściu jest odpowiednia to co może być nie tak z dolnym źródłem?

Kolektor musi być odpowiednio długi na odpowiedniej powierzchni i musi zapewniać uzyskanie odpowiedniego przepływu ciecczy w zależności od mocy pompy. Większa moc to większy wymagany przepływ. Tyle i nic więcej, więc trudno to spieprzyć. Jeśli masz teren górski, to może być sporo kamieni - wtedy trzeba zrobić dobrą podsypkę z piasku, żeby kamienie nie zgniotły/przebiły rury. Większ pompa jak piszesz będzie krócej pracować, więc lepiej wykorzysta tanią taryfę, ale za to będzie wymagać większych przepływów zarówno po stronie dz jak i gz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem ostatnio ofertę z Sekut.pl.

Pc tania. Dziwna cena za sterownik. Co on takiego robi ? U mnie pompą steruje termostat pokojowy za 100zł, który włącza pompę lub wyłacza w zależności od temperatury w pokoju. Fakt, że mam też sterownik pogodowy, którego akurat nie używam. Jednak cena 2500 za prymitywny sterownik wydaje się nie na miejscu. Z tego co widzę 2x jest policzony montaż cokolwiek to znaczy. Co to jest osprzęt ? Rozdzielacz, obiegówka + kilka zaworów ?. Jeśli masz tylko podłogówkę, to zrezygnuj z bufora 750, bo kompletnie nie jest potrzebny. To tylko większy koszt i mniejsza sprawność pompy. Może uda Ci się znaleźć tańszy zasobnik na cwu ? Sprawdź w czym i czy jest wliczony glikol. Co do samodzielnego wykonania kolektora to za koparkę nie dasz więcej jak 2-2.5kzł. Resztę można policzyć z użytych materiałów, które łatwo można wycenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor musi być odpowiednio długi na odpowiedniej powierzchni i musi zapewniać uzyskanie odpowiedniego przepływu ciecczy w zależności od mocy pompy. Większa moc to większy wymagany przepływ. Tyle i nic więcej, więc trudno to spieprzyć. Jeśli masz teren górski, to może być sporo kamieni - wtedy trzeba zrobić dobrą podsypkę z piasku, żeby kamienie nie zgniotły/przebiły rury. Większ pompa jak piszesz będzie krócej pracować, więc lepiej wykorzysta tanią taryfę, ale za to będzie wymagać większych przepływów zarówno po stronie dz jak i gz.

W takim przypadku jaką średnicę rury zastosować do budowy kolektora? Gdzieś wyczytałem że stosuje się rury PE 25. Jeśli dobrze rozumiem to im cieńsza rura tym większa prędkość przepływu cieczy w niej, ale z kolei wtedy lepiej robić krótsze pętle. Z cen widzę, że lepiej dla mojego portfela będzie kiedy użyję cieńszych rurek.

Z moich wyliczeń dla pompy 9kW przy założeniu, że mam ten najgorszy rodzaj gruntu, powinienem mieć kolektor ok. 700m. Z tym też nie jestem pewien czy to chodzi o powierzchnię kolektora czy o długość rur. Jak to się liczy w spiralnym?

Co do sterownika tylko tyle napisali:

http://img59.imageshack.us/img59/5349/ddownloa.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem następną ofertę (PPC), która wydaje się rozdsądna:

Kotłownia z pompą ciepła 7kW 21500,00 zł

Kolektor poziomy 450m2 8400,00zł

Kwota łączna 29900,00 zł/netto

Ale:

Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- koszt najmu koparki

Dopłaty:

Soft start sprężarki -700zł/netto

Sterownik RX 910 – 200zł/netto

Komunikacja przez internet – 500zl/netto

Edytowane przez SilentOtto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co sądzicie o pompach ciepła z firmy Hubomag ?

W starszych postach ma forum muratora i elektrody znalazłem o nich dużo dobrego.

