Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 429
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli Cię to pocieszy, to powiem, ze ja mam lub miałem do czynienia z kilkoma takimi "fachmenami". Z jednym z nich (od okien i parapetów wewnętrznych) bujam się do dziś. Sposób postępowania żywcem zdjęty z Twojego schodziarza: notoryczne nieoddzwanianie lub nieodbieranie telefonów przez wiele tygodni, nie kończące się wymówki i nie dotrzymywane obietnice.

 

Przeszedłem już etapy próśb, stanowczych żądań, nękania telefonami, straszenia sądem, fiskusem, inspekcją pracy i dziennikarzami (wpisanie na czarną listą niesolidnych wykonawców). Nic na niego nie działa, chociaż akurat z tymi dziennikarzami to nie żartuję i zamierzam nasłać na gościa znajomego dziennikarza radiowego, który takimi przypadkami się zajmuje.

 

I co ja mu mogę zrobić? Facet kwalifikuje się juz chyba tylko do "rozwiązania siłowego". :evil:

 

Aha, na wszelki wypadek podaję, że chodzi firmę Drewmat z Kalet k. Częstochowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze z tymi zaliczkami to jest ciezko, ale jezeli musza byc to niech to bedzie 10 czy 15%, a nie 50%. Dla mnie ktos kto chce 50% zaliczki jest co najmniej niepewny. Tez sprzedaje rozne rzeczy, chociaz nic zwiazanego z budownictwem i ludzie placa zaliczki na poziomie 10- 20%, a wielu wcale i co mam im kazac sie wynosic do konkurencji? Przeciez ja z nich zyje. Znam naprawde firmy ktore sa na tyle pewne jakosci swoich uslug ze nie biora zaliczek, ewentualnie biora symboliczne. Poza tym jezeli juz wzieta zaliczka a ledwo co rozpoczeta praca natychmiast przychodzi mi ktos po kase to nie wolno na takie cos pozwalac. Dlaczego ja mam placic z gory "na slowo"? Podam Wam przyklad. 5 lat temu wymienialem w mieszkaniu okna, lacznie 5 sztuk plus drzwi balkonowe. Okna wraz z usluga zamontowania zamowilem w firmie Linda, zreszta nie mam zadnych zastrzezen jezeli chodzi o jakosc ani o terminowosc, naprawde porzadne okna. Oczywiscie chcieli zaliczke przy podpisaniu umowy, ale wplacilem im pewnie z 10%, a reszte wg umowy po całkowitym zakończenu pracy. Wszystko bylo ok, ale zamowilem sobie do drzwi balkonowych taka zakładkę plastikowa zeby nie trzaskaly, wartosci cos okolo 20 zlotych. Zapomnieli zamontowac, w sumie nic wielkiego, wiec zadzwonilem do nich zeby przyjechali to zrobic. Obiecali ze przyjada ale widac zapomnieli. W zwiazku z tym ja "zapomnialem" zaplacic im za cale drzwi balkonowe wraz z zamontowaniem. Pozniej przez ponad rok czasu dzwonily panie z ich ksiegowosci zeby im uregulowac te kwote, chyba ponad 600 zlotych. A ja za kazdym razem im przypominalem o mojej blokadce przeciw trzaskaniu drzwi, na co odpowiadaly zebym zaplacil, a ich monter bedzie tego a tego dnia w poblizu to "podskoczy". Po ponad roku przyszlo listem poleconym przedsadowe wezwanie do zaplaty, w zwiazku z czym ja im listem poleconym wyslalem ze wywiaze sie ze swojej czesci umowy bezzwlocznie po tym jak oni wywiaza sie ze swojej. Pani zadzwonila, przyjechal monter, zalozyl, a ja zaplacilem, calkowicie zrelaksowany, bo to nie ja musialem chodzic za nimi tylko oni za mna. I w sumie taka nic nie znaczaca historyjka, ale zapewniam Was, ze za kazdym razem kiedy ktos do Was powie ze "tak moze byc", "to nie przeszkadza", "to sie na koniec poprawi" i chce przy tym tylko kase, kase, kase, to jezeli uwazacie ze tak nie moze byc i ze Wam to przeszkadza, stawiajcie na swoim i mowcie "to sie na koniec zaplaci". Powtorze to co twierdzilem wczesniej, jezeli nie bedziecie wymagac z cala bezwzglednoscia, to robicie krecia robote sobie i innym inwestorom, bo w ten sposob ci ludzie sie nigdy nie naucza. I nie chodzilo mi o to ze inwestor jest winny ze wykonawca odwalil fuszerke, inwestor jest winny ze mu za to zaplacil!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po prostu uczciwi ludzie długo się uczą jak bardzo chamskie i bezczelne porafią być niektóre typy

