Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pestka. Takie coś (mniej więcej)? Obudowa ceramiczna, wkład panoramiczny, w środku kumulacja.

 

klient nasz Paann !

a ze jak sam autor powyzszego posta napisał nieco wczesniej, trochę przerost formy nad trescią, to co innego. ( do wysokich temperatur max 80 cm szerokosci wkładu)

z drugiej strony 85% kominków jest uzywanych max 3-4 razy w tygodniu , a ogladamy kominek codzień, nawet w lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klient nasz Paann !

a ze jak sam autor powyzszego posta napisał nieco wczesniej, trochę przerost formy nad trescią, to co innego. ( do wysokich temperatur max 80 cm szerokosci wkładu)

z drugiej strony 85% kominków jest uzywanych max 3-4 razy w tygodniu , a ogladamy kominek codzień, nawet w lato

 

 

Obawiam się Lechosław, że Pestka naszego zaproszenia do dyskusji nie przyjmie. Mamy za mało na pagonach. Dochrapiemy się koło awatara dopisku "spec", będzie jakaś szansa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, Panie Piotrze, czego nie przyjmie:cool: Ja już Was Panowie Kominkarze kilka razy sama zaczepiałam, ale jakoś mnie prędko zniechęcaliście.

Nie odzywam się, bo chciałam pokazać co sama wymyśliłam, ale niestety po ostatnim padzie komputera mam potworny bałagan w archiwum – pliki pozgrywane na różne dyski. nie mogę znaleźć. Przyszło mi więc zrobić rysunki na nowo, a mam mało czasu. Odezwę się jak będę miała co pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się Lechosław, że Pestka naszego zaproszenia do dyskusji nie przyjmie. Mamy za mało na pagonach. Dochrapiemy się koło awatara dopisku "spec", będzie jakaś szansa :(

 

No to teraz Piotrze dopisek masz jak w banku.

W sumie Tobie się należy.

Oczywiście bez urazy dla innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, Panie Piotrze, czego nie przyjmie:cool: Ja już Was Panowie Kominkarze kilka razy sama zaczepiałam, ale jakoś mnie prędko zniechęcaliście.

Nie odzywam się, bo chciałam pokazać co sama wymyśliłam, ale niestety po ostatnim padzie komputera mam potworny bałagan w archiwum – pliki pozgrywane na różne dyski. nie mogę znaleźć. Przyszło mi więc zrobić rysunki na nowo, a mam mało czasu. Odezwę się jak będę miała co pokazać.

 

 

To co wkleiłem jest prowokacją. Zarówno tu, jak i w realu, czyli w moim salonie. Zresztą dostało mi się od Pana Brunnera za ten happening, bo był to jeden z pierwszych egzemplarzy najszerszego wkładu dostępnego w standardowej produkcji - 166 cm, jaki wyprodukowali. Zaraz po targach na których go pokazali. Postanowiłem sprawdzić buńczuczne deklaracje marketingowców z Eggenfelden, że Brunner jest do palenia. Takie coś to wyłącznie ozdoba. Jasne, ze grzeje jak się napali, ale efekty dopiero po spaleniu trzech taczek drewna. Zanim to nastąpi, można niejedno rozwiązanie konstrukcyjne we wkładzie przećwiczyć :D

 

Generalnie zachęcam do zakupu. Urządzenie niezłej jakości. Ja mam wersję z podwójną szybą, czyli majstersztyk, ale...nie do hajcowania. Podtrzymuję te 80 cm jako maksimum i to przy odpowiedniej konstrukcji paleniska, raczej niedostępnej w seryjnej sprzedaży.

 

Bogusław, dzięki za nominację :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Forest, Eniu, Piotr i Margod, dlaczego milczycie?

Na stronie 73ciej tego tematu zacytowałem posty Foresta i Enia, które przeczą ostatnim Waszym (Margod) wpisom o olbrzymich temp w obudowie. Co ciekawsze okazuje sie, że temp mogą być niższe niż w konwekcyjnych...

