Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj.

Podoba mi się.Na pewno wyłapuje ciepło dobrze.Jak możesz napisz, które części "skrzynki" jak sie nagrzewają.

Pozdrawiam.

Mam dwie możliwości hajcowania A) konwekcyjne górna przednia kratką aby szybko ogrzać salon i B) "hypokaustum" zamykam wszystkie kratki i nagrzewa się cała obudowa.

Najszybciej nagrzewa się przednia, górna część po ok 1,5h godziny palenia - jest ciepła. Dla A i B jest podobnie.

Do ok. do 30cm od boków zabudowy jest letnio. Po ok. 3h palenia dla A w salonie jest ciepło obudowa coraz cieplejsza. Dla B obudowa ciepła w środkowej części nawet gorąca. Tyna ścianka dla A po 4h jest lekko ciepła dla B jest wyraźnie ciepła po kolejnej godzinie w pokoju ok 11m2 jest przyjemnie ciepło. Dolna część mocno się nie nagrzewa ale dla B po ok 4h jest przyjemnie ciepła. Uwaga dla A i B mam cały czas otwarty lekki grawitacyjny przewiew do górnej części domku. Obudowa "trzyma" ciepło dla B ok 6-7h po wygaśnięciu żaru, później obudowa robi się chłodnawa . W tej chwili jest to jedyne ogrzewanie w domu jeszcze nie zamieszkałym, przy ok. temp 0sC na zewnątrz w salonie jest temp ok 16sC. A i muszę pamiętać aby zamknąć dopływ powietrza do wkładu bo bez tego obudowa wychładza się 2x szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem w cały czas w "trakcie" budowy, ale już mogę pokazać jak wygląda u mnie część kumulacyjna.

Kształtki szamotowe Rath do odzysku ciepła ze spalin - 7 sztuk, obudowa z płyt szamotowych Rath 3cm,

220 cegieł szamotowych z Castoramy. Klej Profix Ratha, do kształtek szamotowych klej Rath Thermoflex.

Do izolacji ścianek bocznych i sufitu płyta Rath Izolrath. Rury czarne systemu Bertrams. Wykonanie własne,

projekt i konsultacje dzięki temu forum.

 

Oprócz gratulacji :D ,jedno pytanie . Kto na rym forum doradził Ci rurę do komina poprowadzić w poziomie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz gratulacji :D ,jedno pytanie . Kto na rym forum doradził Ci rurę do komina poprowadzić w poziomie ?

Nikt, innego wyjścia nie miałem, mogłem to zrobić pod lekkim ukosem, ale większego sensu nie widziałem. Gdybym od początku się interesował budową kominka w domu a nie od zakupu wkładu to już przy budowie komina wlot spalin umieściłbym pół metra wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A taki jeden ...

Tak musi być i koniec :yes:

Szczegóły wyjdą jak Rumunezz pokaże to i owo.

Na razie bierze "na klatę" wszystko ...

 

Moje to na klatę biorę, a co....

Jakie szczegóły Pana Foresta interesują, można wiedzieć?

Z góry zaznaczam jestem informatykiem, obsługiwać poziomicę i parę innych przyrządów budowlanych nauczyłem się przy budowie kominka :).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry zaznaczam jestem informatykiem, obsługiwać poziomicę i parę innych przyrządów budowlanych nauczyłem się przy budowie kominka :).

 

pozdrawiam

Szacun.

Jeszcze piknik u Batury i można kręcić lody na rozwojowym polskim rynku.

Edytowane przez QBELEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, fajny piec.

Mam pare pytan - ile kg drewna (i jakiego) spaliles podczas opisywanego testu

Drewno to mieszanka suchego(3lata i więcej) buka i brzozy, podejrzewam że ok 20-25kg. dorzucam jedną, dwie szczapy co ok. godz. + 2 brykiety.

Jest to na ok 4h palenia.

, jaka jest moc tego wkladu kominkowego

Spartherm Bravo - różnie podają w/g normy din niemieckiej to 9kw a po polsku to podają nawet 14 kw, ale jak kupowałem to nie patrzyłem na moc, ale czy się z grubsza nadaje, do takiej pracy.

i gdzie kupiles ksztaltki ciagu kominowego Rath?

u Godków, bardzo serdecznie polecam, bardzo fajny kontakt z klientem.