Jestes uczciwy no i do glowy nie przyjdzie, ze ktos inny nie. Po waszych postach, wiem, ze nie ma czegos takiego jak zaufanie - w interesach tylko kontrola, ostroznosc i umowy. Umowy na wszystko, zabezpieczone wszelkimi wariantami, obwarowane jak w hameryce. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są też przykłady, które przywracają nam wiarę w ludzi. No i usypiają naszą czujność zarazem.

 

Firmie Pinus zapłaciliśmy 80% zaliczki za okna (żeby załapać się przed majem 2004). I firma jej pracownicy w każdym momencie byli do naszej dyspozcji. Na mocno spóźniony (z naszej winy) montaż umówili się na przestrzeni kilku dni od naszego sygnału. Umówili się na ósmą rano i o ósmej przyjechali, przywożąc niedraśnięte okna, które wyglądały tak, jak tego oczekiwaliśmy. Na nasze pytanie ile czasu zajmie im montaż odpowiedzieli - gdzieś do wpół do czwartej. No i o 15:27 uścisnęliśmy sobie z montażystami dłonie i pojechali w swoją stronę. Wszystko było cacy.

 

Firmie Ideal daliśmy nawet 100% (z tego samego majowego powodu). Nie było żadnych problemów z terminami , jakością i dobrą wolą firmy.

 

A i oni nie musieli się dobijać u nas o swoje należności.

 

W drugą stronę - zarówno elektrycy jak i firma od kartono-gipsów przybyli do nas ze swoim materiałem i naprawdę sporo włożyli i zrobili nim upomieli się o pierwsze rozliczenia. Oczywiście nie zawiedli się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bilbo

czytam twój post i oczom nie wierzę, bo u mnie jest tak samo i tez ze schodami (a konkretniej z poręczami) tylko inny " fachowiec" w zupełnie innym mieście.

wiem że to żadne pocieszenie że jest wiecej takich co sie dali nabrać, no ale zawsze raźniej :wink:

ja już jestem po opini biegłego sądowego i poszedłem do "federacji konsumentów" to oni bedą prowadzić dalej tę sprawę.

życzę Ci powodzenia w walce z "fachowcem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agniesia

nigdy takich rzeczy nawet nie mów ani tym bardziej nie rób, potem będziesz żyć w strachu czy nie przyjdzie ktoś z odwetem

 

bilbo - zdaje się że rejonowo podchodzisz pod sąd w Oławie, tam sprawy idą dość szybko, złóż pozew z powództwa cywilnego i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bilbo - zdaje się że rejonowo podchodzisz pod sąd w Oławie, tam sprawy idą dość szybko, złóż pozew z powództwa cywilnego i już."

 

Jeśli widoczny majątek "fachofca" stanowi szopa i sztacheta ojca to zanim złożysz pozew i opłacisz koszty przygotuj sobie sensowny plan odzysku. Z opisu widać, że facet ma dochód głównie nielegalny - nie podpisuje umów, faktur itp. A takim dochodem się z komornikiem nie musi podzielić i raczej o tym wie.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Federację Konsumentów (http://www.federacja-konsumentow.org.pl).

