Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Wszystko co grzeje "od środka" przez promieniowanie może być wrzucone do "wora" tegoż określenia. I będzie to hypokaustum właśnie.

Świetnie to czuli i wykorzystywali dawni budowniczowie, których nie fascynowało to co powie producent "wkładu kominkowego"... bo ich wtedy nie było ...:D

W załączniku projekt zawierający w jednej zabudowie:

- kominek konwekcyjny

- piec kaflowy ogrzewający przez promieniowanie

- kilkuset kilogramowe elementy akumulujące ciepło we wnętrzu

- piekarnik będący jednocześnie nasadą konwekcyją odzyskującą ciepło ze spalin

- "typowy" grzejnik hypokaustyczny na piętrze

Każda z ww funkcji tylko od własnego "widzimisie" inwestora zależeć będzie ...

Full ... więcej się nie chciało zmieścić ... a sorry ... jeszcze można pełną automatykę i pilota do obsługi tego wszystkiego ... tylko z piekarnika blachy z ciastem sam nie wyciągnie ...

Pozdrawiam.

Forest-Natura.jpg

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dyskusja poszła rowem (pozdrawiam Wojtka :) ).

 

Na tej samej zasadzie można powiedzieć ,że ścigać się można

wszystkim co ma koła i kierownicę. Zamiast mędrkować , może

lepiej sięgnąć do historii, słowotwórstwa i ulubionej etymologii (Forest).

 

Trochę zaczyna to pachnieć , że "nie wiem , więc zamącę"... ;)

 

W kwestii formalnej - ścigać to się lubię , jak mam co najmniej

300 koników pod maską (aktualnie 350 ) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O w końcu coś ciekawego :) jam mam tylko 130koników, oponki Simex 33', reduktor 4.16, i mechanik z liną syntetyczną, w planach zawiecha Foxa :)

 

Olej faktycznie bywa przydatny . Np nowy w skrzyni , jak się utknęło na nockę

w bagnie... :D

 

Takie wyścigi (kto się bardziej zapadnie :D)), już nie dla mnie. Jak byłem młodszy

robiłem to Pick-upem , którego uciąłem i "troszkę" doposażyłem .Wtedy

starczało mi 80 koników...

 

 

...o czym to mówiliśmy ? ...a... hipokausta ...eee... nuda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bossze ... Eniu ... czym ty jeździsz?

"To przecież takie nieekologiczne ..." powiedział Pan Brunner do jednego Polaka, który zajechał podobną bryką do E. ... po czym pojechał na lotnisko by wsiąść do swojego odrzutowca bo mu się śpieszyło na spotkanie ...

"Fakt autentyczny" ... :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bossze ... Eniu ... czym ty jeździsz?

"To przecież takie nieekologiczne ..." powiedział Pan Brunner do jednego Polaka, który zajechał podobną bryką do E. ... po czym pojechał na lotnisko by wsiąść do swojego odrzutowca bo mu się śpieszyło na spotkanie ...

"Fakt autentyczny" ... :D

Pozdrawiam.

 

nieaktualne....

 

sprzedał samolot ...kryzys...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wszystko co grzeje "od środka" przez promieniowanie może być wrzucone do "wora" tegoż określenia. I będzie to hypokaustum właśnie.

Świetnie to czuli i wykorzystywali dawni budowniczowie, których nie fascynowało to co powie producent "wkładu kominkowego"... bo ich wtedy nie było ...:D

W załączniku projekt zawierający w jednej zabudowie:

- kominek konwekcyjny

- piec kaflowy ogrzewający przez promieniowanie

- kilkuset kilogramowe elementy akumulujące ciepło we wnętrzu

- piekarnik będący jednocześnie nasadą konwekcyją odzyskującą ciepło ze spalin

- "typowy" grzejnik hypokaustyczny na piętrze

Każda z ww funkcji tylko od własnego "widzimisie" inwestora zależeć będzie ...

Full ... więcej się nie chciało zmieścić ... a sorry ... jeszcze można pełną automatykę i pilota do obsługi tego wszystkiego ... tylko z piekarnika blachy z ciastem sam nie wyciągnie ...

Pozdrawiam.

 

Ciekawe

Czy to projekt, czy konkretna realizacja.

Doczytałem, że projekt. Ciekawe muszą być bebechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt , jedna z kilku wersji do domu w górach , akurat ta najbardziej dziwna z kawałkami marmuru czy też z granitu w klimatach " marmurek łupany w łazience PRL lata 60-te " . To "wentylowane hypokaustum " to po prostu konieczność wykonania kominka ciepłego na bazie wkładu SPARTHERM który jest do grzania powietrzem .... Tak rodzi się nowa :D świecka tradycja :D nazywania wszystkiego co ciepłe HYPOKAUSTUM :mad: jest to naginanie terminologi fachowej do aktualne potrzeby zatrzymania klienta na słowny wabik . Hypokaustum to system oparty na przekazywaniu ciepła jedynie w drodze promieniowania poprzez powierzchnie obudowy. :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt , jedna z kilku wersji do domu w górach , akurat ta najbardziej dziwna z kawałkami marmuru czy też z granitu w klimatach " marmurek łupany w łazience PRL lata 60-te " . To "wentylowane hypokaustum " to po prostu konieczność wykonania kominka ciepłego na bazie wkładu SPARTHERM który jest do grzania powietrzem .... Tak rodzi się nowa :D świecka tradycja :D nazywania wszystkiego co ciepłe HYPOKAUSTUM :mad: jest to naginanie terminologi fachowej do aktualne potrzeby zatrzymania klienta na słowny wabik . Hypokaustum to system oparty na przekazywaniu ciepła jedynie w drodze promieniowania poprzez powierzchnie obudowy. :yes:

 

Darek ,podeprzyj to jakimś autorytetem , cytatem z konkretnej

książki, czy jakimś historycznym uwarunkowaniem - utniesz

w ten sposób dyskusję dla samej dyskusji.

