Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak przerobić szambo na oczyszczalnię ?


Kuxxica

Recommended Posts

filozofii wielkiej nie ma

rura odpływowa minimalnie poniżej wlotowej, zabezpieczona przed wpływaniem tego co tam pływa, czyli jakiś kosz o drobnej siatce, tak zamontowany, aby jego góra była min te 10cm powyżej góry wlotowej rury

wtedy nie groźne będą spiętrzenia tego czegoś

ewentualnie zastawka odgradzajaca odpływ, ale nie sięgająca dna

 

a jak rozprowadzić po działce to już da się w necie znaleźć

i chyba tyle

byleby nie zapomnieć o bakteriach, a jakich to już Forumowicz bzado podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, poczytać czym się różni normalne skażenie od przydomowej oczyszczalni ścieków. Generalnie drugi wariant opisywany przez Barbossę jest lepszy, gdyż wymusza dłuższy przepływ przez osadnik (dawniej zbiornik szamba).

ewentualnie zastawka odgradzajaca odpływ, ale nie sięgająca dna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można w jakiś prosty sposób oczyszczać ścieki i jako nieszkodliwe czyli zneutralizowane chemicznie wypuszczać w ziemię na terenie własnego ogródka lub przydrożnego rowu nie naruszając przy tym przepisów i pozostając w zgodzie z ekologią ???

Trzeba kupić kompletną przydomową oczyszczalnię ścieków, wszystko zamontować jak należy. Teraz to już tylko wystarczy odłączyć rurę odpływową od szamba, następnie trzeba ową rurę podłączyć do zbiornika oczyszczalni. I już. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się przerobienie szamba na oczyszczalnię do treści Decyzji o warunkach zabudowy?

Ja w decyzji będę miał szambo. Wiem, że gmina nie zgadza się na przydomową oczyszczalnię. Nie chcę wojować z gminą na etapie budowy domu (co innego po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie ;)

 

Rozumiem, że procedura jest taka sama (jak przy stawianiu POŚ na etapie budowy domu), czyli że dokonuję zgłoszenia do powiatu, ci cośtam-cośtam sprawdzają informując przy tym gminę o moim zgłoszeniu, a ja czekam na złożenie (lub nie) sprzeciwu przez gminę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Moduł do adaptacji szamba na POŚ - http://www.aquaeco.pl/scieki-bytowo-gospodarcze/dom-jednorodzinny/as2/

 

Procedura taka sama - zgłoszenie budowy POŚ w starostwie powiatowym, potem 30 dni oczekiwania na ew. sprzeciw (można w razie "w" poprosić również o pisemne zaświadczenie o braku sprzeciwu co do budowy), po 30 dniach, jeżeli nie przyjdzie żadne pismo można budować. zgłoszenie jest ważne 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

czy przy przebudowie zwykłego szamba na ekologiczne, mam w dokumentach złożyć certyfikat który dostałem przy kupnie szamba? Nie mogę uzyskać takiej informacji przeszukując internet. Wymagają dokumentu od producenta, ale przecież ja będę przerabiał szambo, więc automatyczne ten papier traci ważność bo ingeruję w konstrukcję.

Proszę o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
A to w ogóle jest możliwe, żeby szambo przerobić na oczyszczalnie przydomową? Jakoś nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Ogólnie najlepszym wyjściem jest chyba jak ktoś już napisał wywalenie szamba i postawienie nowej zupełnie oczyszczalni. Tylko tutaj pytanie, czy jest możliwość żeby to zrobić na ręke i samemu zainstalować? Czy to jest gotowy złożony produkt czy trzeba jakiejś niebotycznej wiedzy, żeby to uruchomić? I co z podróbkami oczyszczalni, o których piszą niektóre firmy np. tutaj http://www.aquaclear24.pl/ostrzegamy-przed-podrobkami/52 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to w ogóle jest możliwe, żeby szambo przerobić na oczyszczalnie przydomową? Jakoś nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Ogólnie najlepszym wyjściem jest chyba jak ktoś już napisał wywalenie szamba i postawienie nowej zupełnie oczyszczalni. Tylko tutaj pytanie, czy jest możliwość żeby to zrobić na ręke i samemu zainstalować? Czy to jest gotowy złożony produkt czy trzeba jakiejś niebotycznej wiedzy, żeby to uruchomić? I co z podróbkami oczyszczalni, o których piszą niektóre firmy np. tutaj http://www.aquaclear24.pl/ostrzegamy-przed-podrobkami/52 ?

 

Po pierwsze: oczywiście, że przeróbka jest możliwa, ale nie zawsze opłacalna, i każdy musi to sobie sam przekalkulować

.

