Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

rumunezz, co mozna jeszcze zrobic, jak juz zamknales obudowe? :)

Zastanawiam sie, czy dobrze zrobiles, ladujac tyle szamotu z tylu wkladu. Wydaje mi sie, ze po wygasnieciu ognia ten szamot moze oddawac cieplo z powrotem do wkladu, zamiast do pomieszczenia.

 

Brawo nie jest co prawda wkładem piecowym , ale dość szczelnym . Więc problem raczej "wydumany" .Po zamknięciu przepustnicy dopływu powietrza ruch gazów do komina praktycznie ustanie

tym bardziej ,gdy szyber przekierowujący spaliny ,zmusza gazy by pokonały wydłużoną drogę . Ważne jest by nie zamykać dolotu powietrza przedwcześnie (ale też

niezbyt późno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wydumany czy nie - zastanowilo mnie, ze rozgrzanie obudowy trwa tak dlugo. No bo 3-4 godziny to jednak spora chwila. 16 stopni w malym, 11-metrowym pomieszczeniu to tez jakby troche za malo na wklad tej mocy. Stad naturalne pytanie, czy czesc zakumulowanego ciepla nie uchodzi gdzie indziej

Bez urazy prosze - wole glosno pytac niz po cichu bladzic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydumany czy nie - zastanowilo mnie, ze rozgrzanie obudowy trwa tak dlugo. No bo 3-4 godziny to jednak spora chwila. 16 stopni w malym, 11-metrowym pomieszczeniu to tez jakby troche za malo na wklad tej mocy.

Dom jest nie zamieszkany, pierwszy sezon nieregularnego palenia, ściany niewygrzane, jeszcze trochę wilgoci. Na początku też się tym martwiłem, ale na FM bodajże Forest uspakajał kogoś, że tak jest na początku w nowym domu. Lepiej jak teraz teraz jest w miarę chłodno, niż później ma być za gorąco. Mój domek ma w 2 kondygnacjach ponad 200m2 pow.użytkowej (se skosami będzie dużo więcej) wyobraź sobie co to musiałby być za wkład, który cały dom ma ogrzać! Plan był taki aby ogrzać salon, ale "gratisowo" oberwało się też małemu pokoikowi.

 

Stad naturalne pytanie, czy czesc zakumulowanego ciepla nie uchodzi gdzie indziej

Pewno, że uchodzi kominem, ostatnio bardzo ładnie opisał to Bogusław jak zimne powietrze opada w dół kominem, a ciepłe wydostaje się ku górze. Przydał by się szyber przy wlocie spalin do komina, aby po wygaśnięciu ognia zatrzymać ciepło w układzie kumulacyjnym, tylko nie wiem jak na to kominiarz będzie patrzył, czy to zgodne ze "sztuka" jest i czy jest bezpieczne. Ale te wątpliwości może fachowcy rozstrzygną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan był taki aby ogrzać salon, ale "gratisowo" oberwało się też małemu pokoikowi.

 

A, to ja nie doczytalem :) Myslalem, ze ogrzewasz tylko te 11 m2 (Ech, wakacji, wakacji.... ) Jaka ma wobec tego powierzchnie salon i ile masz w nim stopni, jak napalisz?

 

Co do szybra, to patrza krzywo, ale mnostwo ludzi ma szybry calkiem zamykajace komin i zyja. Jak sie jest roztargnionym albo w domu sa dzieci, to mozna sie zabezpieczyc przed calkowitym przypadkowym zamknieciem (np. wkrecanym ogranicznikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maqsz,

pytaj do woli , umiem odróżnić ciekawskiego od wszystkowiedzącego mądrali ,

który pyta przeważnie po to ,by sprawdzić gdzie ugryźć....:D

 

Rumunez,

proszę Cie ,nie psuj tego co udało Ci się dobrze zrobić. Skoro interesują

Cię eksperymenty , zrób dwa otwory na próbę . Jeden w dolnej części

obudowy , przy podłodze (ca 15x30 cm) ,drugi ok 30 -40 cm pod

sufitem (14 x 40 cm ). Zdziwisz się ,że powstały w ten sposób pieco-

kominek "Combi" ,ogrzeje cały dom. Montując na otworach metalowe drzwi

zawsze możesz wybrać opcje poprzednią.Takie drzwi pozwolą nagrzać

dom w ciągu godziny , by przejść do opcji kumulacyjnej (zamkniętej),

z chwilą rozgrzania się obudowy.

 

Idiotyzmy z szybrami zostaw pomysłodawcom.