 

"Gawiedź" nie będzie miała argumentów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja Was pogodzę...

Ze słownika Kopalińskiego: "HIP(O)-, HYP(O)- w złożeniach: pod, poniżej, dolny, w dół(...)"

 

Wg mojej skromnej wiedzy hypokaustum nazywano system ogrzewania polegający

na rozpalaniu paliwa w kanałach umieszczonych POD posadzką zamczyska, pałacu, klasztoru czy innego obiektu.

Potem oczywiście spaliny wędrowały też kanałami w murze. Tylko tyle i aż tyle.

Pozdrawiam Henryk S.

Edytowane przez hes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja dla dyskusji chodzi głównie o nazewnictwo.

 

Różne ciekawe koncepcje były dyskutowane na tym forum kilka ładnych lat temu.

Również wiele opini konkretnych użytkowników kominów zaczynających się na stropie nad paleniskiem.

 

Tutaj link do jednego z wielu takich tematów, które można poczytać gdyż raczej nie ma tam różnej maści ekspertów uważających, że oni mają wszelki monopol na wiedzę.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?76674-Hypokaustum-pędzone-kominkiem.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrz pisze ,że Hypokaustum oddaje ciepło przez promieniowanie ,a Batura wcześniej napisał,że Hypokaustum jest wtedy, gdy nagrzewane jest gorącym gazem.

 

Podłogowka z rurkami,która oddaje ciepło przez promieniowanie wg. Batury nie jest Hypokaustum. Pozostaje zapytać, czy ten gorący gaz, to spaliny (grzanie bezpośrednie), czy również gorące powierze ( grzanie pośrednie).

Może okazać się, że obudowana kaseta, to Hypokaustum i to bez względu czy ciepła, czy zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie można dostać "pomieszania"

Szczególnie jak czyta się próby interpretowania tego słowa. Nawet jak widzę niektóre firmy próbują uzyskać monopol na własną interpretacje.

greckie = hypokauston "ogrzewanie z dołu"

 

polskie ?

 

może odcinek rury łączącej wkład kominkowy z kominem - czyli pełne uproszczone hypocaustum

która ogrzewa przestrzeń wnętrza obudowy...

 

Można więc wstępnie przyjąć interpretacje, że odcinek od paleniska do wlotu do komina to hypocaustum, gdyż jest ta część ogrzewana gorącymi gazami (spalinami). No i jest praktycznie zgodne z ideą "ogrzewanie od dołu" Czyli wkład jest niżej a rura wyżej.

Tym bardziej, że rura grzeje przez promieniowanie tylko.

 

Czyli sumując biorąc pod uwagę drastyczną przewagę ilościową takich właśnie podpięć. Część od czopucha paleniska do wlotu do komina to hypocaustum.

Co potem robimy z tak ogrzanym powietrzem przez promieniowanie z rury to inna sprawa.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze poprosimy sołtysa o jego interpretację i będzie komplet...:(

 

No faktycznie interpretacja sołtysa w tym konkretnym przypadku byłaby wiarygodna. Przecież to osoba wybrana przez zainteresowanych.

Sołtys przed wydaniem interpretacji na Polskę, lub jego okolice, powinien zasięgnąć opini miejscowych zdunów, również budowniczych takowych systemów i szanowanych ogólnie znawców tematu.

 

Pytanie do MISTRZA ZDUŃSTWA

Czy w wielokrotnie wspomnianej i tak szumnie zapowiadanej książce, będą rozdziały nawiązujące i omawiające historię budowy systemów ogrzewania spalinami i gorącym powietrzem. Rozdziały ogólne i rozdziały o Polsce. Bo przecież w Polsce bez ogrzewania domostw i gotowania, niemożliwym było przeżyć, w przeciwieństwie do wielu, wielu innych krajów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja Was pogodzę...

Ze słownika Kopalińskiego: "HIP(O)-, HYP(O)- w złożeniach: pod, poniżej, dolny, w dół(...)"

 

Wg mojej skromnej wiedzy hypokaustum nazywano system ogrzewania polegający

na rozpalaniu paliwa w kanałach umieszczonych POD posadzką zamczyska, pałacu, klasztoru czy innego obiektu.

Potem oczywiście spaliny wędrowały też kanałami w murze. Tylko tyle i aż tyle.

Pozdrawiam Henryk S.

 

Krótko i zwięźle .. Pomysł z polską interpretacją ciekawy :D Ciekawe czy dalszy rozwój "polskich" , na szczęście nie ogólnopolskich , interpretacji znaczenia tego co od dawna znane doprowadzi do nazywania SŁOŃCA np księżycem lub jeziorem Bajkał ??:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...