Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Potrafimy jeszcze coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]72861[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72862[/ATTACH]

Kolejny pracujący kominek w naszym salonie (to już 4). Jeszcze nie wykończony ale już odpalony.

Obudowa tzw. ciepła a co najważniejsze bez kratek konwekcyjnych !!! Czyli nie przegrzewająca pomieszczeń (szczególnie z ogrzewaniem podłogowym), nie brudząca ścian, nie smrodząca przypalonym kurzem !!! Te białe paski wokół wkładu to tymczasowe uszczelnienie aby nie wciągało powietrza do wnętrza obudowy.

Co najciekawsze zamontowany jest "zwykły" wkład kominkowy a nie specjalistyczne palenisko piecowe, czyli teoretycznie należałoby go wentylować :cool:. . Oczywiście należy odpowiednio i z umiarem dawkować drewno. Przy małej ilości (6kg / 5h ) spalonego drewna obudowa nagrzała się do 50 - 60 st. C i długo stygła. Rano wykonałem pomiar pirometrem i temperatura obudowy oscylowała na poziomie 30 st.C.

[ATTACH=CONFIG]72863[/ATTACH]

Preferencje sporej ilości klientów (przynajmniej moich) są wciąż takie, że w pierwszej kolejności liczy się wizja ognia a ogrzewanie z kominka to już nie taka istotna sprawa. Fajnie jak coś tam przy okazji ogrzeje, ale duża szyba koniecznie musi być :sick:

Obudowa powoli nabiera kształtów. Mało estetyczne zawiasy zostały zamaskowane :)

IMAG0227.jpgIMAG0228.jpg

Tymczasem w chłodniejsze dni intensywnie testuję kominek, oraz przeprowadzam wszelkie możliwe pomiary.

Dla zainteresowanych poniżej wykres z 12 godzinnej pracy kominka. Spalone były dwa załadunki drewna (dokładnie zważone) 1. - 8kg i 2. - 7kg. Drewno paliło się ok 5h. Przez kolejne 8h obudowa promieniowała przyjemnym ciepłem. Z ciekawostek dodam, że zaprojektowałem i wmontowałem do wnętrza kominka wymiennik, który pozwala rozprowadzić umiarkowanie ciepłe powietrze do sąsiadujących z kominkiem pokoi. Na wykresach widać, że tylko w krótkiej chwili przekroczyłem tem. 70st.C przez ok 12h z kominka "wyciągałem" powietrze o tem. 50-60st.C a więc zdrowe, bez przypalonego kurzu i nie brudzące ścian.

Przechwytywanie 2.JPGPrzechwytywanie 1.jpg

Edytowane przez margod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:D Jedni testują ..drudzy budują :D:yes: Dobrze że coraz więcej wykonawców poznaje "nowe techniki";) budowania kominków . Kominek ciepły jak piec.. Kominek ciepły - nie z wełny i płyty gipsowej .. Rura spalinowa obłożona betonem akumulacyjnym .. itp itd Czy jednak nie byłoby lepiej pójść SZKOŁY zduńskiej i wszystkiego się nauczyć zamiast testować i eksperymentować ? Potrzebna jest SZKOŁA !!!! MARGOD : Tekst powyżej jest skierowany do wszystkich , proszę nie odbieraj go personalnie :yes: Dobrze że robisz doświadczenia zamiast "budować na oko ".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D... Czy jednak nie byłoby lepiej pójść SZKOŁY zduńskiej i wszystkiego się nauczyć zamiast testować i eksperymentować ? Potrzebna jest SZKOŁA !!!! MARGOD :

Szkoła to dobra sprawa,gdyż startuje się od razu z "wyższego pułapu". Jednak po niej na dal warto eksperymentować. Przy dzisiejszym dostępie do informacji, po jakimś czasie, zakres takiej "szkoły" jest opanowany bez chodzenia do szkoły.

Poza tym trudno chodzić do szkoły której nie ma, lub nie było jak była potrzebna. Chyba, że na wykladowcę ????? prawie każdy stąd się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też tacy co... i testują, i budują :)

Nie chodzi o zdobywanie doświadczenia na własnej skórze. Przede wszystkim zależy mi aby klienta, który trafi do nas przekonać, że to co mu opowiadamy nie jest tylko bełkotem marketingowym zerżniętym z rożnych folderów. Opowiadać można dużo, ale nic tak nie przekonuje jak możliwość zobaczenia na własne oczy czegoś co nas interesuje. A zobaczyć i sprawdzić jak działa, można u nas wiele, od podstawowego i najtańszego kominka izolowanego z DGP po rozbudowany system z wkładem z płaszczem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To ją sobie w końcu załóż i daj nam wreszcie odetchnąć od siebie ... przynajmniej tu na FM ...

Pozdrawiam.

 

Spokojnie ;) To nie twoja liga.Pytanie na uspokojenie.Pyta laik.Ze spalin to ja już ciepełka nie odbiorę to może z górnych kratek, którymi na salon i do góry wali gorące powietrze.Ale to chyba a wykonalne.Może wiatraka se na suficie zamontować by mielił to powietrze?Kurna jak to wszystko trza od początku dokładnie przemyśleć by potem nie zadawać zbędnych pytań:D

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sorki ... zmęczenie noworoczne ... :D

Jak wyłączasz ogrzewanie na parterze (albo się samo wyłączy) w salonie gdzie stoi kominek, który ogrzewa tenże parter szybą swą i konwekcją z obudowy, to już jest duża oszczędność bo palisz mniejszą ilością paliwa.

