Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam mam pytanie dotyczące podstawowych zasad wykonania ciepłej obudowy kominka. No może mam kilka pytań:). Chciałbym reasumując otrzymać krótkie konkretne odpowiedzi.

1. czy zasady instalowania kratek nawiewnych i wywiewnych i ich wielkości w kominkach z ciepłą obudową w porównaniu z zimną obudową konwekcyjną są takie same

2. czy ściana za wkładem w ciepłej obudowie powinna być obłożona wełną z folią w celu nieprzegrzewania tylnej ściany oraz odbijania ciepła.

...

4. czy są przeciwwskazania do zainstalowania w takiej obudowie wkładu z szamotem np. Hajduk

5. czy szyber powinien być montowany w rurze doprowadzającej powietrze do spalania, czy w rurze odprowadzającej spaliny. Chyba wersja pierwsza.

6. Czu stosować i na jakiej wysokości od sufitu dekompresję i czy może być w takiej obudowie z wełny

...

 

Przypominam ten post ponieważ nikt z "wielkich" (mimo ponad 50-ciu nowych wpisów), nie raczył odpowiedzieć choćby na jedno z powyższych pytań - a podobno FM służy do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą ...

A może tylko kiedyś tak było ???

 

Zobaczymy ...

Edytowane przez Uwe_czw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyjaśnij jeszcze co rozumiesz przez ciepłą obudowę:

- obudowa zamknięta (nie wentylowana kratkami) z odzyskiem ciepła ze spalin

- obudowa wentylowana kratkami z odzyskiem ciepła ze spalin

- obudowa ciepła (w dotyku :D) - kominek wykonany z płyt np. szamotowych, bez odzysku ciepła, gorące spaliny puszczamy w kosmos

W dwóch ostatnich przypadkach kratki dobieramy podobnie jak w kominku izolowanym

Wełny nie używamy w żadnym przypadku, zastosować należy płyty krzemianowo-wapniowe

Przepustnicę montuje się na doprowadzeniu powietrza

Poza nielicznymi wyjątkami paleniska tylko stalowo-szamotowe lub szamotowe

Kratki dekompresyjne osobiści montuję zawsze gdy pojawiają się w drewniane elementy lub w kilku innych przypadkach. Generalnie nie zaszkodzą a na pewno pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław_58 - nie odpowiem ponieważ nie posiadam wiedzy na ten temat. Przyglądam się temu wątkowi tylko dlatego, że jestem właśnie na etapie wyboru i budowy kominka.

 

margod - dziękuję za odpowiedź :)

Co do obudowy to sądzę, że pytającemu chodziło o obudowę wentylowaną kratkami z odzyskiem ciepła ze spalin ...

Sam również skłaniam się do tego rozwiązania w swoim kominku. Przy czym (ze względu na koszty) nie będzie to system z kształtek CMA a raczej opisywany przez bohusz'a tzn. obudowany szamotem rekuperator powietrzny (portki).

 

margod pisałeś w innym wątku o wkładzie Austroflamma z HMS. Jak myślisz, sprawdziłby się w takiej konfiguracji (mimo, iż nie jest wkładem stalowo-szamotowym) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam również skłaniam się do tego rozwiązania w swoim kominku. Przy czym (ze względu na koszty) nie będzie to system z kształtek CMA a raczej opisywany przez bohusz'a tzn. obudowany szamotem rekuperator powietrzny (portki).

 

 

 

Świat, a właściwie firma idzie do przodu. Więc mamy również inne rozwiązania

- wymiennik stalowo - ceramiczny IMPET

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bohusz przecież pisałem: " ... Przy czym (ze względu na koszty) nie będzie to system z kształtek CMA ..." - czy powinienem dodać i CMA podobnych ?

Przy okazji, jak już poruszyłeś ten temat - czym Twoje rozwiązanie czyli wymiennik IMPET różni się, a może przewyższa (i nie mówię o rozmiarach 8) ) system Cebud-u ??

 

P.S.

Uśmiech do, a może za wzorem eniu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław_58 - nie odpowiem ponieważ nie posiadam wiedzy na ten temat. Przyglądam się temu wątkowi tylko dlatego, że jestem właśnie na etapie wyboru i budowy kominka.

 

Nie odpowiedziałem na żadne z pytań, ponieważ autorowi nie chciało się znaleźć odpowiedzi w tym lub innym wątku.

