Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Macut - główną przyczyną (dla mnie przynajmniej) pękania zabudowy jest wymurowanie "na dwie cegły na płask" paleniska i dalej na płask całości pieca. Druga przyczyna - za duże spoiny z zaprawy szamotowej.

 

Szerokość spoin wg mojego majstra wynikała pośrednio z granulacji zaprawy szamotowej, którą kupiłem w castoramie.

Dwie cegły na płask wzięły się z gabarytów kominka. Nikt nie wpadł na to, żeby wybudować podwójną ścianę (dymną i grzejną) z pustką powietrzną pomiędzy ścianami. Nadal pozostałby problem przesklepień i nadproży.

 

W zasadzie mógłbym się zgodzić z waszą diagnozą, jednak jedna sprawa nie daje mi spokoju: palenisko było murowane dokładnie wg tych samych zasad co kanały dymne. A jednak obszarze paleniska nie pojawiła ANI JEDNA rysa. Nie wiem, czy to kwestia różnyc temperatur, czy też braku dodatku cementu do zaprawy użytej do paleniska. Dlatego moim zdaniem główną przyczyną spękań były metalowe teowniki (miejsca w których pojawiły się spękania pokrywają się z umiejscowieniem metalowych elementów w konstrukcji kominka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie błędy w wykonywaniu kominków z kafli / tu z szamotu , o przepraszam z cegły szamotowej / gdzie kupiono drzwiczki cegłę i coś w worku /szamotowe popłuczyny z piaskiem/ brak nadproża zastąpiono elementem metalowym zdarzają się nawet starym wykonawcą którzy budowali kominki otwarte. Niestety nie przewidzieli oni prostego faktu że po zastosowaniu drzwiczek "od wkładu" temperatury spalania rosną , wie to dobrze Eniu co u Batury pcha taczkę ;)patrz piecyk Nr któryś tam , elementy stalowe / grube profile / się nagrzewają i rozwalają całość :yes: ... A że temperatury są najwyższe nie w palenisku a za nim w tzw padzie /PAD to zapożyczenie z czeskiej terminologi / to i spoiny pomiędzy cegłami mogły popękać .. Większość / praktycznie wszystkie/ paleniska typu BIO są budowane jako dwu płaszczowe . Rozszerzalność cieplna różnych materiałów musi być brana pod uwagę podczas planowania palenisk i systemów akumulacji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam!

Mam pytanie dotyczące umieszczenia w kominku masy akumulacyjnej: jaki sposób najlepiej ja wykonać, jaki kształt, grubość (cegła na płask, dwie cegły na przekładkę, itp) czy trzeba koniecznie to przemurować, czy wystarczy luźno ułożyć w jakimś stelażu. CO oznacza 1C na cegle?

Mój dom to typowy klocek z przełomu lat80/90, gdzie podstawowym źródłem ciepła jest piec na paliwo stałe,tzw"śmieciuch", oraz piec gazowy. Ponieważ przy powierzchni tylko części mieszkalnej 196m2 rachunki za gaz (CO+CWU+KUCHNIA) wynoszą ok 200zł na miesiąc(ok pół miesiąca pracuje śmieciuch,drugie pół to gaz) nie mam ŻADNYCH oczekiwań wobec kominka co do grzania, tylko rekraacja i klimat, no ale skoro mam szamot to czemu go nie wykorzystać jak najbardziej efektywnie.:)

Edytowane przez Mr_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie dotyczące umieszczenia w kominku masy akumulacyjnej: jaki sposób najlepiej ja wykonać, jaki kształt, grubość (cegła na płask, dwie cegły na przekładkę, itp) czy trzeba koniecznie to przemurować, czy wystarczy luźno ułożyć w jakimś stelażu. CO oznacza 1C na cegle?

