Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Pewien znajomy zrobił taki zabieg na gotowym kominku. Akurat była taka możliwość, jeżeli chodzi o geometrię. Nałożył do izolowanej obudowy pół tony cegły (magnezytowej akurat, co dało pewien, niemały, zysk na objętości). Efekt był widoczny i to bardzo. Oczywiście nie można tego porównywać z urządzeniem zbudowanym od początku jako piec akumulacyjny.

Trzeba zważyć wszystkie za i przeciw.

Przeciw może przemawiać ryzyko zwiększenia straty kominowej z powodu dłuższego działania ciepła na przyłącze kominowe (ważne tu, jak nigdy, jest zamykanie powietrza po paleniu). Za - mniejsze straty przez wentylację i zwiększenie komfortu. Razem chyba jednak plusy dodatnie przeważają.

To mały, ale zawsze krok naprzód.

 

Szulik, jak będziesz murował (układał?) te ścianki, staraj się układać cegłę w pionie. Przydałby się też dobrze przewodząca zaprawa. To już jednak szczegóły.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wielkie dzięki za odpowiedź.

 

Rozumiem w takim razie, że bezwzględnie powinienem zamontować kratkę dolną (dopływu powietrza) z możliwością zamknięcia dopływu powietrza?

 

Sytaucja wygląda nastepująco: Mam obecnie w domu totalnie schrzaniony kominek, który nie nadaje się do korekty (nie będę opisywał bo szkoda waszego czasu). Obecnie z drugiej strony ściany jest mini rozprowadzenie ciepła na klatkę schodową (kanał z komory kominkowej zakończony kratką).

 

Pomysł na przebudowę jest taki by postawić nowy kominek z nowym wkładem (Nordpeis N21 już zamówiony), dopływ powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz. Wkład z trzech stron otoczony ścianką z cegły szamotki. Wyprowadzenie ciepłego powietrza na klatkę schodową pozostałoby bez zmian, jednak aby powietrze krążyło musi mieć dopływ powietrza (pod wkłądem) i pewnie także wyprowadzenie nad wkładem by powietrze nie było zbyt gorące. Spec, który mi to ma robić twierdzi, że zimna obudowa jest odpowiednia bo ciepło zgromadzone w szamotkach będzie oddawane poprzez konwekcję i poprzez kratki wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta kominkowa + rura spalin jak jest zamknięta we wspólnej obudowie, to żeby spaliny niezbyt gorące trafiały do komina,należałoby mocno wietrzyć obudowę zimnym powietrzem. Nie pozwoli to skumulować obudowie dużo ciepła "na potem". Można więc dobudować "zimny odbiór" dla spalin budując dodatkowy odbiornik ceramiczny lub odbiornik schładzany powietrzem lub wodą.Wtedy można grzać obudowę na ile pozwoli kaseta i podłączenie(osiągi materiału).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie Szulika .

 

Nie ma jedynej słusznej drogi. W akumulacji też. Akumulować

można w rozżarzonym drewnie. Wkład może być podłączony

bezpośrednio do komina. Są sterowniki dbające o to, by do

komina nie szło za dużo, jeśli palacz nie radzi sobie w sposób

właściwy z tą szkołą palenia. N 21 jest wkładem, który można

do takich potrzeb zastosować. Liwko chyba to potwierdził w

swoim kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam.

Być może wypadało by założyć nowy wątek, ale postanowiłem odświeżyć ten.

Znalazłem na stronie internetowej palenisko zduńskie akumulacyjne firmy Robi-ren. http://www.robiren.pl/_up_img/00001/apz_15_kw_z_mod.jpg http://www.robiren.pl/_up_img/00001/akumulacyjne_palenisko_zdunskie_15kw.jpg

Wydaje się być świetnie pomyślanym produktem który można stosunkowo prosto zamontować i nie zabiera niepotrzebnie miejsca z boku na kanały akumulacyjne.

- OKŁADZINA AKUBET WEWNĘTRZNA i ZEWNĘTRZNA

- 12 KOSTEK CMA WRAZ Z ROZSZERZENIAMI ( ponoć można dołożyć jeszcze 4 lub 8 szt sztuk)

- PODWÓJNA SZYBA (większa temperatura spalania)

- STEROWNIK TATAREK RT-08G-OS (jakby dołożyć przepustnice powietrza na dolocie i silnik do klapy rozpałowej to byłby niezły wypas )

- CENA 8k brutto za komplet z 12 kształtkami i sterownikiem wydaje się być naprawdę ok.

 

Minusa doszukałem się jednego. Trzeba wcześniej pomyśleć o wlocie spalin do schiedla bo jest stosunkowo nisko.

 

Czy jest ktoś kto takie cudo ma w domu lub monotwał i może powiedzieć coś więcej nt. temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo się zgadza z tego co grigo zamieściłeś. Nie zgadza się to, ze "zduńskie".