Mi polecił tą firmę znajomy z Niemiec, ale może ktoś z Was ma od nich pompę albo zamierza mieć?

Na razie będą robić mi odwierty, pompę będę stawiał pewnie dopiero w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku jaką średnicę rury zastosować do budowy kolektora?]

Rury 25-ki się nie nadają, bo dają duże opory przepływu cieczy i sekcje by musiały być bardzo krótkie. Stosuje się rury PE32 lub PE40. PE32 dla sekcji o długości do 125-150m, PE 40 dla sekcji dłuższych i na tym nie warto oszczędzać. Co do wymiarowania kolektorów fajnie pisze wspomniany przed chwilą Hubomag (artykuły z serii "źródełko" i nie tylko http://hubomag.pl/do_pobrania.php ), gdzie widać, że gość wie o czym pisze. Ja projektując swoją instalację wspierałem się właśnie tymi artykułami.

O sterowniku rzeczywiście nic nie piszą, więc to nie żadne cudo, a funkcja sterowania temperaturą przez komórkę jest totalnie niepotrzebna i bezsensownie podwyższa koszty. Bezsens ten widać zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że bezwładność podłogówki i generalnie mała moc pompy będzie podnosić temperaturę o około 1 stopień na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów.

Na początku chciałbym podziękować za wszelkie informacje w tym wątku (bardzo interesujące).

 

Przymierzam się do budowy PC w moim domku i dzięki Wam mam biorę pod uwagę dwie nowe oferty.

 

Do tej pory myślałem o zupełnie innych dwóch firmach i dlatego chciałbym prosić Was o poradę, czy wymienione poniżej firmy można traktować poważnie (serwis, oferta, doświadczenia użytkowników tychże pomp):

 

1) Firma SOFATH http://www.sofath.pl

Model pompy NATEA (bezpośrednie parowanie).

Bardzo jestem ciekaw Waszej opinii, co do poniższej propozycji firmy Xenergy, która dodatkowo w cenę (33 000 pln) wlicza montaż podłogówki.

http://allegro.pl/item1179399868_pompa_ciepla_natea_sofath_dla_100m2_z_montazem.html

 

2) Firma Vikersonn http://WWW.vikersonn.pl

Dla mojego domku według kalkulatora zamieszczonego na powyższej stronie zestaw wraz z montażem wyniósłby 35 400 pln (ale bez podłogówki).

 

 

Szczególnie zależy mi na opiniach osób, które mogłyby wystawić jakieś rekomendacje powyższym firmom.

Niestety przykro to stwierdzić, ale wysyłając do tych firm zapytanie ofertowe nie otrzymałem odpowiedzi (minął tydzień).

Czytając Wasze wypowiedzi to chyba standard w tej branży.

 

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury 25-ki się nie nadają, bo dają duże opory przepływu cieczy i sekcje by musiały być bardzo krótkie. Stosuje się rury PE32 lub PE40. PE32 dla sekcji o długości do 125-150m, PE 40 dla sekcji dłuższych i na tym nie warto oszczędzać. Co do wymiarowania kolektorów fajnie pisze wspomniany przed chwilą Hubomag (artykuły z serii "źródełko" i nie tylko http://hubomag.pl/do_pobrania.php ), gdzie widać, że gość wie o czym pisze. Ja projektując swoją instalację wspierałem się właśnie tymi artykułami.

O sterowniku rzeczywiście nic nie piszą, więc to nie żadne cudo, a funkcja sterowania temperaturą przez komórkę jest totalnie niepotrzebna i bezsensownie podwyższa koszty. Bezsens ten widać zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że bezwładność podłogówki i generalnie mała moc pompy będzie podnosić temperaturę o około 1 stopień na dobę.