Jeśli tak jest to dlaczego nie mogę zastosować wkładu z gilotyną (ponoć delikatniejsze na wysokie temperatury)?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafimy jeszcze coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]72861[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72862[/ATTACH]

Kolejny pracujący kominek w naszym salonie (to już 4). Jeszcze nie wykończony ale już odpalony.

Obudowa tzw. ciepła a co najważniejsze bez kratek konwekcyjnych !!! Czyli nie przegrzewająca pomieszczeń (szczególnie z ogrzewaniem podłogowym), nie brudząca ścian, nie smrodząca przypalonym kurzem !!! Te białe paski wokół wkładu to tymczasowe uszczelnienie aby nie wciągało powietrza do wnętrza obudowy.

Co najciekawsze zamontowany jest "zwykły" wkład kominkowy a nie specjalistyczne palenisko piecowe, czyli teoretycznie należałoby go wentylować :cool:. . Oczywiście należy odpowiednio i z umiarem dawkować drewno. Przy małej ilości (6kg / 5h ) spalonego drewna obudowa nagrzała się do 50 - 60 st. C i długo stygła. Rano wykonałem pomiar pirometrem i temperatura obudowy oscylowała na poziomie 30 st.C.

[ATTACH=CONFIG]72863[/ATTACH]

Preferencje sporej ilości klientów (przynajmniej moich) są wciąż takie, że w pierwszej kolejności liczy się wizja ognia a ogrzewanie z kominka to już nie taka istotna sprawa. Fajnie jak coś tam przy okazji ogrzeje, ale duża szyba koniecznie musi być :sick:

 

Margod, pochwaliłeś się jakiś czas temu taką produkcją. Wzbudziła dużo emocji u kolegów po fachu. Poszło dokładnie o to co mnie najbardziej interesuje, czyli temp w obudowie.

Niestety temat się rozmył na towarzyskich pogaduszkach...

Czy masz jeszcze ten kkminek z TYM wkładem? Jakie są/były Twoje spostrzeżenia z jego działania?

I jak w końcu jest z tą temperaturą?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedronx, tu nie ma żadnych sprzeczności. Może bez wyczerpujących wstępów, ale mowa jest o różnych rzeczach. Jeżeli mamy dwie obudowy o identycznej geometrii (tylko nie w sensie grubości ścian), a więc tez o takich samych powierzchniach otworów, to w tej cięższej, zbudowanej z materiału chłonącego (przewodzącego) ciepło, będzie zawsze chłodniej.

Goręcej jest (może być) w obudowach zamkniętych - nieprzewietrzanych. Tam są dedykowane specjalne paleniska, które wytrzymują wyższą temperaturę. Paleniska ceramiczne (zbudowane z ceramiki ogniotrwałej) np. w takich warunkach będą miały lepsze warunki do pracy - będą trwalsze.

Oczywiście w takiej obudowie może być też chłodniej, nawet niż w konwekcyjnej. Wszystko to kwestia ilości ciepła, jaką materiał obudowy jest w stanie wchłonąć.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Widzę, że padła propozycja nadania tytułu Piotrowi Baturze. Przyłączam się się i podpisuję ręcyma i nogyma.

Jak się trzeba gdzieś oflagować, to nie ma sprawy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, napisałeś jeszcze: "Wszystko to kwestia ilości ciepła, jaką materiał obudowy jest w stanie wchłonąć."

 

I super, bo może uda mi się wreszcie uzyskać informację, ile musi być tej obudowy, żeby wkładu nie przegrzać. Zadałem to pytanie w swoich pierwszych tu postach, jednak poza ogólnikami żadnych konkretów nie uzyskałem.

 

Na fotkach Margoda widać po dwie płyty chyba szamotowe o łącznej grubości ok 6cm. Czy tyle wystarczy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, napisałeś jeszcze: "Wszystko to kwestia ilości ciepła, jaką materiał obudowy jest w stanie wchłonąć."

 

I super, bo może uda mi się wreszcie uzyskać informację, ile musi być tej obudowy, żeby wkładu nie przegrzać. Zadałem to pytanie w swoich pierwszych tu postach, jednak poza ogólnikami żadnych konkretów nie uzyskałem.

 

Na fotkach Margoda widać po dwie płyty chyba szamotowe o łącznej grubości ok 6cm. Czy tyle wystarczy?