 

pozdrawiam

rumunezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt, innego wyjścia nie miałem, mogłem to zrobić pod lekkim ukosem, ale większego sensu nie widziałem. Gdybym od początku się interesował budową kominka w domu a nie od zakupu wkładu to już przy budowie komina wlot spalin umieściłbym pół metra wyżej.

 

Rumunez , ty jesteś po prostu zafajdany amator . Masz to natychmiast rozebrać

i Bajany nie denerwować . Nie po to profesjonalna firmę brała ,żebyś teraz ,

jakąś pieprzona amatorszczyznę tu wklejał . Kto to widział, żeby

jakiś, za przeproszeniem, informatyk pokazywał w internecie jak się robi

nowoczesne zduństwo.

 

 

 

Jeszcze raz przyjrzałem się zdjęciom , teraz dokładniej . Nie ma się do

czego przyczepić , a jak suchym drewnem będziesz palił ,to i ten kawalątek

poziomo jest bez znaczenia . Serdecznie gratuluję :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze raz przyjrzałem się zdjęciom , teraz dokładniej . Nie ma się do

czego przyczepić , a jak suchym drewnem będziesz palił ,to i ten kawalątek

poziomo jest bez znaczenia . Serdecznie gratuluję :bye:

 

A to mnie tez na duchu podniosłeś bo i mnie poziome prowadzenie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem to nie patrzyłem na moc, ale czy się z grubsza nadaje, do takiej pracy.

 

Tzn. jest oznaczony jako przeznaczony do palenia ciaglego, czy chodzi Ci o to, ze mozna go zamknac w szczelnej obudowie?

Jeszcze jedno pytanie - czy rozpalales w piecu przed zamknieciem obudowy i sprawdzales moze, jak szybko nagrzewaja sie ksztaltki ciagu spalinowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. jest oznaczony jako przeznaczony do palenia ciaglego, czy chodzi Ci o to, ze mozna go zamknac w szczelnej obudowie?

Przejrzałem wszystkie posty i zdjęcia w "Kominki Nasze" - był tam w paru zamkniętych kominkach, żonce się spodobał... to w niego celowałem.

Poza tym podstawą było aby był stalowy, wyłożony szamotem i miał doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Dodatkowo, aby "dno" było z 10 cm poniżej drzwiczek tak aby popiół nie wypadał przy otwieraniu. A i miał kosztować jako sam wkład do 6k i tyle kosztował.

Jeszcze jedno pytanie - czy rozpalales w piecu przed zamknieciem obudowy i sprawdzales moze, jak szybko nagrzewaja sie ksztaltki ciagu spalinowego?

Sprawdzałem, ale już nie pamiętam dokładnie. Wydaję mi się, że po ok 30 - 45 min po stopniowym skierowaniu gorących spalin do "kanału" już pierwszych 2 czy 3 nie można było dotknąć takie gorące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rumunez , ty jesteś po prostu zafajdany amator . Masz to natychmiast rozebrać

i Bajany nie denerwować . Nie po to profesjonalna firmę brała ,żebyś teraz ,

jakąś pieprzona amatorszczyznę tu wklejał . Kto to widział, żeby

jakiś, za przeproszeniem, informatyk pokazywał w internecie jak się robi

nowoczesne zduństwo.

Kurde teraz to mam wyrzuty sumienia, że się w Bajany wątku wymądrzyłem.

Jeszcze raz przyjrzałem się zdjęciom , teraz dokładniej . Nie ma się do

czego przyczepić , a jak suchym drewnem będziesz palił ,to i ten kawalątek

poziomo jest bez znaczenia . Serdecznie gratuluję :bye:

Dzięki, ale jeszcze ogrom pracy mnie czeka z wykończeniem, teraz już z górki będzie, albo nie bo mam jeszcze parę pomysłów na "rozwinięcie" odzysku - muszę parę spraw przemyśleć.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...