Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, kominek z komorą zamkniętą (ale bez wkładu). planuję wymurować trzy kanały dymne o przekrojach około 17 x 20. a problem jest taki: czy te trzy kanały połączyć w jeden długi kanał z odwróconym ciągiem (wtedy długość 4,5 m), czy zostawić je otwarte i wtedy każdy z nich będzie miał po 1,5 m.

nowe rysunki powinny wyjaśnić o co chodzi.

Przeglądając FM spotkałeś się zapewne z wieloma rozwiązaniami.Niestety nie wszystkie są efektywne.

Najlepiej jeśli kominek jest ustawiony w tej samej osi co komin(na przeciwko).Pozwala to na łatwe rozpalanie i podkładanie bez zbędnego dymienia.Ustawianie odbiorników spalin nad kominkiem jest mało praktyczne ponieważ będzie grzało sufit.Najlepiej odbiornik taki postawić obok kominka lub nawet po obu jego stronach.Najbardziej efektywny jest odbiornik opadowy,który działa podobnie jak "kaloryfer" i znajdziesz go na stronie 7 #140(rysunek 3).Narysowałem go jako dwukanałowy, ale może być też jedno i wielokanałowy.Na stronie 11#204 zamieściłem rysunek jak to powinno wyglądać praktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wersja Wojtka najlepsza - w praktyce trzeba będzie bardzo dokładnie zwymiarować jednakowo wszystkie trzy kanały.

Wersja z jednym wężem też bardzo dobra pod warunkiem że zapewni się warunki prawidłowego spalania w samym palenisku - kanał będzie miał tylko za zadanie "przechwycić" energię.

Trzecia wersja, z otwartymi kanałami będzie powodować wyłączenie z grzania prawej części pieca - działać będą kanał lewy i w znikomym zakresie kanał środkowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ,mogę tu wkleić takie schematy ,że sam się w nich

zgubię.

Mamy pytanie od majsterkowicza. Gdyby był zdunem nawet by tu

nie zajrzał.

"Wpuszczanie" go w "kanały" jest niemoralne .

 

Jeden ,kanał - to jest dla niego jedyne wyjście . Reszta to

sztuka ,której tak na prawdę ,żaden z was dobrze nie zrobił.

 

Nie było mym celem obrazić kogokolwiek . Jedynie chcę

uzmysłowić pytającemu fakt ,że odbywające sie tu akademickie

dyskusje to jedno , a piec w jego domu to drugie.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie napisałem, że moja wersja jest najlepsza, tylko, że wersja z kanałami równoległymi jest moim zdaniem wydajniejsza. Po prostu wybrałem jedną z dwóch i dodałem lekką niekłopotliwą modyfikację.

 

Ja14, nie narysowałem syfonu i napisałem wyraźnie, że go nie ma i to jest wadą tego rozwiązania.

 

Widzę jeszcze jedną możliwą prostą modyfikację do swojego rysunku. Zamiast główkować nad zróżnicowaniem przekrojów poszczególnych kanałów, w pierwszym z prawej, tzn. tym, który spaliny najchętniej "wybiorą", można umieścić szyber regulacyjny. Przy rozpalaniu go otwierać, a potem próbować regulować zmuszając gazy do przejścia trudniejszych nieco pozostałych.

 

Oczywiście najlepszy byłby wymiennik obok paleniska, ale nie było takiej opcji u pytającego kolegi.

 

Kompaktowość i prostota to też ważne kryterium.

 

Pozdrawiam

P.S.

Eniu, a ktoś się obraził? Ja bynajmniej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ,mogę tu wkleić takie schematy ,że sam się w nich

zgubię.

Mamy pytanie od majsterkowicza. Gdyby był zdunem nawet by tu

nie zajrzał.

"Wpuszczanie" go w "kanały" jest niemoralne .

 

Jeden ,kanał - to jest dla niego jedyne wyjście . Reszta to

sztuka ,której tak na prawdę ,żaden z was dobrze nie zrobił.

 

Nie było mym celem obrazić kogokolwiek . Jedynie chcę

uzmysłowić pytającemu fakt ,że odbywające sie tu akademickie

dyskusje to jedno , a piec w jego domu to drugie.

 

:)

 

W takim razie pokaż te kanały,w których Ty się też gubisz,bo może czegoś nie wiemy,a nauki nigdy za wiele.

Kanał z jednym wężem to konstrukcyjne "starocie".Prawy będzie się nagrzewał najlepiej a lewy jest dublowaniem komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja14, nie narysowałem syfonu i napisałem wyraźnie, że go nie ma i to jest wadą tego rozwiązania.

.....

Wojtku - zapytalem o to bo moim zdaniem, gdybys to wejscie do komina narysowal nizej to calosc moglaby pracowac prawie idealnie. Prawie - bo jednak pod sufitem.