Pozdrawiam

 

No bo to wszystko było wielokrotnie tu i ówdzie maglowane.

Krótko: materiał się nagrzewa, ilość ciepła jaką przy tym wchłania określa własność materii zwana ciepłem właściwym. Akurat dla większości materiałów ceramicznych i mineralnych ta wielkość jest podobna i wynosi około 1kJ/kg*K - czyli, że żeby podgrzać coś (z wymienionych materiałów) o 1 stopień trzeba "zużyć" 1kJ ciepła na każdy kilogram tego czegoś.

Ni mniej, ni więcej, tylko chodzi o to, że ilość wchłoniętego ciepła będzie zależała od masy akumulatora.

Ponadto ważna jest jeszcze cała konstrukcja, z której wynika jaką średnio temperaturę będzie miał "ładowany" materiał. Ze strony grzanej będzie gorętszy , z chłodzonej chłodniejszy - trzeba wziąć średnią. Ta średnia temperatura będzie zależała między innymi od jego przewodności, która już bywa bardzo różna dla różnego rodzaju materiałów - różnice są nieraz kilkukrotne.

 

Przykład: 10 kg szamotu podgrzanego o 100 st. to 1000 kJ ciepła. Odpowiada to energii uzyskanej ze spalenia około 0,07 kg drewna z 80% sprawnością. Widać z tego, jak duża ta masa musi być, żeby wchłonąć jakieś rozsądne ilości ciepła.

 

A Margod, to chyba nie pisał o temperaturze wewnątrz obudowy. Nie widzę w tym cytowanym wpisie "w", którego użyłeś tropiąc sensacje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Akurat dla większości materiałów ceramicznych i mineralnych ta wielkość jest podobna i wynosi około 1kJ/kg*K - czyli, że żeby podgrzać coś (z wymienionych materiałów) o 1 stopień trzeba "zużyć" 1kJ ciepła na każdy kilogram tego czegoś.

...

Przykład: 10 kg szamotu podgrzanego o 100 st. to 1000 kJ ciepła. Odpowiada to energii uzyskanej ze spalenia około 0,07 kg drewna z 80% sprawnością. Widać z tego, jak duża ta masa musi być, żeby wchłonąć jakieś rozsądne ilości ciepła.[/b]

...

 

Czy jest jakiś wskaźnik mówiący o czasie w jakim się to odbywa (w jakim czasie dany materiał podgrzeje się o np 1stC)?

 

=========

 

A Margod, to chyba nie pisał o temperaturze wewnątrz obudowy. Nie widzę w tym cytowanym wpisie "w", którego użyłeś tropiąc sensacje.

"Tropienie sensacji"... przykro mi, że tak to odbierasz :(

 

Kilka postów dalej Margod napisał:

Wykombinowałem na szybko termometr i napaliłem w kominku jeszcze dziś. W ciągu ok 2h spaliłem ok 15 kg drewna (2 załadunki), przez cały czas dopływ powietrza do paleniska otwarty na maxa - czyli paliło się dosyć ostro. Temperatura wewnątrz obudowy nie przekroczyła 180st.C. Czyli szału nie ma. Następnym razem dla porównania wykonam pomiar w zabudowie konwekcyjnej promatu.

[ATTACH=CONFIG]73231[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]73232[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]73234[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]73235[/ATTACH]

 

Polecam też tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157303-Kominek-z-mas%C4%85-akumulacyjn%C4%85-obudowy-odzysk-ciep%C5%82a-ze-spalin&p=4883125&viewfull=1#post4883125

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157303-Kominek-z-mas%C4%85-akumulacyjn%C4%85-obudowy-odzysk-ciep%C5%82a-ze-spalin&p=4898877&viewfull=1#post4898877

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157303-Kominek-z-mas%C4%85-akumulacyjn%C4%85-obudowy-odzysk-ciep%C5%82a-ze-spalin&p=4882238&viewfull=1#post4882238

 

=========

 

To czego chciałem się dowiedzieć w tym wątku to czy przy moich założeniach (które powtórzyłem co najmniej 3krotnie: kominek do świecenia, chałupa energooszczędna) mogę zastosować wkład narożny + obudowa szamotowa. Forest zaproponował, żebym sobie zrobił obudowę zimną i palił mało z dużym naddatkiem powietrza - potwierdził to też Piotr B sprytnie "wymigując" się z obiecanej porady/wyjaśnienia :)

 

Niestety nie zadowala mnie to rozwiązanie, bo dalej mamy konwekcję. Żadnych innych propozycji nie otrzymałem (dopiero Bogusław ostatnio "zezwolił" na moje fanaberie).