Kaseta kominkowa, to urządzenie dobre jak się je chce wykorzystywać co pewien czas. Jeśli jednak ma być profesjonalnym urządzeniem ogrzewającym mieszkanie to według mnie kaseta+ odbiornik + ciepła obudowa jest urządzeniem z "przymróżeniem oka".Dorobić do istniejącej kasety odbiornik jest rzeczą dobrą,ale nabywać kasetę i potem robić resztę, to nie na moją głowę...ponieważ można to uprościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to mi właśnie chodzi. Jeżeli i tak mam mieć kominek to chcę (przy pomocy stosunkowo niewielkich nakładów - w stosunku do tzw. zimnej zabudowy) wykorzystać jego możliwości.

 

 

Mówisz ,że CMA są drogie , mówisz o "stosunkowo niskich kosztach",

jednocześnie interesujesz się Austroflamem ,który jest na poziomie

cenowym KMS . Stąd tytuł mojego wpisu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, jak już poruszyłeś ten temat - czym Twoje rozwiązanie czyli wymiennik IMPET różni się, a może przewyższa (i nie mówię o rozmiarach 8-) ) system Cebud-u ??

 

 

 

No jest zasada:

Nie porównuj z innymi, bo zawsze i wszędzie znajdą się gorsze i lepsze.

 

Cebud robi to. My robimy to, kto inny co innego.

 

No i zapomniałem

Piotr - Eniu w zaciszu nie chwaląc się nikomu robi wymienniki akumulacyjne systemem zduńskim z różnych materiałów ceramicznych.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest zasada:

Nie porównuj z innymi, bo zawsze i wszędzie znajdą się gorsze i lepsze.

 

Cebud robi to. My robimy to, kto inny co innego.

 

No i zapomniałem

Piotr - Eniu w zaciszu nie chwaląc się nikomu robi wymienniki akumulacyjne systemem zduńskim z różnych materiałów ceramicznych.

 

Piotr - Eniu , czy

Eniu - Piotr ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ,że CMA są drogie , mówisz o "stosunkowo niskich kosztach",

jednocześnie interesujesz się Austroflamem ,który jest na poziomie

cenowym KMS . Stąd tytuł mojego wpisu ...

 

Gdzie widzisz tu sprzeczność ?! Przecież jasno napisałem, że: "Jeżeli i tak mam mieć kominek (czyli muszę wydać pewną kwotę) to chcę (przy pomocy stosunkowo niewielkich (dodatkowych) nakładów - w stosunku do tzw. zimnej zabudowy) wykorzystać jego możliwości."

Dodam także, że Austroflamm to dosłowny "wkład" mojej małżonki, której się on po prostu podoba ... jakkolwiek nie jest to ostateczny wybór ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[niewielkich (dodatkowych) nakładów
HMS Austroflamm to praktycznie koszty CMA a pisałeś
Przy czym (ze względu na koszty) nie będzie to system z kształtek CMA ..." - czy powinienem dodać i CMA podobnych

a tak na marginesie to te ringi całkiem dobrze się sprawują.

Edytowane przez margod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasta kominkowa wyłożona jest szamotem i grzeje spalinami jeszcze jakąś ceramikę. Grzeje więc kasetą powietrze i wysyła ciepłe spaliny do odbiornika, by mogły się tam "odłożyć " na potem. Można to odwrócić : z kasety zostawiamy tylko drzwiczki i czopuch a boki robimy z ceramiki o grubości minimum 20 cm ,wtedy ciepła nie trzeba wysyłać a rurę spalinową, trzeba podłączyć do chłodnicy powietrznej. Proste jak obręcz i taniuś...a to tygryski lubią najbardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HMS Austroflamm to praktycznie koszty CMA a pisałeś

a tak na marginesie to te ringi całkiem dobrze się sprawują.

 

...mądralą sralą mi tu pachnie...

 

Margoth ,mówisz o ringach austroflamu - nie znam ich . Czy to jest konstrukcja

podobna do ortnerowskich i cebudowskich krążków , gdzie spaliny przepływają

przez ich wnętrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takie mam pytanie.

Czy to już wszystkie firmy kominkowe czekają przygotowane z spakowanymi narzędziami na 1 maja, aby wyruszyć za Odrę stawiać kominki?

Czekają i już w Polsce nic nie chce im sie robić za złotówki...

Takie odnosze wrażenie po ilości zamówień na obudowy z ciepłymi ścianami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takie mam pytanie.

Czy to już wszystkie firmy kominkowe czekają przygotowane z spakowanymi narzędziami na 1 maja, aby wyruszyć za Odrę stawiać kominki?

Czekają i już w Polsce nic nie chce im sie robić za złotówki...

Takie odnosze wrażenie po ilości zamówień na obudowy z ciepłymi ścianami...

 

Niedrogo robisz ,to Cie przywalą za chwile zlecenia . Nic nowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...