Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki tynk na elewację wybiorę w tym roku?


Jaki tynk wybiorę?  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki tynk wybiorę?



Recommended Posts

Prośba o klikniecie w ankiecie, osób które dopiero w tym roku będą robić elewację na budynkach. Bardzo proszę o głosy osób ktore dopiero będą to robić a nie już maja i są zadowolone lub nie.

Pytanie dla celów statystycznych i planowania na zbliżający się sezon.

Celowo pomijam mieszanki silikatowo - silikonowe itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka :) dzieki za opinie,

podnoszę jeszcze raz... zaczyna zależeć mi na czasie bo jutro muszę zlożyć ostateczną propozycję dużego zamówienia na zatowarowanie nowej hurtowni w tynki Caparola i sam nie wiem jak procentowo podzielić akryl/silikat/silikon, ale własnie tak myślałem, że akrylu najmniej, silikat i głównie silikonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
silikonowy caparol. fighter mam prośbę. chcemy uzyskać kolor taki słoneczny ciepły żółty ale nie żarówę. wybraliśmy mais 12 z palety- mają nam barwić w masie w Niemczech. jak ten odcień będzie wyglądał na większej powierzchni. w hurtowni ta tablica kolorów jest trochę przykurzona. może wybrać inny odcień? dach ciemny brąz. nie chcę żeby elewację było widać z 2 km i biła po oczach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyceniono mi elewację robocizna + materiały (dom parterowy ok. 225m2 ścian zewnętrznych do oklejenia) tak:

15cm styro na część mieszkalną, 12cm na garaz 2st, tynk akrylowy, całość na listwie startowej, kolor biały - 60zł za m2

Przy silikonowym cena ma wzrosnąć o 4zł na m2. Wybór jest prosty, będzie silikonowy. Ekipa ma zacząć początkiem sierpnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasia1981 pytanie o kolor nie jest pytaniem do mnie. Ja wypowiadam się tylko i wyłącznie na temat stopnia odbicia światła przez dany kolor, jest to bardzo ważna cecha i w zasadzie wchodzi w parametr techniczny tynku. Stopien odbicia swiatla jest ustalony na podstawie koła barw gdzie kolor czarny ma 0 stopień odbicia światła, idealnie biały 100. Tynki elewacyjne (poza Carbonem) w Caparolu zgodnie z zapisem karty technicznej powinny miec kolory zakresie stopnia odbicia swiatła <20. Twoj kolor ma 61 wiec pod katem technicznym - jest OK. Kolor MAIS12 dla tynku Amphisilan FP nie jest kolorem standardowym wg receptury w programie Largo (oprogramowanie do mieszalnika) w zwiazku z powyzszym dystrybutor zwrocil sie zapewne do pracowni kolorow w Falmierowicach k. Opola o ustalenie receptury na dany kolor, jezeli wogole da sie go zrobic to na podstawie badania spektrofotometrycznego uzyskuje sie recepture ktora daje kolor "zbliżony". Jest nawet taki zapis w recepturze, nie mam teraz zadnej pod reka, ale zawsze taki zapis jest, zgodnosc z wzornikiem procentowo jest bardzo wysoka, ale nadal jest to "kolor zblizony" a co za tym idzie: juz na starcie bedzie wygladal nieco inaczej niz na wzorniku.

Kolejna sprawa "koloru" jest jego definicja sama w sobie, poslużę sie tutaj cytatem ze strony:

Kolor to odbite światło, widzimy je i czujemy poprzez oczy, zmysły i mózg. Człowiek dostrzega zaledwie 40% spektrum światła (tęczy kolorów), jednak od typowo naukowego podejścia do barw i kolorów odcina się wielu ludzi, wierząc i twierdząc, że nasza wrażliwość na barwy pozostaje w ścisłym związku z wrażliwością uczuciową i że wraz z rozwojem duchowym będziemy mogli dostrzegać odcienie, których dziś nasze oko nie jest w stanie odróżnić. Wracając jednak do nauk ścisłych, wiemy że światło, jako elektromagnetyczna fala przybywa do nas ze słońca, penetruje nasze ciała za pośrednictwem oczu i skóry i przesyła natychmiast sygnały do mózgu. Kiedy się opalamy, ciała pobierają energię światła - kolor to ta sama energia, tylko w mniejszej dawce; każdy wywołuje emocjonalną lub umysłową reakcję na to, co przypominają sobie oczy i ciało.

Podsumowując, ciepłe kolory posiadają wysoka energię, mają również najdłuższe fale ze wszystkich barw widzialnych. Zupełnie inaczej jest z chłodnymi błękitami i fioletami, które maja znacznie mniejszą energię, a ich fale należą do znacznie krótszych. Nasz mózg reaguje na każde drgnienie elektronów, akceptując lub odrzucając wywoływane przezeń wrażenia. A więc kolor to wrażenie światła, źródło pasywnej energii słonecznej.

I teraz tak: na nasza interpretacje kolorów jak widać wpływ ma bardzo wiele czynników, do tego dochodzi:

- struktura powierzchni (ten sam kolor na powierzchni gladkiej wyglada nieco inaczej niz na strukturze drobnego baranka, a jeszcze inaczej ten sam kolor bedzie wygladał na baranku grubym i na korniku)

- otoczenie - duża ilość drzew, cienie, zalamania swiatła na budynku to wszystko ma wpływ na kolor, swiatło odbite od zielonych drzew powoduje to, że nasze oko widzi kolor elewacji inaczej

 

REASUMUJĄC: nie da sie odpowiedziec na zadane przez Ciebie pytanie opierajac sie na wiedzy, popularne w sklepach farbiarskich i tynkarskich jest stwierdzenie ze na duzej powierzchni bedzie jasniejsze badz ciemniejsze.... ale takie stwierdzenie bardziej przypomina rzut monetą, będzie ciemniejsze albo jaśniejsze szanse sa takie same 50/50. Taka porada ma tyle samo wspolnego z fachowoscią co ja z gotowaniem - czyli bardzo niewiele.

Co zatem zrobic?

Niestety aby swiadomie wybrac kolor nalezaloby zrobic probki, sa na to 2 znane mi i pewne sposoby:

1. polozyc tynk mineralny o tej samej strukturze jaka pozniej bedzie mial tynk na powierzchni okolo 1m2 i pomalowac farba na dany kolor (tu jednak jest problem, bo to pozniej trzeba usunac)

2. pomalowac warstwe zbrojaca (czyli klej z zatopiona siatka) farba SI130 lub Muresco Plus (o charakterze krzemianowym) tej samej wielkosci probke (tu nie trzeba pozniej tego usuwac, bo grunt ladnie przyjmie sie do tych farb), tyle ze tu nie widzimy jak kolor wyglada na strukturze baranka/kornika (klej z siatka powinien byc gladki).

 

No i jeszcze dowale na koniec: ja jestem daltonista :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...