Albo weź pomyśl przy okazji swojej przebudowy o zaizolowaniu paleniska jeżeli hula jako "golec". Płaszczyk z ocynku i 3-5 cm wełny mineralnej (tej znienawidzonej przez pewną opcję kominkarzy :cool:) potrafią zdziałać cuda ...

Ten drugi sposób będzie dużo lepszy od pierwszego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To ją sobie w końcu załóż i daj nam wreszcie odetchnąć od siebie ... przynajmniej tu na FM ...

Pozdrawiam.

 

Pewnie że o wiele łatwiej zrobić kurs dwudniowy.. taki jaki macie odbyć w październiku :D Zamiast uczyć się w szkole wystarczy "szybki numerek" i papiery będą gotowe :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To ją sobie w końcu załóż i daj nam wreszcie odetchnąć od siebie ... przynajmniej tu na FM ...

Pozdrawiam.

 

Z tego co wiem to jesteś w Komisji SZKOLENIOWEJ :D która dba aby SZKOŁY nie było ! Bo nie jest to w interesie tych którzy chcą zarabiać na wpisach w INDEKSY :yes: Tylko żeby zarabiać musicie szybko zrobić SOBIE jakieś papiery ...:lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palę w kominku i regulatorze(od kominka) w pokoju włączy się pompa(włącza się przy temp 50stC-tak sobie ustawiłem) to wiem ,że kominek wszedł w odpowiedni rytm.Sukcesywnie przymykam powietrze ale tak aby nad polanami był widoczny płomyk nie żar.Sterownik odczytuje temp(nastawa tygodniowa dla PG)jest zamontowany w hallu(na parterze) blokuje PG.termostaty na grzejnikach ustawione są na 5.Wtedy to gdy salon zrobi się ciepluchny grzejniki się wyłączają dopóki będę rytmicznie:) podkładał. Wówczas to wtenczas z dwóch górnych kratek "bije gorące powietrze",które to prawami fizyki spiernicza do góry.To powietrze przed rozpierduchą chciałbym jakoś okiełznać.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie że o wiele łatwiej zrobić kurs dwudniowy.. taki jaki macie odbyć w październiku Zamiast uczyć się w szkole wystarczy "szybki numerek" i papiery będą gotowe

Z tego co wiem to jesteś w Komisji SZKOLENIOWEJ która dba aby SZKOŁY nie było ! Bo nie jest to w interesie tych którzy chcą zarabiać na wpisach w INDEKSY Tylko żeby zarabiać musicie szybko zrobić SOBIE jakieś papiery ...

 

Szanowny Mistrzu - zastanów się co napisałeś w swoich dwóch ostatnich postach ...

I jak to świadczy o tobie ... a czyta cała Polska ...

Potem pomyśl kto zrobił do tej pory więcej dla polskiego zduństwa, rodzimej branży i rodzimych producentów - Ty czy kilka innych osób w naszym kraju, które "bujnęły" to wszystko jakiś czas temu i robią cokolwiek by to wszystko się jakoś toczyło, podczas gdy Ty nie robisz tak naprawdę nic (bo nie napiszę tutaj, ze nawet jej wręcz szkodzisz ...).

Pomyśl też przy okazji czy masz monopol na wiedzę w tym kraju i czy wypada tu na FM opowiadać rzeczy, które mało kogo budującego własny dom interesują ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Robi Ci się po prostu za ciepło czy chcesz tylko jeszcze coś zakombinować?

Pozdrawiam.

 

Raczej to drugie.bo jak ktoś przymuli i nie dorzuci do kominka spadnie temp,włącza się PG. Jak wspominałem odczyt ma ze sterownika na parterze.Wiem ,że się nie da ale z drugiej strony szkoda tego ciepełka które ucieka do pokoi na górze gdzie jest zawsze najcieplej a nastawy na grzejnikach minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panaceum na to jest (uwaga - będę "tendencyjny" :D) zabudowanie kominka "na ciepło" z kratkami zamykanymi żaluzjami. Ograniczamy konwekcję a ciepełko odłoży się w zabudowie i będzie z parteru promieniować lub (po otworzeniu żaluzji w kratkach) hulać po tym jak się skończy palić w kominku.

Ale przy "wodzie" trzeba wziąć pod uwagę wszelkie "tajle", którym zbytnie ciepło może zaszkodzić (kable, czujniki, jakieś plastiki które czasami się tam mogą znaleźć) - trzeba je usunąć, zamienić na inne komponenty lub zaizolować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

 

Szanowny Mistrzu - zastanów się co napisałeś w swoich dwóch ostatnich postach ...

I jak to świadczy o tobie ... a czyta cała Polska ...

Potem pomyśl kto zrobił do tej pory więcej dla polskiego zduństwa, rodzimej branży i rodzimych producentów - Ty czy kilka innych osób w naszym kraju, które "bujnęły" to wszystko jakiś czas temu i robią cokolwiek by to wszystko się jakoś toczyło, podczas gdy Ty nie robisz tak naprawdę nic (bo nie napiszę tutaj, ze nawet jej wręcz szkodzisz ...).

Pomyśl też przy okazji czy masz monopol na wiedzę w tym kraju i czy wypada tu na FM opowiadać rzeczy, które mało kogo budującego własny dom interesują ...

Pozdrawiam.

 

 

 

Forest .

Myślisz ,że ktoś poważny przejmuje się tym majaczeniem ?

Jak widać choroba się nasila...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...