Tak więc przytoczyłem post sprzed lat, gdzie interesujące mnie rozwiązanie zostało wykonane przez Margoda.

To tyle z moich sensacji... Jeśli nie widzisz tu sprzeczności, to trudno, po prostu olewaj moje posty (jak czynią zresztą Szanowni Fachowcy).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niestety nie zadowala mnie to rozwiązanie, bo dalej mamy konwekcję.

To tylko kwestia dobrania paleniska, które można zamknąć "na głucho" w zabudowie. Zafunduj sobie Brunnera i zamkniesz go szczelnie w obudowie ceramicznej, w której można do woli napakować jeszcze materiału akumulacyjnego z opóźnionym oddawaniem energii. Albo spraw sobie w ogóle palenisko ceramiczne z bocznym, podwójnym przeszkleniem i będzie jeszcze lepiej.

Rozwiązań jest mnóstwo, tyle tylko że dywagowanie o czymś w teorii, bez konkretnego przełożenia na rzeczywistą realizację traci powoi sens i następuje zmęczenie "materiału" ... tak można w nieskończoność ciągnąć tę dysputę i na końcu osiągnie się z powrotem punkt wyjścia ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest, nie bardzo kumam Twoją wypowiedź. Wchodząc tu podałem konkretną sytuację, konkretne zapotrzebowanie i oczekiwania od kominka. Czego jeszcze potrzebujesz, żeby nie było teoretycznego dywagowania? Ja go nie chcę a mam wrażenie, że to Panów ulubione tu zajęcie.

Przytoczyłem konkretną realizację Margoda. Możesz się odnieść?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod większością moich postów jest "Dziękuję" i "Pozdrawiam". Ton moich postów nie jest chyba nachalny, a jeśli się wkrada pewne "zniecierpliwienie" to spowodowane właśnie "niekonkretnym teoretyzowaniem pozornie na temat" :)

Ponadto, jeśli dostanę odpowiedź konkretną i w dodatku taką, z którą przynajmniej 70% opiniotwórczego gremium będzie się zgadzało, również obiecuję podziękować.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Forest, nie bardzo kumam Twoją wypowiedź. Wchodząc tu podałem konkretną sytuację, konkretne zapotrzebowanie i oczekiwania od kominka. Czego jeszcze potrzebujesz, żeby nie było teoretycznego dywagowania? Ja go nie chcę a mam wrażenie, że to Panów ulubione tu zajęcie.

Przytoczyłem konkretną realizację Margoda. Możesz się odnieść?

Pozdrawiam

Nie mogę się odnieść bo nie wiem gdzie jest postawiona, w jakim domu, jaki tryb życia prowadzi jej użytkownik, z którym nie zamieniłem też ani jednego słowa jak ma ona wyglądać i ile może kosztować. Zrobił to wszystko Margod i on najlepiej wie dlaczego akurat wybrał takie a nie inne rozwiązanie. Nam może tylko o tym w skrócie opowiedzieć.

U Ciebie może być to zrobione całkiem inaczej. Przepraszam, ale ja już powoli wymiękam w tym wątku, biorąc nawet pod uwagę pełną kulturę z jaką sobie tutaj wymieniamy w tej chwili korespondencję ...:)

Pozdrawiam.

PS. Aaa ... sory - to co zlinkowałeś to jest kominkiem u samego Margoda i dokładnie tym o czym ja właśnie pisałem w poprzednim "poście", tyle że tego chyba nie za bardzo zczaiłeś ... jeszcze jedna rzecz ... Margod nie pokazał tutaj nawet połowy rzeczy z konstrukcji tego kominka ...

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...