A teraz uciekam, bo zaraz fachowcy na mnie wsiada.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pokaż te kanały,w których Ty się też gubisz,bo może czegoś nie wiemy,a nauki nigdy za wiele.

Kanał z jednym wężem to konstrukcyjne "starocie".Prawy będzie się nagrzewał najlepiej a lewy jest dublowaniem komina.

 

Czytaj ze zrozumieniem ,bo znów tworzysz sztuczny problem.....

 

Twoje "nowoczesne" konstrukcje mój pradziadek miał przerobione

na kilkadziesiąt sposobów i to nie tak jak ty z książek i gdybań,

tylko w praktyce ,na co dzień - również w Twych stronach

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w moich stronach Twego dziadka nie pamięta, więc jak masz coś do powiedzenia to pokaż,uzasadnij i ewentualnie podaj literaturę,nazwisko konstruktora...itp. lub firmę,która to robi i w jakim zakresie.

 

Ja swej wiedzy nie muszę udawadniać bazgrołkami ,czy linkami do cytatów z książek, nic na to nie poradzę . To czego się tak dopraszasz pojawi się w swoim czasie i nie Ty o tym zadecydujesz kiedy ,bo sie na moje działania oficjalnie wypiąłeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w moich stronach Twego dziadka nie pamięta, więc jak masz coś do powiedzenia to pokaż,uzasadnij i ewentualnie podaj literaturę,nazwisko konstruktora...itp. lub firmę,która to robi i w jakim zakresie.

 

Ci co się na piecach znają w Twych stronach ,mojego pradziadka

pamiętać muszą. Sam nawet nie wiesz kiedy na niego się powoływałeś....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ,mogę tu wkleić takie schematy ,że sam się w nich

zgubię.

 

"Wpuszczanie" go w "kanały" jest niemoralne .

 

Jeden ,kanał - to jest dla niego jedyne wyjście . Reszta to

sztuka ,której tak na prawdę ,żaden z was dobrze nie zrobił.

 

Piszesz eniu i chyba nie rozumiesz co.

Rozumiem że proponujesz materiały poglądowe.Piszesz ,że oszukujemy lub wprowadzamy w błąd inwestora i że się na tym nie za bardzo znamy lub nie wiemy jak to zrobić.

No to pokaż jak i uzadadnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się trochę podsumować te dyskusje (wyłączając pradziadów :):

najlepszym rozwiązaniem waszym zdaniem byłoby umieszczenie wymiennika nie nad paleniskiem ale obok.

 

jedno za moim rozwiązaniem: mając trzy kanały, gdyby kominek nie pracował dobrze w systemie kanałów szeregowym, łatwo (za pomocą szybrów) mogę go zrównoleglić. w wersji z wymiennikiem obok już nie tak łatwo

 

na rysunku poglądowa jak wyobrażam sobie taki wymiennik obok.

jedyne co mi się nie podoba - to stosunkowo długie odcinki poziome (zrobiłem jako skosy), do których nie będzie dostępu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś ,

cytowanie wybiórcze to stary numer , na drugi raz jak cytujesz ,

to całą wypowiedż - to nie polityka :)

 

Pozwolę sobie więc przytoczyć inną część tej wypowiedzi :

 

"Nie było mym celem obrazić kogokolwiek . Jedynie chcę

uzmysłowić pytającemu fakt ,że odbywające sie tu akademickie

dyskusje to jedno , a piec w jego domu to drugie."

 

Takie było przesłanie - dyskutujmy , budujmy zamki na lodzie ,

Prowadźmy akademickie dyskusje ,ale kogoś kto pyta o lepszy

piecyk niż ten z Castoramy nie uczmy od razu zduństwa o 1000-

letniej tradycji .Napracuje sie ,pieniądze wyda ,a efekty mogą być

różne, wręcz niebezpieczne, groźne dla życia lub zdrowia.

Za dużo widziałem , stad mój niepokój.

 

I nie zarzucaj mi, że nazywam was oszustami , bo trzymam

sie faktów ,a fakty są tu na tym forum , przez was spisane,

na kilku wątkach .

No chyba że coś ukrywasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eniu, jak najbardziej po raz pierwszy.

w niedzielę zapadła decyzja że chcemy kominek akumulacyjny. majster który budował nam dom nie ma teraz zimą roboty i podjął się murarki. od dwóch dni staram się zgłębić temat. cegła szamotowa i zaprawa już kupiona. drzwiczki do kominka, ruszta, popielnik będą jutro. teściu zaoferował się porobić szybry i elementy metalowe które będą potrzebne. projekt w google sketchup zrobiony - wizualnie kominek wymyślała żona.

ja szukam teraz sposobu na to, by ten kominek grzał i za często do niego nie podkładać. a ponieważ nie potrafię 'przeliczyć' tych kanałów postanowiłem popytać was fachowców.

czyli... przy tych przekrojach i długościach kanałów, stosując wersję jak na ostatnim rysunku, kominek powinien śmigać... jeśli tak to fajowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...