Mój dom to typowy klocek z przełomu lat80/90, gdzie podstawowym źródłem ciepła jest piec na paliwo stałe,tzw"śmieciuch", oraz piec gazowy. Ponieważ przy powierzchni tylko części mieszkalnej 196m2 rachunki za gaz (CO+CWU+KUCHNIA) wynoszą ok 200zł na miesiąc(ok pół miesiąca pracuje śmieciuch,drugie pół to gaz) nie mam ŻADNYCH oczekiwań wobec kominka co do grzania, tylko rekraacja i klimat, no ale skoro mam szamot to czemu go nie wykorzystać jak najbardziej efektywnie.:)

 

Równie dobrze można zadać pytanie na forum motoryzacyjnym.

"Panowie składam silnik , co najpierw : tłok czy korbowód" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można zadać pytanie na forum motoryzacyjnym.

"Panowie składam silnik , co najpierw : tłok czy korbowód"

Eniu no może źle się wyraziłem,albo chciałem za dużo odpowiedzi naraz. Mam już wizję obudowy coś w tym styluhttp://foto.onet.pl//c5bh1,0sy8kj4oks0c,qz9wj,u.html#qza31zależy mi głównie na tej w miarę ciepłej ławce, ale chodzi mi o to co w środku, jak najlepiej zamontować te cegły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fotosik.pl jakoś lepiej idzie z wklejaniem zdjęć: [/img], [/img], mój kominek będzie w jakiś sposób nawiązywał do tego typu, a co wyjdzie to się dopiero okaże. A chodzi mi o to jak ułożyć cegły wewnątrz kominka, nie chcę budować żadnych kanałów dymowych z szamotu TO NIE MOJA LIGA broń BOZE. Miałem już ułożone na próbę tak[/img] i tu zauważyłem że spalanie drzewa odbywało się w wyższej temp tylna ściana, deflektor były białe i ledwie kupka popiołu. A może ułożyć tak[/img]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś złośliwy Piotrze . Nic dziwnego że musiałeś sobie wymyślić "enia" ale to i tak nic nie zmienia , twój unikalny styl wypowiedzi jest bardzo łatwo rozpoznawalny . :) Zupełnie nie rozumiem dlaczego wprowadzasz w obieg błędne informacje na temat budowy kominów? Czytający to forum liczą na rzetelną wiedzę przekazywaną przez ludzi chcących za darmo udzieić fachowej porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Romotopa kazałbym dać więcej luzu ...

 

Ten - wytrzyma :D

 

Jak wiesz Romotop Dynamic seria KV025 opracowany jest do zabudowy bez wentylacji . Jest to jeden z nielicznych wkładów które można tak zastosować !:yes: Inna sprawa to stosowanie wkładów opracowanych do dystrybucji powietrza, serie 055 ,6.6.2 , 6.6.1 , w tym przypadku zabudowa musi być "normalna" z odpowiednią wentylacją . Wkłady "wentylowane", Romotop czy innych marek, można obudowywać w ciepłe zabudowy i takie rozwiązanie gorąco polecam .:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu może nie wiedzieć przecież pracował za Odrą. Teraz jest już "nieczynny" zawodowo, a na forum tutaj pisze jak sam to określił "dla zabicia czasu" bo ma go wolnego bardzo dużo

 

Wirtualny ENIU nie wie ale ..... . Wie także że jego całkiem realny kolega zastosował wkład/kasetę z ocynkowanym płaszczem konwekcyjnym w zabudowie praktycznie bez wentylacji i uszkodził wkład. Wie że tak zabudowany wkład z płaszczem konwekcyjnym jakiejkolwiek innej firmy zachowałby się tak samo, bo temperatura powietrza wokół wkładu zamknięta w małej kubaturze dodatkowego płaszcza grzej się natychmiast i jeśli nie jest odprowadzona to może uszkodzić wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wirtualny Eniu, wirtualne porady, wirtualny świat.

Podejrzewam, że w opisanej sytuacji wkład - kasetę uszkodziła temperatura. Wysoka temperatura.

Tak było naprawdę, czy tylko tak sobie piszesz Mistrzu?

Bo nie podejrzewam, aby to było prawdą. A posadzenie jest niezwykle ważne...

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...