 

Miałem problem innego rodzaju (wadliwy produkt, likwidacja sklepu, brak możliwości dotarcia do producenta), a oni wyegzekwowali całość pieniędzy (nakaz komorniczy). Trwało to długo, bo około roku, ale było skuteczne i nic nie kosztowało. No, z wyjątkiem zwyczajowego przekazania kilku złotych na ich działalność, ale uważam, że warto, bo z samego budżetu to długo nie pociągną.

 

Trzymam kciuki i powodzenia. Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wnioski na przyszlosc:

- nigdy nie wyplacac zadnych zaliczek,

 

Nie mogę się z tym zgodzić. W sytuacji gdy wykonawca ma zainwestować własny materiał musi pobrać zaliczkę chociażby ze względu na nieuczciwych klientów - ci również się zdarzają. Szczególnie w przypadku, drewna którego nie da się ponownie wykorzystać po zrobieniu np. schodów. Jeżeli klient wpłaca zaliczkę to znaczy że naprawdę się decyduje i nie zdarzy się taka sytuacja, że klient nagle zmieni zdanie a wykonawca zostanie ze schodami zrobionymi na wymiar.

 

Oczywiście nie znaczy to, że zaliczka ma być duża. Ot taka żeby klient nie zechciał z niej zrezygnować..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie

dlatego jestem zdania że każdy może paść ofiarą oszusta - bez zaliczki nie jest możliwe kupienie czegokolwiek, no przynajmniej ja takich cudów nie widziałam. Proszę, ci mądrzy, powiedzcie jaki wykonawca robił wam okna bez zaliczki?

Umowa - OK, powinna być drobiazgowa, ale ona nikogo nie ustrzeże przed nieuczciwością. Każdy budujący może być oszukany, i myślę że większość ma mniejsze lub większe straty, ale się po prostu nie przyznaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nieuczciwość jest tylko jedna rada - publicznie piętnować oszustów i partaczy.

 

Dziś obszczymurki korzystają z rozproszenia rynku - jednego roku nabroi w Warszawie, drugiego w innej dzielnicy Warszawy a trzeciego we Wrocławiu i jakoś leci, bo inwestorzy nie mają o tym żadnej informacji.

 

Gdyby powstal JEDEN (to bardzo ważne) ogólnodostępny rejestr oszustów to za jakiś czas takie przypadki same się wykruszą z braku zamówień a następcy będą się chociaż trochę bali.

 

Taką funkcję mógłby częściowo spełniać krajowy rejestr długów ale z możliwością zgłaszania wpisów przez konsumentów, bo istniejący jest tylko dla firm.

 

Może redakcja Muratora pomyśli o takiej liście ? To nie mniej ważne niż katalogi kotłów CO i okien.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi2 - mozesz pomarzyc. Murator odcial sie od tego i juz bylo tu kiedys walkowane - jest wiele osob za i wiele przeciw. Zaryzykowalem gdyz myslalem ze jest taka potrzeba - spojrz na strone do ktorej link jest ponizej - malo wpisow. Brak odwagi by innych przestrzec przed niesolidnymi. Tutaj wszyscy moga sobie wypisywac rozne rzeczy - ze ten ze tamten ich naciagnal ale jak ma dojsc do opublikowania chowaja glowe w piasek - boja sie odpowiedzialnosci za slowo. Tak jakby przytaczane tu przyklady oszustow wyssane byly z palca (ja powoli zaczynam to tak odbierac)

 

Autora tego watku takze zapytalem czy opisac to zdarzenie - ciiiiisza.

Powoli dochodze do wniosku ze szkoda kasy na utrzymywanie tej strony przy takim podejsciu do calego tematu przestrogi i nagradzania tych ktorych warto nagrodzic zas solidnosc i uczciwosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...