Bo to powinno być budowane przez zduna, a nie spawane w fabryce jak reszta

komercyjnych wytworów jakich jest i będzie coraz więcej w naszym kraju.

Pierwowzór dobrze znany, kształtki z Cebudu. Ogólnie pozytywnie. I jakościowo i marketingowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie ciekawie zrobione i do plusów należy krótki obieg spalin, oraz że całe urządzenie jest stabilne i zgrabne. Minusy to : układ kanałów góra - dół (mała sprawność) i niewielka masa uniemożliwiająca zgromadzenie większej ilości ciepła. Mam nadzeję, że są też inne wersje tego pomysłu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ta "mała masa" po zabudowie będzie dużo większa od identycznego gabarytowo pieca kaflowego ...

Układ kanałów przy tym palenisku nie ma znaczenia i nie należy mylić tego ani odnosić do konstrukcji komorowo-opadowej czy zwykłej-opadowej, bo to całkiem inna bajka, wbrew pozorom nie zawsze idealna i dobra. Jest on taki a nie inny z powodów kompaktowości całego urządzenia.

W załącznikach kilka nowości rynkowych pokazanych na Poznańskich Targach przez rodzimych producentów. Ci z zagranicy pokazać nic nie chcieli a teraz niech żałują.

1 - palenisko zduńskie Robi-Ren ale dla wąziutkich pieców na 2 i 1/2 kafla oraz na 3 kafle

2 - hicior dla mnie - żeliwne palenisko horyzontalne Braseco (Kornak) z adapterem na akumulację

3 - palenisko zduńskie Robi-Ren z automatyką i obrazowym przedstawieniem obiegu spalin

4 - małe, żeliwne palenisko piecowe Braseco (Kornak) z krążkami akumulacyjnymi

5 - duże żeliwne palenisko akumulacyjne Braseco (Kornak) z kanałami akumulacyjnymi

Polscy producenci, polskie ceny.

I nie szczypiąc się oraz mając w nosie to czy ktoś to uzna za stosowne czy nie, dopiszę że do nabycia również u mnie :D

Pozdrawiam.

Forest-Natura1.jpg

Forest-Natura2.jpg

Forest-Natura5.jpg

Forest-NAtura3.jpg

Forest-Natura4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Teraz pomyśl jak to czyścić, kanały, itp. Po zabudowaniu.

Priorytet to łatwy, prosty i przyjemny dostęp do czyszczenia wymiennika i wszelkich przyłączy kominowych.To podstawa funkcjonowania. Pokój, salon, na tip top i .....

Cztery lata temu pokazywałem na FM w wątku Kominki Nasze, taki pieco-kominek (podobny do tego co pokazał Grigo i do zdjęcia nr 2 umieszczonego poniżej przze mnie). Układ kanałów jest w nim tak wykonany, że wyczystki są umieszczone vis a vis górnej kratki wylotowej umieszczonej po lewej stronie zabudowy. Odkurzacz z przystawką do ręki ... i żadna drobina sadzy nie poleci na salon.

Oczywiście pod warunkiem używania prawidłowo wysuszonego drewna a nie palenia w palenisku "wodą" ... :D

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=2823577&viewfull=1#post2823577

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak wiesz lepiej to se policz ...

Ja na tym palenisku umieszczonym w odpowiedniej zabudowie jestem w stanie zrobić w ciągu 2-4 godzin pomiędzy 30 - 60 kWh do rozładowania w przeciągu 8 - 20 godzin, w zależności od "chciejstwa" i potrzeby ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małą masę można wysoko podgrzać a przez to będzie dłużej trzymać. Niestety podczas takiego grzania spaliny w kominie będa miały dobre kilka set stopni i na tym polega ten "cud", a właściwie czary, dające szczęście i dobrobyt...(dla sprzedajacego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małą masę można wysoko podgrzać a przez to będzie dłużej trzymać. Niestety podczas takiego grzania spaliny w kominie będa miały dobre kilka set stopni i na tym polega ten "cud", a właściwie czary, dające szczęście i dobrobyt...(dla sprzedajacego).

 

 

bardzo merytoryczne wypowiedzi ...pełen szacun dla speca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małą masę można wysoko podgrzać a przez to będzie dłużej trzymać. Niestety podczas takiego grzania spaliny w kominie będa miały dobre kilka set stopni i na tym polega ten "cud", a właściwie czary, dające szczęście i dobrobyt...(dla sprzedajacego).

 

No i dla producena również, bo jest ruch w interesie !!!

I dla ekonomistów, bo ruch pieniądza jest, słupki się ruszają, a to tylko i wyłącznie napędza gospodarkę

 

A ile radości dla pracowników i ich rodzin, że mają pracę ... i tym samym co do gara włożyć !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...