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to ja nie doczytalem :) Myslalem, ze ogrzewasz tylko te 11 m2 (Ech, wakacji, wakacji.... ) Jaka ma wobec tego powierzchnie salon i ile masz w nim stopni, jak napalisz?

Salon jakies 36m2, korytarz 12m2, kuchnia 17m2 otwarte. Jest zróżnicowany rozkład temperatur w salonie jest 16-17sC w kuchni która jest najdalej od kominka jakieś 12sC w korytarzu od 12sC do 14sC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maqsz,

Rumunez,

proszę Cie ,nie psuj tego co udało Ci się dobrze zrobić. Skoro interesują

Cię eksperymenty , zrób dwa otwory na próbę . Jeden w dolnej części

obudowy , przy podłodze (ca 15x30 cm) ,drugi ok 30 -40 cm pod

sufitem (14 x 40 cm ). Zdziwisz się ,że powstały w ten sposób pieco-

kominek "Combi" ,ogrzeje cały dom. Montując na otworach metalowe drzwi

zawsze możesz wybrać opcje poprzednią.Takie drzwi pozwolą nagrzać

dom w ciągu godziny , by przejść do opcji kumulacyjnej (zamkniętej),

z chwilą rozgrzania się obudowy.

 

Idiotyzmy z szybrami zostaw pomysłodawcom.

 

Oj Eniu, Eniu ... to już jest. I działa przyzwoicie.

Myślałem nad nasadką jakąś (schmidt'a). Skomplikowało się trochę u mnie z mediami (gaz) i teraz będzie olej (smutek).

Dlatego muszę brać taką opcję, natomiast mój "guru" ma pewne obawy właśnie dlatego muszę to dokładnie przemyśleć.

Psuć nie mam zamiaru, ewoluować tak bym to nazwał.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Psuć nie mam zamiaru, ewoluować tak bym to nazwał. "

 

tylko szyber miałem na myśli, on z ewolucją nic wspólnego nie ma :D

 

Został wyewoluowany .

Zamontuj dodatkową szczelną przepustnicę na dopływie powietrza. Wkłady Spartherma nie są idealnie szczelne przy zamkniętym dopływie powietrza troszkę przepuszczają. Normalnie to nawet zaleta (względy bezpieczeństwa ) ale przy akumulacji to nie fajnie, bo pomalutku ciepło ucieka do komina. I słuchaj Enia - w temacie szybra na kominie dobrze Ci radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, 1 etap chciałbym podziękować paru osobom, że jakoś się udało.

 

Dzięki Fm za to że jest.

Bohuszowi, za to że do znudzenia propaguje ciepłe zabudowy,

Bogusławowi za wątek "ceramiczny" i tenże wątek, za to że "można...,

Pitowi i ja14 za to że utwierdzają w przekonaniu że samemu z pomocą FM można powalczyć,

Wojtkowi za tłumaczenie "tam i z powrotem" o szamocie i innych materiałach ogniotrwałych,

 

(teraz będzie nie z FM)

Mojemu inspektorowi budowlanemu (teściowi) za to że nie wierzył we mnie,

Żonce, że pozwoliła wydać więcej pieniędzy niż zakładaliśmy,

Tacie, Dinowi, Braciemu, Turowi - za pomoc doraźną (bro! dobre słowo w chwilach zwątpienia)

 

i teraz głównemu konsultantowi, Forestowi, bo bez jego uwag, porad, cierpliwości bym się tu nie rozpisywał.

 

pozdrawiam

rumunezz

totalna lama kominkowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, 1 etap chciałbym podziękować paru osobom, że jakoś się udało.

 

Dzięki Fm za to że jest.

Bohuszowi, za to że do znudzenia propaguje ciepłe zabudowy,

 

 

Miło czytać.

No a głównie za to jestem tu krytykowany i czesto łapany za słowa.

Myślę, że jakiś procent informacji i ciepłych kominkach tu i ogólnie w necie wychodzi ode mnie.

Powolutku małymi kroczkami...

Tym bardziej, że w niedługim czasie będziemy wdrażac i promować wszelkie materiały potrzebne w wykonawstwa ciepłych obudów kominkowych, kleje, tynki, zaprawy do wylewania płyt, itp. Polska produkcja. Ta informacja to taki zwiastun...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, 1 etap chciałbym podziękować paru osobom,...

 

...Bogusławowi za wątek "ceramiczny" i tenże wątek, za to że "można...,

 

Dzięki Rumunezz za miłe słowa.

Pokazałeś ,że "można" i Ty masz teraz też udział w tworzeniu historii "nowego sportu narodowego".Ja również mówię "dzięki" i powodzenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...