Po drugie: można samodzielnie, można za pomocą "gotowca" (np. takiego jak reklamowany w poście #11 i wiele innych). Wymagana wiedza jest zależna od tego, co się chce uzyskać.

 

Po trzecie: twoje pytanie o podróbki kompletnie tutaj nie pasuje. Dałeś link do wspaniałego dzieła propagandowego wymierzonego przez jednych "Litwinów" w drugich "Litwinów", a przy okazji, tak na odlew, we wszystkich innych konkurenktów. O tym typie oczyszczalni było w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225597-Przydomowa-oczyszczalnia-nie-zajmuj%C4%85ca-du%C5%BCo-miejsca&p=6435014&highlight=traidenis#post6435014

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Tu opisałem jak można zrobić trochę mniej obsługowe szambo

 

Nie dość że spam, to jeszcze kompletne bzdury. Jeżeli komukolwiek uda się w ten sposób przerobić szambo na oczyszczalnię "na terenach podmokłych", to w najlepszym przypadku wejdzie w konflikt z obowiązującymi przepisami.

Działać to też nie ma prawa. Chyba że siłą perswazji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Jest sporo rozwiązań przebudowy szamba na oczyszczalnię i pełno gotowych modułów , które można wstawić jako kolejny zbiornik. Takie systemy powstały u naszych zachodnich sąsiadów jako elementy do modernizacji oczyszczalni drenażowych. Można zbudować oczyszczalnię biologiczną z szamba pod warunkiem że jest to zbiornik z wcześniejszej oczyszczalni np. drenażowej lub inny z certyfikatem. Gminy żądają certyfikatów wszystkich elementów urządzeń. Na przeróbkę na pewno nie nadaje się szambo wykonane wg własnego indywidualnego podejścia budowlanego, stare, cieknące, "beczki po wszystkim" itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo rozwiązań przebudowy szamba na oczyszczalnię i pełno gotowych modułów , które można wstawić jako kolejny zbiornik. Takie systemy powstały u naszych zachodnich sąsiadów jako elementy do modernizacji oczyszczalni drenażowych

 

I nie tylko drenażowych. Niemcy mają na takie urządzenia swój krajowy certyfikat instytutu budowlanego DIBt, który pozwala je w tym kraju całkowicie legalnie zastosować. Jednym z nich jest omawiany w innym wątku moduł sprzedawany u nas jako kompletna oczyszczalnia m.in. pod nazwą

"ClearFox".

Można zbudować oczyszczalnię biologiczną z szamba pod warunkiem że jest to zbiornik z wcześniejszej oczyszczalni np. drenażowej lub inny z certyfikatem. Gminy żądają certyfikatów wszystkich elementów urządzeń. Na przeróbkę na pewno nie nadaje się szambo wykonane wg własnego indywidualnego podejścia budowlanego, stare, cieknące, "beczki po wszystkim" itp

 

No tak, tylko kto by był na tyle głupi, żeby wkładać pieniądze w przeróbkę dziurawego szamba na oczyszczalnię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

od rana czytam, czytam i czytam......i kocioł w głowie, heh

 

 

mam betonowe szambo, ma już 15 lat, ma 10m3, jest szczelne, 4osobowa rodzina, zużycie wody 10m3/mc......pomyślałem, że przerobię je na POŚ .....i jak poczytałem to normalnie mózg sie lasuje

 

czynności jakie musze wykonać? :

 

1. uzyskać pozwolenie wodnoprawne

2. zrobić analizę gleby (odwierty) - wiem, że mam piasek już na 0.6m, ale trzeba mieć na to papier

3. uzyskac warunki zabudowy

4. POŚ musi spełniać wymagania aglomeracji, bo mieszkam we Wrocławiu

5. zakup takiego POŚ to minimum 7tys. ?

6. montaż (koszty)

 

oceniam, że powyższy koszt zwróci mi się po około 3 latach

 

ale mam w huk wątpliwości,:

 

1. czy w aglomeracji Wrocław uzyskam zezwolenie na POŚ

2. czy POŚ którą zainstaluję w tej cenie będzie w miarę bezobsługowa.....i trwała...nie mam zamiaru bawić się w jakieś czyszczenia filtrów, w odtykanie zapchanych rur, w wymianę zepsutych kompresorów....etc.etc....

 

 

mam nieodparte wrażenie, że czas dla POŚ się skończył, takie ma odczucie po analizie dzisiaj ustaw......heh

 

 

jeszcze do wczoraj nie wiedziałem nic...dziś troszkę wiem, ale nadal za mało...

ktoś mnie zachęci do budowy POŚ? Doradzi coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...