 

kolejna pozytywna opinia na temat Hubomag u. Wpisuje im dodatkowy plus w moich notowaniach.

o sterowaniu przez komórkę, podobnie wypowiedzieli się w Hubomag u; że jeśli chce to mogą mi zainstalować taką opcję, ale to wyrzucanie pieniędzy.

taką opcje miał Niemiec u którego widziałem ich PC, ale on w tym domu bywał nieregularnie na weekendy, to w tym przypadku pewnie mu się opłacało zdalne sterowanie, zwłaszcza, że ceny usług GSM u nich są niższe.

 

parasite, z tym, żeby ktoś stosował rury 25, też się nie spotkałem. A dodatkowe informacje o DZ, (oprócz wyżej wspomnianych artykułów) można znaleźć na ich stronie w zakładce o DZ: http://www.hubomag.pl/dolne_zrodla.php , albo na oddzielnej stronie o dolnych źródłach: http://www.hubomag.eu - tu właściwie jest dokładny przepis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem następną ofertę (PPC), która wydaje się rozdsądna:

Kotłownia z pompą ciepła 7kW 21500,00 zł

Kolektor poziomy 450m2 8400,00zł

Kwota łączna 29900,00 zł/netto

Ale:

Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- koszt najmu koparki

Dopłaty:

Soft start sprężarki -700zł/netto

Sterownik RX 910 – 200zł/netto

Komunikacja przez internet – 500zl/netto

 

Soft start sprężarki możesz sobie odpuścić gdy pompa będzie stała w pomieszczeniu dobrze wygłuszonym do reszty domu. Zawsze możesz to dokupić. Ja nie mam i się przyzwyczaiłem. Może kiedyś jak będzie kasa :)

Sterownik RX 910 - po co?

Komunikacja przez internet- Przez rok nigdy bym z tego nie skorzystał. Moim zdaniem zbędny wydatek.

Poza tym mam tą pompę i mogę ją polecić z czystym sumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem następną ofertę (PPC), która wydaje się rozdsądna:

Kotłownia z pompą ciepła 7kW 21500,00 zł

Kolektor poziomy 450m2 8400,00zł

Kwota łączna 29900,00 zł/netto

Ale:

Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- koszt najmu koparki

Dopłaty:

Soft start sprężarki -700zł/netto

Sterownik RX 910 – 200zł/netto

Komunikacja przez internet – 500zl/netto

 

Moje doświadczenie ro roku korzystania z pompy PPC

mam bez soft startu z silnikiem trójfazowym- nie było zadnych problemów z pradem rozruchowym:nie wywala korków i moja prywatna opinia.. im mniej elektroniki tym bezpieczniej :) (porównaj sobie 15-letniego mercedesa i nowego :) )

Komunikacja przez internet : nie mam i nie załuje. Na całych 90 m2 mam podłogówke i nie widzę sensu w zdalnym regulowaniu temp ze względu na olbrzymia bezwładnośc cieplną tego układu

Kolektor mam pionowy ale tylko dlatego ze " instalatorzy " maja wiertnicę i na jej usługach najwiecej zarabiają.

i jeszce jedna ciekawostka sic

Parę dni temu kolejny z rzędu serwisant z tej firmy instalacyjnej powiedział mi ze"oni juz nie polecają pomp PPC bo są dla nich bardziej kłopotliwe w montażu " wolą naciągać następnych klijentów na drozsze firmy gdzie nie trzeba montować pompek i zbiorników. ja zas uważam ,ze im prostsza pompa tym lepiej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie również kosztami serwisu pogwarancyjnego... Ciekaw jestem jaka jest róznica w cenie między sterownikiem z wrocławskiego Frisko a jakiejś zachodniej firmy...A co do renomowanych marek to podchodzę do nich z rezerwą.. Mercedes jak produkował niezawodne i trwałe auta to stanął na skraju bankructwa... :) Pamiętacie czasy ,że ludzie z Niemiec przywozili uzywane pralki np. Miele i one potrafiły jeszce 10 lat niezawodnie działać... Ale one miały mniej elektroniki choc od niej teraz nie uciekniemy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...